Pogreb za matematiku

scharfschuetze

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
494
Dragi neprijatelji, ignoranti i intelektualni siromašci,


hteo bih za kraj svog postojanja na ovom mestu da otvorim jednu temu koja se tiče matematičkog pitanja ali je takođe i filozofsko tako da mislim da neće biti potrebe da se tema zatvara. Takođe mislim da neće biti potrebno da se tema i ignoriše, zato što će moje izlaganje biti prilagođeno te da se vi ne biste uplašili i ignorisali diskusiju ili diskurs (što kaže jedan renomirani egoista ovde, a eto taman i da naučite šta znači ta reč) i da ne biste otvarali još neke para-filozofske teme u kojima ćete se žaliti na nepraktičnost filozofije.

Da, problem je veoma zanimljiv, i nadam se da će vam se dopasti. Matematičko filozofske je prirode, a sigurno se već pitate zašto onda nije tema postavljena na podforumu prirodne nauke? Pa iz prostog razloga što tamo dolaze teški maloumnici s kojima nije vredno diskutovati. S obzirom da vi niste na tom nivou, a srećom ni na nivou onih jedinstvenih tupoglavaca na Ljubav i Seks, nadam se da ćete naći zadovoljstvo u rešavanju i uspečno i rešiti problem.

Naime:

Kažu da u matematici postoji nula. Obeležava se sa 0. Nula je ništa. Tu se svi slažemo, zar ne. Dobro, u redu, ok. Idemo dalje.

Ako od nule odnosno od ništa oduzmemo neki broj, odnosno ako od ništa pokušamo da oduzmemo nešto onda dobijamo šta? Ništa. Jel tako?

Ajmo još jednom. Znači ako od ništa pokušamo da oduzmeo neki deo, šta ćemo dobiti? Ništa. Tako je. Pametni smo.


E sada, jedini problem je što matematika tvrdi da ako od ništa oduzmeš neki deo onda dobijaš taj deo u minusu odnosno dobijaš jedan deo od ništa.

0 --- 1 = --- 1

Međutim, naša zdrava logika po gornjim uputstvima govori da ako oduzmemo jedan deo od ništa onda dobijamo ništa. U stvari diskutabilna je i sama pomisao da od ništa oduzmemo nešto, jer ništa nije nešto da bi se od toga moglo oduzeti neki deo. Ništa je ništa. I od ništa ne možeš da oduzmeš ništa. S tim pojmom se očevidno ne može manipulisati.


Znači, naša jednačina ispravno glasi


0 --- 1 = 0


Jel tako? Tako je.

Koju opciju vi podržavate, to je moje pitanje?

Pozdrav,

scharfschuetze
 
Zanimljivo pitanje si nasao, ali necu pisati moguci odgovor na njega, vec samo da pohvalim formu u koju si ga zavio. Posebne cestitke na:

scharfschuetze:
Dragi neprijatelji, ignoranti i intelektualni siromašci,
... sto ne samo da je iskreno s tvoje strane, pa tako i mucno za druge, vec i istinito, sto zna visestruko da uradi po vecini tvojih citalaca.

Kad bi se njihov nedostatak sastojao u neznanju i nesposobnosti razmisljanja, ne bi imalo svrhe govoriti im da su intelektualni siromasci, bas kao sto ni retardiranim ljudima nema smisla kazati da su upravo to. Vecina samo bezi od ucenja, bezi od misljenja, toga se boji vise nego smrti, i to je sve. Ne manjka im intelektualni potencijal, vec usmerenje ovoga. Bas zato ono citirano dobija na smislu.
 
scharfschuetze:
Međutim, naša zdrava logika po gornjim uputstvima govori da ako oduzmemo jedan deo od ništa onda dobijamo ništa. U stvari diskutabilna je i sama pomisao da od ništa oduzmemo nešto, jer ništa nije nešto da bi se od toga moglo oduzeti neki deo. Ništa je ništa. I od ništa ne možeš da oduzmeš ništa. S tim pojmom se očevidno ne može manipulisati.


Znači, naša jednačina ispravno glasi


0 --- 1 = 0


Jel tako? Tako je.
scharfschuetze
Bre, snajperisto, okani se razmišljanja! Vidiš da ti ne ide... Još uvek si na razini Zenonovih paradoksa.

Svako ko ima tekući račun, zna da, kad od nule oduzmeš nešto, onda si u minusu. Ti bi, care, misleći da nula manje nešto daje nulu, pisao čekove bez pokrića dok te ne uhapse zbog duga. Ljubi te majka pametnog!
 
"... sto ne samo da je iskreno s tvoje strane, pa tako i mucno za druge, vec i istinito, sto zna visestruko da uradi po vecini tvojih citalaca."

Kako dobro receno. Zalim sto nisi hteo da das svoje misljenje. Zalim zbog toga, jer vidim izvesno postovanje prema mom zapazanju koje mi je ovih dana zadalo mnogo muka.

A ove, ignorante, njih necu da komentarisem. U stvari, hocu, jer to su kao sto si rekao jedno krdo koje nece da se nakani da razmislja nego prihvata sve ono sto im se servira. NJihova poruka ovim ignorisanjem je jedna i ocevidna: "Ti si budala, scharfschuetze."
 
Mislim da je oduzimanje od 0 više razvijano u smislu objašnjavanja svih drugih teorija ''minusa'' koje u matematici postoje. Iz tvog konteksta, kada bi uzeo bilo koju kombinaciju oduzimanja, a da razlika ispred broja zahteva minus ne bi nikako bila moguća. Ako je u matematici 1-2= -1 ... u tvom slučaju (pa i u mom nekom kontanju) 1-2 je ne moguće ... jer ne možeš od jednog celog oduzeti ništa više do jednog, jer drugo ne postoji. Tako je i u životu. Prostom reprodukcijom, 2 člana porodice prave trećeg, ali nikako nekome ne možeš oduzeti više života, do njegovog jednog jedinog.
 
Mladi Čoban:
Bre, snajperisto, okani se razmišljanja! Vidiš da ti ne ide... Još uvek si na razini Zenonovih paradoksa.

Svako ko ima tekući račun, zna da, kad od nule oduzmeš nešto, onda si u minusu. Ti bi, care, misleći da nula manje nešto daje nulu, pisao čekove bez pokrića dok te ne uhapse zbog duga. Ljubi te majka pametnog!

Primitivni covece,

To sto svi koji imaju tekuci racun i sto znaju da kad od nule oduzmes nesto onda si u minusu, to je veoma lepo i korisno i nadasve prakticno za njih same.

No ovde se radi o jednom, veoma produbljenom problemu koji ti na zalost, nisi razumeo iako sam ga ja jos i prilagodio tvom nivou.

Cobanine,

u matematici od nule ne oduzimamo novac, vec oduzimamo jedan deo od nule i na kraju dobijamo taj deo u minusu. To je protivno razumu, jer znamo da ako od nista oduzmes jedan deo ti ces opet imati nista odnosno - nulu.

Molim te vise da ne izigravas onu pticu, grlicu, i da mi obasipaš misli fecesima.
 
scharfschuetze:
Nisi. Opet si nam darovao jedan feces.
Da rezimiram: od tri pokušaja oduzimanja nečega od nule, jednom smo dobili nulu, a dva puta feces - prema tvom sopstvenom tumačenju. Kako onda možeš da zaključiš da oduzimanje od nule (uvek) daje nulu?

Čini se da si u kontradikciji sa samim sobom.

Dobro da se nisi dohvatio deljenja s nulom. Tu bi tek bilo svašta...
 
Zashto li mi se chini da su Misanthropos i scharfschuetze jedna osoba...? Hm.

Ti, nemachki prijatelju, sa egzaktnim naukama nisi otishao dalje od "Perica ima 5 jabuka pa 2 da Milici...", zato i postavljash pitanja na razini shestogodishnjaka.
 
ma i nula je nesto...jer da je nula nista,ne bismo kretali od nule...jer ne mozemo krenuti od nicega,posto uvijek moramo da krenemo od necega...:) Znaci,nista ne postoji...a matematika je to fino definisala...:roll: :D
 
LePiaf:
Zashto li mi se chini da su Misanthropos i scharfschuetze jedna osoba...? Hm.

Ti, nemachki prijatelju, sa egzaktnim naukama nisi otishao dalje od "Perica ima 5 jabuka pa 2 da Milici...", zato i postavljash pitanja na razini shestogodishnjaka.


Da, slazem se sa tobom. Problem je upravo taj sto je trebalo da postavljam ovako logicne probleme pred odrasle onda kada sam imao 6 godina a ne sad i kada su me obmanjivali raznim matematickim aksiomama. Sada je suvise kasno. Sada me nikada niko nece proglasiti za Wunderkind-a.

Zavidim deci, ona imaju rafinisanu i neiskvarenu pamet i mnogo im je lakse da pocnu da se bave filozofijom nego nama matorcima.
 
eh...bas pokvariste ovako zanimljivu temu...:? bas vas briga sto ja necu moci zaspati razmisljajuci citavu noc...:wink:
e,stvarno ne znam zasto na ovom forumu cim se pojavi nesto sto nije smrt,zlo,egoizam,sloboda,nice i dr...odmah biva podvedeno pod "razmisljanja malog perice"...:) mozda nije neka "teska" filozofija,a ni "teska" matematika ,ali bi bilo zanimljivo cuti neke odgovore "iz glave",a ne sad pisati romane...Imajte malo obzira prema filozofima pocetnicima...;-)
 
pazi, ne mozes da ogranicis matematiku (kao i bilo koju drugu nauku) na pojmljivo. suvise je subjektivno

i nula nije broj, nula je samo pocetno mesto. osnovna tacka od koje krece brojanje.
posmatraj sabiranje i oduzimanje na brojevnoj pravi. zadas pocetnu tacku, odredis udaljenost od nje za x osnovnih jedinica, i ako imas izraz x-a onda je resenje tacka koju ces da nadjes tako sto od x odmeris a osnovnih jedinica u s,meru pocetne tacke. ako imas sabiranje isto to samo suprotan smer. mislim da ne moram da crtam

ja bar tako posmatram stvari. ako gresim ispravite me ;D

uostalom co(g)ito ergo sum
 
limunada:
eh...bas pokvariste ovako zanimljivu temu...:? bas vas briga sto ja necu moci zaspati razmisljajuci citavu noc...:wink:
e,stvarno ne znam zasto na ovom forumu cim se pojavi nesto sto nije smrt,zlo,egoizam,sloboda,nice i dr...odmah biva podvedeno pod "razmisljanja malog perice"...:) mozda nije neka "teska" filozofija,a ni "teska" matematika ,ali bi bilo zanimljivo cuti neke odgovore "iz glave",a ne sad pisati romane...Imajte malo obzira prema filozofima pocetnicima...;-)

Da, to je lepo sroceno. Ali gresite u jednom smislu, a to je sto s jedne strane osudjujete bagru koja neosnovanim argumentima napada problem koji sam postavio a sa druge strane opet dajete neke komentare koji ocigledno nose poruku blage sprdnje sa temom i njenim cenjenim autorom. Naime, po meni je lose da se klasifikujete zajedno sa tom bandom u smislu sto cete unapred jednim doduse blagim potencijalom - mozda nije neka "teska" filozofija - dati samom sebi jednu direkciju u razmisljanju.
Svakom problemu, ma koliko on delovao banalno treba pristupiti ozbiljno. Zato nemojte sebi dozvoliti da koristite onaj ovcarski stil odnosenja prema problemu, koji smo i ovde imali prilike da vidimo. Naime, tu neki cobanin me je uporedio sa Zenonom iz Eleje u smislu da sam ja na njegovom niskom nivou postavljanja paradoxalnih problema.
Pa kad se malo produbite u problem vidite da taj neki Zenon nije bio toliko beznacajan; zapravo da je bilo tako zasto se onda njegovo ime i dan danas zna? Kada se malo bolje sagleda problem, videce se da do danas jos uvek nisu reseni mnogi od njegovih problema. I svaka reakcija poput one koju nam je prikazao pomenuti ovcar pretstavlja jedan svojvrsni poraz; nesposobnost da se resi problem izaziva bes koji se olicava u omalovazavanju onog ko ga je postavio.
 
scharfschuetze:
Da, to je lepo sroceno. Ali gresite u jednom smislu, a to je sto s jedne strane osudjujete bagru koja neosnovanim argumentima napada problem koji sam postavio a sa druge strane opet dajete neke komentare koji ocigledno nose poruku blage sprdnje sa temom i njenim cenjenim autorom. Naime, po meni je lose da se klasifikujete zajedno sa tom bandom u smislu sto cete unapred jednim doduse blagim potencijalom - mozda nije neka "teska" filozofija - dati samom sebi jednu direkciju u razmisljanju.
Svakom problemu, ma koliko on delovao banalno treba pristupiti ozbiljno. Zato nemojte sebi dozvoliti da koristite onaj ovcarski stil odnosenja prema problemu, koji smo i ovde imali prilike da vidimo. Naime, tu neki cobanin me je uporedio sa Zenonom iz Eleje u smislu da sam ja na njegovom niskom nivou postavljanja paradoxalnih problema.
Pa kad se malo produbite u problem vidite da taj neki Zenon nije bio toliko beznacajan; zapravo da je bilo tako zasto se onda njegovo ime i dan danas zna? Kada se malo bolje sagleda problem, videce se da do danas jos uvek nisu reseni mnogi od njegovih problema. I svaka reakcija poput one koju nam je prikazao pomenuti ovcar pretstavlja jedan svojvrsni poraz; nesposobnost da se resi problem izaziva bes koji se olicava u omalovazavanju onog ko ga je postavio.

A taman sam posla da spavam...:roll:
Eh,bre,nikog ja ne omalovazavam,samo pokusavam da malo priblizim nepomirljive stavove...:)
Opustite se malo,ljudi, nemojte da se hvatate za svaku rijec...Cuj njega "blagi potencijal":roll: Osjecam se kao na optuzenickoj klupi ...
To je ono o cemu sve vrijeme pricam,covjek ovdje ne smije ni zinuti ,a vec je definisan,klasifikovan i smjesten u odredjenu pregradu,a pri tom su mu izbrojane sve tacke,zarezi,akcenti i slicno...Nadam se da ova blaga ironija nikog ne vrijedja...:-)
A kad malo bolje pogledas,vidjeces da se moje misljenje u stvari i podudara s tvojim,sto se tice Zenona i njegovih paradoksa...:wink:
I ne zamjeri... ja sam samo filozof amater i ne snalazim se bas najbolje u ovoj "vucjoj jazbini" ...:wink:
 
Evo, ako mogu ja...
Vidis, postavio si logicki nedoumicu, a hteo si da je predstavis kao filosofski problem... Dobro, logika i filosofija su usko povezane, pa je to u redu. Cak, mislim da je tebi cilj nesto drugo, u celoj temi... Poruka koju nam saljes, a ne konkretno pitanje. To je, u stvari, za tebe sustina... Da objasnis svu povrsnost ljudi, koji kopaju po necemu beznacajnom, a nemaju pojma o sustinskim stvarima. Ma, da ne duzim...
Ovako... Stvari posmatras bas onako, kako mislis da ih poimaju osobe kojih se gnusas. Brojeve vidis na nacin pecinskih ljudi. Vezujes ih za ovce, goveda ili kruske... Zamislimo da broj ne oznacava odredjeni predmet, nego - odredjenu vrednost. Sto i jeste tacno... Nula nije broj, nego je nulta vrednost. Tako ces lakse da sazvaces i pricu o zaduzivanju sa cekovima. Recimo, nesto vredi dva dinara... A nesto ne vredi nista, dobijes ga badava. A za nesto tebi plate...
A posto volis da ljudima odredjujes karakteristike na osnovu njihovih kvaliteta, probacu ovo jos slikovitije da ti objasnim...
O nekim ljudima imam visoko misljenje na forumu... Oni imaju ocenu 5. Neki su bezveze... nit' smrde, nit' mirisu... kao da ne postoje. Zato su oni 0. Ali ti si negativan, covece... Ti si kontra od ostalih. Tebi moramo dodeliti negativnu vrednost... -5. Brojevi sluze, da izraze vrednost, a ne obavezno kolicinu... Razumes? Eto, vidis da nije bilo tesko...
Znam da se zbog ovog saznanja neces osecati manje pametnim, ali nemoj druge smatrati glupljim no sto jesu.
 
Julian_Duranona:
Evo, ako mogu ja...
Vidis, postavio si logicki nedoumicu, a hteo si da je predstavis kao filosofski problem... Dobro, logika i filosofija su usko povezane, pa je to u redu. Cak, mislim da je tebi cilj nesto drugo, u celoj temi... Poruka koju nam saljes, a ne konkretno pitanje. To je, u stvari, za tebe sustina... Da objasnis svu povrsnost ljudi, koji kopaju po necemu beznacajnom, a nemaju pojma o sustinskim stvarima. Ma, da ne duzim...
Ovako... Stvari posmatras bas onako, kako mislis da ih poimaju osobe kojih se gnusas. Brojeve vidis na nacin pecinskih ljudi. Vezujes ih za ovce, goveda ili kruske... Zamislimo da broj ne oznacava odredjeni predmet, nego - odredjenu vrednost. Sto i jeste tacno... Nula nije broj, nego je nulta vrednost. Tako ces lakse da sazvaces i pricu o zaduzivanju sa cekovima. Recimo, nesto vredi dva dinara... A nesto ne vredi nista, dobijes ga badava. A za nesto tebi plate...
A posto volis da ljudima odredjujes karakteristike na osnovu njihovih kvaliteta, probacu ovo jos slikovitije da ti objasnim...
O nekim ljudima imam visoko misljenje na forumu... Oni imaju ocenu 5. Neki su bezveze... nit' smrde, nit' mirisu... kao da ne postoje. Zato su oni 0. Ali ti si negativan, covece... Ti si kontra od ostalih. Tebi moramo dodeliti negativnu vrednost... -5. Brojevi sluze, da izraze vrednost, a ne obavezno kolicinu... Razumes? Eto, vidis da nije bilo tesko...
Znam da se zbog ovog saznanja neces osecati manje pametnim, ali nemoj druge smatrati glupljim no sto jesu.
Nemoj mu tako strogo suditi, brate. Simpatičan je lik, samo malo zelen i umišljen. I malo mizantrop. (Ili se možda le pile vara?) Kad poraste - samo će mu se kasti.
 
Kako vidim, svi su sebe okvalifikovali kao slabiju stranu, sebe pronasli u onoj uvodnoj reci scharfcheutze-a... a da vas niko tu konkretno nije smestio, ili takvim okarakterisao. Mogao je neko od vas da pomisli kako mozda malo vise vredi, i tako nezadovoljan onim ostatkom (vecinom) pristati u kritici beslovesnih glava u tanjiru.

Pa ipak, ja nisam pomislio za vas da ste svi u stvari jedna ista osoba. Ako se pojavi jos neko nezadovoljan drugima (ne mora biti genij, moze biti sasvim obican, normalan lik) i bude dovoljno energican i iskren, mozda ce i on biti "asimilovan" u Mizantropa.

Pazljivije citanje bi i ovde bilo od pomoci. Govorio sam o tome da su najveci mizantropi oni koji ne razmisljaju, ili koji "grebu po povrsini" (iako to grebanje nema veze sa zaustavljanjem na logici), i ponasaju se otprilike onako kako vi to radite (ne zelim da vas nazovem "dragim", jer mi niste ni u kom slucaju, i tu sam iskreniji od onoga sa nemackim nickom). Dragi su mi ljudi koji makar uvide povrsnost/glupost onde gde je zaista ima i to u izobilju, pa i ako takvi ne bi kazali nista duboko. Vazno je upozoriti na tu glupost, narocito ovde gde ona uzdignute i ponosne glave likuje.

Liku sa nemackim nickom sam zeleo da kazem samo to da mi se dopada sto je energican i iskren prema onima koje ne podnosi. Ti ljudi pokrecu stvari, ako usput ne izgube volju (kao sto sam je ja izgubio iz iskustva sa - otprilike - ljudima kakvim se vi prozivate da jeste).
 

Back
Top