ZASTO SE PSI I MACKE MRZE????

Ne mrze se, svak oko to misli je u velikoj zabludi.... Sta se zapravo desava?

Agresivni psi (koji kidisu i na druge pse) kidisu i na macke, macke samim tim sticu averziju prema psima, pocinju da ih se boje. Kada takvoj maci pridje pas koji zeli da se igra, macka se moze uplasiti (poucena negativnim iskustvom) i napasti/ogrebati psa (logika "bolje ja njega nego on mene"), pa ce se kasnije taj pas plasiti macaka ili ce i on razmisljati da je bolje da on napadne prvi nego li da ponovo dobije po njusci, i tako imamo zatvoreno vrzino kolo...

Jos jedan problem je taj sto psi imaju nagon da jure stvari/zivotinje koje se krecu (da ih "love"), tako da se moze desiti da pas macku i ne primeti, ili da uopste ne reaguje dok macka stoji, ali ako macka pocne da trci, pas ce krenuti za njom, i onda opet imamo gore opisanu situaciju... Ako macka ili pas imaju prethodna negativna iskustva, moze nastati problem.

Ja imam aljaskog malamuta koji spada u grupu VELIKIH pasa, i on ne dira macke, osim kada krenu da trce. Ako macka stane, on ce je onjusiti (mozda joj nece ni prici) i nastaviti dalje. Ali, ako naidje na "istraumiranu" macku, moze macka njega napasti itd...

Ako macka ne oseca strah (obicno dok je mala i dok nema "losih iskustava"), a pas nije agresivan (obicno dok je mali ili nije pogresno vaspitavan) problema NEMA!!! Ali, svako upoznavanje treba nadgledati, vremenom sve manje, i prijateljstvo je rodjeno :)
 
Apsolutno tacno da kada rastu zajedno postanu prijatelji, a razlog zasto se inace mrze ima veze sa "govorom tela" koji je sasvim drugaciji za macke i pse. Negde sam citala o tome al se ne secam detalja, al primera radi pas kad je srecan i prijateljski raspolizen, on mase repom a macka kad mase repom to je obicno kad se sprema za sukob sa drugom mackom... tako nesto. Mozda ce neko ko ima macke znati bolje da objasni. Sve u svemu, pogresno protumace govor tela suprotne strane i zato nastaje haos ;)
 
.:BugA:.:
Ne mrze se, svak oko to misli je u velikoj zabludi.... Sta se zapravo desava?

Agresivni psi (koji kidisu i na druge pse) kidisu i na macke, macke samim tim sticu averziju prema psima, pocinju da ih se boje. Kada takvoj maci pridje pas koji zeli da se igra, macka se moze uplasiti (poucena negativnim iskustvom) i napasti/ogrebati psa (logika "bolje ja njega nego on mene"), pa ce se kasnije taj pas plasiti macaka ili ce i on razmisljati da je bolje da on napadne prvi nego li da ponovo dobije po njusci, i tako imamo zatvoreno vrzino kolo...

Ako macka ne oseca strah (obicno dok je mala i dok nema "losih iskustava"), a pas nije agresivan (obicno dok je mali ili nije pogresno vaspitavan) problema NEMA!!! Ali, svako upoznavanje treba nadgledati, vremenom sve manje, i prijateljstvo je rodjeno :)


Da, to bi mozda moglo biti to! :-) :roll: U svakom slucaju, zanimljivo razmisljanje.... :) Sasvim moguce tacno.
 
ivana bg:
Kada kazem "mrze" mislim zasto napadaju jedni druge, odnosno zasto psi jure macke.

Mislim da je u pitanju prirodni instinkt, da sve što je veće i jače
juri i proganja manje i slabije od sebe. Recimo nikad nisam čula
da je neki ČIVAVA pojurio za mačkom, a često se dešava da mačka
ako proceni da je približne veličine i snage kao pas, stane ili čak
krene u kontranapad. Bila sam više puta svedokom mačijih pobeda
u duelima sa psima.
 
EVO ODGOVORA NA VASE PITANJE :

Jednom davno bio je jedan skup kerova i macaka , i na tom skupu je neko PUSTIO GOLUBA - PRDNUO i medjusobno su osudili jedni druge i zato se ne trpe do dan danas , psi jos uvek danas jedan drugom mirisu dupe proveravaju da nije mozda on prdnuo na skupu !!!!
 
mrze se jer su macke manje,sto je normalno,pa nju vise "nosimo"i mazimo.medjutim psi su veci pa njih ne mozemo toliko nositi i grliti.tada on postaje ljubomoran na macke,zato sto misli da su one krive zato sto ih vise volis.
nadam se da sam ti pomogla!
 
Moja ,,ekipa" (macija i pseca) se ne mrzi ali se ne ,,mirise" to jest,jedan mali pas mrzi jednu macku,i to zbog cite ljubomore(taj psic je i inace ljubomoran na sve i svakoga,na goste,na nas iz porodice ako previse posvetimo paznju jedno drugom,na goste ako predugo pricamo sa njima i ne obracamo paznju na minijaturnog ljubomorka :)))) )
 
Evo i Lea i Snupi reaguju na macke, jure ih i tako to, ali ni jedno ni drugo ne bi ih nikad povredili, u to sam sigurna jer je Lea jedno mace koje smo nasli i dok se dogovarali gde da ga sklonimo, ona celo izlizala, a i ono se nije uplasilo, a Snupi je jednom pobegao a komsija dosao da ga nahrani i sretne ga i bila u njegovom dvoristu macka koja se omacila a Snupi nije hteo da jede vec pustio nju, to mi komsija ispricao!
 
Imam macku Cicu koja ima 10 godina.Ona ne podnosi pse.Do skora sam imala psa Reksa kojeg je Cica mrzila,ali ga je u novembru pregazilo auto.I to bas na moj rodjendan:-( Poslije sam dobila stene Ninu.tada sam imala mace staro 6 mjeseci koje se zvalo Maza.Na pocetku su se plasile jedna druge,ali malo po malo su postale prave drugarice(jele su zajedno,Maza je spavala sa Ninom u njenoj kucici...),ali Cica je mrzila i Ninu.I jos uvijek je mrzi,posebno sad kad se omacila.Stalno je napada i grebe,sto je razumljivo jer se plasi za macice ali Nina ih nikada ne bi povrijedila.Maza je na zalost nestala i nisam je nikad vise vidjela.Takodje sam imala jedan dozivljaj sa vucijakom mog komsije i mojim macetom prije 4-5 godina.Mace je bilo staro oko mjesec dana i preslo je u dvoriste mog komsije bas na mjesto gdje je bio vucijak.Pas ga je samo lizao i nije mu ucinio nista!
 
Obozavam i jedne i druge, ali do sada nisam nasla odgovor......Imali neko ideju?

Bez obzira na sve suprotnosti između psa i mačke, njihovo druženje je moguće, kada se upoznaju i shvate da jedno drugom nisu pretnja. I baš kao i kod ljudi, svaka jednika je svet za sebe i ne uklapa se baš u svaka pravila. Nemaju svi postupci u životinjskom svetu logična objašnjenja, niti su predvidivi čoveku, ma koliko bio uveren da ih dobro poznaje.
 
Psi i mačke razmišljaju kao lovci, ali na različite načine.
Psa iritira mačka koja jurca ili ne mora da jurca ali za njom će potrčati i pokušati da je stigne i ščepa, kao što radi sa loptom ili kako reaguje kad trči pored točka kola i bicikla.

Psa ne iritira macka koja jurca vec su pas i macka konkurenti. Samim tim pas juri macku posto mu je konkurencija.
Tako ti i u prirodi. Recimo lav ce uvek da pojuri i ako ih stigne ubije geparda,sakala,hijenu.....posto su mu konkurencija.....
Ako pas koji je kucni ljubimac shvati da mu macka nije konkurencija on je nece ni dirati.
 

Back
Top