Ko najveći mito prima

mr njau

Početnik
Poruka
7
Hteo bih da saznam šta narod konkretno misli o mitu i ko u Srbiji najveću korist ima od istog.Da li neko zna za neki konkretan primer(kao: mojoj tetki doktor tražio soma jevreja da je operiše) i koje to delatnosti najviše traže mito(sudije,policija,doktori,profesori...)
Gde su politčari u celoj priči i da li oni primaju mito ili samo reketiraju koga stignu.
Narode otvaraj dušu !
 
Za Srbiju ne znam dosta toga a ovde u Bosni i RS-u je toga koliko hoces, mada je navodno medjunarodna zajednica odnosno Evropska Unija ulozila dosta toga za suzbijanje kriminala i korupcije ali toga i dan danas ima na pretek.. Sada se korupcija i mito ne mjere jagnjecim brigadama kako se to nekada radilo u dobrom starom komunizmu vec se to mjeri sa mnogo vise novca, interesa, zavisno od oblasti do oblasti gdje su izrazajne takve stvari..

Istinu za volju, gore pomenuti gospodin cito primjera radi navede Doktore i hirurge za te namjene dok ovde kod nas ta populacija ljudi se najmanje tim bavi, vise to rade profesori na fakultetima, pocev od trazenja piletine za krevet do dobrih suma novca za polozen ispit ili pak upis u neku od visokih skola..

Sto se tice visih distanci tog vida kriminala mogu samo zamisliti koje se brojke vrte..

Ovo je bilo moje misljenje iza kojeg stojim...
 
Za doktore i profesore sam sigurna da u priličnom broju primaju mito, kao i razni službenici pri opštinama, recimo za izdavanje građevinskih dozvola...
Što se tiče sudstva i policije, s njima srećom nemam nikakav kontakt, pa nemam lično iskustvo,
ali sam ubeđena, iz iskustava drugih, da ni u tim delatnostima nije ništa bolje.
 
za mito, kao i za svadju, ples, seks, i tako...je uvek potrebno, najmanje, dvoje...
dakle...kad vam pandur trazi da se dogovorite, vi mu trazite broj znacke, i ime i prezime...pa makar kazna bila 500 evrica, a on vam trazi 200...
naravno, sto se zdravstva tice, to je lakse reci nego uciniti...
ali mislim da bi tu bila dobra taktika dati pare, ali sve to nekako snimiti, ili slicno, operisati se, i posle u policiju ili TV...
da to nije, mozda, nemoralno?
 
Nisam bio u takvoj situaciji da mi neko trazi lovu za nesto, mozda zato i prolazim ovako - k'o bos po trnju. Nekako mi se cini da taj kome treba dati mito uvek zna od koga moze da trazi i od koga da ocekuje lovu. Mene, recimo, sve i da imam pare da nekoga potplatim za nesto, ne bi uzeli u razmatranje. Verovatno zato sto ni ja ne bih uzeo lovu od nekoga za neku mucku. Otac mi je bio isti takav dok je radio - isterivao je ljude iz kancelarije koji su dolazili da mu nude lovu da nekoga zaposli. Isterivao ih je uz pogrdne reci i viku, tako da svi cuju i da im ne padne na pamet da ponovo dodju. Nexus je u pravu, treba dvoje da bi se napravio dil, sto znaci da onaj ko podmicuje sutra moze i da uzme mito, jer smatra da je to normalno. Resenje za te stvari ja vidim samo u opstem prosperitetu, nikako u podizanju plata odredjenim grupacijama (sudije, lekari, MUPovci itd) jer ako je neko podmitljiv, njemu nikada nece biti dosta. Nase drustvo je veoma ogrezlo u korupciji, i ona se ne meri samo novcem, vec i uticajem i moci (a tu je i novac, logicno, jel'...).
 
mr njau:
Hteo bih da saznam šta narod konkretno misli o mitu i ko u Srbiji najveću korist ima od istog.Da li neko zna za neki konkretan primer(kao: mojoj tetki doktor tražio soma jevreja da je operiše) i koje to delatnosti najviše traže mito(sudije,policija,doktori,profesori...)
Gde su politčari u celoj priči i da li oni primaju mito ili samo reketiraju koga stignu.
Narode otvaraj dušu !

ja ga cenim da velja najvishe pechali...

shto mito, shto "privatan biznis"
 
1000 E na rate za babin oporavak u banji i #specijalan# lekarski tretman,platili na rate
100 E za neki levi ispit, koje uzgred nisam dala,pala ispit prvi put u zivotu,posle dobila 10 da mu j....kevu kevinu sve sam znala nije mogo da me srusi samo da mi p....
500 E da neki lik umesto mene polaze engleski u nekoj agenciji za vize, nisam dala -jos sam tu,
neznam koliko da mi rodjak ne ceka tumor skener 6 meseci, platio covek ima rak testisa nije lud da ceka mesecima ako doceka...
150 000 dinara da kupim radno mesto u prosveti, jos sam bez posla, nisam platila
oces jos?

Ja zivim u tom svetu, svi hoce nesto od mene, al ja se nedam!
Eh, Srbija...
 

Back
Top