Gitara i jos nesto

Gitara : Squier V special p-Bass (Fender Squier sa 5 zhitza presizhn bas sa jazz magnetima)
Distorzija : Digitech Bass Driver (Overdrive/Distortion) (na prodaju)
Pojachalo : Fender Rumble 15w
Zhitze : Ernie Ball Regular Skinky 5
Trzalitze : Jim Dunlop 2.0mm big stubby(whatever..)
 
Tema o opremi vec je bila, ali hajde, posto ja obozavam da se hvalim svojom kolekcijom gitara:

Fender Stratocaster (vidi avatar)
Gibson Les Paul Standard (moja prva gitara jos iz 1984)
Gibson Explorer
Gibson Flying Voodoo (M.& R. Schenker stile, 24 praga, 4 magneta)

Pojacalo Fender 80 W sa distorzijom za kucnu upotrebu.
Ernie Ball zice za Les Paul i Explorer, Wroom za Stratocaster i Flying V.
Heavy str trzalice, (neretko i prsti a boga mi i zubi)

Saveti: unistite svoje procesore ritualnim spaljivanjem istih jer takva oprema za prave gitariste nije ni potrebna osim ako snimate album u nekom velikom svetskom studiju ili dobijete ponudu da zamenite Sashu Gerstnera u Helloween.
Sve ostalo je u prstima, i gitara prvenstveno treba da bude sredstvo kojim se prenosi ono sto se nalazi u SRCU, a ne samo skidati i kopirati ostale gitariste.
 
Slazem se da pravom gitaristi nije potrebna dodatna oprema.Stvar i jeste u prstima i iskustvu, ali za one koji nemaju el. gitaru procesor resava se probleme sa zvukom. I nemoramo sve da svedemo na procesore i pojacala mozemo da pisemo i o necem drugom vezanom za gitaru.

Zamalo da zaboravim:
Yamaha C-40
Hohner 712 (redak model).

U cemu je razlika izmedju originalnog Gibson-a ili neke Aria gitare istog izgleda?

Verovatno je pitanje glupo, ali slabo se snalazim sa el.gitarama.
 
nego...smorio me malopre cale kako ne znam nista da sviram komplet, a ne konta da NECU da ucim jebene akorde napamet, jer nema svrhe. uzmem lepo svesku i tresem polako...a on meni kenjka kako preskacem i jurim napred, a da nisam presao neke osnove...**** ga ja. daj nesto da mu naucim i odsviram na uvce, da lepo skroz ogluvi. ima neko predlog?
da zna sta je, al da ga oduvam da vise ne prismrdi temi - muzika

ebiga kad dugme nema solaze, corbu ionako ne bi poznao jer bez teksta to nije to...
nesto instrumentalno, sto je vec uslo u ushi svima (sem ocigledno meni)
 
the big one:
Slazem se da pravom gitaristi nije potrebna dodatna oprema.Stvar i jeste u prstima i iskustvu, ali za one koji nemaju el. gitaru procesor resava se probleme sa zvukom. I nemoramo sve da svedemo na procesore i pojacala mozemo da pisemo i o necem drugom vezanom za gitaru.

Zamalo da zaboravim:
Yamaha C-40
Hohner 712 (redak model).

U cemu je razlika izmedju originalnog Gibson-a ili neke Aria gitare istog izgleda?

Verovatno je pitanje glupo, ali slabo se snalazim sa el.gitarama.

Prvenstveno u kvalitetu izrade, kvalitetu drveta i kvalitetu hardware-a, tj svih dodatnih stvari ukljucujuci pick-up-ove, civije, most, potenciometri , itd......sve je to jako bitno u konacnom zbiru da li ces dobiti kvalitetan zvuk.

Procesori su tu samo da uoblice i daju neku boju a ne kvalitet tona. Zato kada kupujes el. gitaru, sviraj je prvo bez pojacala da vidis kakvu akustiku ima, to je jako bitno jer ne postoji taj kvalitet pick-up-ova koji ce iz slabe akustike da ti da dobar zvuk. E kasnije kada se uveris da ta gitara odlicno zvuci bez pojacala onda je naravno probas i elektrificiranu da bi video kakav je kvalitet pick-up-ova.
Ima tu jos dosta caka , tema je opsirna....
 
Peruzzi:
nego...smorio me malopre cale kako ne znam nista da sviram komplet, a ne konta da NECU da ucim jebene akorde napamet, jer nema svrhe. uzmem lepo svesku i tresem polako...a on meni kenjka kako preskacem i jurim napred, a da nisam presao neke osnove...**** ga ja. daj nesto da mu naucim i odsviram na uvce, da lepo skroz ogluvi. ima neko predlog?
da zna sta je, al da ga oduvam da vise ne prismrdi temi - muzika

ebiga kad dugme nema solaze, corbu ionako ne bi poznao jer bez teksta to nije to...
nesto instrumentalno, sto je vec uslo u ushi svima (sem ocigledno meni)

Slusaj tatu! :-) znas da su matorci uvek u pravu, i imaju vise iskustva od mladjih.
Pozdravi caleta i ja sam uz njega, u pravu je covek.
 
I zaboravio sam da ti kazem da moras naucis osnovne akorde. Posle ces iz njih izvoditi druge akorde bare hvatom, a veliki broj sola se svira sablonima akorda.

Sem akorda nauci da sviras skale, povecavaju brzinu sviranjai preciznost hvatanja polja.
 
Peruzzi ne zezaj se previse i ne izivljavaj se nepotrebno ako hoces solidno da sviras.
Ako hoces neku solazu da naucis dajem ti zadatak (ovde ces ruke da polomis).
"Blitzkrieg" od Yngiwe Johan Malmsteen-a, sa fantasticnog albuma "Alchemy".

Ili bolje prvo sviraj osnovne svima nama dobro znane zarazne riffove:

Judas Priest - Living After Midnight
Scorpions - Blackout, Rock You Like A Hurricane, Big City Nights, China White, Alien Nation
UFO - Doctor, Doctor, Natural Thing, Lights Out
Saxon - Wheels Of Steel, Denim And Leather, Princess Of The Night, 747, See The Light Shining,
Heavy Metal Thunder, 20 000 Feet, Dallas 1PM, Power And The Glory, Rock The Nations,
Solid Ball Of Rock.
Running Wild - Uanschintun, Prisoners Of Our Time, Conquistadorce.

Poenta ti jeste u tome da sviras sa sto manje distorzije da cujes kako identicno zvuce i na 300 w i na 10 w.
 
the big one:
I zaboravio sam da ti kazem da moras naucis osnovne akorde. Posle ces iz njih izvoditi druge akorde bare hvatom, a veliki broj sola se svira sablonima akorda.

Sem akorda nauci da sviras skale, povecavaju brzinu sviranjai preciznost hvatanja polja.

Apsolutno tacno, jer od same osnove ide sve. Ne mozes da se izivljavas tek tako, a ucenje skala je veoma zanimljiv posao jer mozes da setas po vratu kako god hoces, ima milion kombinacija i sve su tako neodoljive.
Pa i dan danas ja prilikom zagrevanja tokom svakodnevnog vezbanja prvo sviram osnovne skale da bi dosao u poziciju da nesto iskomponujem, sam smislim ovu ili onu solazu.
Samo budi uporan.
 
the big one:
U cemu je razlika izmedju originalnog Gibson-a ili neke Aria gitare istog izgleda?

Verovatno je pitanje glupo, ali slabo se snalazim sa el.gitarama.

Pitanje nije glupo i sasvim je na mestu, koliko se novih evolutivnih gitara pojavilo ja sam definitivno prestao da pratim sta se sve moze naci na trzistu tako da sam i ja prilicno neinformisan.
Ali umesto Arie, ja sam upravo insistirao na tome da imam originale, da ne govorim koliko sam para dao za moju miljenicu Flying.
Jer poenta i jeste u ceni, nisu dzabe originalne Gibson i Fender gitare preko 2000 NOK, tj preko 1000 eura (izvinjavam se za ovo,ali sa eurima ne baratam), a Aria kopija neka smesna cifra.
 
Dont_Break_The_Oath:
Pitanje nije glupo i sasvim je na mestu, koliko se novih evolutivnih gitara pojavilo ja sam definitivno prestao da pratim sta se sve moze naci na trzistu tako da sam i ja prilicno neinformisan.
Ali umesto Arie, ja sam upravo insistirao na tome da imam originale, da ne govorim koliko sam para dao za moju miljenicu Flying.
Jer poenta i jeste u ceni, nisu dzabe originalne Gibson i Fender gitare preko 2000 NOK, tj preko 1000 eura (izvinjavam se za ovo,ali sa eurima ne baratam), a Aria kopija neka smesna cifra.


Samo i cena nije odraz kvaliteta, jeste generalno, ali na trzistu polovnih instrumenata je potpuni haos i ko se ne snalazi sa time moze da pukne velike pare za nesto sto ne vredi ni pola te cene. Naravno da gitara od USA$ 300 ne moze da se meri sa nekom od USA$ 1000 ili vise ali treba biti oprezan kada su cene u pitanju.

Pogotovu ako pricamo o poznatim firmama koje vise nisu ni izbliza onome sto su nekada bile, recimo Fender pravi trenutno a i u zadnjih nekoliko decenija prilicno prosecne gitare, govorim o preseku, naravno da ima i odlicnih gitara, a sa druge strane njihov custom shop je u krv skup, sa druge strane neki prozvodjaci nude iste te custom modele po slicnim cenama kao i regularni modeli, nista doplate i tome slicno.

Slicno je i sa Gibsonom. Pogotovu u domenu akusticnih gitara, dosta lose uradjeno a cene boze me sacuvaj. Za mnogo manje para se moze kupiti bolja akustara od Gibsonovih modela.
 
Dont_Break_The_Oath:
Peruzzi ne zezaj se previse i ne izivljavaj se nepotrebno ako hoces solidno da sviras.
Ako hoces neku solazu da naucis dajem ti zadatak (ovde ces ruke da polomis).
"Blitzkrieg" od Yngiwe Johan Malmsteen-a, sa fantasticnog albuma "Alchemy".

Ili bolje prvo sviraj osnovne svima nama dobro znane zarazne riffove:

Judas Priest - Living After Midnight
Scorpions - Blackout, Rock You Like A Hurricane, Big City Nights, China White, Alien Nation
UFO - Doctor, Doctor, Natural Thing, Lights Out
Saxon - Wheels Of Steel, Denim And Leather, Princess Of The Night, 747, See The Light Shining,
Heavy Metal Thunder, 20 000 Feet, Dallas 1PM, Power And The Glory, Rock The Nations,
Solid Ball Of Rock.
Running Wild - Uanschintun, Prisoners Of Our Time, Conquistadorce.

Poenta ti jeste u tome da sviras sa sto manje distorzije da cujes kako identicno zvuce i na 300 w i na 10 w.

ok. pola ovih stvari definitivno nisam cuo. sad ce me razapnete na krst al bas me boli. sta cu kad sam neobrazovan.

wheels of steel - malopre sam pustio pesmu i skinuo ebeni riff na prvo slusanje...


a covek oce da cuje da ja znam da sviram nesto sto bi svaki ciga na ulici kad cuje reko - e, vidi zna da svira ono...
ne verujem da ciga slusa prieste ;D
 
the big one:
I zaboravio sam da ti kazem da moras naucis osnovne akorde. Posle ces iz njih izvoditi druge akorde bare hvatom, a veliki broj sola se svira sablonima akorda.

Sem akorda nauci da sviras skale, povecavaju brzinu sviranjai preciznost hvatanja polja.

Ne brate...nemoj jos i ti da me ukopavash

Ljudi bre koji ***** svi na mene veceras?

a od skala znam c dur u prvoj poziciji ceo. mrzi me da ucim ostale. znam kako se prave pa ako mi treba papir olovka i polako redom
 
Peruzzi:
Ne brate...nemoj jos i ti da me ukopavash

Ljudi bre koji ***** svi na mene veceras?

a od skala znam c dur u prvoj poziciji ceo. mrzi me da ucim ostale. znam kako se prave pa ako mi treba papir olovka i polako redom

A otkud znas da si bas tacno skinuo "Wheels Of Steel" i to iz prvog pokusaja?
Je li to zaista iz prvog pokusaja da te Byff Biford uzme u obzir ako Quinn ili Scaratt hoce da napuste Saxon ?
Hajde lepo sada svih 6 minuta skini sa sve solazom koja "nije teska".Mozes ti to, verujem u tebe.
A sa skalama, pa nema nista prostije, da ne pominjem arrpeggia...
 
klika:
Samo i cena nije odraz kvaliteta, jeste generalno, ali na trzistu polovnih instrumenata je potpuni haos i ko se ne snalazi sa time moze da pukne velike pare za nesto sto ne vredi ni pola te cene. Naravno da gitara od USA$ 300 ne moze da se meri sa nekom od USA$ 1000 ili vise ali treba biti oprezan kada su cene u pitanju.

Pogotovu ako pricamo o poznatim firmama koje vise nisu ni izbliza onome sto su nekada bile, recimo Fender pravi trenutno a i u zadnjih nekoliko decenija prilicno prosecne gitare, govorim o preseku, naravno da ima i odlicnih gitara, a sa druge strane njihov custom shop je u krv skup, sa druge strane neki prozvodjaci nude iste te custom modele po slicnim cenama kao i regularni modeli, nista doplate i tome slicno.

Slicno je i sa Gibsonom. Pogotovu u domenu akusticnih gitara, dosta lose uradjeno a cene boze me sacuvaj. Za mnogo manje para se moze kupiti bolja akustara od Gibsonovih modela.

Moj ortak poseduje fender meksicke proizvodnje zvuk je ocajan, cak mi se cini da mu ekvilajzer neradi. Naterao me je da se zapitam da li je to fender, i da li se u Srbiji u opste prodaju originalni instrumenti.
 
the big one:
Klika:
Samo i cena nije odraz kvaliteta, jeste generalno, ali na trzistu polovnih instrumenata je potpuni haos i ko se ne snalazi sa time moze da pukne velike pare za nesto sto ne vredi ni pola te cene. Naravno da gitara od USA$ 300 ne moze da se meri sa nekom od USA$ 1000 ili vise ali treba biti oprezan kada su cene u pitanju.

Pogotovu ako pricamo o poznatim firmama koje vise nisu ni izbliza onome sto su nekada bile, recimo Fender pravi trenutno a i u zadnjih nekoliko decenija prilicno prosecne gitare, govorim o preseku, naravno da ima i odlicnih gitara, a sa druge strane njihov custom shop je u krv skup, sa druge strane neki prozvodjaci nude iste te custom modele po slicnim cenama kao i regularni modeli, nista doplate i tome slicno.

Slicno je i sa Gibsonom. Pogotovu u domenu akusticnih gitara, dosta lose uradjeno a cene boze me sacuvaj. Za mnogo manje para se moze kupiti bolja akustara od Gibsonovih modela.

Moj ortak poseduje fender meksicke proizvodnje zvuk je ocajan, cak mi se cini da mu ekvilajzer neradi. Naterao me je da se zapitam da li je to fender, i da li se u Srbiji u opste prodaju originalni instrumenti.


Postoje originali kod nas, video sam par Stratocaster-a u Novom Sadu , u MitroMusic-u, ali cene su bile prilicno visoke, nekih 1100 eura sto je stravicno puno a kvalitet gitara nije bio neki.
Sto se tice "mexicanaca", to jako varira, kao sto sam ranije rekao, moras svaku gitaru dobro da proveris jer kvalitet varira od gitare do gitare a pogotovu kod ovih kopija. Meksicki fenderi su radjeni od topole koja ni u kom slucaju ne moze dati kvatite zvuka i akustike kao kod originala koji su od aldera(to je neka vrsta smokve) ili jos bolje od ash-a (jasen) . Drvo mora da bude sto tvrdje da bi dobio na akustici i kvalitetu sto nije slucaj sa topolom koja je mekano drvo zato i ne mozes ocekivati nesto posebno, i naravno to drvo je mnogo jeftinije pa ga zato i koriste. Takodje, kompletan hardware kod "mexicanaca" je ipak drugorazrednog kvaliteta tako da je tu potreba zamena sa boljim originalnim komponentama i cuo sam od par ljudi da su dobili pristojan zvuk na meksickim fenderima posle promene pick-upova i ostalih stvari.

Ne znam o kakvom ekvilajzeru pricas na toj gitari? To prvi put cujem, mozda si mislio na potenciometre koji znaju da budu ocajni ali to na srecu ne kosta mnogo da se zameni sa necim kvalitetnijim. Tu je jako bitan otpor kod potenciometara jer mala razlika moze jako da utice na kvailtet zvuka.

Ali ako pricamoo kopijama fendera, svakako najbolji su japanci, prave izuzetno dobre fendere, cak sam video mnogo bolje japance od USA fendera, i to se desava, veruj mi.
 
klika:
Postoje originali kod nas, video sam par Stratocaster-a u Novom Sadu , u MitroMusic-u, ali cene su bile prilicno visoke, nekih 1100 eura sto je stravicno puno a kvalitet gitara nije bio neki.
Sto se tice "mexicanaca", to jako varira, kao sto sam ranije rekao, moras svaku gitaru dobro da proveris jer kvalitet varira od gitare do gitare a pogotovu kod ovih kopija. Meksicki fenderi su radjeni od topole koja ni u kom slucaju ne moze dati kvatite zvuka i akustike kao kod originala koji su od aldera(to je neka vrsta smokve) ili jos bolje od ash-a (jasen) . Drvo mora da bude sto tvrdje da bi dobio na akustici i kvalitetu sto nije slucaj sa topolom koja je mekano drvo zato i ne mozes ocekivati nesto posebno, i naravno to drvo je mnogo jeftinije pa ga zato i koriste. Takodje, kompletan hardware kod "mexicanaca" je ipak drugorazrednog kvaliteta tako da je tu potreba zamena sa boljim originalnim komponentama i cuo sam od par ljudi da su dobili pristojan zvuk na meksickim fenderima posle promene pick-upova i ostalih stvari.

Ne znam o kakvom ekvilajzeru pricas na toj gitari? To prvi put cujem, mozda si mislio na potenciometre koji znaju da budu ocajni ali to na srecu ne kosta mnogo da se zameni sa necim kvalitetnijim. Tu je jako bitan otpor kod potenciometara jer mala razlika moze jako da utice na kvailtet zvuka.

Ali ako pricamoo kopijama fendera, svakako najbolji su japanci, prave izuzetno dobre fendere, cak sam video mnogo bolje japance od USA fendera, i to se desava, veruj mi.


Izvini sto pitam, ali cime se bavis, i kako znas toliko togao tome?
 
the big one:
Izvini sto pitam, ali cime se bavis, i kako znas toliko togao tome?

Sviram ja gitaru nekih 27 godina a u zadnjih nekoliko godina se interesujem i zeleo bih da naucim da izradjujem gitare, nabavio sam par odlicnih knjiga o tome a i intenzivno pratim desavanja u svetu gitara od nacina proizvodnje, istorijatu proizvodnje itd......prilicno je interesantna oblast za onog ko se bavi sviranjem.
Od skora zivim u Torontu i obilazim ovde guitar shop-ove i uverio sam se i na licu mesta kako sve to funkcionise, pored naravno dosta citanja i teoretskog znanja moras to da osetis i u praksi. Ne mozes se previse oslanjati ni na ono sto cujes, pogotovu ako pricamo o jakom uticaju reklama na prosecnog coveka. Znas, svi misle kako je Gibson jedna od najboljih firmi za porizvodnju gitara, ok , to vazi za elektricne gitare ali malo ljudi zna da su oni u svojoj 100-oj istoriji napravili toliko smeca u domenu akusticnih gitara, naravno sjajan period Gibsona je naravno bio pre II rata i do tamo kraja `50-tih ali od `60-tih sve krece nizbrdo i kvalitet naglo opada. Problem je sto su danas ljudi spremni da daju recimo za Vintage komad, recimo J-45-cu kao najprodavaniji model u svoje vreme, iz npr 1965. godine celih USA$ 2000 ne znajuci sta kupuju, a ja sam ovde video tako lose modele , konkretno ova gitara koju spominjem da za nju ne bi dao ni USA $ 500. Sve je stvar reklame. Poenta je, ne kupuj gitaru samo zbog firme koja je na peg head-u!!!

Ja posedujem izvanrednu Larrivee akusticnu gitaru OM-05 model, idi malo na njihov sajt da vidis o cemu se radi , www.larrivee.com ako te naravno zanima, to je kanadska firma u velikoj expanziji, postoje ne tako dugo, od 1970. , i prave izuzetno kvalitetne gitare za cenu koju placas. Naravno ovo je samo jedan od primera, ima toliko dobrih proizvodjaca gitara ljudima totalno mepoznati u Srbiji koji danas odlicno pariraju firmama kao sto su Fender i Gibson. Ovde sam na forumu pre izvesnog vremena pomenuo odlicnu firmu G&L , to je firma koju je osnovao Leo Fender 1980. godine i danas ako pogledas na Ebay-u, mozes ih kupiti za relativno male pare a svi se slazu da su mnogo bolje od orginalnih Fendera.

Tema dosta siroka i dalo bi se dosta raspravljati na datu temu......
 
Ima originalnih Fendera kod nas, ali meksicke proizvodnje, koje sam ja video uopste nisu ni blizu originala. Ono jeste ocajni zvuk i ne moze da se meri sa mojom Stratoscastercom koja je britanske rucne proizvodnje sa vratom od mahagonije, srafirani vrat, i telo od jasena, a ima i "ekvilazjer" koji zapravo daje dodatak zvuku. Ja sam nju kupio u Oslu i sasvim sam zadovoljan.
Sto se generalno tice originala kod nas, na primer kod mog snabdevaca Sky Music, naleteo sam na Flying V, koja kosta 1600 eura, a nije ni blizu mom Flyingu jer ova ima 22 praga i 3 magneta sto je smesno i daje ocajan mizeran zvuk.
Inace kod Stratocastera nikako nije obicaj da se vrat pravi od mahagonije, ali moj je radjen po uzoru na starije Stratocastere i prilicno je pogodjen zvuk kada se uporede stare gitare i ova moja bela lepotica.
Recimo u mitrosu, one nazovi originale, deluju mi kao da su pravljene od presovanog kartona koliko su lagane i zaista su manje nego drugi Stratocasteri.
 

Back
Top