Miomi

ivana z

Početnik
Poruka
5
Pozdrav svima.
Pregledala sam sve teme, ali ovu, koja mene muči nisam uspela da nadjem, pa zato pokrećem novu.
Imam 40 godina :-( i sve češće izostanke menstruacije. Ginekolog mi je do sada nekoliko puta prepisivao Primalat-Nor 5 i onda, posle nekog vremena to sve jelte, „krene” kako treba. E, sad utvrđeno mi je i postojanje dva mioma koji pomalo rastu. Posto sam buckasta i muka mi je od hormona koji me jos vise urnisu, interesuje me da li su razlog za izostanak menstruacije (kad kasni to je od 15 do 30 dana) miomi. Lekar mi je rekao da je operacija nepotrebna, a mene interesuje i da li mogu nesto i sama da uradim kako bih smanjila problem. Ima li neke vajde od Oestrofact E (fitoestrogeni i vitamin E) ?
 
hvala, dr :). ja onako - znas kako mi razmisljamo: sve relativno maleno (kod nas fibromi, najcesce), za relativno "kratko" vreme ipak postane dovoljno veliko da smeta, pa je nasa filozofija da je bolje sada, nego kad pacijent bude od 65 godina, sa (moguce) hipertenzijom i ko zna kojim dodatnim nevoljama. a ja od vas svasta novo i pametno naucim :), ne skodi da pitam.

ljub :).
 
Evo sta sam ja nasla na net-u o miomima, mozda moze da pomogne:


Miom materice


Opis bolesti


Fibromiomi materice su čvrsti tumori glatke muskulature i vezivnih vlakana materice. To su najčešći tumori ženskih polnih organa. Predstavljaju 95% svih benignih tumora materice. Miomi materice se obično otkrivaju kod žena u doba polne zrelosti, između 35-te i 55-te godine života. Kada se jave, oni obično rastu i napreduju sve do menopauze, a u klimakterijumu i senijumu, najčešće dolazi do njihove spontane regresije i atrofije. Fibromiomi retko nastaju pojedinačno, a daleko češće su istovremeno dva ili više. Mogu se zadržati u samom zidu materice i nazivaju se intramuralni, posle njih po učestalosti dolaze fibromiomi koji se razvijaju prema duplji male karlice, subserozni, a najređi miomi su submukozne lokalizacije.

Najveći broj mioma materice u početku svog razvoja protiče bez ikakvih simptoma. Simptomi se obično javljaju tek kad miom dostigne izvesnu veličinu i vrši pritisak na susedne organe -- u prvom redu, na mokraćnu bešiku, uretru i rektum. To su najpre osećaj punoće u donjem delu trbuha, učestano mokrenje, tegobe pri mokrenju, opstipacija, bol u krstima. Česti simptomi mioma materice su i neuredna, aciklična krvavljenja, sekundarna anemija, sterilitet, spontani pobačaji ili, pak, ako se trudnoća iznese do kraja, u porođaju mogu nastati različite komplikacije, kao što su primarno slabe porođajne kontrakcije, produženo doba širenja, nepravilnosti u doba istiskivanja posteljice i atonično krvavljenje posle porođaja.

Lečenje u ortodoksnoj medicini


Bolesnice sa miomima na materici treba lečiti tek kada se ustanovi da miomi izazivaju izvesne tegobe kod njih. Ukoliko miomi ne izazivaju simptome, bolesnice treba redovno povremeno pregledavati i kontrolisati ponašanje mioma. Sve dok miomi miruju ne preduzima se nikakvo lečenje, a u svakom drugom slučaju, lečenje mioma materice je operativno. Kod mladih žena nastoji se da se operativnim putem odstrane samo miomi, a kada to nije moguće, ili kod starijih žena gde to nije potrebno, jer ne žele ili ne mogu više da rađaju, vrši se histerektomija.

Lečenje u homeopatiji

U homeopatiji se miom materice leči.
Iskustva su pozitivna i mnogo žena je, lečeći se homeopatski, izbeglo ono najgore -- histerektomiju, tj. hirurško odstranjivanje materice, prerani uvod u klimakterijum, hormonske promene do kraja života itd.

Ukoliko Vas bude interesovalo lecenje mioma homeopatijom, poslacu Vam broj telefona homeopate koju ja posecujem, i koju mogu da preporucim, a koja je pomogla mojoj prijateljici po slicnoj stvari.
 
Izostanci menstruacije su počeli pre tri godine.Nisu stalni, već povremeni. Imala sam mnogo stresova tokom tog perioda a nisam radila hormonske analize (između ostalog veoma su skupe). Trudnoca jedna, uspesna i jedan abortus, sa 20 godina. Majka mi je ušla u klimaks sa 40 godina. Možda i to ima neke veze, mada ja za sada ne osećam takve tegobe.
 
verovatno ima veze s klimaksom,to se desilo i mojoj mami sa 47 godina.Samo idite na redovne kontrole oni moraju da se prate,a i ako budete morali na operaciju,ne plasite se,nije strasno.
 
Sto ne potrazite i misljenje nekog drugog lekara,ako ste u Beogradu,ja vam preporucijem docenta Milana Djukica , radi u klinici "Narodni front", nacelnik ultrazvucne dijagnostike.Uzmite lepo uput i idite kod njega,mene je spasio.
 
Ne sekiraj se i ne dizi paniku...ja imam 28 godina i imam miom na zadnjem zidu materice.Lekar mi je rekao da ga imam kada je moj sin imao 2 godine.Imam isti problem sa ciklusom kao ti i pila sam iste tablete PrimolutNor 5 , nekih 6 meseci da bi mi samo jedna menstruacija dosla na vreme.Meni je lekar rekao da miom ima svaka druga zena...neke cak i ne znaju da ih imaju.Tacno je da on moze da raste,da stoji takav kakav je a moze i da se susi.Ne mora da se operise ako ne raste preterano brzo.Tacno je da smeta da menstruacija bude redovna...ko ima miom teze ostaje u drugom stanju.Nego,ja bih tebi savetovala da uradis hormonski status i hipofizu.Toi su meni savetovali.Pozdrav!
 
Ma, kako bre , ne sekiraj se ?!
Meni su slucajno pre 5 meseci nasli miom na materici, spolja.
I za tih 5 meseci je jos porastao, za 1 cm. Sad ima ukupno 6cm.

Te stvari znaju jako brzo da rastu, i meni su predlozili operaciju, ali odmah!

Imam 32g. i nemam dece, u tom slucaju radili bi klasicnu operaciju, samo sam ja malo u frci pa bih sacekala jos mesec-dva.

Cula sam za doktora Stanojevica u klinici N.Front, koji te miome operise ginekoloskim putem, ali je do njega jako tesko doci.
Takodje sam cula da ispiranje cajem od kantariona daje jako dobre rezultate,
ali to u slucaju da je miom manji, vredi pokusati.

U svakom slucaju, moj je savet, potrazite jos neko misljenje,
a imate i vaginalete od kantariona,
u svakom slucaju ne stete.

Pozdrav,
i sve najbolje
 
Pitanje za ''animsaj''i ostale sa slicnim problemom!
Posto imam slican problem,mozda i veci,interesuje me da li si se odlucila za operaciju i ako si to uradila,kakvo je iskustvo....?????
Meni je predlozena operacija jos pre sest meseci ali uz konsultaciju sa nekim lekarima sam to odlozila,sada izgleda moram na operaciju pa me interesuje iskustvo drugih..gde to uraditi?????Znam da tu nema previse mudrosti,svaki hirurg to radi ali bi volela cuti nekog ko je to skoro uradio!!!!Sta mislite o bolnici u Visegradskoj????
 
Radila sam hormonske analize (laboratorija Konzilijum) i zakazala ultrazvuk kod dr.Milana Đukića u Narodnom frontu. Krv sam na analizu dala 3. dana ciklusa, kako je i traženo. Malo sam nestrpljiva, pa ako neko može da mi rastumaci sledece rezultate. TSH je 1,30 , FSH 16,7 , LH 4,72 , Estradiol 21,6.
Referentne vrednosti za folikularnu fazu (ako je to ta faza, ne razumem se, ima i za ovulaciju, luteinsku i fazu menopauze) su za TSH 0,27-4,20 , FSH 3,5-12,5 , LH 2,4-12,6 , Estradiol 25-195.
Pozdrav
 
Od referentnih vrednosti odstupaju FSH i estradiol.
Odredjivanje FSH 3. dan ciklusa ima za cilj procenu "ovarijalne rezerve", Povisene vrednosti bi mogle ukazivati na smanjenu ovarijalnu rezervu odnosno izostanak ovulacije.Funkcija FSH je stimulicija folikula u jajnicima da stvore jajnu celiju.
Estradiol je hormon koji utice na formiranje endometrijuma (unutrasnjeg omotaca materice) i na zlezde materice koje formiraju posebnu sluz koja treba da pomogne spermatozoidu da stigne do jajne celije.Snizene vrednosti ukazuju na hipofunkciju jajnika(ispitivanje uzroka amenoreja, hipomenoreja) a inace ga stvara sam folikul.

E sad, ja nisam ginekolog pa se moram ograditi, ne baratam time sta je parametar ulaska u klimaks i na kojim to vrednostima se kaze znate ovo je uranjeni klimaks, pogotovo sto kod Vas te vrednosti nisu mnogo iznad granice, onako najprostije receno jajnici ne rade brzinom i snagom kojom bi trebali.
 
Bila sam na kolor dopleru,kod dr.Djukica. Drzak covek, ne samo prema meni,vec i ostalim mucenicama koje su cekale tog dana. Utvrdio je veci broj mioma, ali nece da mi kaze koliko ih ima? Jedan, najveci od 23 mm,pritiska besiku,odatle verovatno osecaj tezine. Covek mi nije nista objasnio, sve sam morala sama da pitam, a on je delovao kao da se dosadjuje. Po njegovim recima nisam za operaciju (hvala ti Boze na sitnim radostima), ali mi nije rekao koliko tih mioma ima.Za dalje lecenje, po njemu,treba da se obratim endokrinologu. Ukratko, kakvi su to miomi, jesu to neki mali, patuljasti ? :-)
 
Imam 27 godina i pre mesec dana su mi otkrili miom na unutrasnjem zidu materice, velicine 11 mm. Nikakvu terapiju nisam dobila niti mi je kakva intervencija savetovana. Nisam radjala. Receno mi je samo da se prati i da sto pre treba da rodim. Nema garancije da ce sve biti dobro ili da nece. Cak mi je receno da probam sa alternativnom medicinom ( krema od nevena da se maze po stomaku i neki cajevi). Trenutno sam na tome. Kontrola za 3 meseca.
 
Mene interesuje da li neko ima iskustvo sa operacijom vise mioma odjednom i koliko je to moguce uopste? Ja imam 4 veca, vise manjih, svih vrsta i na raznoraznim mestima.:dash:
 
To moras da pitas svog ginekologa jer je on jedini u potpunosti upoznat sa stanjem tvog organizma i problemom mioma, nama mnogo ne znaci to "4 veca, vise manjih, svih vrsta i na raznoraznim mestima".
 
dr:
To moras da pitas svog ginekologa jer je on jedini u potpunosti upoznat sa stanjem tvog organizma i problemom mioma, nama mnogo ne znaci to "4 veca, vise manjih, svih vrsta i na raznoraznim mestima".


Ja da imam svog ginekologa koji je upoznat sa mojim stanjem ne bih ni postavljala ovakvo pitanje. Miomi su sledeci: na zadnjem zidu intramuralni (27x23), na prednjem zidu 22x21, na zadnjem zidu subserozni (39x34), na zadnjem zidu summukozni 20x20 i vise manjih promera do 13mm. Par doktora me je pregledalo i nemaju bas neko pametno resenje, po njima to bi trebalo da se prati, sto meni i nije bas logicno. Mene samo zanima da li iko ima iskustvo sa ovolikim brojem mioma?
 

Back
Top