Sloveni - starosedeoci Evrope

Wieczeslaw

Zainteresovan član
Poruka
175
Vec duze vreme me muci ovo pitanje. Sama teorija o velikoj seobi naroda je na klimavim nogama jer ne postoje arheoloski dokazi da se to zaista desilo. Sve sto postoji su sumnjivi spisi tj. prepisi antickih dokumenata iz XVII i XVIII veka.

Ne znam koliko ste upoznati sa stavovima Becke i Kijevske skole. Zvanican stav je da su Sloveni dosljaci, dok Kijevska zastupa potpuno drugaciji stav tj. da su oni starosedeoci u Evropi, konkretno na Balkanskom poluostrvu (i nizijama).

I sam Safarik nije iskljucivao ovu mogucnost a ko je citao njegovu Istoriju Srba (prvi tom) moze tu pronaci nekoliko stvari koje ukazuju da pradomovina Slovena ne mora biti sa druge strane Urala.

Neki autori cak dolaze do zakljucka da Slovene treba povezati sa Sarmatima i da je ime SLOVEN izmisljeno od strane Grka a da su njih pre nazivali Sarmati, Vendi, Iliri.....

Kakvo je Vase misljenje u vezi ovoga? Da li neko ima nekakvo saznanje o ovome?
 
Wieczeslaw:
Vec duze vreme me muci ovo pitanje. Sama teorija o velikoj seobi naroda je na klimavim nogama jer ne postoje arheoloski dokazi da se to zaista desilo. Sve sto postoji su sumnjivi spisi tj. prepisi antickih dokumenata iz XVII i XVIII veka.

Ne znam koliko ste upoznati sa stavovima Becke i Kijevske skole. Zvanican stav je da su Sloveni dosljaci, dok Kijevska zastupa potpuno drugaciji stav tj. da su oni starosedeoci u Evropi, konkretno na Balkanskom poluostrvu (i nizijama).

I sam Safarik nije iskljucivao ovu mogucnost a ko je citao njegovu Istoriju Srba (prvi tom) moze tu pronaci nekoliko stvari koje ukazuju da pradomovina Slovena ne mora biti sa druge strane Urala.

Neki autori cak dolaze do zakljucka da Slovene treba povezati sa Sarmatima i da je ime SLOVEN izmisljeno od strane Grka a da su njih pre nazivali Sarmati, Vendi, Iliri.....

Kakvo je Vase misljenje u vezi ovoga? Da li neko ima nekakvo saznanje o ovome?

Postoje neki tragovi o tome da su Sloveni mnogo stariji narod nego što se misli. Ali se nikako ne precizira odakle bi to oni mogli doći. Jedna od tih alternativnih teorija ih locira u malu Aziju... Ali sasvim je moguće da su Sloveni ustvari starosedeoci, ako ne Balkana, onda bar južne Evrope. Neki od dokaza protiv "vladajuće" teorije o poreklu Slovena mogli bi biti Velesova knjiga i Veda Slovena o kojima sam ovde već ranije pisao...
 
Ja sam nasa podatke koji govore da je Velesova knjiga jedan obican falsifikat, no hajde da iznesem jos jedno cudno zapazanje. Necu pricati o Velesovoj knjizi....

U celoj Evropi zivelo je nekoliko velikih plemena od kojih su najznacajnija: Goti, Gali, Sarmati, Iliri i Vendi. Goti i Gali imaju svoje naslednike, jedino ova potonja tri naroda nemaju svoje naslednike. Naime, bas na mestima na kojima zive Slovena nekada su zivela pomenuta plemena i sama prica o doseljavanju ima dobrih rupa. Grci povesnicari kazu da su se Sloveni tu naknadno doselili, ali sta je bilo sa tamosnjim stanovnistvo....ono je volsebno nestalo! Kada uzmemo u obzir da su Rimljani i Grci poznavali "slovenske krajeve" tek do Dunava i Save (znaci Panonija je u velikoj meri za njih bila nepoznanica) dovodimo u pitanje teoriju o doseljavanju. Mislim.....koliko je ljudi moglo da se doseli da bi uspeli da asimiluju toliku masu koja je vec zivela na tim prostorima? 5000, 50 000 ili 5 000 000. Kada bi i uzeli tu ogromnu cifru od 5 000 000 i raspodelili je po povrsini na kojoj su se javili Sloveni rezultati bi bili neverovatni. Pa danasnja Srbija ima oko 6 mil stanovnika a opet postoje mesta koja su sasvim nenaseljena. Kada bih tih 5 000 000 rasula na povrsinu 10 puta vecu od nase Srbije ima bi po jednog coveka na recimo svakih 200km^2. Kako se onda moze govoriti o doseljavanju....koliko je ljudi trebalo da dodje da bi se Sloveni javili u tolikom broju? Da li je bilo izvodljivo da se 50 000 000 ljudi pomera u kontinuitetu od Urala ka srednjoj Evropi? I da su se pomerali ne bi mogli da se pomere tek tako, ali po tim izvorima starosedeoci su volsebno nestali a Sloveni su se jos volsebnije pojavili na tim prostorima.

Moje skromno misljenje je da su Sloveni starosedeoci Evrope ali da su kroz istoriju bili nazivani mnogim drugim imenima. Zvuci prilicno pojednostavljeno, ali u sustini moze biti tako.

Ne bih da uplicem bilo kakvu teoriju zavere, ali zna se jasno da je Becka skola zastupala stavove Germanskih naroda i njihovo ucenje o Slovenima kao dosljacima kasnije je posluzilo za tzv. "Drnag nach osten"... Kijevska skola tumaci to na drugaciji nacin, ali opet, za sada je zvanicno ucenje Becke skole....nadam se da ce arheologija uskoro pokazati da su Sloveni starosedeoci Evrope posto vec postoje ozbiljne sumnje u veliko kretanje naroda....oni su morali negde zakopavati svoje mrtve, ziveti i pravili svoja stanista. tzv "starosedeoci" Balkana su ili odleteli na Mars ili ih je Koperfild dezintegrisao posto ne postoje dokazi o nekakvom masovnom unistenju naroda.

Asimilacija opet ne dolazi u obzir jer je nemoguce da tako mali broj Slovena asimiluje ogromnu masu koja je tu zivela i privoli ih na prihvatanje stranog jezika kao svog....da ne govorim da je to i zbog toga sto su sloveni prema tim "starosedeocima" (po Beckoj teoriji) bili varvari te sa sobom nisu nosili kulturu vec oganj....

Znaci, tu nesto nije cisto. Stvari su uzete zdravo za gotovo..... Voleo bih da mi se javi neki student Istorije ili neki drugi entuzijasta koji se bavi ovim pitanjem

Hvala
 
Wieczeslaw:
Vec duze vreme me muci ovo pitanje. Sama teorija o velikoj seobi naroda je na klimavim nogama jer ne postoje arheoloski dokazi da se to zaista desilo. Sve sto postoji su sumnjivi spisi tj. prepisi antickih dokumenata iz XVII i XVIII veka.

Ne znam koliko ste upoznati sa stavovima Becke i Kijevske skole. Zvanican stav je da su Sloveni dosljaci, dok Kijevska zastupa potpuno drugaciji stav tj. da su oni starosedeoci u Evropi, konkretno na Balkanskom poluostrvu (i nizijama).

I sam Safarik nije iskljucivao ovu mogucnost a ko je citao njegovu Istoriju Srba (prvi tom) moze tu pronaci nekoliko stvari koje ukazuju da pradomovina Slovena ne mora biti sa druge strane Urala.

Neki autori cak dolaze do zakljucka da Slovene treba povezati sa Sarmatima i da je ime SLOVEN izmisljeno od strane Grka a da su njih pre nazivali Sarmati, Vendi, Iliri.....

Kakvo je Vase misljenje u vezi ovoga? Da li neko ima nekakvo saznanje o ovome?
Е ова ти је добра, прочитај Ђорђа Јанковића, Проф. Са катедре за Страи Век на Факултету Археолошком у БГ.
Он нешто слично као Кијевска прича, ја сам се лично уверио у то у Манастиру Тврдош на ископавањима као део тима Проф.Ђорђа Јанковића, и Проф.Арх.Љубише Фолића.
 
Wieczeslaw:
Ja sam nasa podatke koji govore da je Velesova knjiga jedan obican falsifikat, no hajde da iznesem jos jedno cudno zapazanje. Necu pricati o Velesovoj knjizi....

Ima i takvih mišljenja, ali ima i onih koji smatraju da je verodostojna. I kod nas postoji prevod Velesove knjige... Doduše ne potpun, ali delimičan. Našao sam negde na netu. Mislim da je ne treba odmah isključivati.
 
Pozdrav svima,

Ja sam nasao jednu "Velesovu knjigu" u knjizari kod nas na faxu a izdata je od izdavaca "Pesic i sinovi". Nazalost tada nisam imao novca pa je nisam kupio, a posle je nije bilo. Pronalazio sam nesto na netu ali sve su to bili odsecci.

Kakva su to iskopavanja vrsenja u Manastiru Tvrdos i da li mi mozes reci nesto blize o tome?
 
Na osnovu slozenosti staroslovenskog jezika, razvila se i teorija da Sloveni poticu iz Indije, odakle su se mozda doselili na prostor izmedju Dnjestra, Gornje volge, Karpata i Baltickog mora. Konkretni primeri za tu teoriju jeste to sto je gramaticki gledano staroslovenski jezik mnogo slozeniji od grckog i latinskog i mnogo blizi sanskritu. Sigurno do takve slozenosti ne bi doslo da su Sloveni ponikli u tamo nekakvim mocvarama iza Karapata, vec su morali da budu blizem dodiru sa Indijom u kojoj se sanskrit i razvio. ( u te slozenosti se ubraja to sto sanskrit ima 9 padeza, a staroslovenski 7, a latinski 6, zatim to sto jedino sanskrit i staroslovenski imaju tu osobinu da prilikom negacije u recenici subjekat stoji u gentivu.....).

Druga stvar, koja ide u prilog ovoj teoriji, jeste to da se u predheraldickom periodu kod Slovena cesto nalaze heraldicki simboli: krug (simbol vecnosti) i stap na cijem vrhu je prikazana gola zena. Ovi simboli su pronalazeni masovno na prostoru Indije.


Inace, teorija da su sloveni ponikli u mocvarama iza Karpata razvila se u beckoj skoli, gde je studirao i Vladimir Corovic. Pod uticajem Konstantina Jireceka koji mu je bio profesor, Corovic je prihvatio tu pricu zdravo za gotovo, tako da je ona zazivela tek posle njegovih dela i Istorije Srba K.Jireceka.
 
Wieczeslaw:
Pozdrav svima,

Ja sam nasao jednu "Velesovu knjigu" u knjizari kod nas na faxu a izdata je od izdavaca "Pesic i sinovi". Nazalost tada nisam imao novca pa je nisam kupio, a posle je nije bilo. Pronalazio sam nesto na netu ali sve su to bili odsecci.

Kakva su to iskopavanja vrsenja u Manastiru Tvrdos i da li mi mozes reci nesto blize o tome?
Имаш нешто овдје.
http://forum.krstarica.com/threads/71126
 
iluzionista:
Postoje neki tragovi o tome da su Sloveni mnogo stariji narod nego što se misli. Ali se nikako ne precizira odakle bi to oni mogli doći. Jedna od tih alternativnih teorija ih locira u malu Aziju... Ali sasvim je moguće da su Sloveni ustvari starosedeoci, ako ne Balkana, onda bar južne Evrope. Neki od dokaza protiv "vladajuće" teorije o poreklu Slovena mogli bi biti Velesova knjiga i Veda Slovena o kojima sam ovde već ranije pisao...
gde moze da se nadje Veda Slovena?
 
Eržebet Batori:
Na osnovu slozenosti staroslovenskog jezika, razvila se i teorija da Sloveni poticu iz Indije, odakle su se mozda doselili na prostor izmedju Dnjestra, Gornje volge, Karpata i Baltickog mora. Konkretni primeri za tu teoriju jeste to sto je gramaticki gledano staroslovenski jezik mnogo slozeniji od grckog i latinskog i mnogo blizi sanskritu. Sigurno do takve slozenosti ne bi doslo da su Sloveni ponikli u tamo nekakvim mocvarama iza Karapata, vec su morali da budu blizem dodiru sa Indijom u kojoj se sanskrit i razvio. ( u te slozenosti se ubraja to sto sanskrit ima 9 padeza, a staroslovenski 7, a latinski 6, zatim to sto jedino sanskrit i staroslovenski imaju tu osobinu da prilikom negacije u recenici subjekat stoji u gentivu.....).

Druga stvar, koja ide u prilog ovoj teoriji, jeste to da se u predheraldickom periodu kod Slovena cesto nalaze heraldicki simboli: krug (simbol vecnosti) i stap na cijem vrhu je prikazana gola zena. Ovi simboli su pronalazeni masovno na prostoru Indije.


Inace, teorija da su sloveni ponikli u mocvarama iza Karpata razvila se u beckoj skoli, gde je studirao i Vladimir Corovic. Pod uticajem Konstantina Jireceka koji mu je bio profesor, Corovic je prihvatio tu pricu zdravo za gotovo, tako da je ona zazivela tek posle njegovih dela i Istorije Srba K.Jireceka.

:roll: jirinchek tolko vremena posveti Remesiani, chak je i svracao dosta chesto, a ovaj selac je i ne pomenu... mislim pomenu je al pogreshno :roll:
eeee...

i nije mu bio neki student :(
 
Ја искрено први пут чујем за овако нешто.Додуше у уџбеницима из историје из којих сам учио нашао сам две-три очигледне неистине,тако да...Све је могуће...
 
"Izvor ovog narodnog ponosa,o kome stranci govore da prelazi u narodnu bolest,kad ne mozete da nadjete u sadasnjosti ni u poznatoj proslosti,a nekakvog uzroka mora imati,onda morate potraziti u neposrednoj proslosti,u onom vremenu kada su se sva slovenska plemena zvala opstim imenom - SRBI,odnosno SORABI,sto znaci SOBRACA ili SOLJUDI.To se ime slavilo i vladalo velikim zemljama mnogo pre nego sto su na ovom svetu postala imena Francuz,Englez,Holandjanin.Tek kad su dosla u dodir sa Germanima,pocela su se ta plemena nazivati SLOVENIMA,jer su mogli medju sobom SLOVITI,govoriti,dok su one druge zvali Nemcima,jer su za njih zaista bili nemi i mutavi.Pa i samo njihovo ime cista je srpska rec,jer oznacava one ljude koji nemaju kuce nego zive pod germom,pod grmom.Severno more i danas se zove Baltika,veliko jezero u Ugarskoj zovu Madjari Balaton,a to je srpska rec za "blato",koja oznacava ono mesto gde ima vode obilato.Poslednja zena koja je na obalama Baltika srpskim jezikom govorila,umrla je 1461,godine u jednom selu,nedaleko od one varosi gde se Bizmark rodio.I svaki Nemac,uveren je da je Bizmark potomak srpskog naroda.Frankfurtske novine kad hoce Bizmarka da nagrde kazu :"Taj slovenski diplomata!"
Katarina Druga,najveca carica ruska rodjena je u Stetinu,i kad je u proslom veku dovedena za ruskog prestolonaslednika u Moskvu,Rusima ne bese milo,pa tadasnji ruski istorici,da bi je omilili ruskom narodu,pisali su i dokazivali da Katarina nije Nemica nego prava Srpkinja,jer osim toga sto se rodila u starim srpskim zemljama i njena familija se jos zove Serbst-o tome je nedavno "Revi-de-de-mond" opsirno pisao.
I tako,izvor ovog narodnog ponosa mozete traziti u davnom vremenu kad je Viden,danasnji Bec,bio vendo-srpsko selo,kad je Berlin,na brljavoj i mutnoj Spreji,bio njihov brlog gde su drzali i hranili stoku,kad je Lipiska,danasnji Lajpcig bio njihov oltar,gde su pod granatim lipama slavili svog boga Peruna,sto nebom upravlja,onda kad su Nemci u Huldi obozavali zabu.Veliko carstvo njihovo u Moravskoj pominje se kao neka basna.Kad su istorici culi i prvi put zapisali srpsko ime,moze biti da je onda taj narod u svojoj dubokoj starosti iznemogao i poceo opadati,Njegovu velicinu,koja je bila pre istorije,davna proslost,kao more,potopila je.Ostao mu je ponos,junastvo i neodoljiva teznja ka velicini.Sa tim ce i poslednji Srbin leci u grob.
Ljudi su razmisljali:zasto lasta ne pravi svoje gnezdo u drvima?I nalaze da u njenoj postojbini nema drva nego su same gole stene.Za sto hiljada godina ona je ostala pri svom obicaju da pravi gnezdo na zidu ili na obali.Pseto i macka u divljim sumama klali su se,pa i danas,pripitomljeni isto to cine.Hiljadu godina srezujte paunu perje,on ce svoje patrljke siriti i ponositi se.Sve biva po zakonima prirode.A oni su tacni i strogi:ni ptica preko polja ni zvezda preko neba,ne moze po svojoj slobodnoj volji poleteti,sve dok ih neki zakoni na to ne pokrenu.Univerzum nema nikakvog drugog posla nego da te zakone vrsi.Po tome onaj sto u opancima cuva koze kraj Durmitora,drzi da je njegov narod prvi na ovome svetu,i on to ne misli ni iz gluposti ni iz mudrosti,nego samo po prirodnim zakonima svoje vreze!"

Holandski putopisac na proputovanju kroz srpske zemlje 1865.godine gospodnje.
 
National Geographic je otpočeo sa projektom DNK istraživanja na području čitavog Planeta. Finansira ga kompjuterski gigant IBM. Od pripadnika svakog naroda na zemaljskoj kugli narucili su probnu količinu od 50 000 za prva dva mjeseca. Nakon toga će milioni uzoraka DNK iz čitavog svijeta biti uzeti od svih naroda.


Tako je nedavno je poznati casopis Science objavio istrazivanja na polju etnogeneze u Evropi.

http://hpgl.stanford.edu/publications/Science_2000_v290_p1155.pdf

Naime, prema genetskim rezultatima koji se još vode a objavljeni su u časopisu Science predstvaljeni su podaci za sve relevantnije narode u Europi (ipak za stanovnike BiH nisu).

Kod Hrvata je prisutan 45% dinarsko - vedoarijski gen, 30% slavenski gen, 10% keltski, 5% afričko - hamitski, 5% levitsko-semitski i td.

Kada je bio prvi izvještaj upao je u oči podatak za Srbe da je kod njih tzv. turski gen (altajsko- anadolski) prisutan sa ček 50%. U slijedećem izvješću kada je bilo više uzoraka nije bilo podataka za Srbe(zašto ne znam)

Tim povodom oglasio se casopis Slobodna Dalmacija sa slijedecim tekstom:

http://www.slobodnadalmacija.hr/20010128/prilozi.htm

Prosto je nevjerovatno kako Dr. Andrija Zeljko Lovric u casopisu Slobodna Dalmacija pravi logicke vratolomije kako bi opravdao jednu vjekovnu dogmu u susjednoj Hrvatskoj i novo-otkrivenu istinu u casopisu Science prilagodio toj istoj dogmi.

On navodi, citiram:

"Eu7 je u nas glavni i najbrojniji, domaći genotip star oko 20.000 godina, kojeg je razvojno središte "sjeverozapadni Balkan" (dinarsko područje), odakle su se dijelom proširili do Austrije i Češke, a prvotno su se doselili iz najranijega kulturnog područja jugozapadne Azije i biogenetski su najbliže srodni s uzorcima iz sjeverne Indije i Pakistana. To su bili rani nositelji gravetijenske kulture u interglacijalu i zatim u postglacijalu neolitske kulture žarnih polja (Urnenfelder). To je naš najčešći genotip koji obuhvaća oko 45 posto, tj. oko polovice svih Hrvata, najviše u Dalmaciji (do 2/3), pa odgovara autohtonim potomcima prapovijesnih Ilira. Antropološki su to tipski dinarci izrazito visokoga i vitkog rasta (uz Skandinavce najviši u Europi), straga uglato-plosnate glave te smeđe kose i očiju. Etnokulturno je za tu skupinu uglavnom značajna novija štokavska ikavica (ranije izvorno ikavska šćakavica), pretežno stočarstvo, staro pismo bosančica, nadgrobni stećci i pjevanje gange."

On (sada) priznaje da 45% danasnjih "Hrvata" su zapravo Iliri ( dinarska rasa), a ujedno pokusava da marginalizuje cinjenicu da su Iranohrvati, koji su naselili zaledje Knina u 7 vijeku zapravo asimilirali te iste Ilire u Hrvate, na isti nacin kako su asimilirali doseljene (prije njih) Slovene u Slavoniji i ostale zatecene starosjedioce Balkana. Medjutim, ne, on sada pokusava dokazati da su zapravo Iliri=Hrvati, a originalne Iranohrvate bi da baci negdje na smetljiste historije. Eto, sa takvim "naucnicima" mi imamo posla, koji bez obzira na jasne dokaze uvijek pokusavaju skoro iracionalnim logickim vratolomijama da navede nauku na mlin bolesne politike.

Nalazi u casopisu Science potapaju u vodu i velikosrpsku hipotezu o vezi ameba i Srba, od kojih je nastao citav svijet. Naprotiv ovi nalazi, koji potvrdjuju da su Srbi po etnogenezi slicni turskim Bulgarime (John Wilkes) sa procentom od oko 50% turskih gena, dovode citav velikosrpski prijekat u pitanje. Naime, sada i vecina stanovnika Sandjaka i Crne Gore (dinarska rasa-porijeklom Iliri) mogu shvatiti da se jos nisu oslobodili turskog zuluma i mogu pokusati da urade nesto na tom planu.

Ovi nalazi ne ostavljaju ravnodusnim ni stanovnike Bosne. Naime, nema sumnje da vecina stanovnika BiH pripada dinarskoj rasi, tj po etnogenezi su porijeklom Iliri sa odredjenim procentom Slavena doseljenim u prvom talasu (VI vijek), sto su mnogi i na ovom forumu pokusavali da dokazu i do sada. Cinjenica je onda da danasnji stanovnici BiH nemaju nikakve veze niti sa Iranohrvatima niti sa turskim Bulgarima.

To i ove mape jasno potvrdjuju:

www.euratlas.com/big/big0100.htm
www.euratlas.com/big/big0200.htm
www.euratlas.com/big/big0300.htm
www.euratlas.com/big/big0400.htm
www.euratlas.com/big/big0500.htm
www.euratlas.com/big/big0600.htm
www.euratlas.com/big/big0700.htm
www.euratlas.com/big/big0800.htm
www.euratlas.com/big/big0900.htm
www.euratlas.com/big/big1000.htm
www.euratlas.com/big/big1100.htm
www.euratlas.com/big/big1200.htm
www.euratlas.com/big/big1300.htm
www.euratlas.com/big/big1400.htm
www.euratlas.com/big/big1500.htm
www.euratlas.com/big/big1600.htm
www.euratlas.com/big/big1700.htm
www.euratlas.com/big/big1800.htm
www.euratlas.com/big/big1900.htm
www.euratlas.com/big/big2000.htm

---------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Nedugo poslije, poznati bosansko-americki arheolog Semir Osmanagic, koji je otkrio "Piramidu sunca" u Visokom, izlazi u javnost sa sljedecim rezultatima: (naglasavam - rezultatima, a ne nagadjanjima)

CITAT:

Molekula DNK krije u sebi nevjerovatnu priču koja seže u dane nastanka homo sapiensa. Čak 99,9% genetskog materijala između ljudi je identično. Onaj djelić procenta što nas čini različitim je dovoljan da nam opiše mapu migracija (prema: “The Genographic Project”, National Geographic, 2005)…

… koja je započela sa nastankom Homo Sapiensa u Africi. Genetičari su uspjeli da dokažu da se DNK svake žive osobe moze podvesti pod istog (genetskog) ženskog predaka – prethistorijsku “Evu” za koju se pouzdano zna da je živjela prije 150.000 godina…

… za migracije van Afričkog kontinenta se pretpostavlja da su uslijedile prije 100.000 godina mada su genetska istraživanja sa sigurnošću dokazala da su se desile barem prije 60.000 godina…

… dok je prvi sofisticirani čovjek stupio na Evropsko tlo prije oko 55.000 godina.

Antropološka genetika je počela da mijenja naše uvriježene predstave o historiji civilizacija. Koncem 1990-ih i početkom XXI stoljeća niz nezavisnih instituta, laboratorija i manjih kompanija je istraživao genetičke potpise ljudi na različitim krajevima Planete.

Mapa migracija koja datira iz 2002. godine je primjer jedne od ne-cenzurisanih mapa. Već tri godine kasnije, 2005. National Geographic objavljuje mapu sa bitnim razlikama koja stvari vraća u okvire “oficijelnih istina”.

Između ostalog:

National Geographic haplogrupu “B” prikazuje u kretanju iz Azije preko Beringovog prolaza do Južne Amerike; s druge strane, priložena mapa kompanije Family Tree DNA ispravno pokazuje da se haplogrupa B proširila od Japana Pacifikom preko Uskršnjih otoka do Perua i Ekvadora (time dajući za pravo i mojoj tezi o postojanju čovjekove pra-domovine civilizacije Mu, odnosno Lemurije u Pacifiku, koju pominjem u svojoj knjizi “Civilizacije prije početka zvanične historije”);

National Geographic haplogrupu “X” prikazuje kao migraciju od Male Azije, ponovo preko Beringovog prolaza do Sjeverne Amerike; Family Tree DNA, nasuprot tome, priznaje da je “X” haplogrupa prisutna u Evropi, Bliskom Istoku, Južnoj i Sjevernoj Americi. Očigledno da je ishodište, odnosno centar ove haplogrupe u Atlantiku (civilizacija Atlantide).

Ove dvije anomalije koje National Geographic (finansijski potpomognut IBM korporacijom i The Waitt Family Foundation) jednostavno briše jednim potezom, pokazujući trend i u ovoj naučnoj disciplini.

Filtrirati “istine”.
Priča o Ilirima se u historijskim knjigama svodi na zagonetna “Ilirska plemena” od prije 2.500 godina koja su prethodila dolasku antičkih Rimljana. Ponegdje bi pročitali i da su Albanci tvrdili da su im Iliri bili preci i to bi bilo sve.

Najedamput, genetika XXI stoljeća otvara vrata odgovorima.

Sedamdeset četiri mlada Norvežanina su bili na medicinskom pregledu prije regrutovanja za vojsku. Uzet im je uzorak za DNK analizu i rezultati su uskoro objavljeni (“European Journal of Human Genetics”, broj 10, 2002 godina). Sa izuzetkom jednog slučaja, svi Norvežani potpadaju pod četiri osnovne haplogrupe: EU 18, EU 19, EU 07 i EU 14. Rezultati ne čude, jer su prve tri grupe najraširenije u Centralnoj i Zapadnoj Evropi.

Interesantno je da je najprisutnija haplogrupa EU7 čije je porijeklo iz srednje i južne Evrope. Ili, kako se u istraživanju tvrdi:”…rezultati potvrđuju blisku vezu Norvežana sa Njemcima i drugim centralnoevropskim grupama; Česima i Hrvatima.”

Ili, još preciznije: “Unaprijeđenje klimatskih uslova koji su pratili kraj zadnjeg ledenog doba prije 12.000 godina su otvorili Skandinavski poluotok kolonizaciji sa juga Evrope.”

A za period prije kraja ledenog doba se nedvojbeno tvrdi:”… vise od 80% gena Evropljana potiče od malih humanih grupa koji su našli utočište od leda u tri izdvojene oblasti – sjevernoj Španjolskoj, centralnoj Evropi i Ukrajini. Zbog svoje dugotrajne izolovanosti njihove genetičke komponentne su postale vrlo različite.”

Nekada je historija južnoslavenskih zemalja počinjala dosadnim predavanjima o “seobama starih Slavena iz Poljske prema jugu Evrope, Balkanu…”. Vratimo li se znatno dalje u prošlost postajemo svjesni da je originalni migracijski tok bio upravo suprotan: središnji i sjeverni dio Evrope se naseljavao od Jadrana, prema Njemačkoj, Poljskoj i Skandinaviji.”

Potvrdu ovoj tezi nalazimo u naučnom članku objavljenom u časopisu “Science” (Semino O i dr.:”The Genetic Legacy of Paleolithic Homo Sapiens in Extant Europeans”, Science, broj 290, 2000): “Kraj ledenog doba u centralnoj Evropi je karakterističan po ekspanziji sjevero-balkanskih grupa, kod kojih je bila visoka frekvencija M 170 Y kromozoma (odnosno haplogrupe EU 07).”

Potvrđuju mi se navodi Alda o haplogrupama i njihovoj prisutnosti na Balkanu.

Slika se kompletira. Tokom zadnjeg ledenog doba, odnosno paleolitika, otprije 25.000-40.000 godina, tri su evropska humana središta: (1) Iberijsko, u sjevernoj Španjolskoj sa Baskima kao najstarijim evropskim doseljenicima, zatim (2) Balkansko, južno od Save te (3) Ukrajinsko, oko Kaspijskog mora. Prva i treća kultura se moze arheoloski vezati za “Aurignacijskog” čovjeka, a Balkanska kultura pripada “Gravecijskom” čovjeku (koju slobodno možemo nazvati pra-Ilirskom kulturom).

Iz ova tri utočišta su se Evropljani raširili; njima su se, prije 9.000 godina, pridružili neolitski farmeri koji su došli sa Bliskog Istoka i koji čine preostalih 20% evropskog genetskog pula.

Skorašnja istraživanja na uzorcima balkanskih zemalja (“Prehistoric Gene Flow in Europe”, The American Society of Human Genetics”, May 2004) osvijetlili su frekvencije haplogrupa.

Najveći postotak prisutnosti pra-Ilirske kulture u Evropi pripada Bosancima!

Oko 42% uzorka populacije u današnjoj BiH se može direktno vezati za paletolitskog čovjeka koji je na Balkanu prisutan barem 25.000 godina!

Eto, u parapamčad ode teza o većinskom Slavenskom porijeklu naroda Balkana.

Drugi značajan utjecaj na bosansku populaciju je onaj sa istoka: Ukrajinsko-zakavkaski (40%).

Slican je omjer i kod drugih nacija: Slovenci imaju 38% Ilirske krvi, 20% istočnoevropske, a 11% srednjeevropske. Hrvati sa 38% potiču od Ilira, a 31% iz istočno-evropskih krajeva.

Vrlo visok postotak Ilirskog porijekla je i kod Švedjana (40%) i već pomenutih Norvežana (40%).

U ovom početnom stadiju razvoja antropološke genetike, rizično je vezati genetski materijal za određene kulture (barem onako kako ih definiše arheologija i historija).

Međutim, poređenja se nameću sama od sebe. Tako se za Iberijsku grupu veže Aurignacijska kultura čiji su dobro znani primjeri genijalne pećinske umjetnosti u Francuskoj i Španjolskoj.

Na drugoj strani, Gravecijskoj (Ilirskoj) kulturi pripadaju na primjer figurine Venere iz doba paleolita. Ova knjiga će se, u daljem toku, fokusirati i na druge, mnogo veće i značajnije dokaze.

KRAJ CITATA...........

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FACIT:

Slaveni nemogu biti starosjedioci Balkana, sto argumentira najnoviji DNK projekt od "National Geographic" instituta.
 
4. Летопис Попа Дукљанина, XII век

Летопис Попа Дукљанина, познат и као Барски Родослов, је један од најстаријих писаних извора и сачуван је у свом латинском преводу из XВИ-ог века. То је вероватно дјело Барског Попа од 1172. до 1196. године.

ЛПД је тадашњу Србију поделио на два дела, и то овако:
"Surbiam autem quae et Transmontana dicitur, in duas divisit provinciam: unam a magna flumine Drina contra occidentalem palagam usque and montem Pini, quam et Bosnam vocavit, alteram vero ab eodem flumine Drina contra orientalem plagam usque ad Lapiam et [ad paludem Labeatidem], quam Rassam vocavit".
("Србију, пак, која се зове и Загорје, поделио је на две покрајине, од којих се једна од велике реке Дрине простире према западу до планине "Pina"; њу назва и Босном, а друга обухвата простор од речене реке Дрине према истоку до "Lupia"-e и Скадарског језера; њу назва Рашком."

Дакле, ЛПД Босну и Рашку назива заједничким именом Србија, што јасно показује јединствен Српски национални идентитет.
 
Бл:
ЛПД је тадашњу Србију поделио на два дела, и то овако:
"Surbiam autem quae et Transmontana dicitur, in duas divisit provinciam: unam a magna flumine Drina contra occidentalem palagam usque and montem Pini, quam et Bosnam vocavit, alteram vero ab eodem flumine Drina contra orientalem plagam usque ad Lapiam et [ad paludem Labeatidem], quam Rassam vocavit".
("Србију, пак, која се зове и Загорје, поделио је на две покрајине, од којих се једна од велике реке Дрине простире према западу до планине "Pina"; њу назва и Босном, а друга обухвата простор од речене реке Дрине према истоку до "Lupia"-e и Скадарског језера; њу назва Рашком."

Дакле, ЛПД Босну и Рашку назива заједничким именом Србија, што јасно показује јединствен Српски национални идентитет.

ne kazem, da u to vrijeme nije postojao, kao i danas, velikosrpski hegemonisticki interes, te su se mnoge susjedne drzave i kraljevine nalazile u tzv. "velikosrpskom snu o velikoj srbiji". medjutim, karte iz tog dobe pokazuju cinjenicu, da srbije kao drzave, kraljevine ili bilo koje druge slicne tvorevine u stvari nije ni bilo:

www.euratlas.com/big/big1100.htm

www.euratlas.com/big/big1200.htm
 
Stanite ljudi polagano!

Prvo za Hungarku Erzebet.....jezik jeste slozeniji od grckog, pa i od latinskog, ali kako objasnjavas veliki broj toponima (cak i u najzapadnijoj evropi i sasvim "neslovenskim" krajevima) koji imaju slovenske nazive?

Gde su arheoloski dokazi velike seobe? Mislim da pokretanje toliko velikog broja ljudi koji su naselili Evropu moraju biti arheoloski pothranjena.

Trece, na kom uzorku je radjeno to DNK istrazivanje, ko je istrazivao, koliko ljudi.....ne mesajmo genetiku i istoriju. "Rasu" ne cini krv nego vaspitanje...pa i samo smo svedoci velikih asimilacija koje nemaju veze sa krvlju.

Cetvrto, necemo ovde provlaciti velikosrpske ideje, ovo je tema o Slovenima a Srbi su SLOVENI (ne obrnuto). Naravno i samo ime Srbi je zanimljivo, ali ja se ne slazem da je NAROD SRBA postojao ranije. Moguce je da je postojala klasa koja je sebe nazivala SRBI, ali ne NAROD. Narod je nastao tek kasnije, mnogo kasnije.
 
Meni koliko je poznato Srbi su na tlo Balkana dosli pravo iz svemira,sa udaljene planete Srbije (koju smo cuvali kao sto cuvamo ovu nasu jadnu i napacenu Srbiju pa se sva raspala a mi smo morali da zbrisemo) i nemaju nikakve veze sa ostalim slovenima.Cuo sam i da svi Srbi imaju specijalne moci ali da ne mogu da ih upotrebe kad se u njihovom prisustvu nadje vazduh(uvek ima neka caka) pa smo zato svi opsednuti letenjem u vazduh.
 
Originalna Veda Slovena:
http://tribal.abv.bg/veda/titul/parva.htm (Bugarski)

Mada je Veda na Bugarskom, dosta toga ćete razumeti. Naravno, samo ako znate Srpski. :mrgreen:

Informacije o zbirci "Veda Slovena":
http://www.omda.bg/bulg/hystory/mistificacia.html (Bugarski)
http://www.rastko.org.yu/filosofija/apetrovic/apetrovic-proklo_c.html (Srpski - pretraži stranu za "Веда Словена").
http://kapija.narod.ru/Authors/Ajdacic/ajd01_mist_dem.htm (Srpski - pretraži stranu za "Веда Словена").
http://www.omda.bg/engl/history/mistificacia.html (Engleski)
http://www.answers.com/topic/slavic-mythology (Engleski - deo maznut iz Wikipedije. pretraži stranu za "Veda Slovena"
http://www.bifrost.it/SLAVI/1.Glideislavi/03-CanonediVladimir.html (Italijanski - V deo)
http://kapija.narod.ru/Ethnoslavistics/ (Više radova u kojima bi mogla biti pomenuta Veda Slovena i jedan koji definitivno govori o njoj: За и против Веда Словена [Makedonski])

I nešto što ima samo posredne veze sa Vedom Slovenom:
http://www.astrologyinserbia.com/s/thebest/petkovic99.htm
Ali tip je u pravu u vezi nekih stvari u uvodu... Ja ne znam da li postoji ikoji preostali staroslovenski hram... Dok Grci, Italijani i sl. imaju da se podiče svojom prastarom paganskom kulturom, kod nas je ona uništena sa dolaskom hrišćanstva. Jednostavno ispada da su Sloveni pleme bez istorije. To nije tačno. Može se desiti da je naša stara (odavno propala) kultura bila jedna od prvih u Evropi. Jes' da ovo zvuči jednako fantastično kao bošnjačke "piramide", ali ne postoje dokazi o tome da to nije tako. Lako će se otkriti da li su te "piramide" lažirane ili ne. A za ovo je teško otkriti šta je istina... Mada te njihove "piramide" otvaraju mogućnost nagađanja da su možda u pitanju staroslovenski hramovi? Kako su uopšte izgledali ti hramovi? Da li bilo kakva istorija arhitekture to pominje? Sumnjam.
 
U vezi toga kako nije preostalo nista od nase stare kulture....

Istina da je ostalo vrlo malo materijalnih dokaza, ali slovenstvo zivi kroz nas! Sacuvali smo nase obicaje, jezik, imena.....to je ono sto tvori narod.

Poseti ostrvo Rugen (ili Rujan) pored obale nemacke i tu ces naci sacuvane naseobine baltickih Slovena, njihove kuce i hramove. Na tom ostrvu ces naici na veliki broj slovenskih toponima. Primeri :Dargast, Ranzow, Dolgemost, Grabow, Warksow, Kaselvic, Lubkow, Krakvic, Tankow, Tribevic, Liddow, Glowe, Buschvic itd, da ne nabrajam dalje.

Poseti Przeworsk u istocnoj Poljskoj i tamo ces naci na tzv. przeworsku kulturu tj. dokaze o postojanju slovena na tim prostorima od mnogo pre nego sto zvanicna istorija kaze.

Ali odlutasmo mi predaleko.

Znaci SLOVENI su starosedeoci ili ne?

Mislim da su te piramide koje ce mozda pronaci u Bosni vrlo bitne! Cekaj, ako se dokaze da Grcka kultura nije najstarija u Evropi....sta cemo onda? Da ne pominjem kulturu lepenskog vira i tzv. vincanicu (tj. vincansko pismo).

Bilo kako bilo, povest je bila vrlo okrutna prema Slovenima jer su svi pokusavali da ih zatru. Na srecu, Sloveni danas ipak stoje kao najborjnija rasa tj. najbrojniji narod u Evropi, drzi dobar deo severne polulopte i u svim drzavama okuplja oko 200.000mil ljudi.

Da ne govorimo o slovenskim jezicima koje bih ja pre nazvao narecjima jednog veceg slovenskog jezika.

Znaci, za sve pobornike velike seobe....neka mi objasne kako starosedeoci Balkana i Evrope nisu ostavili nikakve tragove iza sebe (pa u krajnjem i tragove njohovog unistenja ili asimilacije) i kako Sloveni koji su u tako velikom broju presli Ural nisu ostavili tragove svoje seobe. Ipak, ne govorimo o seobi 500 ljudi, vec o seobi minimum 50.000.000 ljudi (a i to je malo kada se raspe po celoj povrsini na kojoj su se Sloveni javili).

Moja teza je da je narod koji je tu ziveo isti narod, samo da je nazivan drugim imenima. Zbog politicko-politikanskih razloga mi smo proglaseni dosljacima kako bi se nekim drugim narodima dala povesna podrska za sirenja na istok, aneksije i asimilacije.
Mislite o tome!
 
Wieczeslaw:
U vezi toga kako nije preostalo nista od nase stare kulture....

Istina da je ostalo vrlo malo materijalnih dokaza, ali slovenstvo zivi kroz nas! Sacuvali smo nase obicaje, jezik, imena.....to je ono sto tvori narod.

Poseti ostrvo Rugen (ili Rujan) pored obale nemacke i tu ces naci sacuvane naseobine baltickih Slovena, njihove kuce i hramove. Na tom ostrvu ces naici na veliki broj slovenskih toponima. Primeri :Dargast, Ranzow, Dolgemost, Grabow, Warksow, Kaselvic, Lubkow, Krakvic, Tankow, Tribevic, Liddow, Glowe, Buschvic itd, da ne nabrajam dalje.

Poseti Przeworsk u istocnoj Poljskoj i tamo ces naci na tzv. przeworsku kulturu tj. dokaze o postojanju slovena na tim prostorima od mnogo pre nego sto zvanicna istorija kaze.

Mislio sam na prostor Ex-yu... BTW, da ne lutamo, što ti reče, molim te mi napiši nešto malo više o ovome gore pomenutom na PP. Hvala.

Wieczeslaw:
Znaci SLOVENI su starosedeoci ili ne?

Mislim da su te piramide koje ce mozda pronaci u Bosni vrlo bitne! Cekaj, ako se dokaze da Grcka kultura nije najstarija u Evropi....sta cemo onda? Da ne pominjem kulturu lepenskog vira i tzv. vincanicu (tj. vincansko pismo).

Bilo kako bilo, povest je bila vrlo okrutna prema Slovenima jer su svi pokusavali da ih zatru. Na srecu, Sloveni danas ipak stoje kao najborjnija rasa tj. najbrojniji narod u Evropi, drzi dobar deo severne polulopte i u svim drzavama okuplja oko 200.000mil ljudi.

Da ne govorimo o slovenskim jezicima koje bih ja pre nazvao narecjima jednog veceg slovenskog jezika.

Znaci, za sve pobornike velike seobe....neka mi objasne kako starosedeoci Balkana i Evrope nisu ostavili nikakve tragove iza sebe (pa u krajnjem i tragove njohovog unistenja ili asimilacije) i kako Sloveni koji su u tako velikom broju presli Ural nisu ostavili tragove svoje seobe. Ipak, ne govorimo o seobi 500 ljudi, vec o seobi minimum 50.000.000 ljudi (a i to je malo kada se raspe po celoj povrsini na kojoj su se Sloveni javili).

Moja teza je da je narod koji je tu ziveo isti narod, samo da je nazivan drugim imenima. Zbog politicko-politikanskih razloga mi smo proglaseni dosljacima kako bi se nekim drugim narodima dala povesna podrska za sirenja na istok, aneksije i asimilacije.
Mislite o tome!

Problem je u tome što nikada zapadna nauka to neće priznati. Danas se svet vrti u rukama anglo-saksonaca i germana... Znaš dobro da pobednik piše istoriju... Tako da ni oni nikada tako nešto ne bi priznali bez jakih materijalnih dokaza. A u slučaju da ti dokazi postoje pokušali bi ili to da zataškuju ili da predstave manje značajnim nego što jeste... Mislim da bi trebalo osnovati zajednički fond za proučavanje Slavenske istorije. Samo tako bi mogli doći do pravih odgovora. Trenutno nema sredstava za tako nešto.... Zato i kažem fond... Fond koji bi finansirao ovo istraživanje... Donatori fonda bi mogle biti zainteresovane države, organizacije, bogati građani Slovenskih država i ostali... Mala utopija... Ali ja se nadam da će kroz bar 10-15 godina biti realna.
 
Pozdrav,

Ne znam ja nesto preterano, necu da se hvalisem, ali me zanimaju te stvari i povest mog naroda. Ne ogranicavam se samo na Srbe i to zbog toga sto smo svi mi deo jednog veceg naroda, slovenskog.
Svakako cu ti se javiti da ne smaramo ljude sa nasim slavenofilskim razgovorima.

Ja sam takodje razmisljao o tako nekom sveslovenskom drustvu ali izgleda da je tesko pronaci ljude koji su voljni da se bave tim stvarima. Uostalom, sve slovenske drzave su medjusobno zavadjene, a ne treba podsecati da su upravo tako slovenske drzave u istoriji i propadale (primer Luzickih Srba ciji grb ja nosim u avataru).

Ipak, cinjenica je da su Sloveni NEPRAVEDNO zapostavljeni, ali kao sto rece jedan stari dekica kog sam slucajno uhvatio na TV-u "Volim Slovene bas zbog toga sto nisu uspeli" i "Za nas Juzne i Zapadne Slovene Sunce je uvek izlazilo na Istoku :-) ". Ko razume, shvatice :-D
 
iluzionista:
Originalna Veda Slovena:
http://tribal.abv.bg/veda/titul/parva.htm (Bugarski)

Mada je Veda na Bugarskom, dosta toga ćete razumeti. Naravno, samo ako znate Srpski. :mrgreen:

Informacije o zbirci "Veda Slovena":
http://www.omda.bg/bulg/hystory/mistificacia.html (Bugarski)
http://www.rastko.org.yu/filosofija/apetrovic/apetrovic-proklo_c.html (Srpski - pretraži stranu za "Веда Словена").
http://kapija.narod.ru/Authors/Ajdacic/ajd01_mist_dem.htm (Srpski - pretraži stranu za "Веда Словена").
http://www.omda.bg/engl/history/mistificacia.html (Engleski)
http://www.answers.com/topic/slavic-mythology (Engleski - deo maznut iz Wikipedije. pretraži stranu za "Veda Slovena"
http://www.bifrost.it/SLAVI/1.Glideislavi/03-CanonediVladimir.html (Italijanski - V deo)
http://kapija.narod.ru/Ethnoslavistics/ (Više radova u kojima bi mogla biti pomenuta Veda Slovena i jedan koji definitivno govori o njoj: За и против Веда Словена [Makedonski])

I nešto što ima samo posredne veze sa Vedom Slovenom:
http://www.astrologyinserbia.com/s/thebest/petkovic99.htm
Ali tip je u pravu u vezi nekih stvari u uvodu... Ja ne znam da li postoji ikoji preostali staroslovenski hram... Dok Grci, Italijani i sl. imaju da se podiče svojom prastarom paganskom kulturom, kod nas je ona uništena sa dolaskom hrišćanstva. Jednostavno ispada da su Sloveni pleme bez istorije. To nije tačno. Može se desiti da je naša stara (odavno propala) kultura bila jedna od prvih u Evropi. Jes' da ovo zvuči jednako fantastično kao bošnjačke "piramide", ali ne postoje dokazi o tome da to nije tako. Lako će se otkriti da li su te "piramide" lažirane ili ne. A za ovo je teško otkriti šta je istina... Mada te njihove "piramide" otvaraju mogućnost nagađanja da su možda u pitanju staroslovenski hramovi? Kako su uopšte izgledali ti hramovi? Da li bilo kakva istorija arhitekture to pominje? Sumnjam.

Arkona je bila prilichno poznat hram... kazu da je bila bogatija od onog u Delfima...

a ja isho pre par godina u BG i ni rech ih nisam razumeo, a ni 100 km od granice :(
imash na srpski neshto?
 

Back
Top