Tachan broj stanovnika

Nemoj se iznenaditi kad 15 novembra saopste zvanicno opština grad Novi Sad broj stanovnika 380 000 pa ćemo videti ko će ispasti smešan ti ili ja.
Samo da te podsetim da je grad Novi Sad 2002 god.zvanično imao 299 000 stanovnika,a s obzirom da se za proteklih 10 godina grad jos mnoogo razvijao i izgradjivao,plus sve migracije stanovnistva i prirodni prirastaj tako da je uvecanje za 80 000 sasvim realna cifra,
a jedva čekam zvanične podatke koji će to i dokazati.Dakle ne interesuje mene koliko ce uze gradsko jezgro imati stanovnika ni za Novi Sad niti za Niš niti za bilo koji drugi grad već koliko će zvanicno stanovnika imati ceo grad Novi Sad,ceo grad Niš,ceo grad Beograd itd.
pa ćemo da vidimo da li će ta razlika izmedju Novog Sada i Niša u ukupnom zbiru biti samo 40 000 kako vi nišlije tvrdite ili će ta razlika biti daleko veća,120-130 000 ;-)
 
Poslednja izmena:
Ti podaci nisu samo sa engleske wikipedije već i sa zvanicnog sajta novosadske informatike www.nsinfo.co.rs (koja salje racune na adrese svih domaćinstava na teritoriji grada Novog Sada i oni imaju najbolju bazu podataka koja je sigurno validna),a ti si ocigledno prespavao postove koje je slao
forumas toz972 koji je lepo crno na belo dokumentovao listu sa svim mesnim zajednicama grada Novog Sada i broj stanovnistva za svaku mesnu zajednicu i ukupan zbir od 382 000.
Ako te bas mrzi da prelistavas postove unazad evo ja cu ti ponovo staviti spisak:


Месна заједница Становника
7. ЈУЛИ 13.385
ЈУГОВИЋЕВО 10.637
ЈУЖНИ ТЕЛЕП 6.801
АДИЦЕ 8.488
БЕГЕЧ 3.556
БИСТРИЦА 22.427
БОШКО БУХА 7.024
БРАТСТВО - ТЕЛЕП 6.392
БУДИСАВА 4.040
ВЕРА ПАВЛОВИЋ 10.167
ВЕТЕРНИК 17.556
ВИДОВДАНСКО НАСЕЉЕ 5.519
ГАВРИЛО ПРИНЦИП 15.038
ДЕТЕЛИНАРА 16.774
ДУНАВ 5.525
ЖИТНИ ТРГ 12.620
ИВО АНДРИЋ 4.008
КАЋ 12.680
КИСАЧ 5.552
КЛИСА 8.969
КОВИЉ5.645
ЛИМАН 4.474
ЛИМАН III 11.802
НАРОДНИ ХЕРОЈИ 15.256
НИКОЛА ТЕСЛА - ТЕЛЕП 6.456
ОМЛАДИНСКИ ПОКРЕТ 10.676
ОСТРВО 5.249
ПЕЈИЋЕВИ САЛАШИ - НЕМАНОВЦИ 277
ПОДБАРА 7.970
ПРВА ВОЈВОЂАНСКА БРИГАДА 7.725
РАДНИЧКИ 8.734
РУМЕНКА 6.733
САВА КОВАЧЕВИЋ 5.561
САЛАЈКА 6.394
СЛАНА БАРА 7.625
СОЊА МАРИНКОВИЋ 6.281
СТАРИ ГРАД 4.242
СТЕПАНОВИЋЕВО 2.223
ФУТОГ 20.816
ЧЕНЕЈ 1.881
ШАНГАЈ 1.834
БУКОВАЦ 4.156
ЛЕДИНЦИ 1.943
ПЕТРОВАРАДИН 17.213
СРЕМСКА КАМЕНИЦА12.970
СТАРИ ЛЕДИНЦИ 994

Ukupno 382.288




A ti nišlija lepo digitron u ruke pa lepo sve saberi korak po korak ako mislis da cifra nije validna ;)
Dakle nema lazi,nema prevare sve ti tu pise crno na belo i sve te mesne zajednice spadaju pod administrativnu celinu teritorije grada Novog Sada i ući će zvanično u ukupno stanovnistvo Novog Sada

Ja mogu digitronom samo da saberem zvanične podatke koje istakne Republički zavod za statistiku, kad ih objavi! Ove tvoje brojke su smešne! :D Videćeš koliko ćeš ispasti smešan sa tvojom projekcijom da Novi Sad ima 400.000 stanovnika već uskoro! Pomiri se sa brojkom u samom gradu ispod 300.000 stanovnika, a sa okolinom plafon 330.000 stanovnika! Sagledavajući natalitet u našoj zemlji, posebno u Vojvodini taj broj stanovnika bojim se da je apsolutni istorijski maksimum, na svakom sledećem popisu nažalost biće sve manje i Vas i nas svih ostalih! Bojim se da će na sledećem popisu i sam Beograd da krene nizbrdo!
 
Poslednja izmena:
Nemoj se iznenaditi kad 15 novembra saopste zvanicno opština grad Novi Sad broj stanovnika 380 000 pa ćemo videti ko će ispasti smešan ti ili ja.
Samo da te podsetim da je grad Novi Sad 2002 god.zvanično imao 299 000 stanovnika,a s obzirom da se za proteklih 10 godina grad jos mnoogo razvijao i izgradjivao,plus sve migracije stanovnistva i prirodni prirastaj tako da je uvecanje za 80 000 sasvim realna cifra,
a jedva čekam zvanične podatke koji će to i dokazati.Dakle ne interesuje mene koliko ce uze gradsko jezgro imati stanovnika ni za Novi Sad niti za Niš niti za bilo koji drugi grad već koliko će zvanicno stanovnika imati ceo grad Novi Sad,ceo grad Niš,ceo grad Beograd itd.
pa ćemo da vidimo da li će ta razlika izmedju Novog Sada i Niša u ukupnom zbiru biti samo 40 000 kako vi nišlije tvrdite ili će ta razlika biti daleko veća,120-130 000 ;-)

E pa vidiš mene ne interesuje broj stanovnika po vašim palankama okolo nego koliko ste veliki sami! I ja mogu Nišu da dodajem okolna mesta koja su srasla, ali to ne radim! Drugo Novi Sad je imao status grada mnogo pre Niša i bio izdeljen na opštine pa ima veliku teritoriju u odnosu na Niš. U to vreme Niš je bio Opština, a sada je samo ta ista opština podeljena na gradske opštine! Vi u svom sastavu gradske teritorije imate male gradiće tipa Futog koji je potpuno posebno mesto. Mi isto na tolikoj daljini i tako spojene sa Nišom imamo dve varošice, ali je razlika što one administrativno ne pripadaju gradu, već su posebne opštine iako su fizički spojene! Zato daj da vidimo koliko ste veliki sami bez okolnih palanaka! Novi Sad jeste veći od Niša ja to opet ponavljam ali ne toliko koliko ti lažiraš! To ćeš uostalom videti uskoro! Šta ćeš reći za desetak godina kad bude popis, a počela je inicijativa o pripajanju gradu Nišu ovih okolnih opština, jer u svakom smislu su ta mesta zavisna od Niša i vide bolju perspektivu ako i zvanično postanu deo grada! Te opštine su same pokrenule te inicijative i već su pri kraju. Nišu isto to odgovara jer grad više na svojoj prezasićenoj teritoriji nema mesta za nove industrijske zone! Ta mesta su od centra, ponavljam centra Niša udaljena samo 10km, i spojena su sa periferijom grada potpuno! Isti je slučaj Niška Banja ona je potpuno srasla sa Nišom, a ne računa se u stanovništvo užeg Niša!
 
Poslednja izmena:
Nemoj se iznenaditi kad 15 novembra saopste zvanicno opština grad Novi Sad broj stanovnika 380 000 pa ćemo videti ko će ispasti smešan ti ili ja.
Samo da te podsetim da je grad Novi Sad 2002 god.zvanično imao 299 000 stanovnika,a s obzirom da se za proteklih 10 godina grad jos mnoogo razvijao i izgradjivao,plus sve migracije stanovnistva i prirodni prirastaj tako da je uvecanje za 80 000 sasvim realna cifra,
a jedva čekam zvanične podatke koji će to i dokazati.Dakle ne interesuje mene koliko ce uze gradsko jezgro imati stanovnika ni za Novi Sad niti za Niš niti za bilo koji drugi grad već koliko će zvanicno stanovnika imati ceo grad Novi Sad,ceo grad Niš,ceo grad Beograd itd.
pa ćemo da vidimo da li će ta razlika izmedju Novog Sada i Niša u ukupnom zbiru biti samo 40 000 kako vi nišlije tvrdite ili će ta razlika biti daleko veća,120-130 000 ;-)

U ukupnom zbiru će razlika biti ispod 100.000 stanovnika, a u samom gradu plafon 40.000, ali ako ćeš biti srećan? Daj bolje da se svi ovde slože da će razlika biti 300.000! Meni je važno tvoje zdravlje! Obavezno ujutru 15. novembra, pre nego li posetiš sajt Republičkog statističkog zavoda uzmi lek za smirenje!
 
Poslednja izmena:
E pa vidiš mene ne interesuje broj stanovnika po vašim palankama okolo nego koliko ste veliki sami! I ja mogu Nišu da dodajem okolna mesta koja su srasla, ali to ne radim! Drugo Novi Sad je imao status grada mnogo pre Niša i bio izdeljen na opštine pa ima veliku teritoriju u odnosu na Niš. U to vreme Niš je bio Opština, a sada je samo ta ista opština podeljena na gradske opštine! Vi u svom sastavu gradske teritorije imate male gradiće tipa Futog koji je potpuno posebno mesto. Mi isto na tolikoj daljini i tako spojene sa Nišom imamo dve varošice, ali je razlika što one administrativno ne pripadaju gradu, već su posebne opštine iako su fizički spojene! Zato daj da vidimo koliko ste veliki sami bez okolnih palanaka! Novi Sad jeste veći od Niša ja to opet ponavljam ali ne toliko koliko ti lažiraš! To ćeš uostalom videti uskoro! Šta ćeš reći za desetak godina kad bude popis, a počela je inicijativa o pripajanju gradu Nišu ovih okolnih opština, jer u svakom smislu su ta mesta zavisna od Niša i vide bolju perspektivu ako i zvanično postanu deo grada! Te opštine su same pokrenule te inicijative i već su pri kraju. Nišu isto to odgovara jer grad više na svojoj prezasićenoj teritoriji nema mesta za nove industrijske zone! Ta mesta su od centra, ponavljam centra Niša udaljena samo 10km, i spojena su sa periferijom grada potpuno! Isti je slučaj Niška Banja ona je potpuno srasla sa Nišom, a ne računa se u stanovništvo užeg Niša!

Vazi drugar,videćemo....Verovatno će nakon objavljivanja zvaničnih podataka negde izaći i podatak koliko Novi Sad ima stanovnika u najuzem gradskom jezgru.(ali u to najuze gradsko jezgro ulaze Petrovaradin i Kamenica ali bez okolnih perifernih naselja)cisto da ne bude zabune sta je najuze gradsko jezgro.Petrovaradin i Kamenica su i pravno i fizicki i istorijski gledano adminsrativne celine najuzeg gradskog jezgra,čisto da se zna...
Pretpostavljam da će wikipedija izneti podatke i cifre i za najuze gradsko jezgro,ali nemoj da se nadas da ce republicki zavod za statistiku da saopsti taj podatak,jer će oni 15 novembra izneti podatke i cifre samo za cele gradove(teritorije opstina),kao sto je bilo na proslom zvanicnom popisu 2002 god.
Pa su tako te 2002 god. za zvanicni podatak objavili Novi Sad cifra (299 000),a Niš (250 000),ali da ne živiš u zabludi to su bile cifre za cele gradove.Nisu objavljivali selektivne podatke za najuza gradska jezgra,pa tako to neće uciniti ni sad.
Ali će sigurno negde na netu procureti i informacija koliko svaki grad ima stanovnika u najuzem jezgru,i ja nemam ništa protiv da se objavi i taj podatak.
Ali ako ćemo stvari gledati tako ,onda mi nije jasno zasto ste vi nišlije celu proteklu deceniju tvrdili kako Niš ima 250 000.
Ne brate,toliko je imala cela teritorija opštine grada Niša,a sam Niš je imao samo 173 000,pa hajde da onda stvari nazovemo pravim imenom.
A ne da ispadne za Niš ćemo gledati cifru cele opštine Niš( 250 000),a za Novi Sad ćemo gledati cifru samo za najuze gradsko jezgro.E to tako ne moze jer je licemerno uporedjivati dva razlicita parametra.
Ili ćemo uporedjivati najuza gradska jezgra oba grada ili cifre za kompletne teritorije opština oba grada,pa ćemo videti kolika je realna razlika;)

Inace ja nemam ništa protiv da Niš u najuze gradsko jezgro sebi pripoji i sva okolna naselja koja gravitiraju prema gradu Nišu i onda da lepo uporedimo madjusobne veličine i broj stanovnika celih gradova.
To mi je mnogo više pošteno nego uporedjivati samo najuza gradska jezgra što je skroz besmisleno jer po toj logici Novi Sad onda ima samo 264 000,a to nema veze sa logikom i realnim stanjem na terenu jer u gradu zbog škole i posla svakodnevno boravi masa od 380 000 ljudi koji u grad dolaze svaki dan iz okolnih perifernih naselja i ne moze se negirati postojanje tih ljudi koji svakodnevno borave u najuzem gradskom jezgru i čine sastavni deo stanovnistva teritorije grada Novog Sada.Zato mi je mnogo poštenije gledati i uporedjivati cifre za cele gradove,kako za Niš pa tako i za Novi Sad ili za bilo koji treći grad...
 
Poslednja izmena:
Vazi drugar,videćemo....Verovatno će nakon objavljivanja zvaničnih podataka negde izaći i podatak koliko Novi Sad ima stanovnika u najuzem gradskom jezgru.(ali u to najuze gradsko jezgro ulaze Petrovaradin i Kamenica ali bez okolnih perifernih naselja)cisto da ne bude zabune sta je najuze gradsko jezgro.Petrovaradin i Kamenica su i pravno i fizicki i istorijski gledano adminsrativne celine najuzeg gradskog jezgra,čisto da se zna...
Pretpostavljam da će wikipedija izneti podatke i cifre i za najuze gradsko jezgro,ali nemoj da se nadas da ce republicki zavod za statistiku da saopsti taj podatak,jer će oni 15 novembra izneti podatke i cifre samo za cele gradove(teritorije opstina),kao sto je bilo na proslom zvanicnom popisu 2002 god.
Pa su tako te 2002 god. za zvanicni podatak objavili Novi Sad cifra (299 000),a Niš (250 000),ali da ne živiš u zabludi to su bile cifre za cele gradove.Nisu objavljivali selektivne podatke za najuza gradska jezgra,pa tako to neće uciniti ni sad.
Ali će sigurno negde na netu procureti i informacija koliko svaki grad ima stanovnika u najuzem jezgru,i ja nemam ništa protiv da se objavi i taj podatak.
Ali ako ćemo stvari gledati tako ,onda mi nije jasno zasto ste vi nišlije celu proteklu deceniju tvrdili kako Niš ima 250 000.
Ne brate,toliko je imala cela teritorija opštine grada Niša,a sam Niš je imao samo 173 000,pa hajde da onda stvari nazovemo pravim imenom.
A ne da ispadne za Niš ćemo gledati cifru cele opštine Niš( 250 000),a za Novi Sad ćemo gledati cifru samo za najuze gradsko jezgro.E to tako ne moze jer je licemerno uporedjivati dva razlicita parametra.
Ili ćemo uporedjivati najuza gradska jezgra oba grada ili cifre za kompletne teritorije opština oba grada,pa ćemo videti kolika je realna razlika;)

Inace ja nemam ništa protiv da Niš u najuze gradsko jezgro sebi pripoji i sva okolna naselja koja gravitiraju prema gradu Nišu i onda da lepo uporedimo madjusobne veličine i broj stanovnika celih gradova.
To mi je mnogo više pošteno nego uporedjivati samo najuza gradska jezgra što je skroz besmisleno jer po toj logici Novi Sad onda ima samo 264 000,a to nema veze sa logikom i realnim stanjem na terenu jer u gradu zbog škole i posla svakodnevno boravi masa od 380 000 ljudi koji u grad dolaze svaki dan iz okolnih perifernih naselja i ne moze se negirati postojanje tih ljudi koji svakodnevno borave u najuzem gradskom jezgru i čine sastavni deo stanovnistva teritorije grada Novog Sada.Zato mi je mnogo poštenije gledati i uporedjivati cifre za cele gradove,kako za Niš pa tako i za Novi Sad ili za bilo koji treći grad...

Ja za Niš nigde nisam iznosio podatak da sam grad bez okoline ima 250.000 stanovnika, već sve vreme pričam da ima plafon 210.000 stanovnika i to ako ovaj put uračunaju neka naselja koja su deo grada već 10 godina, ali uzeg grada ne u okolini! Ukoliko ne uračunaju ta naselja ne verujem da će Niš prebaciti broj od 200.000 stanovnika! I ne tražim sve vreme da se Niš gleda ukupno, a Novi Sad ne, nego sve vreme insistiram da se upoređuju sami gradovi bez satelitskih naselja u okolini! Upravo je to pravično, jer po stoti put ovde kažem Novi Sad ima veću teritoriju i imao je status grada još dok Niš to nije imao pa je u svom administrativnom području okupio varošice koje su posebne opštine! Niš je tek pre nekoliko godina se podelio na opštine, ali druže tako što se jezgro grada pocepalo na više opština bez pripajanja okolnih opština koje su fizički srasle sa Nišom , a te srasle opštine su i dalje ne izvan Niša u užem nego i Niša u širem smislu! Zato je upoređivati gradove sa okolinom smešno! Treba svaki grad sam bez satelita da stane na crtu i bez okoline da se upoređuje! Samo tako je ozbiljno! Jer stoti put ponavljam može mali grad da ima duplo, pa čak i veću teritoriju od nekog velikog grada i da sa okolinom ima više stanovnika nego taj veći grad, ali sa malom teritorijom okolo! :) Metropolitansko područje je posebna priča ona nema veze sa veličinom samog grada! Zato je smešno ne samo da nišlije kažu da imaju 250.000 stanovnika jer nemaju ni blizu, ali ni novosađani ne mogu reći da imaju preko 300.000 stanovnika jer nemaju, a tek beograđani kad lupe da imaju 2,5 miliona stanovnika onda je tek smešno jer imaju jedva 1.300.000 stanovnika! Sa svim naseljima u okolini pa nemaju više od 1.700.000 stanovnika, znači ni 2 miliona a kamoli 2,5!
 
Poslednja izmena:
Na proslom popisu NS je imao 190 000 stanovnika kao posebno naselje a sto se tice Petrovaradina oni su samo fiktivna gradska opstina koja postoji samo na papiru i obuhvata sva naselja na sremskoj strani dok sva ostala naselja su na papiru Novi Sad .
Novi Sad ima vrlo malu povrsinu kao grad od samo 120km2 i verujem da je i od Nisa manji ako se gledaju sama naselja dok je tek u sirem smislu nesto veci i obuhvata 700km2 ali to je zato sto obuhvata i delove Srema i Backe ali u principu je 95% stanovnistva koncetrisano u samom gradu i predgradjima .Od Futoga pa do kraja grada pesice se dolazi za sat vremena ,laganom setnjom .
Petrovaradin vec duze inace zeli da postane samostalna opstina poput Karlovaca koji su nekada bili u sastavu NS pa su se izdvojili .U ovom tekstu to mozemo videti koji datira od pre 2,3 godine tako da Petrovaradin nije isto sto i Liman,Klisa ili bilo koji drugi kvart ,to je ipak posebno naselje,ne spada u katastarsku opstinu NS vec samo administrativno se racunaju kao deo grada ali to se uvek posebno navodi .
Mesna zajednica Petrovaradin priprema se da u septembru, čim prođe sezona godišnjeg odmora, pokrene proceduru za izdvajanje iz Novog Sada i formiranje sopstvene opštine.
Već početkom septembra, najavljuje predsednik MZ Petrovaradin Petar Mudri, počeće prikupljanje potpisa građana, a da bi inicijativa uspela i da bi se od gradskih vlasti mogao zatražiti referendum, neophodno je da peticiju potpiše 10 odsto građana.
- Petrovaradin i njegovi stanovnici dugo su pokušavali da se izbore za svoja prava. Postalo je očigledno da bismo kao posebna opština imali na raspolaganju daleko više sredstava - kaže Mudri.
Petrovaradin ima sve uslove da se samostalno razvija. Po proračunima Mudrog, Petovaradin bi uspeo da dobije budžet koji bi svakako dostigao par milijardi. Uz to, osnivanje nove opštine omogućilo bi stanovnicima Petrovaradina da sami određuju prioritete i razvijaju svoje naselje izvan senke Novog Sada
.
 
Ne, Niš takođe bez predgrađa ima jako malu površinu! Evo zvaničnog podatka Niš bez predgrađa ima samo 119,4 km2 Podatak je potpuno precizan sad sam ga video u Statističkom godišnjaku grada Niša, a cela teritorija grada ima 596,6 km2 Najveća koncentracija je u opštini Medijana gde na samo 10,7km2 živi 89.000 stanovnika ili 8.281 stanovnik na km2 to je zato što je taj deo grada sav poput Novog Beograda sa soliterima preko 10 spratova svaki, a neki i po 22! Opština Palilula u Nišu ima daleko veću teritoriju od ove prve, ali ima malo manje stanovnika 74.000 Ostale tri opštine su manje Pantelej ima 44.000 stanovnika, Crveni Krst 34.000 i Niška Banja ima 16.000 stanovnika. Što se tiče Niške Banje ona je potpuno srasla sa Nišom, ali njeno stanovništvo ne ulazi u broj stanovnika grada u užem smislu ( ona je imala 4.500 stanovnika 2002.) Niškoj Banji pripada naselje Nikola Tesla ( 2002. imalo 3.500 stanovnika danas dosta više videćemo nakon 15.novembra) koje je još bliže Nišu, takođe se ne računa u broj stanovnika Niša u užem smislu. Opštini Medijana pripada naselje Brzi Brod koje je još bliže centru grada i od prethodna dva naselja, dakle potpuno fizički u sastavu Niša, ali se takođe ne računa u gradsko stanovništvo, već prigradsko iako svuda idu gradske autobuske linije. Što se opštine Pantelej tiče tamo postoji veliko naselje Donja Vrežina koje je čak u prvoj zoni gradskog saobraćaja, a ne računa se u gradsko stanovništvo, već takođe prigradsko ( 2002. je tamo živelo 4.100 stanovnika ) Opštini Crveni Krst pripada naselje Donji i Gornji Komren, takođe saobraća linija prve zone gradskog saobraćaja, a stanovništvo se na popisima tretira kao prigradsko iako je fizički u sastavu grada prvo je 2002. imalo 5.700 stanovnika, a drugo 1.000 stanovnika. A što se tiče opštine Palilula tu je situacija najinteresantnija tu se ne računa u gradsko stanovništvo čitav niz sraslih sa gradom naselja koja su čak srasla i sa susednom opštinom koja uopšte ne pripada ni gradu sa predgrađima! Naselje 9. maj ( 2002. imalo 4.300 stanovnika, naselje Čokot ( 2002. imalo 1.400 stanovnika) Donje Medjurovo gde se nalazi i istoimena industrijska zona Niša ( 2002. imalo1.400 stanovnika, naselje Pasi Poljana 2002. imalo 2.140 stanovnika. U svim ovim naseljima saobraća gradski prevoz i to u većini prva zona, a u nekim druga! Pomenute opštine koje su izvan Niša a srasle sa ovim naseljima Niša su: Doljevac ( 19.500 stanovnika ), Merošina ( 15.000 stanovnika) i Gadžin Han ( 10.500 stanovnika) ove opštine sad traže da uđu u sastav gradskih opština i pregovora se sa gradskim rukovodstvom o tome.
 
Poslednja izmena:
Na proslom popisu NS je imao 190 000 stanovnika kao posebno naselje a sto se tice Petrovaradina oni su samo fiktivna gradska opstina koja postoji samo na papiru i obuhvata sva naselja na sremskoj strani dok sva ostala naselja su na papiru Novi Sad .
Novi Sad ima vrlo malu povrsinu kao grad od samo 120km2 i verujem da je i od Nisa manji ako se gledaju sama naselja dok je tek u sirem smislu nesto veci i obuhvata 700km2 ali to je zato sto obuhvata i delove Srema i Backe ali u principu je 95% stanovnistva koncetrisano u samom gradu i predgradjima .Od Futoga pa do kraja grada pesice se dolazi za sat vremena ,laganom setnjom .
Petrovaradin vec duze inace zeli da postane samostalna opstina poput Karlovaca koji su nekada bili u sastavu NS pa su se izdvojili .U ovom tekstu to mozemo videti koji datira od pre 2,3 godine tako da Petrovaradin nije isto sto i Liman,Klisa ili bilo koji drugi kvart ,to je ipak posebno naselje,ne spada u katastarsku opstinu NS vec samo administrativno se racunaju kao deo grada ali to se uvek posebno navodi .
.

Mogu petrovaradinci da traze da se odvoje od Novog Sada ali to neće dobiti nikada jer jednostavno ni pravno a ni istorijski nije normalno ni prirodno da se cepa i razdvaja nesto sto je neodvojiva celina.
Petrovaradinski Sanac,Petrovaradin,Neoplanta pa Novi Sad sve su to nazivi kroz istoriju jednog te istog naselja(grada),a Petrovaradin je staro jezgro Novog Sada,
"stari grad" i srce Novog Sada,naselje iz kog je Novi Sad i krenuo da se gradi i razvija kao grad kroz istoriji,prema tome nije uopste prirodno da se Petrovaradin(Novi Sad) odvaja od samoga sebe i to samo zbog predloga jednog pohlepnog predsednika opštine koji hoće da se veća količina novca sliva u njegov dzep i da ne polaže nikakve račune gradonačelniku Novog Sada,ali dobiće to malo morgen!NIKAD se neće moći izglasati odvajanje Petrovaradina od ostatka Novog Sada jer bi to bilo ravno protiv prirodnom bludu i gradjani to neće dozvoliti.Mogu oni biti zasebna opština ali samo unutar grada( i to su pravo i ostvarili) ali se administrativno nikada neće moći izdvojiti iz grada sa kojim su i fizicki i istorijski spojeni kroz vekove.Evo šta na wikipediji pišta za Petrovaradin i kako je definisan:

Петроварадин (мађ. Pétervárad, нем. Peterwardein), је градско насеље и седиште градске општине Петроварадин, града Новог Сада у Јужнобачком округу и некадашњи утврђени град поред Дунава. Данас је део ужег градског подручја Новог Сада. Према попису из 2002. imao је 13973 становника
 
Poslednja izmena:
Inače cela teritorije opštine grada Niša ima površinu od oko 600 km 2,a s obzirom da teritorija Novog Sada ima površinu od 700 km2,ta razlika je samo 100 km2 prema tome druze Tiger_Nish tvoja tvrdnja i teorija kako Novi Sad ima daleko veću periferiju od Niša jednostavno ne pije vodu jer kad se uporede ove dve površine razlika je vrlo mala i ocigledno je da Novi Sad ima samo malo i neznatno veću periferiju od Niša,tako da tvoja teorija da je Novi Sad nagurao mnogo više stanovnika od Niša zbog daleko "veće" periferije jednostavno NIJE tačna jer su oba grada skoro iste veličine po površini.
Novi Sad jednostavno ima više stanovnika i samim tim i veću gustinu naseljenosti stanovnistva od Niša,a zašto je to tako,pa eto jednostavno je takvo činjenično stanje.Valjda je ljudima lepšti Novi Sad nego Niš pa se sve više doseljavaju ovde ;-)
Nišlije pojačajte natalitet i sprečite odliv stanovnistva i migracije iz svog grada,povećajte kvalitet i standard zivota u vašem gradu pa će i vas grad krenuti da raste i da se uvećava i mozda na nekom narednom popisu konačno i prestignete Novi Sad i po površini i po broju stanovnika ali za to treba da se dobro potrudite ako želite da postignete tako ambiciozni cilj jer u suprotnom do sledećeg popisa će vas mozda i Kragujevac prestići koji je već sad dogurao do 200 000 stanovnika i postaje sve veći grad,a i ima daleko bolju razvojnu stratešku i razvojnu politiku od Niša koji je stagnirao u svakom smislu.
 
Poslednja izmena:
Inače cela teritorije opštine grada Niša ima površinu od oko 600 km 2,a s obzirom da teritorija Novog Sada ima površinu od 700 km2,ta razlika je samo 100 km2 prema tome druze Tiger_Nish tvoja tvrdnja i teorija kako Novi Sad ima daleko veću periferiju od Niša jednostavno ne pije vodu jer kad se uporede ove dve površine razlika je vrlo mala i ocigledno je da Novi Sad ima samo malo i neznatno veću periferiju od Niša,tako da tvoja teorija da je Novi Sad nagurao mnogo više stanovnika od Niša zbog daleko "veće" periferije jednostavno NIJE tačna jer su oba grada skoro iste veličine po površini.
Novi Sad jednostavno ima više stanovnika i samim tim i veću gustinu naseljenosti stanovnistva od Niša,a zašto je to tako,pa eto jednostavno je takvo činjenično stanje.Valjda je ljudima lepšti Novi Sad nego Niš pa se sve više doseljavaju ovde ;-)
Nišlije pojačajte natalitet i sprečite odliv stanovnistva i migracije iz svog grada,povećajte kvalitet i standard zivota u vašem gradu pa će i vas grad krenuti da raste i da se uvećava i mozda na nekom narednom popisu konačno i prestignete Novi Sad i po površini i po broju stanovnika ali za to treba da se dobro potrudite ako želite da postignete tako ambiciozni cilj jer u suprotnom do sledećeg popisa će vas mozda i Kragujevac prestići koji je već sad dogurao do 200 000 stanovnika i postaje sve veći grad,a i ima daleko bolju razvojnu stratešku i razvojnu politiku od Niša koji je stagnirao u svakom smislu.

Očigledno nisi svestan koliko znači teritorija veća za 100km2! Najbolje je da odeš na sajt Pariza na tolikoj teritoriji tamo živi 2,3 miliona ljudi, a ako si bio u Parizu onda znaš da je to ceo istorijski deo Pariza za čije obilaženje ti je potrebna užasna kondicija, a ta površina je jednaka celom gradskom delu Novog Sada, zato je to velika razlika u površini! Kad bi Nišu dodao okolinu te površine s obzirom na spojene tri susedne opštine dobio bi još dodatnih 50.000 stanovnika! Razlika između Novog Sada i Niša tada bi se istopila na znatno manju razliku! To je ono o čemu ti pričam, cele teritorije gradova nisu jednake površine, pa je zato kažem ponovo to loše poređenje! Treba porediti same gradove bez okoline! A uže gradsko jezgro i Niša i Novog Sada je, tako se slučajno desilo jednake površine pa je idealno za poređenje! Razumeo bih te da je Novi Sad manji bez okoline, pa da želiš da ga uvećaš, mada ne vidim što je to toliko bitno, ali pošto je Novi Sad i u takvom poređenju veći onda stvarno ne vidim svrhu poređenja dva velika grada po celokupnoj teritoriji, zato što ona nije jednake veličine samo dakle iz tog razloga da je obrnuto da je površina Niša bez okoline različita od površine Novog Sada bez okoline, a da je površina oba grada sa okolinom jednaka onda bi bilo jedino u redu porediti ih ukupno, ovako to nikako ne daje pravu sliku stanja u okolini! Ne daje pravu sliku ovako jer je okolina Niša veoma naseljena baš u pravcu zapada dolina Južne Morave i tu je grad nastanio celu teritoriju i došao do granica susednih opština na koje je prešao samo fizički, a administrativno nije, sve dok te opštine ne izdejstvuju priključenje Nišu stanje nije uporedivo! Što se tiče istočne granice teritorije grada ona je planinska ( Sićevačka klisura i Jelašnička klisura ) sa depopulacijskim mestima, gde je kontinuirano prisutno seljenje stanovništva u sam centar grada! Nekad ljudi upoređuju neke stvari a da neznaju stanje u tim sredinama, ja imam rođake kod Vas i znam tačno stanje stvari jer često dolazim, nekoliko puta godišnje. Verujem da ti ili nisi bio davno ili uopšte ne znaš kako Niš izgleda u tom smislu, ili si samo bio u prolazu što je često slučaj! Ja u tome i vidim svrhu ovog sajta da ljudi prošire vidike, znanja i slično, meni bar nije važno prepucavanje radi prepucavanja oko veličine gradova, važno mi je realno stanje samo. Nikada ne bih tvrdio nešto što nije istinito, ti si mene pomešao sa ljudima koji su iz Niša a preteruju pa govore da Niš ima više stanovnika od Novog Sada ja nisam od tih i ako pažljivo pogledaš sve moje komentare od samog početka oni nisu bili tog tipa! Ovde sam upravo najpre spustio na zemlju svoje sugrađane koji su skloni tom preterivanju i uporno navodio da Niš nema 250.000 stanovnika i da je to sa predgrađima, pa sam se onda okrenuo preterivanjima te vrste i u dva najveća grada Srbije Beogradu i Novom Sadu! Svima sam predočavao realnu sliku veličine samih gradova bez satelita, sela i palanaka u okolini! Moje procene su hajde da ih ponovim da Beograd ima sam grad 1.300.000 stanovnika ( sa okolinom oko 1.700.000 ) Novi Sad mislim da sam ima ispod 300.000 sad tačno videćemo ( sa okolinom mislim da neće imati više od 330.000 stanovnika ), a Niš kao treći grad po veličini sam ima između 190.000 i 210.000 stanovnika videćemo tačno uskoro ( sa okolinom otprilike isto kao i na prošlom popisu oko 250.000 ) Kragujevac veoma malo poznajem pa se ne usuđujem da dajem prognoze upravo iz tog razloga što neznam ni kako je grad podeljen, ni koliku teritoriju ima.
 
Poslednja izmena:
Sve je u redu i nema potrebe ni za kakve rasprave.Nisam ja ni rekao da ti preterujes već preteruje većina tvojih sugradjana koji svojataju Niš da je veći nego što realno jeste.Sačekaćemo zvanične podatke popisa 15 novembra pa ćemo videti tačno i realno stanje,mada opet ti napominjem nisam siguran da će u tim konačnim rezultatima republički zavod za statistiku saopštavati podatke selektivno za uža gradska područja već će mislim ipak saopštiti podatke samo za cele opštine gradova jer je tako bilo i na prošlom popisu kad su zvanično saopštili cifru za ceo grad Novi Sad 299 00, a za Niš 250 000.Ali kazem videćemo možda budu javno saopstene cifre i za uza gradska područja,a i ako ne budu to će sigurno biti uneseno i apdejtovano na wikipediji.
Što se tiče tvojih procena za uza gradska podrucja za tri najveća grada te procene se potpuno slazu sa mojim i to je realno stanje.
Beograd u uzem gradskom jezgru sigurno neće imati više od 1 300 000 (čak je i to diskutabilno),Niš pošto je na proslom popisu u uzem jegru imao 173 000 sad je realno da će ta cifra biti oko 200 000,a što se Novog Sada tiče ako su priblizno tačne one procena sa sajta novosadske informatike onda bi cifra u uzem gradskom jezgru trebala da bude oko 300 000 jer su naveli da grad bez Petrovaradina i Kamenice ima 264 000,a Petrovaradin i Kamenica ukupno zajedno imaju 30 000 i tu se dodje do cifre od 294 000,a moguće da će max biti oko 300 000 tako da se u potpunosti slazem sa tvojim procenama.Treba samo napomenuti da je na prošlom popisu cela teritorija grada Novog Sada imala oko 300 000 stanovnika,a sada će najuze gradsko jezgro imati priblizno toliku cifru ,tako da je to jasan pokazatelj znatnog uvećanja Novog Sad u protekloj deceniji.
Ali što se tiče cele teritorije grada ja uopte ne sumnjam da je ta cifra preko 380 000 kao što je već i navedeno na wikipediji i sajtu informatike.
Moguće da zvanični rezultat zavoda za statistiku ne potvrdi baš tako veliku cifru,mozda ona bude zvanicno samo 350 000 za ceo grad,ali tu treba uzeti u obzir da je ipak bilo i gradjana koji su iz neznam ni ja kog razloga bojkotovali i nisu se popisali,a takvih je sigurno bilo u svim gradovima jer je jednostavno nemoguće da bude popisano 100 % gradjana, pa tek kad vidimo koliko će biti podignuto kaznenih prijava za one nepopisane gradjane onda ćemo tek definitivno znati tačno stanje i konačne cifre u svakom gradu;)
 
Poslednja izmena:
Nemam ništa protiv Niša, nadam se i da ću ga posetiti jednom, ali definitivno Novi Sad jeste atraktivniji. Centar je AP Vojvodine, blizina Beograda, blizina Evrope... jednostavno je geografski na dobrom mestu.
Prosto je nemoguće da ne bude više stanovnika nego ranije. Dobro, izvestan broj jeste otišao u inostranstvo, ali priliv je bio veliki. Došlo je dosta ljudi devedesetih iz Bosne i Hrvatske, sklapali se brakovi, rađala se deca. Došlo je nešto i sa Kosova. Većina okolnih vojvođanskih gradova gravitira NS. Studenti koji dođu ovde iz drugih vojvođanskih gradova, pa i iz Centralne Srbije, i posle završetka studija ostanu ovde. Ne radi se samo ni o poslu, jednostavno grad je najatraktivniji posle BG, ima dosta sadržaja i uopšte lepši je za život od drugih mesta.
E sad staro je pitanje- šta je NS ? Šta se sve računa u NS, od okolnih, prigradskih mesta, i koliki je onda tačan broj stanovnika ?
 
Nemam ništa protiv Niša, nadam se i da ću ga posetiti jednom, ali definitivno Novi Sad jeste atraktivniji. Centar je AP Vojvodine, blizina Beograda, blizina Evrope... jednostavno je geografski na dobrom mestu.
Prosto je nemoguće da ne bude više stanovnika nego ranije. Dobro, izvestan broj jeste otišao u inostranstvo, ali priliv je bio veliki. Došlo je dosta ljudi devedesetih iz Bosne i Hrvatske, sklapali se brakovi, rađala se deca. Došlo je nešto i sa Kosova. Većina okolnih vojvođanskih gradova gravitira NS. Studenti koji dođu ovde iz drugih vojvođanskih gradova, pa i iz Centralne Srbije, i posle završetka studija ostanu ovde. Ne radi se samo ni o poslu, jednostavno grad je najatraktivniji posle BG, ima dosta sadržaja i uopšte lepši je za život od drugih mesta.
E sad staro je pitanje- šta je NS ? Šta se sve računa u NS, od okolnih, prigradskih mesta, i koliki je onda tačan broj stanovnika ?

Potpuno se slažem sa tobom što se tiče Novog Sada, toga su svesne nišlije i uvek kad se diskutuje na temu uređenja nekog dela grada svi se pozivaju da ne treba ići dalje od Vašeg grada da bi se neke ideje i neka lepa rešenja uradila i kod nas! Što se tiče lokacije Niš ima izuzetno dobru lokaciju na čvorištu je autoputeva, ima međunarodni aerodrom ali u prošlosti je to bilo veoma loše, u ratnim situacijama je uvek bombardovan kad i Beograd i to i od saveznika i od fašista. Tako da je mnogo toga i uništeno u prošlom veku. U toj obnovi se nije vodilo računa pa je bila prisutna brza gradnja, bez trunke estetike. Tek zadnjih 25 godina se više vodi računa, od kako se društvo arhitekata i Zavod za zaštitu istorijskih spomenika Niša obavezno pitaju za svaki novi urbanistički plan. Ipak kao i cela Srbija i kod nas neki sa puno para uspeju da provuku i neke loše stvari, ali to je naša realnost. Što se tiče Beograda meni lično nije atraktivniji za život jer je suviše veliki grad, a bez dobro rešenog saobraćaja. Jedino ako živiš baš u centru, pod uslovom da ti je posao isto u blizini je ok! Što se tiče toga da li je blizina Beograda prednost ili mana, to je diskutabilno! Novom Sadu definitivno nije mana čini mi se zbog autonomije koju ima i u koju nesme niko da dirne. Nišu, ipak više odgovara što je daleko jer nema suštinsku autonomiju, već je samo na papiru centar jugoistočne Srbije. Čak i ovako daleko pa se Beograd upliće u sve stvari recimo aerodrom su sabotirali na sve moguće načine i na kraju ukinuli letove JAT-a. Sad leti Montenegro air lines, i zato imamo vezu sa Evropskim metropolama. Dok crnogorci nisu leteli JAT je otkazivao letove svaki treći dan. Sad se tek pregovara sa nekim niskobudžetnim kompanijama za neke nove linije, jer veliki deo srba sa ovih prostora ( Gasterbajtera ) traži letove za Beč i Cirih.
 
Poslednja izmena:
Da, to si u pravu, Niš ima dobar položaj zbog saobraćaja, taj put prema Makedoniji i Grčkoj. Ne znam kakva je situacija kod vas sa turizmom, čuo sam da je okolina baš lepa, Suva Planina i sl, a koliko znam grad ima dugu tradiciju, ustvari to područje, još od rimskih vremena. Ni Novi Sad po meni, ni blizu nije iskoristio turističke potencijale koliko bi mogao. Petrovaradin je prilično zapušten, a Fruška Gora bi mogla imati mnogo više posetilaca... tu su i SNP, Matica Srpska, Sinagoga, mnogi drugi kulturni objekti... imam utisak da se turizam sveo samo na Egzit...
 
Da, to si u pravu, Niš ima dobar položaj zbog saobraćaja, taj put prema Makedoniji i Grčkoj. Ne znam kakva je situacija kod vas sa turizmom, čuo sam da je okolina baš lepa, Suva Planina i sl, a koliko znam grad ima dugu tradiciju, ustvari to područje, još od rimskih vremena. Ni Novi Sad po meni, ni blizu nije iskoristio turističke potencijale koliko bi mogao. Petrovaradin je prilično zapušten, a Fruška Gora bi mogla imati mnogo više posetilaca... tu su i SNP, Matica Srpska, Sinagoga, mnogi drugi kulturni objekti... imam utisak da se turizam sveo samo na Egzit...

Da, ovde je čvorište autoputeva: južni krak ide ka Grčkoj, severni ka Vama i Evropi, a istočni ka Istanbulu i Bliskom istoku.
Okolina jeste lepa! Istočna granica Niške kotline su dve prelepe klisure Sićevačka i Jelašnička sa endemičnim vrstama biljaka, samo tu raste Ramonda serbika, a ima i surih orlova. Pejzaži su stvarno tamo lepi, ima lepih izletišta, čak ima odličnih lokacija i za ekstremne sportove. Prošle godine je održano evropsko prvenstvo za paraglajdere u Sićevačkoj klisuri, a isto i za kajakaše. Velike nade grad polaže u te stvari! Trenutno se najviše pažnje poklanja Cerjanskoj pećini za koju speleolozi iz Beograda i inostranstva kažu da je definitivno lepša od Postojnske jame i da je treba prezentovati turistima, jer ima razne dvorane sa prelepim ukrasima, i posebnu retkost pored stalaktita i stalagmita ima dosta heliktita, ili pećinskih ruža. Za tu vrstu pećinskog nakita kažu da je izuzetna retkost. Prošle godine je vršena obuka vodiča sa njenu prezentaciju i rađene su pristupne saobraćajnice do nje.Blizu je i budući planinski centar Stara planina. Postojanje aerodroma je veliki plus za privlačenje turista. 2013. godina je na neki način dan D za niški turizam zbog jubileja 1300 godina od donošenja Milanskog edikta cara Konstantina Velikog inače rođenog u Nišu, antički lokaliteti se pripremaju unajveće za taj jubilej, posebno lokacija antičkog Naissusa i arheološki park Mediana. Rekonstruiše se letnja rezidencija Konstantina Velikog i palata sa oktogonom, a Evropska unija je dala novac svim Konstantinovim gradovima povodom tog jubileja čija će centralna proslava biti u Nišu, kao rodnom gradu i Milanu, kao gradu u kome je Konstantin Veliki doneo edikt. Grad se zaista preporodio tim povodom potpuno su rekonstruisani bulevari i izgrađena su dva velika bulevara u gradu, a popločani su i trotoari, i to već sada skoro do Arheološkog parka i po celom centru grada. Tako da se baš puno očekuje od tog jubileja. Jedino ideja da se sagradi Hristov monogram koji je pronađen na teritoriji Niša na jednom i Krst na drugom brdu kasni, ideja je odlična samo neverujem da će to uspeti da završe do tada, jer se sa tim dosta kasni. Ideja je da sa brda Delijski vis gde je sada izgrađena Prizrenska bogoslovija, čije je sedište sada u Nišu na svakih sat vremena taj monogram pruža lasersku svetlost ka drugom brdu Viniku gde je u planu krst koji bi tada bljesnuo, i da na putu do tog krsta sve hrićanske zemlje na zemljištu koje bi im grad poklonio sagrade male etno kuće sa svojom prezentacijom, na vrhu bi bila srpska etno kuća i okolo bi bio hotel sa pogledom na ceo grad. Krst je planiran kao panoramski sa vidikovcem, ali su trebali ranije da počnu sa realizacijom tog projekta ovako je samo pusta želja! Pomenuo si Suvu planinu tamo postoji odlično izletište Bojanine vode, i mada u tom smislu ima čudno ime Suva planina je prepuna izvora i ima jedan lep vodopad.
 
Poslednja izmena:
Mogu petrovaradinci da traze da se odvoje od Novog Sada ali to neće dobiti nikada jer jednostavno ni pravno a ni istorijski nije normalno ni prirodno da se cepa i razdvaja nesto sto je neodvojiva celina.
Petrovaradinski Sanac,Petrovaradin,Neoplanta pa Novi Sad sve su to nazivi kroz istoriju jednog te istog naselja(grada),a Petrovaradin je staro jezgro Novog Sada,
"stari grad" i srce Novog Sada,naselje iz kog je Novi Sad i krenuo da se gradi i razvija kao grad kroz istoriji,prema tome nije uopste prirodno da se Petrovaradin(Novi Sad) odvaja od samoga sebe i to samo zbog predloga jednog pohlepnog predsednika opštine koji hoće da se veća količina novca sliva u njegov dzep i da ne polaže nikakve račune gradonačelniku Novog Sada,ali dobiće to malo morgen!NIKAD se neće moći izglasati odvajanje Petrovaradina od ostatka Novog Sada jer bi to bilo ravno protiv prirodnom bludu i gradjani to neće dozvoliti.Mogu oni biti zasebna opština ali samo unutar grada( i to su pravo i ostvarili) ali se administrativno nikada neće moći izdvojiti iz grada sa kojim su i fizicki i istorijski spojeni kroz vekove.Evo šta na wikipediji pišta za Petrovaradin i kako je definisan:

Петроварадин (мађ. Pétervárad, нем. Peterwardein), је градско насеље и седиште градске општине Петроварадин, града Новог Сада у Јужнобачком округу и некадашњи утврђени град поред Дунава. Данас је део ужег градског подручја Новог Сада. Према попису из 2002. imao је 13973 становника

Zasto onda tabla koja oznacava kraj naselja NS stoji pre mosta ?Sto se tice odvajanja , oni mogu da se odvoje jer postoji procedura za tako nesto ali nije jednostavno plus tu je problem ostalih naselja sa te strane Dunava , dakle ako bi hipoteticki zeleli tu opstinu citava procedura oko referenduma bi se odnosila i na ta naselja .
Sto se tice prava koje su ''ostvarili'' nisu oni nista postigli jer grad NS im nije dozvolio finkcionisanje te gradske opstine,koja nema ni organe , nema nista samo na papiru postoji i to je utvrdjena u periodu kada je uslov bio da NS ima status grada da ima barem dve gradske opstine .Zato je i ta podela uredjena ,kasnije je taj uslov zakonski ukinut ali ova ''papirna'' opstina je ostala .
 
Poslednja izmena:
Nemam ništa protiv Niša, nadam se i da ću ga posetiti jednom, ali definitivno Novi Sad jeste atraktivniji. Centar je AP Vojvodine, blizina Beograda, blizina Evrope... jednostavno je geografski na dobrom mestu.
Prosto je nemoguće da ne bude više stanovnika nego ranije. Dobro, izvestan broj jeste otišao u inostranstvo, ali priliv je bio veliki. Došlo je dosta ljudi devedesetih iz Bosne i Hrvatske, sklapali se brakovi, rađala se deca. Došlo je nešto i sa Kosova. Većina okolnih vojvođanskih gradova gravitira NS. Studenti koji dođu ovde iz drugih vojvođanskih gradova, pa i iz Centralne Srbije, i posle završetka studija ostanu ovde. Ne radi se samo ni o poslu, jednostavno grad je najatraktivniji posle BG, ima dosta sadržaja i uopšte lepši je za život od drugih mesta.
E sad staro je pitanje- šta je NS ? Šta se sve računa u NS, od okolnih, prigradskih mesta, i koliki je onda tačan broj stanovnika ?

Unazad dve tri stranice o tome se i najvise pise , uglavnom svako je dao svoju prognozu a ko ce biti u pravu videcemo vrlo brzo , vec za dve tri nedelje .
 
Zasto onda tabla koja oznacava kraj naselja NS stoji pre mosta ?Sto se tice odvajanja , oni mogu da se odvoje jer postoji procedura za tako nesto ali nije jednostavno plus tu je problem ostalih naselja sa te strane Dunava , dakle ako bi hipoteticki zeleli tu opstinu citava procedura oko referenduma bi se odnosila i na ta naselja .
Sto se tice prava koje su ''ostvarili'' nisu oni nista postigli jer grad NS im nije dozvolio finkcionisanje te gradske opstine,koja nema ni organe , nema nista samo na papiru postoji i to je utvrdjena u periodu kada je uslov bio da NS ima status grada da ima barem dve gradske opstine .Zato je i ta podela uredjena ,kasnije je taj uslov zakonski ukinut ali ova ''papirna'' opstina je ostala .

Ne treba da postoji ni na papiru jer sam ti već objasnio razloge zbog čega je Petrovaradin sastavni deo grada i fizicki i istorijski gledano...
Što se tiče table koja stoji na ulasku i izlasku iz naselja Petrovaradin,pravno gledano ona tu potpuno nezakonito stoji jer je Petrovaradin administrativna i fizicka celina grada,prema treba je treba ukloniti jer se ovako samo nepotrebno pravi zabuna i iluzija da je Petrovaradin nezavisno i odvojeno naselje.
Ako je pre 15 godina ukinuto svih 15-20 gradskih opština koje su postojale na levoj obali Dunava i ako je ceo grad objedinjen jednom opštinom onda ne vidim kakvo to ekskluzivno pravo treba da ima Petrovaradin da on jedini treba da ima odvojenu opštinu ako su se sve ostale gradske opštine ukinule i objedinile u jednu.Jer ovako se samo pravi apsurd jer je grad Novi Sad koji sa Petrovaradinom cini fizicku celinu sada na papiru podeljen na 2 opštine(Novi Sad i Petrovaradin)što je skroz besmisleno... Po meni treba doneti ukaz ili da se vrati staro stanje i da Novi Sad kao nekad i kao što je Beograd sad,da bude opet podeljen na puno malih opština ili ih jednostavno sve ukinuti(ukljucujuci i petrovaradinsku)i objediniti celu teritoriju grada u jednu opštinu,a ne ovako da imamo dve opštine na papiru.
 
Poslednja izmena:
meni petrovaradinci po svom ponašanju liče na zemunce.Večiti buntovnici koju uporno žele da dokazu neku svoju osobenost(posebnost) i nezavisnost u odnosu na ostatak grada u kome žive.Medjutim koliko god zemunci negirali cinjenicu da su i oni beogradjani toliko dzabe i petrovaradincima da dokazuju da oni nisu novosadjani jer su to istorijski oduvek bili ;)
 
Poslednja izmena:
meni petrovaradinci po svom ponašanju liče na zemunce.Večiti buntovnici koju uporno žele da dokazu neku svoju osobenost(posebnost) i nezavisnost u odnosu na ostatak grada u kome žive.Medjutim koliko god zemunci negirali cinjenicu da su i oni beogradjani toliko dzabe i petrovaradincima da dokazuju da oni nisu novosadjani jer su to istorijski oduvek bili ;)
haha da. imam ja nekoliko drugova u pezosu, oni su naravno ok ne pate od tih stvari. ali ima i ovih, večitih buntovnika koji popi3de kada neko kaže da je Tvrđava u novom sadu :lol: ja se tu slažem, đava je u pezosu a ne u NS. oni su sremci mi smo bačvani. dokle god je širok dunav, dokle god je ravan srem, za mene je mirna bačka... :)
 
Ne treba da postoji ni na papiru jer sam ti već objasnio razloge zbog čega je Petrovaradin sastavni deo grada i fizicki i istorijski gledano...
Što se tiče table koja stoji na ulasku i izlasku iz naselja Petrovaradin,pravno gledano ona tu potpuno nezakonito stoji jer je Petrovaradin administrativna i fizicka celina grada,prema treba je treba ukloniti jer se ovako samo nepotrebno pravi zabuna i iluzija da je Petrovaradin nezavisno i odvojeno naselje.
Ako je pre 15 godina ukinuto svih 15-20 gradskih opština koje su postojale na levoj obali Dunava i ako je ceo grad objedinjen jednom opštinom onda ne vidim kakvo to ekskluzivno pravo treba da ima Petrovaradin da on jedini treba da ima odvojenu opštinu ako su se sve ostale gradske opštine ukinule i objedinile u jednu.Jer ovako se samo pravi apsurd jer je grad Novi Sad koji sa Petrovaradinom cini fizicku celinu sada na papiru podeljen na 2 opštine(Novi Sad i Petrovaradin)što je skroz besmisleno... Po meni treba doneti ukaz ili da se vrati staro stanje i da Novi Sad kao nekad i kao što je Beograd sad,da bude opet podeljen na puno malih opština ili ih jednostavno sve ukinuti(ukljucujuci i petrovaradinsku)i objediniti celu teritoriju grada u jednu opštinu,a ne ovako da imamo dve opštine na papiru.

Ipak treba po meni opština Petrovaradin da postoji, ipak je Novi Sad nastao dosta kasnije i samo ime na to ukazuje. Koliko ja znam Novi sad se prvi put pominje kao Varadinski šanac. Druga je stvar odvajanje od grada to mislim da je besmisleno i nepotrebno, ali mu treba dati opštinski budžet kojim će samostalno da raspolaže za svoju teritoriju. Kod nas su nepotrebno izdelili grad na opštine koje nikada nisu postojale, to mislim da je glupost jer sada stanovnici nekih kvartova su bliži Skupštini grada ili nekoj drugoj opštini od one kojoj pripadaju, skroz bezveze! Kad je bio uslov za status grada da grad bude sačinjen od više opština onda su lepo izdvojili Nišku Banju i druga opština se zvala Niš isto kao kod Vas sada. Niška Banja i treba da ima taj status jer je posebna celina bez obzira što je spojena sa gradom, a grad nije trebalo cepati na još 4 opštine preko toga, pa još granice opština da budu neke ulice pa jedna strana ulice ili gradske pruge bude u opštini Medijana, a druga u opštini Palilula. Reka kao granica je ok za druge dve opštine Pantelej i Crveni Krst, ali opet nepotrebno je toliko opština. Novi Beograd je veliki kao ceo Niš, pa je jedna opština to je skroz ok.
 
Poslednja izmena:
Tih pet niskih optina i nije tako strasno s obzirom da je novi sad pre 15 godina imao oko 15 opstina,a mozda cak i vise(a u to vreme pre 15-20 god. je bio cak i manji grad nego sto je Nis sada),tad je imao negde izmedju 150 000 - 200 000 stanovnika,a toliki broj opstina.Na toliko malo stanovnika je imao jednak broj opstina kao Beograd od 1.5 stanovnika.To je bila smejurija,jer je bukvalno svaki deo grad bio posebna opstina :)

Liman,detelinara,grbavica,bistrica,podbara,salajka,telep,klisa,petrovaradin,adice.... itd.
bilo ih je jos...
 
Tih pet niskih optina i nije tako strasno s obzirom da je novi sad pre 15 godina imao oko 15 opstina,a mozda cak i vise(a u to vreme pre 15-20 god. je bio cak i manji grad nego sto je Nis sada),tad je imao negde izmedju 150 000 - 200 000 stanovnika,a toliki broj opstina.Na toliko malo stanovnika je imao jednak broj opstina kao Beograd od 1.5 stanovnika.To je bila smejurija,jer je bukvalno svaki deo grad bio posebna opstina :)

Liman,detelinara,grbavica,bistrica,podbara,salajka,telep,klisa,petrovaradin,adice.... itd.
bilo ih je jos...

To je pa tek bili previše! Da bar te opštine olakšavaju građanima završavanje administrativnih poslova i da su im usput razumeo bih, ali ovako nekim građanima takva podela ne odgovara jer im je bliža stara opština sada Skupština grada Niša ili neka druga opština od one kojoj pripadaju to je skroz idiotski urađeno! Osim toga te opštine nemaju nikakvu funkciju i gotovo da imaju jednake ingerencije poput menih zajednica o svemu maltene odlučuje grad pa ne vidim svrhu uopšte. Stanovnici recimo naselja oko Elektronske industrije su prirodno povezani sa Niškom Banjom, čak gradska linija 1 ide direktno do nje, a pripadaju opštini do koje treba da presedaju u više gradskih autobusa da do nje stignu. Baš idiotski, he,he. Novi Sad je bolje podeljen i ne treba mu više opština, jedino vremenom da dodaje okolne koje postoje oduvek. Meni se Novi Sad baš sviđa za život, ne volim gradove velike poput Beograda, tim pre što nema metro a toliko stanovnika. Kad to budu rešili možda bude ok i tamo! Što se broja stanovnika tiče drug mi je rekao da mu se čini da Niš bez okoline ni ovaj put neće preći 200.000 stanovnika, već da će prema sadašnjem trendu obrade podataka imati oko 180.000 - 190.000 stanovnika on je u popisnoj komisiji. Smatra da će ukupni broj biti tu negde kao na prošlom popisu oko 250.000 stanovnika. Kaže da ni ovaj put se neće računati broj stanovnika u nekim naseljima koja su srasla još pre 10 godina kao gradsko stanovništvo već opet kao prigradsko i da će se izbegla i raseljena lica bez obzira što imaju nekretnine ovde i ne planiraju da se vrate računati kao privremeno stanovništvo. Tako da kaže da nema ništa od broja stanovnika preko 200.000 kako neki tvrde!
 
Poslednja izmena:
haha da. imam ja nekoliko drugova u pezosu, oni su naravno ok ne pate od tih stvari. ali ima i ovih, večitih buntovnika koji popi3de kada neko kaže da je Tvrđava u novom sadu :lol: ja se tu slažem, đava je u pezosu a ne u NS. oni su sremci mi smo bačvani. dokle god je širok dunav, dokle god je ravan srem, za mene je mirna bačka... :)

Svakako ima opet i obrnutih slucajeva da i ljudi iz NS ne vole da se ukljucuju prigradska naselja kada se govori o samom gradu , mozda je malo drugacija stvar kada se prica o Petrovaradinu ali to je samo zbog tvrdjave i njenog znacaja , da nema tvrdjave ne bi ni Petrovaradin bio interesantan za svojatanje . Ovu prica o broju stanovnika treba realno posmatrati i 15 novembra cemo tacno znati koliko ima sam grad u uzem smislu tj sam NS a koliko zajedno sa prigradskim naseljima .
 

Back
Top