Srpske bitke

svejedno

Početnik
Poruka
1
Mene u sustini zanima da li neko zna neki sajt na kome bih mogao da pronadjem podatke o bitci kod velbuzda.Trebaju mi podaci o odnosu snaga,o postavci obe vojske,o taktici itd... :confused:

Pozeljni su ovakvi podaci i za druge srpske bitke.

Hvala unapred
 
Ja ti mogu dati podatke o bitkama II sv.rata koje su vodjene na teritoriji Kraljevine Jugoslavije....u kojima su akteri bili vojnici Jugoslovenske Vojske u Otadzbini Djenerala Draze Mihailovica...ako te zanima...
 
svejedno:
Mene u sustini zanima da li neko zna neki sajt na kome bih mogao da pronadjem podatke o bitci kod velbuzda.Trebaju mi podaci o odnosu snaga,o postavci obe vojske,o taktici itd... :confused:

Pozeljni su ovakvi podaci i za druge srpske bitke.

Hvala unapred

mir potpisan u gradu Izvoru, danashnja bela palanka 8) a tu se i neki moji preci pominju...
 
Nacionalista:
Ja ti mogu dati podatke o bitkama II sv.rata koje su vodjene na teritoriji Kraljevine Jugoslavije....u kojima su akteri bili vojnici Jugoslovenske Vojske u Otadzbini Djenerala Draze Mihailovica...ako te zanima...

mene zanima
ako te ne mrzi posalji mi pp kakvim podazima raspolazes....
 
Ovo je suvishe skolski, ali ako je dovoljno...

Bitka kod Velbuzda (1330)

Jacanje Srbije pod Stefanom Decanskim dovelo je do zblizenja i saveza Bugarske i Vizantije protiv nje. Bugarski car Mihailo Sisman je iz Sofije krenuo na jug i ulogorio se kod sela Rzdavice. Tu ga je 28.jula 1330. iznenadila srpska vojska. Bitka je resena vrlo brzo. Bugarska vojska dala se u bekstvo, a njihov car je bezeci pao s konja i bio posecen. Bitka je ucinila veliki utisak na savremenike i ostavila je vise uspomena nego ijedna druga bitka u srednjovekovnoj srpskoj istoriji. Posebnu ulogu u bici odigrao je sin Stefana Decanskog, buduci car Dusan. Pracen najamnicima on se ustremio na zastavu neprijatelja i uspeo da je otme. Posle Bitke kod Velbuzda Vizantijska vojska se povukla zaziruci od Stefanove snage.
 
Milutin died in 1321 and after a period of civil war amongst his sons and nephew, the eldest, Stefan Decanski gained the throne. He expanded down the Vardar valley after defeating a Bulgarian army at Velbuzd 1330. The Serbian army 15,000 strong included 1000 Spanish mercenaries (greska - bili su Nemci, od toga 300 vitezova) reflecting the increasing importance mercenaries had on warfare during the period and the value of Serbian mines to pay for them. Decanski took advantage of the victory to extend Serbian control over Bulgaria but did not attack the Empire. The Serbian nobility as usual were more anxious to gain booty from the rich Byzantine lands. They encouraged his son Stefan Dushan to grab the throne in 1331.

SAJT: http://members.aol.com/balkandave/wbmedivl.htm (opisano je ratovanje na Balkanu)

izmedju ostalog...

Serbian Empire Army

The core of the army consisted of noble cavalry (Vlastela) armed with lance and bow in the Byzantine syle. These were increasingly supplemented by western style knights. Mostly Germans in Dushan's reign.

Light horse were provided by Hungarian, Cuman or even Tartar mercenaries. Later in the period Serbian lance armed Gusars took over this role.

The infantry still included lightly armed javelin troops although the bow and crossbow became the most important infantry weapon in the 14th century.

A western style charge by the armoured cavalry and knights was the main tactic with the infantry used to follow up.
 

Back
Top