Paradentoza

Zavisi sve od stadijuma. Da li su to samo promene na desnima ili vec imas ozbiljnijih problema?
Moj suprug ima srece sto je na vreme otkrio, tako da nije dosao do stadijuma kada zubi pocinju da se klimaju. Ide redovno na ciscenje dzepova i veoma vodi racuna o higijeni usta. Smesno zvuci, ali zubarka ga je cak naterala da od kuce ponese svoju cetkicu jer je sumnjala da ne ume pravilno da pere zube, sto je jako bitno. Medjutim, kod njega je to genetski problem.
Uglavnom, terapija je znaci redovno pranje zuba ujutru i uvece, nakon toga obavezno cescenje zuba koncem za zube, a zatim rastvor za ispiranje Hibideks (7 dana, pa tri nedelje pauziras).
Naravno, obavezno idi kod stomatologa, ili jos bolje paradentologa. Bolest nije nimalo naivna.
Moj dalji rodjak je dosao do stadijuma pred ispadanje zuba, kada je bila neophodna operacija "rezanj". Bolelo je, a i kostalo mnogo.
Zato, ne gubi vreme, brzo kod specijaliste!
P.S. I obavezno je zamoli da proveri kako peres zube i da li umes pravilno da koristis konac za zube. To je stvarno jako vazno.
 
Zivka:
Hvala ti! :) Ja perem zube ujutro i uvece ali trudim se samo da traje i da oribam, ne ulazim previse u detalje. Pocele su da mi krvare donje desni nedavno, i to kad se pipnu, i kad ih perem, i kao da su se malo nadule :( I ranije mi se to desvalo, verovatno od manjka vitamina, ali bude dan-dva, pa prodje, a sad je nekoliko dana ovako. Ne bole me i nije nesto strasno al mozda je neki pocetak. Mozda su mi se zguzvale desni posto mi rastu umnjaci. Ili su to neke vishe sile palo mi je na pamet.
 
MX:
Ili su to neke vishe sile palo mi je na pamet.
Vise sile nisu sigurno, ne verujes valjda u to?
Ja sam imala problema sa umnjacima, sva cetiri sam operisala u roku od tri meseca, jer nijedan nije imao mesta da izraste. Desni su mi bili jako upaljeni, ali krvarili su samo kada malo jace perem zube, nikako na dodir.
Ponovo te podsecam, moj savet i strucno misljenje stomatologa (paradentologa) ne mogu da se porede. Najbolje bi bilo da sto pre odes na pregled.
 
Mnogi ce se od vas zacuditi,mozda i negodovati, ali ovo sto cu vam reci je ZAKON za desni i paradentozu.Ja vec godinama primenjujem pranje zuba sa sitnom morskom soli i to me spasava.To isto radi i moja dobra prijateljica i konstatovale smo da nista ne daje tako dobar osecaj opranih zuba i ocvrsnutih desni kao morska so.Gledj mi je ocuvana, usporila sam procese koji su krenuli... Inace o tome sam citala u novinama, ljudi su pricali kako su tako spasavali zube koji su se ozbiljno klatili.Ako nista, ono bar jednom, dvaput nedeljno ih operite solju, cisto da vidite kakav je osecaj.Pozdrav.
 
meni bas bas krvare donje desni, napred :(
meni su tu malo krivi zubi, kamenac nisam nikad cistila. perem redovno zube ali sada imam neku kilavu cetkicu
ako nije zbog zuba, nego zbog vitamina, sta fali?
 
jagodica:
meni bas bas krvare donje desni, napred :(
meni su tu malo krivi zubi, kamenac nisam nikad cistila. perem redovno zube ali sada imam neku kilavu cetkicu
ako nije zbog zuba, nego zbog vitamina, sta fali?

Pod uslovom da iz tebe ne govori cinicizam, najbolje je kupiti konac za zube, novu cetkicu, i neku vodicu za ispiranje usne duplje. Za nekoliko dana ce biti bolje. Najbolje resenje je ipak odlazak kod zubara koji ce ti skinuti naslage kamenca koji i izaziva celo sr*nje.
Sto se tice vitamina, to i vecina zna, da je za slicne stvari odgovoran vitamin C.
 
ne ta..ona shto se smeje u chashi :?
pa umocis cetkicu u so i ribas, vidi onu poruku gore :)
stvarno juce sam osetila neko zatezanje u tom delu sto je krvario znaci valjda nesto deluje
 
jagodica:
ne ta..ona shto se smeje u chashi :?
pa umocis cetkicu u so i ribas, vidi onu poruku gore :)
stvarno juce sam osetila neko zatezanje u tom delu sto je krvario znaci valjda nesto deluje


KOJA SE SMEJE U CASI :) :) :)

E bas me nasmeja veceras.

I ja sam imao slicnih problema dok sam nosio protezu (to je davno bilo) i nisam otisao kod proteticara i zaj***bo sam se grdno. Dakle, otidi kod cika zube (oce li da me boli kod cika zube? 'OCE!!!), pa ce on da to malo obrusi i zategne ili sta vec.
 
jagodica:
meni bas bas krvare donje desni, napred :(
meni su tu malo krivi zubi, kamenac nisam nikad cistila. perem redovno zube ali sada imam neku kilavu cetkicu
ako nije zbog zuba, nego zbog vitamina, sta fali?

Jagodice, zubni bakterijski plak je krivac sto ti desni krvare. A kamenac je dodatni faktor. Kamenac ne mozes skinuti cetkicom, dakle moras kod cika zube! :wink: A svakako da su dodatni faktori i tvoji "krivi" zubi, koji otezavaju pranje cetkicom i doprinose zadrzavanju hrane medju zubima, a takodje je kriva i tvoja "kilava" cetkica, predlazem ti da omah kupis novu, to je bitno.
Najbolje ti je da odes kod stomatologa, najbolje parodontologa, tako ces spreciti povlacenje desni i "klacenje" zuba, sto je kasnije tesko leciti! poz! Naravno, da ne zaboravim i konac, ja koristim nenavosteni zubni konac, mozes i navosteni ako imas jaku teskobu zuba! Samo koncem posle, kad skines kamenac, mozes dopreti izmedju zuba gde cetkica ne moze. Bitna je i tehnika pranja zuba, pitaj svog stomatologa!

poz!
 
Dakle to sa morskom soli je ozbiljno,jel?
Da li to pranje morskom soli važi i za one kojima su desni počele da se povlače?
Neće to iziritirati i tako osetljive desni i izazvati krvavljenje?
 
Bolje nemojte eksperimentisati sa tom solju, to ne moze imati efekta, a ima PROVERENIH nacina za lecenje! Nemojte da vas mrzi da posetite stomatologa, jer se "crvenilo" desni kasnije pretvara u povlacenje desni i klacenje zuba, a posto vi nikada sigurno ne znate koliko je to sve uznapredovalo, bolje nemojte nista na svoju ruku, jer kada se pojave "dzepovi", nije dovoljno sto cete sami da preduzimate neke mere! 8)
 
hteo bih da se ukljucim u pricu o soli, jer sam cuo da su nasi stari pomocu iste odrzavali zube u vreme kada nije bilo paste i cetkica. Druga stvar za koju zelim da pitam, a da neko mozda ima iskustva, sta su to afte , ili kako se vec zovu. Mislim na ranice koje se javljaju na sluzokozi usta i uvek traju jednak broj dana, a onda same nestaju.Zbog cega nastaju i kako se lece????
 
evo bila sam kod dr zubara. rekli su mi da cistim koncem i ispiram hidrogenom /a kamenac nisu pominjali../ to i radim mada i dalje prsne krv, narocito kad zakacim koncem. je l jedan konac moze kroz vise supljina da prodje ili kad prodje, da bacam pa uzimam nov? i je l hidrogenom (3%) buckam, cistim ili razblazim?
e znam jednu vezbu, mozda moze da pomogne malo mada ja je ne radim.. kaziprstima leve id esne ruke masiras kruzno ispod nosa, iznad usana, i ispod usana, kod brade
 
Evo da sad ne trosim reci, nesto o aftama na jednom hrvatskom dentalnom forumu>

http://www.cybermed.hr/forum/read.php?f=27&i=98&t=98

Tu je doktorka dobro opisala afte. Najcesce prolazi i bez neke specijalne terapije, a terapija moze samo da ubrza nestanak afti ili da redukuje period izmedju pojavljivanja. Najlakse vam je da probate s propolisom, ako se cesto ponavlja i imate jake bolove, konsultujte specijalistu oralne medicine ("bolesti usta")

Inace, mozete se registrovati i na moj dentalni forum na (vidite u PROFILu adresu srpskog dentalnog portala8) ), tamo postoji deo namenjen pitanjima pacijenata! Vec imamo oko 5-6 stomatologa, ali jos nijednog znatizeljnog pacijenta!:wink: ( Sve sam sam pravio, a ako krene, sajt ce biti i bolje uradjen i na boljem serveru!)

poz!
 
dragi dr.Alex
zaista mi jedrago da postoji jedan ovakav sajt kao vas, i pokusao sam da se registrujem na forumu da bih nesto vise saznao o svom problemu (afte), medjutim postoje nekakvi problemi pri registraciji tj. logovanju na forum. Mozda je i to razlog zasto nema pacijenata na istom. U medjuvremenu recite da li postoji nekakav lek koji mogu koristiti.
sajt cu naravno preporuciti prijateljima u nadi da sve funkcionise kako treba
 
Hm, ne mozes da se ulogujes? Jel mozes da mi opises kakve to smetnje imas sa logovanjem na forum? Napisi (moze i privatna poruka), pa da vidim sta mogu da uradim.. Predpostavljam da moram da promenim nesto u administraciji foruma..

Probaj s propolisom, mogu se primenjivati i kortikosteroidi lokalno ili sistemski, zavisi od izrazenosti bolesti, ako imas stalnih problema najbolje idi kod specijaliste za oralnu medicinu, mozda imas neki sistemski poremecaj.. Afte su cesto samo simptomi drugih bolesti koje slabe imunitet.. Pa kad se to otkloni (ako je uopste to u pitanju..), nestace i afte.
 
jagodica:
evo bila sam kod dr zubara. rekli su mi da cistim koncem i ispiram hidrogenom /a kamenac nisu pominjali../ to i radim mada i dalje prsne krv, narocito kad zakacim koncem. je l jedan konac moze kroz vise supljina da prodje ili kad prodje, da bacam pa uzimam nov? i je l hidrogenom (3%) buckam, cistim ili razblazim?
e znam jednu vezbu, mozda moze da pomogne malo mada ja je ne radim.. kaziprstima leve id esne ruke masiras kruzno ispod nosa, iznad usana, i ispod usana, kod brade


I, jel' te bolelo kod Chika zube???? :cry: :cry: :) :) :)
 
jagodica:
evo bila sam kod dr zubara. rekli su mi da cistim koncem i ispiram hidrogenom /a kamenac nisu pominjali../ to i radim mada i dalje prsne krv, narocito kad zakacim koncem. je l jedan konac moze kroz vise supljina da prodje ili kad prodje, da bacam pa uzimam nov? i je l hidrogenom (3%) buckam, cistim ili razblazim?
e znam jednu vezbu, mozda moze da pomogne malo mada ja je ne radim.. kaziprstima leve id esne ruke masiras kruzno ispod nosa, iznad usana, i ispod usana, kod brade

Cudo da nisu pominjali kamenac.. Ili si ga skoro skidala, pa ga nemas ili si bila kod drzavnog lekara :lol: Sto se tice konca, dovoljan je jedan za sve zube (koristi ogledalo).. Jel si ih pitala da li su ti nasli parodontalne dzepove (ili su samo zapaljene desni)? Sto se tice masaze desni, ona je u svakom slucaju korisna, a pravilnim pranjem zuba ("kako trava raste i kako kisa pada") masiraju se i desni i podstice krvotok u njima.. Najvaznije ti je pranje zuba uvece (to ne propustaj), jer je nocu lucenje pljuvacke smanjeno pa tako i samociscenje! Naravno, optimalno je posle svakog jela, ili bar ujutro i uvece.
 

Back
Top