Wireless Max

katana_blade

Zainteresovan član
Poruka
226
Da li iko sa foruma zna da li i koji internet provajder u Beogradu pruza uslugu bezicnog interneta tipa Wireless Max .
Ja trenutno koristim WiFi na 2.4Gh, kod Veratneta ,jer za njih imam opticku vidljivost.

Imam grid antenu (pojacanje 24db, acces point pheenet sa pojacanjem 200mW, ali stalno i pored dobre konekcije sa baznom stanicom internet konekcija mi varira od 256K do cak samo 36K, sto me normalno ne zadovoljava.

Cuo sam za Wireless Max, pa se nadam da ce tada internet konekcija bolje raditi...
 
katana_blade:
Da li iko sa foruma zna da li i koji internet provajder u Beogradu pruza uslugu bezicnog interneta tipa Wireless Max .
Ja trenutno koristim WiFi na 2.4Gh, kod Veratneta ,jer za njih imam opticku vidljivost.

Imam grid antenu (pojacanje 24db, acces point pheenet sa pojacanjem 200mW, ali stalno i pored dobre konekcije sa baznom stanicom internet konekcija mi varira od 256K do cak samo 36K, sto me normalno ne zadovoljava.

Cuo sam za Wireless Max, pa se nadam da ce tada internet konekcija bolje raditi...
I mene bi zanimalo...Hajde, ljudi, malo nas upoznajte sa Wireless-om! Nemojte samo ostavljati telefone....Pozdrav.
 
Protok koji nude provajderi putem wirelessa uglavnom nije zagarantovan. Može da se zakupi i zagarantovan protok ali on košta dosta više.
Međutim, obzirom da je frekvencija od 2.4GHz praktično slobodna frekvencija i da tu zakon nije baš sasvim jasan šta i ko sme tu da emituje, (tj. tamo svako radi ono što hoće) i da se osim wirelessa koristi i za telefone, BT uređaje, linkove..... teško da iko sme tu nešto da garantuje i da to ispoštuje.
Bez obzira što imaš dobru antenu sa dobrim pojačanjem i ap sa 200mW, to nije dovoljno da te provajderov ap dobro čuje. Obično su njihovi ap-ovi locirani na visokim zgradama i izloženi smetnjama i signalima drugih ap-ova i emisionih uređaja, što izuzetno usporava protok ili ga jednostavno nema.
Provajderi emituju sa većim snagama da bi ih korisnici čuli i zakupili internet, ali uglavnom ništa ne rade po pitanju prijema, pa protok opadne jer te jednostavno ne čuju.
A tu je i problem što je na jednom ap-u nakačeno više korisnika nego što sam ap može da izdrži pa se i protok deli srazmerno njihovom broju.
Ako se ovako nastavi za 6 meseci najviše godinu dana u gradskim sredinama wireless jednostavno više neće moći da funkcioniše.
 
kiborg:
Međutim, obzirom da je frekvencija od 2.4GHz praktično slobodna frekvencija i da tu zakon nije baš sasvim jasan šta i ko sme tu da emituje, (tj. tamo svako radi ono što hoće) i da se osim wirelessa koristi i za telefone, BT uređaje, linkove..... teško da iko sme tu nešto da garantuje i da to ispoštuje.
...Ako se ovako nastavi za 6 meseci najviše godinu dana u gradskim sredinama wireless jednostavno više neće moći da funkcioniše.
I bice mnogo elektromagnetnog zagadjenja! Koja su iskustva u tehnicki-razvijenijem delu sveta?
Hvala na iscrpnom odgovoru. Meni je znacilo.
 
NA NOVOM BEOGRADU IMA FIRMA BEOGRID KOJA PRUZA USLUGE BEZICNOG INTERNETA.....WWW.BEOGRID.NET... RASPITAO SAM SE KOD PAR KORISNIKA I NA NEKIM FORUMIMA I LJUDI SU UGLAVNOM ZADOVOLJNI ......NA NJIHOVOM SAJTU IMATE CENOVNIK I TELEFON DA PROVERITE DA LI JE VAS DEO GRADA POKRIVEN NJIHOVOM MREZOM....
 
U vezi wirelessa nije tacno da provajderi nerade nista po pitanju prijema,ti izgleda ne poznajes temu wireless je dvosmerna veza i kakva je predaja takav je i prijem.Korisnici cesto zabrljaju jer koriste lose antene i onda vuku sa glavnog linka.
 
Shto se tice Verata recicu vam razloge zashto pojedine BS loshe rade. Verat legalizovana i pored Telekoma jedini uvoznik interneta i samim tim rade legalno. svaka BS je Ciskova izuzetno skupa sa Ciskovim swichem ali 2.4GHz je javna frekvencija i svako je zivi koristi shto je fino objasnio gore KIBORG, druga stvar mnogo potprovajderi koji imaju BS po BG-u postavljaju pojachivache i samim tim gushe ostale BS. Cinjenica je da je na nekim BS dovuchen mali link ali MAX-om ce to biti resheno, koji ce popraviti protok a i ne radiske probleme, konkretno shto se tiche 3.5GHz, koji garantuje protok kod Verat-a zato je i skuplji.
 
Kolko znam Sabac je ceo pod wirelessom. Sad ja da pitam sve vas? Koji ce vam moj sada to kada je haos u eteru? Ako zelite da sa notebookom setate po kuci ili stanu, uzmite Linksys baznu stanicu i vezite na kablovski modem. I imate wireless, plus jos dupli firewall jer idete iza njegovog NAT-a. Ima jos elegantnija varijanta sa Motorolinimm integrisanim kablovskim modemom i Wi-fi-em. Ako vam nije dosta 50 metara dometa munete pojacivac... sad su na jednom sajmu demonstrirali isti dometa 120 km. Jedino je problem sto cete da spamujete sve frekvencije pa ce murija da vam dodje na kafu. :D Salu na stranu, dok se ne srede prilike sa dozvolama i pokrivanjima i do toga da provajderi jedni drugima ne guse frekvencije, mislim da je bespredmetno prelaziti na to.
 
Au bre al ste vi otišli totalno na deste teme, zagađenje , dozvoljene snage itd.. o tome sad brine RATEL.

A pravi odgovor na temu je sledeći:

Kao prvo vaša bežična konekcija je od 1 do 11mbps ili ako imate novu opremu može da ide od 108 mbps, a protok interneta koji vam provaider obezbedjuje je 215 kbps - odnosno čak 20 puta je manji protok interneta od protoka koji obezbeđuje vaša Wireless LAN Mreža.

Drugim rečima čuveni WiMax vam nemože pomoći, pogotovo zato što će biti jako skup i plaćaće se velike takse RATELu jer ti WiMax uređaji koriste izlaznu snagu po nekoliko Wati, a po novom zakonu koji sprovodi RATEL za sve uređaje preko 100mW se plaća porez srazmerno izračenoj snazi.

Ono što treba da uredite je da platite provajderu veći protok, odnosno jedno 512K ili 750k pa ćete osetiti razliku.
Vaš dosadašnji WLAN je odlična stvar, dobro radi i smešno zagađuje, takođe Wi Max neće skoro da zaživi zbog velike nekompatibilnosti sa današnjim Wireless LAn uređajima koji su vec postavljeni, rade i ugrađeni u mnoge lap topove itd.. da nenavodim ostale razloge zašto će WiMax sporo doći, jer i dalje je pojenta ista - za veći protok interneta potrebano je više para a ne nove tehonologije.

Pozdrav

WiFi - www.rrcentar.com
 
Izvini ali ja koliko znam da kakva je predaja nemoze biti ista kao i prijem. Ja sam prikljucen direktno na ap i imam nalog otvoren na 256 kbps a protok mi je oko 50-90 kbps downolad. PS sve zavisi dali ta mreza ima i lokalnu i koliko korisnika ima na tom ap-u prikljuceno tako samo da znas da u wireless-u nema pravila. jel imas signal od terra.net-a?
 
Protok interneta zavisi od toga šta ti provajder pušta, a protok mreže zavisi od AP i infrastrukture mreže.
Činjanica je da protok današnjeg interneta ne zavisi od brzine lokalne mreže, jer je X puta manji, pa stoga brzinu interneta treba rešiti sa prvajderom a ne kupovinom boljih, bržih, ili jačih WiFI uređaja.
 
Izvini ali ja koliko znam da kakva je predaja nemoze biti ista kao i prijem. Ja sam prikljucen direktno na ap i imam nalog otvoren na 256 kbps a protok mi je oko 50-90 kbps downolad. PS sve zavisi dali ta mreza ima i lokalnu i koliko korisnika ima na tom ap-u prikljuceno tako samo da znas da u wireless-u nema pravila. jel imas signal od terra.net-a?
TO sto pricas je ne moguce!!!:cool:
 

Back
Top