Мешани бракови и мешано месо...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Autobus 88

Primećen član
Banovan
Poruka
634
Уколико је брак мешовит, којој ће вери дете припадати...
Утврђено је да деца из таквих бракова имају одређене проблеме при избору вероисповести. Некако као да немогу да се одлуце којој вери и ком родитељу ће се приклонити а чију ће веру одбацити... Исте проблеме могу имати и родитељи уколико желе да дете уведу у неку од вера у раном детињству... Неможе се веровсати у две вере... још је горе бити атеиста или секташшшшшшшш!

Шта мислите о овоме и јел има вас који сте решили тај проблем!
 
Autobus 88:
Уколико је брак мешовит, којој ће вери дете припадати...
Утврђено је да деца из таквих бракова имају одређене проблеме при избору вероисповести. Некако као да немогу да се одлуце којој вери и ком родитељу ће се приклонити а чију ће веру одбацити... Исте проблеме могу имати и родитељи уколико желе да дете уведу у неку од вера у раном детињству... Неможе се веровсати у две вере... још је горе бити атеиста или секташшшшшшшш!

Шта мислите о овоме и јел има вас који сте решили тај проблем!

Prvo, izraz "Mešano meso" za decu iz mešovitih brakova i nije baš najsrećnije rešenje.
Sve zavisi kako će se roditelji postaviti prema svemu tom što si napisao. Ja sam polu bosanka-polu mađarica, krštena sam u katoličkoj crkvi još dok sam bila mala. Kada treba da se izjasnim negde ja kažem Srpkinja, a moj bivši muž je lala, šta je onda moje dete... Ja Jugoslovenka, on Jugosloven... Šalim se, to uopšte nije i ne mora biti problem. Ja nikada nisam naišla na neku prepreku zbog toga jer sam tako vaspitana a tako će isto biti i moj sin...Vera je počela da se gleda kod nas (na prostoru ex SFRJ) tek kada je rat počeo. Pre toga te niko i nije ni pitao ni ko si ni šta si...
Tako da, sve je to u nama i do nas i važno je kakav si čovek a ne koje si vere.
To je bar moje mišljenje.
 
Autobus 88:
Уколико је брак мешовит, којој ће вери дете припадати...

Dete će pripadati veri koju samo bude izabralo kada i ako za veru uopšte bude zainteresovano: možda nijednoj, a možda očevoj, a možda majčinoj, a možda nekoj trećoj. Kakve sad sve to veze ima izborom partnera, ljubavlju u porodici, negovanjem opštih ljudskih vrednosti? Uopšte nije utvrdjeno da dete iz mešovitog ima više problema sa sistemom vrednosti, naprotiv, dobija jedan širi i fleksibilniji sistem, problem može da bude samo zadrto okruženje u izrazito verski orijentisanim državama ili autističnim zajednicama.
 
opet su te banovali????
skupljaš meštovite na jednom mestu?
mešano meso,a? te ljude tako zovete? verujem da tvoja vesela družina kojoj pripadaš tvrdi da je to kao i sa psima, mešancima, ista stvar ... samo za odstrel, a?
evo da se zapljunem na ovoj tvojoj temi, mešanka ovdi!

pa već kada sam tu i da ti odgovorim na pitanje:
može da postane budista recimo tako ne bude ni po babu ni po stričevima
ili recimo judaizam ... jesi li se naježio :mrgreen:
... mislim, to su samo neke mogućnosti .... a ima ih dosta :D
 
Moj najbolji prijatelj i moja najbolja prijateljica iz srednje skole smuvali su se posle 6 godina 'gledanja' na poslednjoj godini pred maturu (najzad). On je Amerikanac, jevrej po majci, a ona Pakistanka, muslimanka - oboje kosmopolitske orijentacje, visoko intelektualni i potpuno moderni mladi ljudi bez obzira na poreklo, boju koze, veroispovest. I u toj se prici nasao neki ortodoksni musliman, njen prijatelj, koji je negodovao protiv te veze i nasao za shodno da priupita: "Sta ce biti vasa deca jednog dana, znas li iz koje si ti kulture, religijskog sistema, rase...a iz kog on?!?!"

(On se prezivao Spilmen).

Odgovorila mu je: "Nasa deca, ako budemo imali decu, bice prvo Spilmeni. A onda - bice ono sto njihovo bice bude od njih zahtevalo da prozive!" I zavrsila pricu. Njihova cerka, Selina, sad ima 9 godina, majcinu kosu i oceve plave oci, i preziva se Spilmen......slavi sve zajednicke praznike, postuje obe veroispovesti i ima mnogo tolerancije za razlicitosti drugih ljudi. A koju ce veru ispovedati - odlucice sama kada za to bude dovoljno zrela. I znate sta? Ne verujem da ce imati i jedan jedini problem ili dilemu kad bude o tome odlucivala!
 
Bilo kakvo nametanje vere mi je lose. Pa i ako je od roditelja, skole, drustva, od ma koga. Vera je nesto licno, intimno, sto osecamo, pa kao sto mi neko nece rece kako da se osecam, nece mi reci ni u sta da verujem. Moji se izjasnjavaju kao ateisti, iako mi je mama krstena u pravoslavnoj crkvi. Decko mi je iz mesovitog braka, postuje i jedne i druge praznike. Licno, najvise sam se pronasla u veri koja nije ovde vecinska ni popularna, ali - to je licna stvar.
 
Pa ne znam sve zavisi od osobe.Zavisi u kakvom okruzenju zivi.Recimo znam devojku koja je Albanka po ocu a majka joj je Crnogorka.Postuje se i jedna i druga vera,slavi i Ramazan i Bozic.Skoro mi je sestra rekla da je resila da se krsti u pravoslavnoj crkvi.Njeni su rekli da je to njen izbor i ne protive se njenoj zelji.
Cini mi se da ima mnogo vise nasih zena koje se udaju za muslimane nego sto je obrnuto.
 
E do mojega...
Ode vera nasih pradedova. Ode sve ono sto smo stvarali vekovima. I to zbog cega... Nekada su danasnji bosnjaci prodavali veru za veceru a danas ovi moji ludi srbi prodaju veru zbog sexa. Zaludi ih neka turkinja ili madjarica i oni zaborave svetu veru pravoslavnu i pocinju slaviti bajram ili katolicki bozic cak i uporedo sa svojim svetcima cime jos vece bezakonje cine. Nemoze se sluziti Bogu i mamonu.
Kazu da se do ovih zadnjih ratova nije gledala vera i nacija. Nije samo u zadnjih 50 godina ali pre jeste i evo opet ce se nastaviti.

nego, vidim da neki imaju problem sa mesanim mesom.
Mislio sam na nasu svinjetinu i njihovu ovcetinu kao metaforu za mix
 
Zbog takvih kao što si ti izbio je rat u Bosni...Ja imam priliku da vidim kako je sada u Bosni, Sloveniji...NISTE uspeli takvi kao ti da poljuljate veru u prave vrednosti i ljudsku dobrotu. Džaba Vam sve....
Ne treba gledati šta je neko po nacionalnosti već kakav je čovek, kada to budeš shvatio, život ti neće biti toliko ispunjen mržnjom i predrasudama.
 
Ja ne bih mogla da se udam za nekog ko nije Srbin, ko nije pravoslavne vere.
Bilo bi mi strasno da ne krstim dete, i da cekam da samo odluci koju ce veru da prihvati.
Bitno mi je i da se vencam pred Bogom, bitni su mi i praznici i svi obicaji koji ih prate.
Lepo mi je kad odemo u crkvu sa detetom. Lepo mi je kada je vaspitavam kao pravoslavnu hriscanku.
I nije mi jasno gde ja to nju maltretiram jer ona definitivno nije imala izbor, ona je srpkinja i pravoslavne vere. I nismo joj "dozvolili" da bira. Ima drugih stvari koje se biraju, ovo se ne bira.
I ne mislim da sam sovinista ili sta vec, i ne mislim da sam kriva za ratove koji su se ovde vodili. Oni su se bas i vodili zato sto su svi drugi osim Srba znali koje su vere i postovali svoju veru, a kad su je se Srbi setili onda je nastao problem. Naravno ne treba ni zaboraviti coveka koji je to zloupotrebio, ali je to sad duga prica.
I na kraju ja nisam za brakove izmedju ljudi razlicite vere.
 
@Petka to je tvoj izbor ali eto ima ljudi koji imaju drugačijie prioritete i drugačije biraju...
da li je to možda problem?

meni je muka od judi koji pokušavaju od onih koji su mešane krvi da naprave monstrume bez identiteta, prodane duše, bolesnike etc.
bila je davno na ovom forumu raprava o tome...ne bih da je ponovo čitam...

a ono što Autobus piše, pa on je naci i obrazovac, od njega i ne očekujem da razume...
 
jao boze, kakve se ovde gluposti pisu - i Boga je sramota!

("....nekad smo se bratimili po pogledu
sluteci da isto sanjamo:
i Bogu je prosto bilo
krstimo 'l se,
ili se klanjamo...")

Kakve seljacke predrasude.....Vera se ne odrzava tako sto se ne mesaju ljudi, vec tako sto se odrzava i neguje bozije u nama: vera nije odlazak u crkvu vec duboka unutasnja predanost bogu i zivot u skladu sa sobom i svime oko sebe, po reci bozijoj.
Religija pak, nesto je sasvim drugo.
A to sto je neko krstio dete kad je imalo 3 meseca i nije moglo da bira uopste ne znaci da ce biti vernik (na dete mislim) niti da za 20 godina nece da se prekrsti i ispoveda neku drugu veru, uprkos svemu sto njegovi roditelji zele: to nema veze sa time da li smo i kada smo krsteni nego sa onim sto iz nas ima potrebu da iznedri, probije, i ostvari se: sa potrebom (ili odsustvom potrebe) naseg istinskog i najiskonskijeg bica da boga u sebi otelotvori na ovaj ili onaj nacin. I nema toga ko ce to da spreci u coveku u kome se to desava: ni krstenje u ranom uzrastu, ni prisila, ni kazna, ni zabrana. Zastrasujuce je kako se u ime vere propagira sve i svasta, i kako se u ime bozije stvaraju predrasude i zablude najgore vrste......
 
Мислим да мешовити бракови нису добро решење, из простог разлога што стварају конфузију код деце. Ми смо на простору бивше СФРЈ имали велики број мешовитих бракова, тако да и данас постоје људи који се изјашњавају као некакви Југословени, јер једноставно нису свесни своје националне пропадности.

Јевреји су пре неколико хиљада година масовно ступали у бракове са осталим народима, али су престали када је запретила опасност од потпуног нестанка њихове вере и нације. То је описано у Старом Завету.

Срби, као древни народ, треба да воде рачуна о свом опстанку, и својој будућности.
 
indigo:
hmmm.... malo pitanje za autobusa: jesi ti bas TAKO siguran da nemas "tudje krvi" u rodoslovu, da si... "cista rasa", vera, sta god? i - koliko unazad?

Da siguran sam. Roditelji su mi iz etnicki cistih sredina
( ruralnih i zabacenih seoskih krajeva sumadije i valjevskog kraja ) u kojima i danas ima 99% srba a u vreme kad su oni rodjeni bilo je 100%. Obe familije su patriahalne i domacinske tako da se niko nikad nije zenijo i udavo za nekog ko nije Srbin. Obe familije dosle su u srbiju negde oko 1860 i to iz krajeva gde "turska noga nije krocila" jedni iz crne gore oko Cetinja a drugi negde iz okoline Trebinja ili Srbinja... Inace niko mi u familiji nije crnomanjast ili slican turcima. Znaci Da mi krv nije pomija!

Dalje...

Sigurno je da onaj koji se rodio iz mesanog braka
nema pravi identitet i nemoze da bude siguran ko je i kome pripada gde su mu koreni... I za koga ce sutra ratovati?
Ovakav neko ce vazda morati da se dokazuje ili jednom ili drugom narodu a ni jedan ga prihvatiti nece jer je mesavina.
Zao mi je sto ti mladi ljudi greskom svojih roditelja postaju izgubljeni i bez obelezija i porekla.

Imam jednog ortaka za koga vise niko nemoze da kaze sta je i kome pripada. To je prava jugoslovenska pomija.
Siptar. slovak, malo srbin a malo i nemac....

@petka
Svaka ti cast Srpkinjo.
Normalno da dete ne moze ne sme jer i nezna da izabere veru. Dete kada bira slatkise u prodavnici ono ne gleda kvalitet i kolicinu vec uzima onaj koji je najsareniji. Tako je i sa verom. Ode tako dete u hare krisnu jer mu se svidjaju sarene haljine i indiska muzika...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top