Bolonjska deklaracija!!!!

Kex

Početnik
Poruka
25
Interesuje me gde mogu naci zvanican dokument Bolonjske deklaracije, koji se odnosi na prava studenata univerziteta u Beogradu ( kao i cele Srbije )? Kao i koliko su clanovi ovoga foruma upuceni u dokument? Imam mogucnost, posto sam obnovio drugu godinu, da od sledece godine ukoliko dam uslov za upis u trecu, nastavim studije po Bolonjskoj deklaraciji? Pa me zanima usput i misljenje ekipe sa ovoga foruma!!!
 
Koliko ja znam vrlo malo drzavnih fakulteta radi po programu bolonjske deklaracije jer je valjda drzava jos uvek nije ni uvela zvanicno, ali vecina privatnih fakulteta radi po principu bolonjske deklaracije. ja sam na singidunumu i kod nas je taj program od ove godine zvanicno, lakse je studiranje, malo ima nekih caka ali sve je to cisto formalno a ne sprovodi se toliko u praksi. vazno je da ispite dajes preko kolokvijuma sto je najbolja stvar ikada. toliko. poz.
 
Kex:
..... ukoliko dam uslov za upis u trecu, nastavim studije po Bolonjskoj deklaraciji? Pa me zanima usput i misljenje ekipe sa ovoga foruma!!!
Mph, valjda ukoliko NE daš uslov?
Mnogo je bitno na kom si fakultetu.
Na mom faksu najzad je stigla Bolonjska, ali ne znam koliko će mene obradovati.
Situacija je krajnje konfuzna i neko će opasno nagrabusiti.
Naime, od ove godine predavanja kreću po novom programu. Ispiti su maltene sasvim izmenjeni, a pored prve godine stoji SPISAK ISPITA KOJI SE PRIZNAJU za ove koji obnavljaju prvu :shock:
Valjda su oni nešto krivi, pa im se nekoliko ispita briše, kao da ih nikada nisu ni dali :evil:
E sad ja, recimo, dam uslov za treću, i obnovim treću (pu pu, daleko bilo), da neće i mene da prebace na novi sistem??? Pa, ja bih se, onda, vratila u prvu :shock:
A nema druge nego da me prebace na novi, pošto predavanja, jednostavno, ne idu više po starom sistemu. Nema ih!
Kome da vrištim za to?
Nemojte se, dakle, prerano radovati...
I ja bih volela da idem po Bolonjskoj, ali da je tako bilo od početka.
 
Ajde bane..malo to detaljnije...
Ima taj novi zakon o visokom obrazovanju, al' kad sam ga procitala jos mi je veca konfuzija u glavi nastala nego sto je bila pre citanja...
Od sledece godine krece koliko ja znam svuda uskladjivanje sistema studiranja sa bolonjskom deklaracijom.

Inace, mene zanima kako je sa ljudima koji upisuju postdiplomske...a zavrsili su studije po starom sistemu...znam da ce od sledece godine i na one koji upisuju postdiplomske da se primenjuje novi sistem...ali pojma nemam kako ce to da funkcionise...zna li neko nesto o tome?
 
brucos sam na ekonomskom u subotici. mi smo prva generacija koja je posla po novom, bolonjskom sistemu studiranja. e sad, sta mene zanima ? neki pricaju da po bolonjskom sistemu studiranja, postoje samo dva roka za polaganje ispita !? sta hocu da kazem: ako ja na primer u januarsko-februarskom ispitnom roku ne polozim mikroekonomiju, moram da izadjem odmah u aprilu da ga polazem, i ako ni tada ne polozim ispit, gubim godinu, bez obzira ako sam ispolagao sve ostalo ? po meni ovo bas nema smisla, ali svi cute o tome, niko nista ne prica, pa me zanima koliko ste vi upoznati sa tim bolonjskim sistemom studiranja? i jos nesto: polaganja putem kolokvijuma:da li se skupljanjem bodova na kolokvijumima moze dobiti neka veca ocena, za zaokruzivanje ispita, iz tog predmeta, od 7?
nama skoro niko nista nije govorio o tome. volim da sam informisan o svemu na vreme, a ne nesto da me zatekne ne spremnog !!!
 
simcek:
neki pricaju da po bolonjskom sistemu studiranja, postoje samo dva roka za polaganje ispita !?
to nije tachno! postoje svi rokovi (januar, april, jun, septembar/oktobar), jedina fora je da npr ispit iz prvog semestra mozesh da polazesh u januaru i josh 2 puta, ako ne izadjesh u januaru imash samo ta dva izlaza, a naravno ti birash da li tjesh izatji i u kom ispitnom roku... ;)
simcek:
i jos nesto: polaganja putem kolokvijuma:da li se skupljanjem bodova na kolokvijumima moze dobiti neka veca ocena, za zaokruzivanje ispita, iz tog predmeta, od 7?
postoje neki predmeti koje mozesh otarasiti preko kolokvijuma, i na njima, u zavisnosti od ukupnog broja bodova sa kolokvijuma imash neku ocenu od 6-10... kod nekih drugih predmeta opet, polozeni kolokvijumi ti mogu biti samo uslov za potpis (koji je, kao shto vetj znash, uslov za ispit)... a ima i onih predmeta kod kojih se kolokvijumom oslobadjash jednog dela ispita, a sad opet zavisi od broja bodova koja ti se ocena rachuna iz tog dela koji si oslobodio...
ali u svakom sluchaju, sve ti to zavisi od predmeta, profesora, faxa/vishe i svaki profesor bi morao da vas uputi u svoje metode ocenjivanja na samom pochetku... ne mogu da verujem da vam niko nishta o tome nije rekao... :shock: :roll:
 

Back
Top