Satan panonski!

Pravo ime Satan Panonskog je Ivica Čuljak, poznat je bio i kao Kečer II. Rodio se u Vinkovcima krajem pedesetih, otac mu je bio vojno lice. Kako je bio samoživ, talentovan momak a živeo je u maloj sredini sa autoritativnim ocem, logično je bilo da postane ljuti panker. Isprva je pisao pesme, slikao, pa se pročuo po underground krugovima. Prelomni trenutak u njegovom životu desio se početkom osamdesetih. U Vinkovačkom hotelu je pjevala Meri Cetinic i tu se skupio malogradjanski vinkovački krem. Ivica nije mogao izdržati otišao je tamo pod punom punkerskom opremom. To se nije svidelo lokalnim mafiozama i po njegovim riječima ¨oni veliki htjeli su zgaziti mene malog¨, izvukao je nož i iskasapio jednog od njih. Zaglavio je u vinkovačkoj ludari na neodredjeno vreme. U ludari nastavlja da piše, slika, priča o njemu, posredstvom raznih fanzina, izlazi iz ex. YU okvira. Neki čak tvrde da ga je posetila legenda američkog HC a Jello Biafra, al to nikad nije potvrđeno. Krajem osamdesetih izlazi iz ludaje pa sa Dusparom, Kilmisterom I Mariom (Lepim) muzičarima iz vinkovačkih Majki, počinje da nastupa pod imenom Satan Panonski. Na sceni se obično sekao nožem, skakao na glavu, valjao po zapaljenim kesama, pa je malo ko obraćao pažnju na njihovu muziku. Njegov izdavač, Zdenko Franjić, je tu muziku okarakterisao kao folk-punk, dok ju je Satan nazivao hard-blood-shock. Uglavnom, izdali su tri albuma: LJLJLJLJ(Ljuljamo Ljubljeni Ljubičasti Ljulj), Nuklearne Olimpijske Igre, Kako je punker branio Hrvatsku (92). Najpoznatije pesme su: Iza zida, Lepi Mario, Komšinica Slavica, Poslednji Dinosaurus Umire, Misli li Istok…Izdao je knjigu pesama+ispovesti "Mentalni Ranjenik". Početkom 90 tih u saobraćajnoj nesreći gine Lepi Mario, ubrzo počinje rat i Satan pošto je čovek bio Hrvat, priključuje se zengama. Nije potrajao dugo, bizarno u toku jednog primirja popije zalutali metak, koji je došao sa Hrvatske strane. Bolje upućeni tvrde da metak nije bio baš zalutao, već da ga je ubio rođak onog iskasapljenog mafioze, što nikad nije dokazano. I to je bio kraj. Uglavnom, Satan je ostao zapamćen kao jedan od najjačih underground likova ex. YU. Ima puno angdota , legendi o njemu, al to nekom drugom prilikom.Nuklearne Olimpijske Igre je lako naći, a to je ujedno I njegov najbolji album. Al oprezno, nije za preosetljive.
 
Evo malo price Satanove:


“Mi smo normalni jer smo slobodni, a slobodni smo jer smo ludi ...

Idem vlakom, stranim gradom. Primitivci uoce li me "ispankerisano" odjevena, najogavnije psovke i prijetnje tortura svih oblika izlit ce iz svoje zatucanosti. Njih je deset bar, ja sam, il pak sa nekim ko nije vican borbi shock krika i skoka. U tom slucaju pocinejm predstavu ludila. Tresem se, grizem skute kaputa, proucavam desetak minuta nokte i dlanove, gledam "lastavica let", smjeskam se vragolijama macke koja misa u kut je stjerala. Moguce kazem "nemoj ga pojesti mala maco".
Debeli debili to prvo sa zescim cudom promatraju, potom se stanu smijati i kazu "pusti ga u picku materinu, lud je ovaj skroz". Drugi nadoda "a da je normalan nebi se tako obukao". I, dobro, ja budem to vrijeme lud, oni odu, ja ostanem citav i ziv. Poslije se smijem ja njima, oni meni. I dobro oboma. Dakle, u nekim situacijama nije zdravo biti normalan! ...”


A evo i stihova:

DA NAKON DANA

da nakon dana kad prvi put budemo skupa
svaki san ćeš mi cijepati
da nakon dana kad prvi put poljubim suzu
usne neće krv napustiti
da nakon dana kad prvi put osjetim bol
vrelije željezo neću htjeti
da nakon dana kad prvi put napadneš
veće osvete neću smjeti
da nakon dana…
 
ja sam chula onu prichicu da je poginuo tako shto je viljushkom krenuo na tenk... heh... naravno, nije istina...
druga verzija je da su ga ubili njegovi u ratu jer nisu mogli da podnesu da gledaju kako je muchio srbe...
i tako
zanimljiva lichnost enivejz.
mislim, niko ne mozhe da ostane ravnodushan ako preslusha bilo shta od njega...
 
Ima raznih prica o tome kako je poginuo. Naveo sam onu verziju koju su pricali clanovi Majki u intervjuima, a oni su mu bili najblizi. Satan je poginuo 27.01 92 par dana posle je voditelj jedne radio emisije pricao kako je Sat skakao po protivtenkovskoj mini pa ona eksplodirala. Bilo je jos dosta legendi. A ono o mucenju Srba ne verujem, pogotovo sto na tom delu ratista i nije bilo vecih sukoba. Nego na zadnjem albumu je bilo svakakvih pesama pa su ljudi izveli takve zakjucke. Da ne politizujem temu, muzika je ipak iznad svega ko go je pravio, koje god vere i nacije bio.
 
Ja sam cak cuo da je umedsto sa tom viljuskom tip imao sablju. Cuo sam da je pokusao da ubije Hanku Paldum i cuo sam da je pre koncerta voleo da umoci kosu u wc solju.

a za ostale informacije vam se zahvaljujem
 
Zanimljivo, imao sa prilike da cujem dosta njegovih stvari ali nikada da saznam ko je zaista taj covek, jer kao i ostali, slusao sam legende o njemu... Hvala na svim ovim informacijama, zaista korisno, i ma koliko izgledalo cudno, sada mi taj cova i njegova prica deluju dosta razumnije i normalnije. ;)
 
ovo sam prochitao na netu.

u nekoj emisiji pita ga voditeljka kako je mogao da na svirci iseche ziletom sisu i baci u publiku. i lik skine majcu, iseche i drugu i baci joj u krilo. ona pochne da vrishti i prekinu emisiju. valjda ishlo uzivo. nemam pojma
 
Peruzzi:
ovo sam prochitao na netu.

u nekoj emisiji pita ga voditeljka kako je mogao da na svirci iseche ziletom sisu i baci u publiku. i lik skine majcu, iseche i drugu i baci joj u krilo. ona pochne da vrishti i prekinu emisiju. valjda ishlo uzivo. nemam pojma


Uuuuu.... pa to je bas odvratno. Bice da taj cova i nije sasvim potpuno sasvim naj... ;)
 
Peruzzi:
ovo sam prochitao na netu.

u nekoj emisiji pita ga voditeljka kako je mogao da na svirci iseche ziletom sisu i baci u publiku. i lik skine majcu, iseche i drugu i baci joj u krilo. ona pochne da vrishti i prekinu emisiju. valjda ishlo uzivo. nemam pojma
Mislim da je to izmisljotina. Previse je, jeste da ne bi bilo cudno da je lik to uradio ali previse je.
 
Nisam cuo za to ali sam 91 na SA3 (Sarajevski treci) gledao emisiju u kojoj je gostovao Satan. Prica je kratko trajala i onda je on trebao da otpeva Decakovu Pjesmu (Nuklearne Olimpijske Igre). Cuvek je fino seo na pod studija flasa pive pred njim i polako "Donese majka dijete u narucju..." i sve fino dok nije dosao zadnji stih (...vrati me bato domu mom, mom aaaaahhhh) i onda je uzeo flasu i BAM od celavu glavu. Sledeci kadar Satan u toaletu pere ranu rez. Eto to je bilo, gledao i zao mi sto nisam snimio.
 
mislil da pesme govore vishe od glasina i pricha i svega znanog o toj drupi....dakle nije jedan lik satan panonski....to je ime benda....al nebitno....evo ti pesma....pesma je inspirisana pogibijom deteta u blizini autora....tj klinca iz susedstva je zgazio neko kolima...neko ko je vlast.....sledetja je o bagri....nema potrebe za objashnjenjem.....znachi muzika na stranu....tj melodija....rechi su neverovatno dobre u vetjini sluchajeva....a ti si chuo pesmu koja je tu da shokira....punk choveche....pretecha jebenog mensona i slichnih budala....osnova....temeljac....imaju i pesmu koja je pisana 80tih....il 70tih...nebitno za vreme komunista....."kad sam imao sedam godina o vrat mi stavili crvenu maramu....ona me stezala ja se gushio.....zbog toga i danas imam traumu"....tako neshto....interpretirao sam....evo ove dve pesme

IZA ZIDA

Cujem kako djete place
tamo negde iza zida
zasto place sto li mu je ?
ko li njemu nerve kida?
Cujem kocnicu gdje skripi
tamo negdje iza zida
djete vise i ne place
zasto,zasto majka pita
Ranjeni otac pusku uzima
dolazi u ocaju bjesa
otkopava grob sina mrtvog
mahne sjekirom krhka ljesa
bludno vristi od nepravde ljute
novac uzima djecu bez osude
tvoje ce djete drznik zgaziti
place i ubija metak pogodi
ajjjjjjj

ADVOKAT

Stoko, *****, podli psi
U sarenoj odjeci
Otac krade pa i sin
VSS, lopovi

Kupili ste "Porche" nov
Na dva kata dom komfor
Sve ste stekli posteno
Nije bilo pogresno

Otac ti je advokat
Boris se za napredak
Svoje plitke pameti
Kozu derat bi i ti

refr:
Odjeca ti je sarena
Pamet ti je sarena
Glava ti je razbijena
Tvoja mama pojebena
 
advokat je vrh....zaista vrh.....univerzalna kroz chitavo jebeno vreme....evo ti primeni je sada....ista je pricha....i sad neko prdi kako je on lud shto peva "glava ti je razbijena...tvoja mama pojebena"....mislim i treba tako....bunt jbte....pobiti bagru.....
 

Back
Top