Wireless oprema

mtopic:
Poterbna pomoc! Hteo bih da se povezem na lokalnu wireless mrezu, pa ako bi neko mogao da mi kaze koji su delovi potrebni i posavetuje sta da kupim. Unapred hvala!
Treba ti wireless adapter, ako je laptop onda PCMCIA (ili USB), a za desktop PCI (ili USB). Takođe, ako je predajnik na koji se kačiš van dometa obične antene, treba ti i dodatna antena. Opremu možeš kupiti bilo gde (Imtel, PC Impuls, Netiks, ...)
 
Kao prvo,probaj shto bolje mozesh da izbegnesh wireless jer je veeeeliko sranje,veliki gubitak interneta...narochito ako ti baza u nekoj drugoj sobi a josh ti slaba internet konekcija,pa ima da ti secka svakih 10 sekundi.
Kao drugo,ako si se vetj odluchio za wireless,onda nemoj ni pod kojim sluchajem da kupish D-Link bazu i prijemnike...
 
Master_Chief:
....onda nemoj ni pod kojim sluchajem da kupish D-Link bazu i prijemnike...
Otkud ti to, bre. Nemoj na osnovu jednog neuspeha da ceniš celu firmu, D-Link ima izvanrednih uređaja, recimo ja imam DI-784 wireless ruter, pa DWL-AG660 karticu, pa DW120 USB adapter.... i da i ne pominjem da sve radi fantastično evo već više od godine. Naravno, probao sam i druge i u principu nikad nisam imao problema zbog same opreme, više problema sa wirelessom nastaje zbog nepoznavanja kako on funkcioniše. (Ipak se slažem da je tačna ona narodna "gde god nađeš zgodno mesto, ti žicu provuci....", ali i sa wirelessom može da radi sasvim ok.)
 
E ljudi trazio sam pomoc. Sta mi od delova treba za stoni comp i koliko to kosta otprilike? Treba mi eksterna antena(moguca opticka vidljivost), koja kako sam cuo moze da se napravi. Kako? unapred hvala
 
Sizif:
Otkud ti to, bre. Nemoj na osnovu jednog neuspeha da ceniš celu firmu, D-Link ima izvanrednih uređaja, recimo ja imam DI-784 wireless ruter, pa DWL-AG660 karticu, pa DW120 USB adapter.... i da i ne pominjem da sve radi fantastično evo već više od godine. Naravno, probao sam i druge i u principu nikad nisam imao problema zbog same opreme, više problema sa wirelessom nastaje zbog nepoznavanja kako on funkcioniše. (Ipak se slažem da je tačna ona narodna "gde god nađeš zgodno mesto, ti žicu provuci....", ali i sa wirelessom može da radi sasvim ok.)
Imao sam veoma loshe iskustvo sa D-Linkom...losh prijem,gubi kontakt,neki put izgubi kontakt i nema nikako a pri tom da nemam pojma u chemu je greshka,i posle samo odjednom opet dodje...
Wireless je ok ali ako bazu i prijemnik deli dosta zidova onda ja uopshte ne preporuchujem wireless,pogotovo ako je u pitanju modem konekcija od 50-ak kb/s.
 
da odgovorimo na postavljeno pitanje.Ja sam sve potrebno kupio od provajdera za 50 evra.Treba ti antena pci adapter i kabal za povezivanje antene sa adapterom.Sad imas tu oprtemu razlicitog kvaliteta.Kod mene je neka low cost ali radi posao jer imam dobru opticku vidljivost.
 
Prosto pitanje, čoveku treba prijemnik antena i kabal :-)

Javi se fino prvo svom buducem provajderu, pa vidi sta ti on preporucuje u odnosu na daljinu njegovog predajnika.

Ako si dalje od 300m treba ti SENAO
 
Izvini nisam ranije primetio temu...
Zavisi koliko ti je udaljen komp od mesta gde treba antena da se nalazi.Od toga ti zavisi i cena opreme.Znaci,ako ti je antena na manje od recimo 10 metara od kompa,onda uzimas karticu i kabel.Ako ti je antena na vise od tih 10 metara,onda ti treba ap,antena,kabel za napajanje ap-a,lan kabla od uredjaja do kompa,pigtail kabel...
Naravno jako pazi i sa kablovima.U slucaju da ti treba kabel od ap-a do antene duzi od 5 metara,onda uzimas c400 koji je skuplji,ali i bolji mnogo.Ako ti treba kraci,onda uzimas jeftiniji c200.Konektore uzimas u zavisnosti koji su na ap-u i na anteni.To ce ti prodavac rado prodati i namontirati zato sto i nisu bas jeftini.Antenu uzimas u zavisnosti od udaljenosti od nod-a.Tu ti vec nemogu dati nikakvu preporuku,posto se bas i nerazumem,samo znam da opticka vidljivost tvoje antene i nod-a nije pozeljna nego OBAVEZNA iz razloga zato sto jedan covek sa losom vezom koci sve koji se kace na taj nod.Kabel za napajanje zavisi od udaljenosti uredjaja i uticnice.Mora se paziti da neuzmes slab,jel sam ja npr uzeo slab kabel koji nije uspeo da prenese struju na 50 m do gore,pa sam dzaba puko kes i morao da uzmem drugi.Ako su manje udaljenosti onda moze i pppoe,samo sto jos nisam stigao da se igram sa time(napajanje kroz neiskoriscene zice lan kabla).Ja sam po preporuci uzeo Ovislink 5460 ap i on posteno radi svoj posao.Zivim u prizemlju,a antena mi je na cetvrtom spratu,nod na nekih 600-800 metara i sve radi kako treba.Ako vucem recimo nesto iz lokala,onda ide od nekih 200 - 700 kB/s (bajta-ne bita!!!),sve zavisi koliko je sta optereceno.Sa interneta i ovako se vecinom ne vuce puno,osim nekih bas razudjenih stvari,posto sve ima na mrezi.Naravno ima i internet preko mreze,koji radi normalno,ali moras shvatiti da nisu provajderi,niti ih to zanima.Mogu ti reci da surf radi trenutno,a i download nije los.Nebrini za ping u mrezi,ako se kacis na neku od zajednica,jel se npr ovde dc ogranicava od 19 do nekih 1-2 na 25kb/s sto rezultuje pingom od 2 - 5 ms (vecinom ide 1ms).Jednom su bili ukljucili i G standard na mom nod-u i imao sam protok od 2 MB/s(bajta-ne bita!!!) !!!!
Naravno desava se da mreza stoji i da ima problema koji se vecinom resavaju odmah.Redovno se odrzava mreza,ali naravno mora se shvatiti da takodje ti ljudi koji je odrzavaju ne rade to zbog para,nego iz zadovoljstva.To ti je razlika izmedju provajdera i zajednice.Nemozes nekoga da cimas i da urlas,nego jednostavno samo da ukazes na problem,koji ce biti resen u sto skorije vreme.
Moja preporuka je da se uopste ne razmisljas i da uzmes opremu i da se prikljucis.Velike su mogucnosti tako necega i ja sam prezadovoljan i nezalim ni jednog dinara datog za tako nesto...
I tek da znas.zestoko ces se zeznuti ako budes uzeo wireless kod provajdera,posto zbog njih svi pljuju wireless,posto stavljaju pojacala i zagusuju etar (da ne prcam o tome da ti njihov nod 'cujes',al on tebe ne...) i vise nego sto je trenutno prezagusen i nikada im usluga nevalja.A i inace,ta pojacala su valjda i zabranjena zakonom,ali ovo je Srbija ;)
Nije mi cilj nikoga da reklamiram,kao sto i nisam.Ovo je jednostavno neko moje misljenje i dosadasnje iskustvo i to je to.Srecno
 
mtopic:
E ljudi trazio sam pomoc. Sta mi od delova treba za stoni comp i koliko to kosta otprilike? Treba mi eksterna antena(moguca opticka vidljivost), koja kako sam cuo moze da se napravi. Kako? unapred hvala
OVAKO : Imaš dve varijante
- Prva je da imaš do 10 metara od antene do kompjutera, tada ti je dovoljna WiFi kartica (može i neka jeftina Phee_net) 802.11 b/g standard , 10 metara koaksijalnog kabla i jedna antena koja može biti ručno napravljena ili kupovna grid antena , prvo proveri kod provajdera šta ti nudi.
- Druga varijanta je ako imaš više od 10 metara od antene do računara , tada ti takođe treba antena (ručna ili grid ) treba ti AP (Acess point) , i UTP kabla koliko ti treba do tvoje mrežne kartice u računaru (ne više od 50 metara) isto prvo proveri kod budućeg provajdera kakve su mu cene.
Optička vidljivost između antene i AP-a provajdera ti je obavezna .

Ps: Ostalima , mogli ste i da pomognete čoveku, a i uostalom on je mogao da pogleda malo po temama koje već postoje na ovom forumu , uostalom nije mi jasno zašto ste temu digli iz mrtvih??????????
 
Evo kako sam to reshio:
Kupio sam wireless karticu PCI TP-Link 651G, 3 metra CFD-200 kabla i komp PII od koga sam namestio AP. Razvukao sam 15 metara UTP kabla od mog kompa do tavana, tamo postavio PII sa wireless karticom. Napravio sam antenicu 2 el. Biquad by Dragan i namontirao je na satelitski tanjir (120cm). Od NOD-a sam udaljen nekih 500-600 metara i imam chistu optichku vidljivost, signal mi je bio sjajnih -45 decibela, a protok se kretao chak i do 3 MB/s (MegaBajta!!!)
Prezadovoljan sam wireless-om, stvarno se isplati...
 
rema slažem se sa tobom da se protok meri u bitovima , međutim tu si jednu stavku zaboravio , On je imao karticu sa G standardom koja obezbeđuje maximalan protok od 54 megabita u idealnim uslovima to je 5,4MB , on je bez ikakvog problema mogao imati 3MB ako je sam na linku, i ako ima zakupljenu tu brzinu od provajdera što bi bilo malo papreno ali je moguće (ako je u pitanju internet) , ako je samo mreža u pitanju onda bez problema može da ima tu brzinu.

mtopic Šta ti podrazumevaš pod "NOD" ????????????
 
Protok je ishao do 3 MB/s ili 24 Mbps i to nije preko interneta ishlo, nego u lokalnoj mrezi. Protok moze da bude mnogo veci, jer na kartici imam G+ mod od 108 Mbps, ali ga ne koristimo...
nod - antena "provajdera"
 
Ok ok , bez vređanja , ja koristim wireless internet već dve godine i nigde u svom životu nisam čuo da neko pominje reč Nod ili Nodovi , novostvorene terminologije reči i izraza koje su namestile neke zajednice me ne zanimaju , ali zato svi provajderi pominju "AP" i pristup preko AP-a . Čak ni veliki svetski pretraživači ga ne registruju onako kako si ga prvobitno napisao : http://www.google.com/search?hl=sr&q=NOD&lr= , a nodovi su http://www.kawireless.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=17&Itemid=34 i izvod sa te stranice je :
Node (čvor, točka) - uređaj koji je dio mreže, izvor ili odredište podataka. Računalo s WLAN karticom ili sam AP
 

Back
Top