pesme dechje

?

Elita
Banovan
Poruka
15.014
shta se danas slusha u ranim godinama ;)

ono sto je nekad bio dragan lakovic.. ili branko kockic

shta je danas na tom mestu? koji decji pesnici su popularni? shta je hit

hm..ceca? ; )))

e, da li znate neshto od dragomira djordjevica...ako je "uglazbljeno"

eto. zakleo se bumbar u cvet & u med

mozhda je ovo bilo al ja ne znam kako da trazhim pa molim uvazhenog moderatora da uredi ovaj prostor

sta danasnja dechica vole od muzike
 
Mrzim sto ovo moram da kazem, ali je ostalo uzasnomalo klinaca koji ole djecje pjesmice. Ja sam kao malena imala pjesmaricu koju mi je pravila mama. Sabrala je najsladje djecje pjesmice i ja ih i dan danas sve do jedne znam napamet. Pitaj me!

E, sad, ne znam da li si gledala emisiju "Zvezdice granda". Djecica su jako slatka i fino pjevuse, ali bi mene bilo sramota kao posrnulog roditelja da moja petogodisnja kcerka kaze kako najvise voli Seku jer je mnogo lijepa i ima divne nokte.

Zakleo se bumbar u cvet i u med
da ce na livadi da napravi red.
Nece tu da vrslja od sad billo ko,
ni zeka ni jaga ni koza ni vo...

Jer oni su zbilja nevaspitan svet,
cupajuci travu pojedu i cvet, i cvet i cveeeeet!
Zum, zum, zum, zum, zum, zumzuruzum, zum zum zum...

Ili ako hoces

Dok mi u trenutku zara tvoja burma kozu para
znam, da sam pogresila...

Tako mlada, tako mlada
nocu sama lutam ja

Ajde vodi je da spava reci da si umoran
pa joj bar do jutra budi neveran...

Sramota nacije koja je ionako sva izvitoperena, sklona unakazivanju sopstvenih potomaka.
Ako zelis, rado cu ti na pp poslati puno djecjih pjesmica, doduse, moraces sama da smislis melodiju. Drago mi je sto jos ima ljudi koji zele da im djeca budu... djeca.
 
Ja mislim da i deca vole i prihvate ono sto im se servira. Seku i slicne deca gledaju po ceo dan, ali zato ja ne znam ni jednu deciju emisiju koja postoji tipa kockice , kolaricu panicu, decijih izvodjaca tipa Kolibri, 7+7 deci i slicnih.Meni se moji ukucani smeju ali ja mojoj bebi od 6 mes. svaki dan citam onu zutu pesmaricu cika Jove Zmaja, uz koju sam i ja odrasla i koju znam napamet i sada.Mislim da se i ubuduce moram bas dobro potruditi da mi dete bude dete pevajuci pesme prilagodjene i normalne za njen uzrast. Dete nije dete igracka za strine i tete dete je dete da ga vilite i razumete Junaci kosmosa sto lete na druge planete u pocetku su sedeli na nosama a zatim su seli u rakete .I brkati hajduk Veljko sto je turcima prasio pete u pocetku je sisao palac i bio nemoguce dete.
 
moji klinci vole kockicu i neki mix lakovič-subota...mislim da beše muzički tobogan
do duše jednu pesmu peva nataša bekvalac....
foliraššš folirašššš
ali je bila slatka mala sa namerom d aporaste vel'ka:p

imamo i nekoliko diskova sa dečijeg fesivala negde u cg...
da li je budva ili podgorica ali obožavaju te pesmice
eto.
i slušaju noru jones. to im se dopada.
i disney sing along
imamo pozamašnu kolekciju:p
pink im ne izaziva interesovanje
(hvala bogu)
 
Moji su počeli sa metalom i brit- popom, malo klasike i naravno Džej (šalim se).
Ima zike na koju ćute, na koju se smeju i gledaju, pa im to i puštam. G od granda nisu videli, a i neće, ako se ja pitam, a pitam se.
Kada se družimo svi zajedno, pustimo pesme za decu (mix - kockica, laković, kolibri, subota, vlada divljan...) pa pevamo, đuskamo i smejemo se.
Kada smo vredni po kućici, tu je ABBA, ELO, Pol Sajmon, pa malo na AC/DC i Stratovarijus. A njima se to očigledno sviđa...
P.S. ne smem da zaboravim na Dire Straitse, koje obožavaju!!!
 
Divno! I ja sam imala tu zutu pjesmaricu i zvala se "Riznica pesama za decu", je li tako. Na zalost, bili smo podstanari u tom periodu moga odrastanja, pa se izgubila. Ali je njeno djelo ostalo cigledno. Znam sve te pjesmice.

I nadam se da ce sve mame i tate moci da uticu na muziku koju slusaju njihova djeca i malo kasnije, kada pokusaju da se otmu kontroli. Pink televizija nije samo smijesna. To pravbi od djevojcica razuzdane i bezobrazne namiguse (kulturno sam se izrazila), jeftine sponzorusice i rasturacice necije ljubavi i veze, a kasnije braka. Djecaci postaju nasilni, iskopleksirani, ne cijeno se zena, cijeno se meso, nisu lijepe oci i osmjeh, nego je dobro dupe i dobre si*e... To nije naivno ni smiejsno!

Grozno je. Kako jedna nacija ima obraza da tako gazi svoj sopstveni podmladak.

Ima zgodnih knjizica pjesama za citanje, a melodiju opet mozete da ubacite. Trazite Nedeljka Popadica, zbirku pjesama "Pobeda". Nije za bebe, ali od neke sedme godine je skroz super. Mozda osme. Ali dijete koje zavoli poeziju mnogo ljepse misli, osjeca i mnogo dublje dozivljava svijet i shvata njegovo sarenilo.

Zaljubila se Natasa.
Nece da nosi stare patike,
pred ogledalom stalno se ceslja
i ima slabu iz matematike...

ili Sapucu da me Marija voli.
Moju sliku u svesci krije...
Postala je vec problem u skoli,
vec dugo nista ucila nije.

Mene jos uvek to ne zanima.
Prolazi jesen igram se s bratom,
slike igraca sakupljam danima,
na Marakanu odlazim s tatom.

Ali, Marija, kazu, tuguje...
Pa ni na zurke vise ne dolazi.
Samo sa jednom Sonjom druguje.
Kraj mene cutke, brzo prolazi.

Mene taj zanos nije opio...
I cak mi sve to pomalo smeta.
Gledam kasete - Bari, Tokio,
bili smo jednom prvaci sveta!

Ali mi javise:"Marija juce
s jednim Jovanom stazom je prosla!"
Zanemeh kao da samar puce!
Kazu da sa njim na zurku je prosla.

Postere opet lepim po stanu.
Da, bilo je divno u Bariju,
bilo je divno i u Japanu...
Ali sad pomalo volim i Mariju.

Mnogo je slatko!
 
Tu pesmaricu jos uvek mozes da kupis u vecim knjazarama.Moja bas i nije u najboljem stanju ali mi je zato jos draza, jer je imam od svoje druge ili trece god.
Ozednelo plavo more
pa za vodu stalno moli
od oblaka kapi trazi
da bar malo zedj utoli.
Cudio se oblak beli
sta je moru ljudi moji,
kad sa svojom vodom moze ,
sve planine da napoji?
More ima dosta vode,
zapljuskuje sa svih strana,
al sta vredi plavom moru
kad je morska voda slana.
Da li neko voli Miku Antica? Uz njegove pesme i price detinjstvo je mnogo lepse.
 
Za najstarijeg klinca, kada blizanci još nisu bili na vidiku, baka napravi knjižicu pesama (svojih). To su pesme koje su njih dvoje zajedno smislili i pevali, a među njime se našla i ova:
" Baka i deda
i ko nam još treba

mama i tata i
dva mala brata."

I tako je dasa dobio pesmu, a posle godinu i po dana i dva mala brata...
 
I ja pisem pjesme. Kao dijete sam objavila jednu bas djeciju knjizicu, ove godine jednu ozbiljniju...

Volim Miku Antica. Uglavnom me sve djecje pjesme rasplacu kada ih citam duze. Shvatim da sam pored svoje maske zrele mlade dame, odgovorne i sposobne da nakon 18 godina zivota u malom gradu sa porodicom, sada zivim u velikom gradu gdje ne moze da pokuca nikome na vrata da pozajmi ulje ili da odnese kolac jer je napravila veliku dozu, dijete kome treaju bas ovi pjesnici. Zato sam se, iako nemam djecu i ne planiram ih u narednih pet godina, a i vise, odazvala na ovu divnu temu...

Potrazite stare pjesme hora Kolibri. Ima i onih o partizanima -

Po sumama i gorama
nase zemlje ponosne
idu cete partizana
slavu borbe pronose...

I malo klasike-

Na kraj sela zuta kuca
ti ti ti
zuta kuca
ta ta ta
zuta kucica!
Tu mi sedi stara majka
ti ti ti
stara majka
ta ta ta
stara majcica...

Ili

Tasi tasi tanana
i uzrela banana
sveza kasa ovsana
tasi tasi tanana

Mleka puna casa
i od mrkve kasa
i bareno jaje
detetu se daje

Brzo da poraste
visoko do tavana
viskoko do tavana
tasi tasi tanana!

Mnogo se slatko rucka uz ovu pjesmicu.
 
Preslatko!!! JA sam mojima svirala na gitari Vuce vuce, i Mis je dobio grip, i Zakleo se bumbar, pa onda...uh, sve te decije pesmice, Lakovic je brate legenda, to su bile pesmice...KLad se setim Mike Antica (Plavi Cuperak smo narocito obozavali!).....A kad sad vidim one Grand zvezdice, ja se najezim do povracanja - ja bi sve to pohapsila zbog komercijalizacije i zloupotrebe dece, sav taj kich i sund bih zakonom zabranila na TV medijima - mora valjda da se zna sta moze a sta ne da se pusta za ime sveta, pa pola tih 'pesama' koje se sada vrte promovisu seks za pare, sponzoruse, i najvece moguce bljutavstine......Moja deca to vala nece slusati ako se ja pitam, a pitam se Bogu hvala! Moj kumic ima 2 meseca i obozava Vanesu May i klasiku koju ona tako fenomenalno izvodi na violini......Deciji sluh, ukus i osecaj za lepo formira se dok je beba jos u stomaku.....Ovo danas je prosto da te muka uhvati, ni jedne decije emisije, ni tobogana, ni kockice, ni bilo cega sto je lepo i neguje kulturu estetike i dobrog ukusa. Strasno!
 
Svako vreme nosi muziku koju covek od malena prihvata, pa sve po vremenu kako odrasta. Po prirodi stvari, trebalo bi da upozna klasicne decje pesmice, pa kasnije kako ga usmere roditelji, pa kasnije kako sam odabere, a na kraju formira svoj stil i ukus.
Ako gledam sta na Pinku rade, to bi trebalo ZAKONSKI zabraniti. Tako se regrutuju ljudi vec najranijeg uzrasta da oforme ukus "grand parade", sto je jednostavno zdravorazumski nedopustivo! Da ne govorimo o vrednostima koje se pri tome "sticu" (oblacenje, mimika, pokreti, nacin zivota, vrednosti zivotne i aspiracije...) Katastrofa! Vidim devojcicu od par godina, vrcka, nasminkana i maltene sa dekolteom kao neka pevaljka koja je njenoj mami ili tati (ili oboma) uzor! Strasno.

Ali, sve to potice od porodice, pa nesto ne vidim da ce biti drugacije u skoro vreme.

@WW
I moja deca nisu zelela da zaspe dok im tata ne odsvira i otpeva one predivne decje pesmice pred svako spavanje. Legnu u one krecetice na sprat, a malo okice samo zagre iz polumraka i usne im se necujno pomeraju dok prate pesmice. Sve dok im se ne prispava i uz takve pesmice su tonuli u san. kasnije su razvili svoje ukuse, ali svakako ni ne pogledaju "grand parade" i slicne "parade" - srecom. Slusaju i vole neku muziku koju ja jednostavno ne razumem, ali svakako nije "sta cu nano, umrla mi majka... (sa sirokim osmehom)" ili neke nebuloze koje se neprekidno vrte na TV...
Moja cerka je bila strasno (kao jako mala) tuzna kad je umro Lakovic, pitala me "tata, a ko ce sad da mi smislja pesmice za spavanje?..."
 
Mene je mama ucila sve decije pesmice kada sam bila mala i sve sam ih znala na pamet. :p Zao mi je sto sam pozaboravljala. :(
A secam su mi ove dve od cika Jove bile omiljene! :p

ŽABA ČITA NOVINE

Sedi žaba sama
Na listu lokvanja,
Od žarkoga sunca
Štitom se zaklanja.

Da novine čita,
To vam slika kaže,
Al' ne mož' da nađe
Što joj oči traže.

Znate već o čemu
Žabe brigu vode:
Hoće li se skoro
Odseliti rode.

PAČIJA SKOLA

“Jeste l' čuli, kumo,
Verujte, bez šale -
Otvara se škola
Za pačiće male.

Tako je i bilo,
Verujte, bez šale -
Otvorila s' škola
Za pačiće male.

Svi pačići došli,
Na skamijam' stoje;
Stari patak metno
Naočare svoje.

Sve ih je upiso
U katalog, male,
Pa ih je prozivo -
Verujte, bez šale.

Pa se onda šeto
S ozbiljnošću krutom;
Učio ih, učio
I knjigom i prutom.

Učio ih, učio
Od srede do petka,
Al' se nisu odmakli
Dalje od početka.

Nije bilo uspeha
Učiteljskom trudu,
Cela muka njegova
Ostade zaludu.

Ništa više ne nauči
Pačurlija ta,
Nego što je i pre znala:
Ga, ga, ga, ga, ga!
 
Kad smo kod cika Jove, mene je tata uspavljivao, ovako:

"Tijo noci, moje zlato spava,
Za glavom joj, od bisera grana,
a na grani ko da nesto bruji,
to su pali sicani slavuji..." :-)

Jagodinka, 5 za temu! :-D
 
u sto je to lepo kad se peva u dva glasa.. bas prava uspavanka..
je i danas nekad volim da poslusam decje pesmice.. odlicne su, uradjene maksimalno kvalitetno koliko su mogle u ono vreme... bolje nego pola ovih novih sa pinka..
koliko se secam nama su u skoli stalno pustali ploce, imali smo slobodno vreme, oko 4 casa... sve vreme su isle decije pesme.. uh sto sam ih obozavala...
imam jednog ortaka keji je obozavao "lako je prutu"... kaze svaki put je plakao kad bi je cuo.. bas je to slatko, kad si tako mali i emotivan...
 
Ma, sta da vam kazem kad moja poznanica, koja je po zanimanju uciteljica, pusta detetu Pink. Mali zna sve pesme i serije napamet (ja za pola njih nisam ni cula, jer nam je Pink memorisan na 53 kanalu). To je strasno! Sta onda da ocekujes od nekog manje obrazovanog. Mi deci isto pustamo Kolibre, Branka Kockicu, Dragana Lakovica... Deca prihvataju ono sto im serviras i ukus im se formira veoma rano, i nema sanse da razumem kada neko kaze nista se drugo ne nudi osim turbo folka. Nece dete od godinu dana samo da nadje TV Pink i da gleda. Hvala bogu, ima diskova sa decijom muzikom na svakom kiosku za 200 dinara i imate izbora, barem sto se toga tice.
 
Mi pink ni ne gledamo, pa moje dete neće ni imati prilike da se truje takvim sadržajima. Inače, puštamo joj Dragana Lakovića i Branka Kockicu, pored muzike koju mi slušamo (ima 6 meseci). Najviše voli Ivon voz i Zakleo se bumbar. Neko mi je baš skoro prigovorio: šta puštate deteu tu muziku od pre 30 godina, ali ja ne znam da postoji tako gotivna muzika za decu a da je novijeg datuma.
 
lyra:
... Neko mi je baš skoro prigovorio: šta puštate deteu tu muziku od pre 30 godina, ali ja ne znam da postoji tako gotivna muzika za decu a da je novijeg datuma.
kakva glupost, pa deci je valjda isto, verujem da kad imanju 3,4,5 godina ne petpostavljaju koje je vreme, tj da nije ono od pre 30.. :)
sve te pesme imaju neke standardne teme, bliske deci u (skoro) bilo kom vremenu... a uostalom, zar nije muzika ono sto privuce decu, a ne tekst...
 
Ima u prodaji video kaseta i CDa nekih decjih festivala tipa "zmajevih igara" i "deca pevaju"
ima klasika koje su vec pomenuli (Branko, kolibri itd.)
Ima diskova sa pesmama i bajkama koje pricaju glumci i pevaci,
Svaka predskolska ustanova ima zbirku nekih decjih kaseta pa ako lepo zamolite vaspitace svog deteta mozete da presnimite...
Lepo prvo skupite na gomilu sve sto nadjete odaberete najlepse i napravite klincu njegovu licnu kompilaciju na disku ili kaseti!
 
Sve je to super i mi pustamo detetu kuci sve ove pesme i citamo Jovu Zmaja, ali dodje ona sa rodjendana u subotu i dete peva onu pesmu sto je pevala Tajci, "Zaljubi se u moje oci...".
I nas dvoje:shock: i pita muz "Sta joj je, odakle joj ovo?".
E to je drustvo oko nas, vrtic i okolina. Mi kuci ne gledamo Pink i sl., ali gde god se maknes to je prisutno.
Tako da smo jos i "srecni" sto joj se svidja Vlada Georgijev. Ali ni taj spot nije za decu po meni, a opet ne mozes da glumis stalno zandarma.
 
Necu o Vladu i njegovim spotovima. Mislim, besni audi, polugole ribe, solidna muzika (a opet u svakoj pjesmi ista) i katasrofalno zaglupljujuc tekst.

Ja sam kao malena voljela Djoleta Balasevica. Volim ga i sada. Ima slatkih pjesmica koje dijete ne shvata ali mu se svide i gradi neki umjetnicki ukus i za muziku, ali i za poeziju.

Ipak sam vise za sve pomenute djecje pjesmice.

A uspavankica:

Spavaj mamino zlato,
cuj kako sume vali.
Vece se tiho spusta,
usni, sine moj mali.

Drvece blago sumori,
obalom spusta se pjena,
zvijezde trepere nebom,
djecica sva su snena.

Uz plitku obalu mora
zvijezde se morske kriju,
racici kutak traze,
skoljke svoj sanak sniju.

Svo more za san se sprema.
Spavaj mi i ti sine.
Radost te nova ceka
kad sutra sunce sine.
 
Mozes da mu formiras ukus do sutra!Ne vredi!
Moja seja tuce najgore narodnjacine i turbo folk,muka mi od nje, ja volim strani pop, klasiku i Balasevica, a od istih smo roditelja koji ne slusaju nista od tog,
keva Hari Mata Harija a cale DJoleta B.
 
Petka:
Sve je to super i mi pustamo detetu kuci sve ove pesme i citamo Jovu Zmaja, ali dodje ona sa rodjendana u subotu i dete peva onu pesmu sto je pevala Tajci, "Zaljubi se u moje oci...".
I nas dvoje:shock: i pita muz "Sta joj je, odakle joj ovo?".
E to je drustvo oko nas, vrtic i okolina. Mi kuci ne gledamo Pink i sl., ali gde god se maknes to je prisutno.
Tako da smo jos i "srecni" sto joj se svidja Vlada Georgijev. Ali ni taj spot nije za decu po meni, a opet ne mozes da glumis stalno zandarma.
Hihi pa sta fali Tajci i ja sam je znala kad sam bila mala. :wink: Melodicna je i lako se pamti! :wink: Bolje Tajci nego Jelena Karleusa. :roll:
 

Back
Top