LIKERI

Poruka
16.125
Pa ne znam bas da li ovo spada ovde ali vidim da se svakako dele recepti...pa mene zanima da li neko zna kako se pravi KOKTEL margarita ili onaj PUNCH stoga amerikanci piju po kucnim zurkama?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Samantha Jouns:
Pa ne znam bas da li ovo spada ovde ali vidim da se svakako dele recepti...pa mene zanima da li neko zna kako se pravi KOKTEL margarita ili onaj PUNCH stoga amerikanci piju po kucnim zurkama?

Ima na netu recepata i recepata za Margaritu. Ne bi znao reči da li je i ovde bilo. Ako jeste zaključaće ti temu. Ali evo da ipak ne ostaneš bez odgovora. ;)

Margarita

margaritaa.jpg


  • Tequila Silver 4 cl
  • Cointreau 2 cl
  • Lime Juice 1 cl

Sve sastojke sipati u sejker sa 6 kocki leda, protresti, procediti u casu sa sonim vencem i ukrasiti Lajmom.

Izvor: http://www.kokteli.com/

P.S. Da li neko zna priču oko nastanka Margarite i originalni recept (ne verujem mnogo onome što se kod nas mućka)?
 
iluzionista:
Ima na netu recepata i recepata za Margaritu. Ne bi znao reči da li je i ovde bilo. Ako jeste zaključaće ti temu. Ali evo da ipak ne ostaneš bez odgovora. ;)



P.S. Da li neko zna priču oko nastanka Margarite i originalni recept (ne verujem mnogo onome što se kod nas mućka)?

Pa jedino ti mislis na mene...e hvala ti punooo kolega........;)
i mene zanima to za margaritu
 
Sastojci:



4 cl Tequila (white)
2 cl Cointreau
2 cl Sveže ceđenog limuna








Margarita

Priprema:

4 kocke leda, Tequila, Cointreau i sok od limuna sipati u shaker i kratko ali snažno promućkati. Procediti u čašu dekorisanom rubom od soli.

Dodatne informacije:

Rub od soli nije samo dekoracija nego je i važna za ukus koktela. Rub treba da bude uredan. Komadicem limuna se ovlaži spoljni rub čaše i zatim se pažljivo nanese so tako što ćete čašu gurnuti u so do dubine od pola centimetra. Čašu treba držati za stalak tako da je posudica okrenuta prema dole. Salvetom se izbriše unutrašnji rub da so ne bi dospela u piće a spoljni rub se dotera salvetom tako da venac od soli bude ravnomerne širine.

Kao zamena za nešto skuplji Cointreau može da posluži i Triple Sec koji je i lošijeg kvaliteta.


Ja sam ovo nasla na www.cocktailbar.co.yu
 
Samantha Jouns:
Pa jedino ti mislis na mene...e hvala ti punooo kolega........;)
i mene zanima to za margaritu

Nema na čemu. ;)

Sad se setih da sam zaboravio da objasnim sastojke. ;) Ovo je sa istog sajta:

  • TEQUILA Meksicko nacionalno, zestoko pice dobijeno destilacijom soka kaktusa Agava. Ime potice od istoimenog mesta i reke u provinciji Jalisco, gde se nalaze najpoznatije destilerije. To je bistra rakija specificne arome i mirisa. Neke tekile su zlatne boje koju dobijaju odlezavanjem u buradima niz godina. Konzumira se sama i ispija na eks, mada je veoma upotrebljiva i za pravljenje koktela.
  • COINTREAU Francuski liker koji se u osnovi dobija destilacijom kore narandze po tajnom porodicnim receptu jos od daleke 1849 godine. Svojim kvalitetima izborio je mesto u samom vrhu i neretko se srece u najpoznatijim koktelima mada je veoma pitak i sam. Sadrzi 40% alkohola.
  • LIME JUICE Bezalkoholno pice tj. koncentrat istoimene vocke srodne nama poznatog limuna. Plod je okruglasog oblika, kora je tanka i zelenkasta a sok je mnogo kiseliji nego kod limuna. Upotrebljava se kao dodatak kotelima i picima a ima upotrebnu vrednost i u kulinarstvu.
 
Samantha Jouns:
Sastojci:
4 cl Tequila (white)
2 cl Cointreau
2 cl Sveže ceđenog limuna

To ti je otprilike to.

I u jednom i u drugom receptu se pominje bela Tekila i Cointreau, jedino je recept lokalizovan dodavanjem soka od limuna, umesto lajma... Što se tiče lajma, možda može da se nabavi u nekom hipermarketu... Mislim da sam video u Mercatoru pre izvesnog vremena.
 
Upravo gledam jednu knjižicu o koktelima... U ovom receptu je dodato i 4-5 kockica leda. Koliko ja znam Margarita se i pije sa ledom. Postoji i varijacija sa lomljenim ledom (izgleda poput snežnog praha)...
 
A za punč... Evo ga jedan recept iz ove knjižice kou upravo čitam:

Naziv: Porodični Punč
Količina: 4 čaše

  • 7 dcl vina
  • 2 dcl ruma
  • 125 gr. šećera
  • 3/4 l vruće vode
  • 1 l jakog toplog čaja
  • 250-30 gr. slatkog od šljiva, breskava ili kajsija

Način pripreme: U dublji vatrostalni sud stavite voće iz slatkog ili sirupa, a u međuvremenu pripremite punč. U posebnoj posudi pomešajte vino, šećer i rum, prelijte vrelom vodom i zagrejte na štednjaku. Pre nego što uzavri, dolijte 1 l. jačeg vrućeg čaja, pa ovom mešavinom prelijte voće u sirupu. Poslužite odmah.

U ovoj knjizi se nalaze i drugi punčevi:

  • Punč od crnog vina i grejpfruta
  • Osvežavajući punč
  • Maraskino punč
  • Punč od mleka
  • Kamping punč
  • Kardinal - ledeni punč
  • Carski punč
  • Punč Martiniquais
  • Punč od ananasa
  • Punč od jabuka
  • Punč od trešanja
  • Punč Dubonnet
 
Sada sam uzeo da prelistam drugu knjigu o koktelima. Evo šta oni kažu šta je punč (napomena b.k. = barska kašičica):

Punč (Punch)

Punč se deli na topli i hladni. Njihovi osnovni recept se donekle razlikuju. Poslužuju se u posebnim, metalnim ili vatostalnim činijama a pije se iz čaša za punč vatostalnih ili uloženih u metalni okvi ili iz niskih tamblera.

Osnovni recept za hladan punč:

U niski tambler stavite 2-3 b.k. šećera, sok od 1/2 limuna i 2-3 b.k. nekog voćnog sirupa. Dodajte po 30 grama alkoholnog pića (dve vrste prema receptu). Dodajte po 30 grama alkoholnog pića (dve vrste prema receštu). Sve pažljivo mešajte dok se šećer ne otopi. nakon toga čašu napunite sitno izmrvljenim ledom, garnirajte dvema trešnjama i kolutkom ananasa. Poslužite sa slamkom i kašičicom.

Osnovni recept za topao punč:

U vatrostalnu čašu za punč stavite 3 b.k. šećera, sok 1/2 limuna i mericu alkoholnog pića. dospite vreo čaj ili proključalu vodu pa promešajte dok se šećer otopi. Ako želite dodajte krišku limuna i odmah poslužite sa kašičicom. Po ukusu dodati malo limuna.

A zatim ide prvi recept:

Punč

(za 6-8 osoba)

  • 1 1/2 litar ruskog čaja
  • 1/2 ruma
  • sok jednog limuna
  • sok 3-4 pomorandže
  • 500 grama šećer, rum

U lonac stavite šećer, sok od pomorandže i limuna i rum. Ostavite da malo odstoji na toplom mestu. Skuvajte neki čaj pa vruć čaj procedite i dodajte u lonac. Poslužite odmah, u čašama za punč. Posebno servirajte rum koji će svaki gost sam, prema ukusu, dodati u punč.

Ostali punčevi u drugoj knjizi:

  • Punč od jaja
  • Punč caffe cognac

Mislim da je to dovoljno o punču. ;)
 
Samantha Jouns:
E hvala ti stavrno...ali nema potrebe da se trudis vise ...bolje da sam tebe dirktno pitala neko otvarala temu;)...jer zahvljajujuci tebi opstala je tema :D:D:D

Ma ne brini se uopšte. ;) Vidiš da me je tema zainteresovala. :lol: Baš razmišljam da bacim recept za punč od jabuke na moju temu o kruškama u đumbirovom vinu (koju bi btw preimenovao u "jesenje čarolije" ili tako nešto). ;)
 
Ok... Još punčeva iz treće knjige:

  • Punč od jaja
  • Rum punč
  • Punč od vina
  • Punč od jabuka
  • Gorući punč
  • Punč sa jabukom
  • Punč od belog vina
  • Punč "Apolo"
  • Konjanički punč
  • Silversterski punč
  • Punč od votke
  • Punč od mleka
  • Kraljevski punč
  • Punč od vina II
  • Mlečni punč

Iz knjige o Meksičkoj kuhinji:
  • Tekila Punč

Iz knjige o Kineskoj kuhinji:
  • Kineski punč
  • Punč sa pomorandžom

Ako ima zainteresovanih za neki od ovih recepata, javite mi, pa ću ih postaviti. Inače, ovo je samo iz mojih knjiga... Kada bih prelistavao ogromnu zbirku recepata moje majke, tu bi se našla sigurno još veliki broj varijacija na temu. A zašto su punčevi interesantni? Topli punčevi su odlični za hladno vreme. Iako je danas toplo, pitanje je koliko će dugo to trajati.. Stiže nam polako zima i moramo se pripremiti za nju. ;)
 
mmmm, to je onaj lekoviti eliksir. Ne znam kako se spravlja plemenita tecnost koja jaca oragnizam, kako njegove fizicke delove i njihove funkcije, tako i duhovne manifestacije. Osnovna gradivna materija je kvalitetna rakija, znam da se stavlja mlad orah u zelenoj ljusci, neko stavlja i med, ali u kojoj proporciji, da li je rec o sljivovici ili lozavaci, koliko treba da odstoji da bi postala zivotodajna esencija - nemam pojma :(:(... Jer, nije svakom data tajna poznanja... Mozda tako i treba da bude? Ali, ako neko zna a zeli da podeli saznanje ("jer covek ima samo ono sto daje drugima"), tu smo!
Na zalost, ne mogu da kazem "hvala".
Jer se za lek ne zahvaljuje! :)
 
Ja pravim lek za štitnu žlezdu oveko


Mlade orahe, ali ne skorz sitne, nego kad dobiju približnu veličinu oraha, operem i lupim čekićem za meso, toliko da isprska. Ja to radim odokativno, u teglu od 3kg, stavim orahe otprilike za 2-3 reda oraha, prelijem sa teglom meda (nešto više od kilogram) i 2dl komove rakije. Poklopi se gazom, drži na suncu 40 dana. Posle toga se procedi, direktno u teglu od kilogram stavim cediljku i sipam, orahe blago pritiskam da se ocede od meda i rakije. Nije ni retko ni gusto. Uzimam supenu kašiku ujutru, mesec dana, pa pravim pauzu mesec dana i potrošim ostatak.
 
klaro, a ako bi se to "razblazilo" sa jos 3-4 litra rakije, onda bi moglo vise od supene kasike, onako, casica pred rucak... I bio bi to univerzalan lekic - merak za srce i dusu.
 
Da, zoro. U svakom slučaju i ako ispadne jako uvek možeš da razblažiš rakijom.
Neko od mojih pravio orahovaču davno po nekom receptu, ono 40 oraščića ... i ispala jaka da umreš, i razblaživali rakijom. Naravno, može šećer, ali razumljivo je da je bolje sa medom. I glavno, ne muči se sa flašama, negu u teglu :wink:

Ajde, sad je vreme :)
 

Back
Top