Л О Б И

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
Већ дуже времена размишљам о тој новој појави на нашој политичкој сцени која се зове ЛОБИ, или ЛОБИРАЊЕ... и питам се шта то заправо значи.

Последњих месеци (нарочито од када је изабран Борис Тадић) нема дана када се у неком од саопштења не провуче реченица у смислу..."па ето, изгубили смо то и то зато што нисмо имали било кога да за нас лобира.... ето Шиптари плаћају конгрресмене и парламентарце и то од шверца дроге да за њих лобирају па им је успело то и то... ето, да СМ није одбио да платимо неку агенцију лобиста не би се десило то и то..." итд.

Када покушам да схватим суштину ЛОБИРАЊА испада да је ТО ЈАВНА, НЕСКРИВЕНА, ПРОТИВНА СВИМ ЗАКОНИМА ОВОГА СВЕТА НАЈГОРА МОГУЋА КОРУПЦИЈА И КУПОВИНА ОДРЕЂЕНОГ МИШЉЕЊА ИЛИ СТАВА У НАЈВИШИМ ИНСТИТУЦИЈАМА ОВОГА СВЕТА...

Па каквог онда има смисла уопште се борити против корупције на неком нижем нивоу - ако је једини начин да један народ оствари своја људска права ДА ЗА ТА ПРАВА И ПРАВДУ ПОТКУПИ ПОЛИТИЧКЕ ЛИЧНОСТИ СВЕТА... зар то није срамота над срамотама...
... а шта тек да кажем ЗА КУПОВИНУ НЕПОСТОЈЕЋЕГ ПРАВА... као што то раде Шиптари - и каквог онда уопште има смисла и СВЕТ, И САД И ЕУ И НАВОДНА ДЕМОКРАТИЈА...

Шта ви мислите о ЛОБИЈУ, ЛОБИСТИМА и ЛОБИ ГРУПАМА ???
 
Po meni nije potrebno misliti o lobiju, kao o necemu sto je dobro ili lose, potrebno je shvatiti da postoji i da utice na politiku odredjene zemlje.

Mislim da smo na vrijeme shvatili kako se to radi u nekim drzavama da bismo bolje prosli u svemu.

Kritika za ne cinjenje toga moze biti upucena prema emigraciji koja za razliku od albanske nije cinila nista po ovom pitanju,
ali mora se reci da je za razliku od svih ostalih emigracija u svijetu, najveci dio srpske emigracije(posebno poslije drugog svjetskog rata) bio odbacen od strane maticne zemlje..
(komentar na ovo moze dati "stariji gospodin" iz US, ako spada u tu grupaciju)
 
Али, каквог онда смисла има БИЛО КАКВО МЕЂУНАРОДНО ПРАВО, КАКВОГ СМИСЛА ИМА БИЛО КАКВА ПРАВНА ДРЖАВА - ако је могуће да ти потплатиш неке битанге КОЈИ СЕ ЗОВУ ЛОБИ ГРУПА И ДА СЕ ДОНЕСЕ ОДЛУКА СУПРОТНА ЗДРАВОМ РАЗУМУ...
 
eremita:
Али, каквог онда смисла има БИЛО КАКВО МЕЂУНАРОДНО ПРАВО, КАКВОГ СМИСЛА ИМА БИЛО КАКВА ПРАВНА ДРЖАВА - ако је могуће да ти потплатиш неке битанге КОЈИ СЕ ЗОВУ ЛОБИ ГРУПА И ДА СЕ ДОНЕСЕ ОДЛУКА СУПРОТНА ЗДРАВОМ РАЗУМУ...
neki utemeljeni pravnik ce ti to podrobnije objasniti
ali nadam se da si ukapirao da se neke odredbe
medjunarodnog prava ne sprovode nego tumace
i primjenjuju ovisno o intenzitetu pravnog sukoba
i interesa za konacan rezultat
a znas i sam ko je tu onda presudan
upravo ekipe ljudi koje ova zemlja
nema nigde organizovane nego su pod
nekim blagim intenzitetom medjusobne
napetosti i netrprljivosti kao dugotrajni
recidiv nakaradne spoljne politike
dzezer je u pravu kad upucuje na dijasporu koja
je smrdana na sve moguce nacine
i onda takovi niti mogu imati uticaja
niti ih ko ozbiljno shvata
 
Bre eremita valjda si dosad ukapirao da u svetu vlada zakon jaceg. Ako jaci kaze da je to tako, onda to jeste tako i kraj. Problem je jedino sta jaci ima osobinu da moze da menja misljenje. Inace ako jaci kaze da korupcija na odredjeni nacin jeste lobiranje i da to nije protivzakonito onda ima da mu verujemo. I ako hocemo da medju slabijima budemo jaci onda ima to i da iskoristimo.

Inace ako hoces da shvatis razliku izmedju lobiranja i korupcije to nije tesko. Lobiranje je siri pojam, a korupcija uzi.
Uglavnom. Korupcija je lobiranje pri kome lice za svoje lobiranje dobije protivpravnu imovinu.
Pri obicnom lobiranju imovina nije protivpravna, jer je pravno stecena. Drugim recima drzava odredjuje sta sta je korupcija od sveukupnog lobiranja zakonima. Ono sto nije obuhvaceno nije korupcija.
 
eremita:
Већ дуже времена размишљам о тој новој појави на нашој политичкој сцени која се зове ЛОБИ, или ЛОБИРАЊЕ... и питам се шта то заправо значи.

Последњих месеци (нарочито од када је изабран Борис Тадић) нема дана када се у неком од саопштења не провуче реченица у смислу..."па ето, изгубили смо то и то зато што нисмо имали било кога да за нас лобира.... ето Шиптари плаћају конгрресмене и парламентарце и то од шверца дроге да за њих лобирају па им је успело то и то... ето, да СМ није одбио да платимо неку агенцију лобиста не би се десило то и то..." итд.

Када покушам да схватим суштину ЛОБИРАЊА испада да је ТО ЈАВНА, НЕСКРИВЕНА, ПРОТИВНА СВИМ ЗАКОНИМА ОВОГА СВЕТА НАЈГОРА МОГУЋА КОРУПЦИЈА И КУПОВИНА ОДРЕЂЕНОГ МИШЉЕЊА ИЛИ СТАВА У НАЈВИШИМ ИНСТИТУЦИЈАМА ОВОГА СВЕТА...

Па каквог онда има смисла уопште се борити против корупције на неком нижем нивоу - ако је једини начин да један народ оствари своја људска права ДА ЗА ТА ПРАВА И ПРАВДУ ПОТКУПИ ПОЛИТИЧКЕ ЛИЧНОСТИ СВЕТА... зар то није срамота над срамотама...
... а шта тек да кажем ЗА КУПОВИНУ НЕПОСТОЈЕЋЕГ ПРАВА... као што то раде Шиптари - и каквог онда уопште има смисла и СВЕТ, И САД И ЕУ И НАВОДНА ДЕМОКРАТИЈА...

Шта ви мислите о ЛОБИЈУ, ЛОБИСТИМА и ЛОБИ ГРУПАМА ???

eremita,nemoj da dupliras teme.Vec postoji tema sa tom tematikom "Ko najveći mito prima" Molim te koristi pretragu :D ;)
 
Grandfather:
eremita,nemoj da dupliras teme.Vec postoji tema sa tom tematikom "Ko najveći mito prima" Molim te koristi pretragu :D ;)

Па ако би се и остали сложили ДА ЈЕ ЛОБИ И ЛОБИРАЊЕ НАЈОБИЧНИЈА КОРУПЦИЈА, ПОТПЛАЋИВАЊЕ И МИТО - онда је тема дуплирана, али као што видиш МНОГИ СМАТРАЈУ ДА ЈЕ КОРУМПИРАТИ СТРАНЦЕ ПРОСТО НОРМАЛНА СТВАР !!! :lol: :lol: :lol:
 
nije sija nego vrat
isti qac drugo pakovanje
pa naravno da su morali da izmisle ime za legalizovanje mita.nova procedura pa posto je u recniku bilo upraznjeno mesto oni upisali LOBI.Inace tesko mi mozemo da lobiramo nekog,uglavnom nas lobiraju ;)
 
eremita:
Па ако би се и остали сложили ДА ЈЕ ЛОБИ И ЛОБИРАЊЕ НАЈОБИЧНИЈА КОРУПЦИЈА, ПОТПЛАЋИВАЊЕ И МИТО - онда је тема дуплирана, али као што видиш МНОГИ СМАТРАЈУ ДА ЈЕ КОРУМПИРАТИ СТРАНЦЕ ПРОСТО НОРМАЛНА СТВАР !!! :lol: :lol: :lol:
eremita,secam se ,kako je zlocinca J.B.T.mafija ,ovde u Washingtonu DC ucenom labovali nas ,da mi platimo Americke labiste da bi odbranili Kosovo,zabiravivsi da su Kosovo dali siptarima jos 1948 i da su ovde u SAD nasu Crkvi skoro 40 godine sudili kroz toga su Crkvu i nas Srbe moralno i materijalo skoro unistili.
Americki ,labisti su legalna mafija udruzena sa sudijana, advokatima, senatorima ,kongresmanima i doktorima, pljackajuci ne samo svoju sirotinju ,nego sa njihovu vojnu silu plajackav citav svet ...
 
eremita:
Већ дуже времена размишљам о тој новој појави на нашој политичкој сцени која се зове ЛОБИ, или ЛОБИРАЊЕ... и питам се шта то заправо значи.

То ти је један леп, демонократски назив за корупцију и мито.

eremita:
Последњих месеци (нарочито од када је изабран Борис Тадић) нема дана када се у неком од саопштења не провуче реченица у смислу..."па ето, изгубили смо то и то зато што нисмо имали било кога да за нас лобира.... ето Шиптари плаћају конгрресмене и парламентарце и то од шверца дроге да за њих лобирају па им је успело то и то... ето, да СМ није одбио да платимо неку агенцију лобиста не би се десило то и то..." итд.

Прво: Изгубили смо зато што немамо способног политичара да нам води земљу.
Земља која је настала на крви других народа као Хрватска и Арбанашко КиМ неће бити дугога века ко год их признао и колико год они пара дали јер немогу поткупити ГОСПОДА.
СРБИЈА (целокупна не само данашња ужа)је одолевала вековима свим непријатељима и одловаћемо вековима, јер наша СРБИЈА је посвећена Св. Кнезом Лазарем, Св. Немањићима и др. херојима који су за Хрсита и Православље живот дали, зато нам је дуговечна држава. А нисмо никога поткупили.

eremita:
Када покушам да схватим суштину ЛОБИРАЊА испада да је ТО ЈАВНА, НЕСКРИВЕНА, ПРОТИВНА СВИМ ЗАКОНИМА ОВОГА СВЕТА НАЈГОРА МОГУЋА КОРУПЦИЈА И КУПОВИНА ОДРЕЂЕНОГ МИШЉЕЊА ИЛИ СТАВА У НАЈВИШИМ ИНСТИТУЦИЈАМА ОВОГА СВЕТА...

АГРЕЕЕ

eremita:
Па каквог онда има смисла уопште се борити против корупције на неком нижем нивоу - ако је једини начин да један народ оствари своја људска права ДА ЗА ТА ПРАВА И ПРАВДУ ПОТКУПИ ПОЛИТИЧКЕ ЛИЧНОСТИ СВЕТА... зар то није срамота над срамотама...
... а шта тек да кажем ЗА КУПОВИНУ НЕПОСТОЈЕЋЕГ ПРАВА... као што то раде Шиптари - и каквог онда уопште има смисла и СВЕТ, И САД И ЕУ И НАВОДНА ДЕМОКРАТИЈА...

Шта ви мислите о ЛОБИЈУ, ЛОБИСТИМА и ЛОБИ ГРУПАМА ???
Е због тога сам за сталежну монархију, НЕМА КОРУПЦИЈЕ.
 
eremita:
Али, каквог онда смисла има БИЛО КАКВО МЕЂУНАРОДНО ПРАВО, КАКВОГ СМИСЛА ИМА БИЛО КАКВА ПРАВНА ДРЖАВА - ако је могуће да ти потплатиш неке битанге КОЈИ СЕ ЗОВУ ЛОБИ ГРУПА И ДА СЕ ДОНЕСЕ ОДЛУКА СУПРОТНА ЗДРАВОМ РАЗУМУ...

Ko je rekao da medjunarodno pravo ima veze sa lobiranjem!?
Koliko se ja sjecam nikome nije zabranjeno da dotira odredjenu stranku, pa i stranke u Srbiji imaju svoje sponzore.
Koliko ja znam u US je to lakse jer mozes da dotiras senatora(tj covjeka) iza koga stoji ili ne stoji neka od partija.
Iz ovaga se vidi da sto se tice politike na visem nivou lobiranje je lakse izvrsiti u US nego u Srbiji.
 
JAZZER®:
Ko je rekao da medjunarodno pravo ima veze sa lobiranjem!?
Koliko se ja sjecam nikome nije zabranjeno da dotira odredjenu stranku, pa i stranke u Srbiji imaju svoje sponzore.
Koliko ja znam u US je to lakse jer mozes da dotiras senatora(tj covjeka) iza koga stoji ili ne stoji neka od partija.
Iz ovaga se vidi da sto se tice politike na visem nivou lobiranje je lakse izvrsiti u US nego u Srbiji.
verujem da kad to kazes dobro poznajes
samo si napravio malu greskicu
poredjenje srbije sa us :confused:
 
Eremita, nemoj se uvrediti ali mislim da je tema malo deplasirana. Dzaba tebi ako lobiras u Senatu da npr. Dubrovnik bude deo Srbije sto bi po pravu trebalo da bude. Sve zavisi od toga kakva je politika najacih sila pripremljena za neke od malih zemalja kao sto smo mi. Sad ako se ima u vidu da postoje odredjene tendencije da nesto od toga moze da bude ostvareno, onda je lobiranje u redu.

Dzaba siptarima sto su toliko godina placali i kurtu i murtu kad ce na kraju da ispuse. Naravno prvo ce im sve biti uradjeno kako su obecali, jer je to mafija, tu vladaju njihova pravila, cik uzmi lovu pa zajebi. E onda kad im ispune onda ce malo da sacekaju pa da ih napuse. Znaju ti ljudi posao, ne treba se prevariti u tome, zato su jos uvek najaci, iako pokazatelji govore drugacije.
 
JAZZER®:
Ko je rekao da medjunarodno pravo ima veze sa lobiranjem!?
Koliko se ja sjecam nikome nije zabranjeno da dotira odredjenu stranku, pa i stranke u Srbiji imaju svoje sponzore.
Koliko ja znam u US je to lakse jer mozes da dotiras senatora(tj covjeka) iza koga stoji ili ne stoji neka od partija.
Iz ovaga se vidi da sto se tice politike na visem nivou lobiranje je lakse izvrsiti u US nego u Srbiji.

Џезер, ако било ко (рецимо Шиптари) могу да УПЛАТЕ НЕКОЈ СТРАНЦИ ЛОВУ и да та странка одједном мимо здраве памети, мимо важећиш потписаних докумената (међународно признатих) почиње да ЛОБИРА за, рецимо, стварање нових државица - ШТА ТО ОНДА ЗНАЧИ, осим што значи да неко ко има довољно лове може да плати корумпиране представнике међународне заједнице који ће да се заложе за то ДА ПАРК ТАШМАЈДАН ПОСТАНЕ НЕЗАВИСНА ДРЖАВА...

... ЈА САМО ПОКУШАВАМ ДА ПОВУЧЕМ ЗНАК ЈЕДНАКОСТИ ИЗМЕЂУ КОРУПЦИЈЕ И МИТА СА ЈЕДНЕ СТРАНЕ И "фине" РЕЧИ ЛОБИ или ЛОБИРАЊЕ.
 
JAZZER®:
Ko je rekao da medjunarodno pravo ima veze sa lobiranjem!?
Koliko se ja sjecam nikome nije zabranjeno da dotira odredjenu stranku, pa i stranke u Srbiji imaju svoje sponzore.
Koliko ja znam u US je to lakse jer mozes da dotiras senatora(tj covjeka) iza koga stoji ili ne stoji neka od partija.
Iz ovaga se vidi da sto se tice politike na visem nivou lobiranje je lakse izvrsiti u US nego u Srbiji.


Ali ovde nije rec o javnim donacijama nego o proteziranju specificnih interesnih sfera, bla, bla..., a sve uz beskompromisnu manipulaciju sistema moci novcem ili cime vec...
 
marlon:
Eremita, nemoj se uvrediti ali mislim da je tema malo deplasirana. Dzaba tebi ako lobiras u Senatu da npr. Dubrovnik bude deo Srbije sto bi po pravu trebalo da bude. Sve zavisi od toga kakva je politika najacih sila pripremljena za neke od malih zemalja kao sto smo mi. Sad ako se ima u vidu da postoje odredjene tendencije da nesto od toga moze da bude ostvareno, onda je lobiranje u redu.

Dzaba siptarima sto su toliko godina placali i kurtu i murtu kad ce na kraju da ispuse. Naravno prvo ce im sve biti uradjeno kako su obecali, jer je to mafija, tu vladaju njihova pravila, cik uzmi lovu pa zajebi. E onda kad im ispune onda ce malo da sacekaju pa da ih napuse. Znaju ti ljudi posao, ne treba se prevariti u tome, zato su jos uvek najaci, iako pokazatelji govore drugacije.

Марлоне, ИЗ ТВОЈИХ УСТА - У БОЖЈЕ УШИ ... али ја нажалост имам утисак да ствари стоје сасвим другачије... тј. поражавајуће за било какво ПРАВО или ПРАВДУ...
 
eremita:
Марлоне, ИЗ ТВОЈИХ УСТА - У БОЖЈЕ УШИ ... али ја нажалост имам утисак да ствари стоје сасвим другачије... тј. поражавајуће за било какво ПРАВО или ПРАВДУ...

Pa ti brate najbolje znas koliko je politika varljiva stvar. Danas jesi, sutra nisi. Po nekom pravilu covek sto je stariji pocinje utopijski da razmislja pogotovu ako prodje kroz ono kroz sta smo mi sve prosli. Ali veruj da XXI vek za nas nece biti kao XX. Nekako to osecam. Mozda mi necemo docekati neke stvari, ali pokoljenja makar neka imaju mirniji zivot i da im ne bude ono sto se kaze "ne dao ti Bog da zivis u istorijski zanimljivom periodu".
 
eremita:
... ЈА САМО ПОКУШАВАМ ДА ПОВУЧЕМ ЗНАК ЈЕДНАКОСТИ ИЗМЕЂУ КОРУПЦИЈЕ И МИТА СА ЈЕДНЕ СТРАНЕ И "фине" РЕЧИ ЛОБИ или ЛОБИРАЊЕ.

Ja to nisam ni osporio

JAZZER®:
Po meni nije potrebno misliti o lobiju, kao o necemu sto je dobro ili lose, potrebno je shvatiti da postoji i da utice na politiku odredjene zemlje.
Mislim da smo na vrijeme shvatili kako se to radi u nekim drzavama da bismo bolje prosli u svemu.


eremita:
неко ко има довољно лове може да плати корумпиране представнике међународне заједнице који ће да се заложе за то ДА ПАРК ТАШМАЈДАН ПОСТАНЕ НЕЗАВИСНА ДРЖАВА...

U prenesenom smislu to znaci ovo:
Ako imas nekoga koga si platio, cuce se nekad u neformalnim razgovorima da hoces da napravis svoju republiku. Kad ta tema dodje na red(ako dodje) kao sto je "nasa" dosla pocetkom ' 90 tih, tvoj "placenik" ce reci ajde daj jos para da ubacimo i tebe na ovu temu, jer je bliska onome cemu ti tezis.
Ako i samo ako(marlon je vec rekao o ovome nesto) se tvoja "republika" sa pocetka ovoga uklapa u cjelokupnu i dugorocnu politiku odredjene sile ti ces biti "CAR SVOJE REPUBLIKE".
 
mora da se shvati da ljude koji imaju vlast da odlucuju o necemu, za vecinu stvari jednostavno zabole ****...
e, tu na snagu stupaju lobisti...lobisti su grupe za pritisak na ljude na vlasti, pretezno parlamentarce, ali oni sami nemaju nikakvu vlast...
i za to su placeni od individualaca i organizacija koje zele da proguraju nesto svoje u parlamentu...
sam naziv "lobby" u engleskom znaci predvorje...jer su se oni koji zele da se neki zakon promeni ili donese skupljali u predvorju parlamenata i bukvalno smarali i vukli za rukav poslanike...
 
Nexus 6:
mora da se shvati da ljude koji imaju vlast da odlucuju o necemu, za vecinu stvari jednostavno zabole ****...
e, tu na snagu stupaju lobisti...lobisti su grupe za pritisak na ljude na vlasti, pretezno parlamentarce, ali oni sami nemaju nikakvu vlast...
i za to su placeni od individualaca i organizacija koje zele da proguraju nesto svoje u parlamentu...
sam naziv "lobby" u engleskom znaci predvorje...jer su se oni koji zele da se neki zakon promeni ili donese skupljali u predvorju parlamenata i bukvalno smarali i vukli za rukav poslanike...

значи ЧИСТО, НЕПАТВОРЕНО ПОДМИЋИВАЊЕ И КОРУПЦИЈА БЕЛОСВЕТСКИХ БИТАНГИ КОЈИ ЋЕ ЗА ПАРЕ ДА ПРОГЛАСЕ МОЈУ УЛИЦУ ЗА НЕЗАВИСНУ ДРЖАВУ ??? :confused: :confused: :confused:
 
Уз ову дискусију и једна лепа песмица. Немој те ми замерити, али чим оволико приче о Америма одма ме посете н ову песму:

Lili Marleen

Vor der Kaserne,
Vor dem großen Tor,
Stand eine Laterne
Und steht sie noch davor.
So woll'n wir uns da wiederseh'n,
Bei der Laterne woll'n wir steh'n,
Wie einst, Lili Marleen.

Unsere beiden Schatten
Sah'n wie einer aus,
Daß wir so lieb uns hatten,
Das sah man gleich daraus.
Und alle Leute soll'n es seh'n,
Wenn wir bei der Laterne steh'n,
Wie einst, Lili Marleen.

Schon rief der Posten:
Sie blasen Zapfenstreich,
Es kann drei Tage kosten!
Kamerad, ich komm' ja gleich.
Da sagten wir Aufwiederseh'n.
Wie gerne wollt' ich mit dir geh'n,
Mit dir, Lili Marleen!

Deine Schritte kennt sie,
Deinen schönen Gang.
Alle Abend brennt sie,
Mich vergaß sie lang.
Und sollte mir ein Leid gescheh'n,
Wer wird bei der Laterne steh'n,
Mir Dir, Lili Marleen?

Aus dem stillen Raume,
Aus der Erde Grund,
Hebt mich wie im Traume
Dein verliebter Mund.
Wenn sich die späten Nebel dreh'n,
Werd' ich bei der Laterne steh'n
Wie einst, Lili Marleen.
 

Back
Top