Dečje razglednice

Dlakava_Strvina

Ističe se
Banovan
Poruka
2.942
Želeo bih nešto da Vam ispričam a ako nemate živaca da sve pročitate odmah snimite ovu stranicu pa pročitajte kasnije...

Nekim poslom odoh juče do centra grada. Ulica Makedonska. Uobičajena gužva petkom popodne a i ovi iz Beograd Put-a kao da prave onaj holivudski bulevar sa zvezdama a ne popločanu ulicu. Podsetio bih dotične da je tehnika izrade puteva unapredjena još u rimsko doba, te mi nije jasno zašto se toliko vuku?
I tako razmišljajući da li sam nagazio na pravilno postavljenu pločicu i izbegavajući idiote koji em što vas vide na 10 metara da im idete u susret nego se još drsko ukrute "jer ste im na putu", videh jednu veoma mladu devojku.
Delovala je pomalo odsutno u pogledu i kao da nije znala gde će da ide. Srednjeg rasta, U nekoj perjanoj jakni i sa nekom ružnom grubom torbetinom, otvorenom i okačenom o rame. Nije žurila zapravo nigde. Uprkos mom brzom hodu, pogledi su nam se na čas sreli i ona je oborila pogled te okrenula glavu na drugu stranu. Dok sam prolazio tik pored nje, glasom pravednika upita: "Izvinite da li mogu nešto da Vas pitam?" Naviknut na svašta po ovom gradu, zastadoh, pa šta bude. Naravno, sa namerom da ako se radi o nekim "duhovnim organizacijama" tj "kvazi-filozofima sa Krstarice" da je lepo oteram gde treba a i treba. Takvi se prepoznaju zato što uvek mirno i jednoličnim tonom razgovaraju sa svojom žrtvom. Vremena su teška za običan svet a za mutivode dušu dalo, po običaju nepisanom.
Pitanje koje je usledilo gotovo da me je sledilo jer je išlo u totalno drugom pravcu:"Da li bi ste kupili jednu razglednicu koju su nacrtala deca iz Zvečanske?" Nespretno je izvadila hrpu razglednica iz one torbe. Tako jednim tihim, melanholičnim glasom, kao da nikada nije sreće imala. Bilo mi je jasno da spada u "stariju decu" te ustanove a one razglednice je grčila u ruci i samo u njih gledala. "Evo, ako ne verujete, ima pečat unutra da je stvarno iz centra!", otvarajući jednu. Ja sam i dalje bio u šoku ali ne više zbog nje nego zbog nekih stvari kojih je verovatno i ona svesna a možda i nije, u svakom slučaju nije odgovorila na moje glupo pitanje:"Da mi je znati gde su sad onoliki narodni dušebriznici?"
Bilo je tri različite slike sa zimskim motivima. A zimu i bilo šta u vezi iste volim više nego išta. Opčinjen onim crtežima, mlada devojka opet progovori:"A imam i račun ako Vam treba, da sve bude u redu. Samo 100 dinara jedna". Malo pod nekim tužnim utiskom a više iz ljudskosti, znajući da im neću promeniti živote mnogo, kupih jednu. Onda mi bi neprijatno što imam krupniju novčanicu, a ona posle malo razmišljanja reče da ima da vrati. Kusur je vraćala lagano, zavlaćeći ruku u onu torbu iznova za svaku novčanicu, i ponovo smo brojali da niko ne bude "na šteti".
A verujem da će skupiti dovoljno za neku njihovu proslavu. Verujte da deca koja su prinudjena na život u domovima imaju malo drugačiji pogled na svet. Dečja okrutnost je tamo neminovna bez roditeljske ljubavi koju ni jedan vaspitač ne može da zameni. Borba za opstanak u malom, pravo jačeg itd. Pročitah skoro u novinama kako u pojedinim domovima za napuštenu decu ili ometenu u razvoju njihovi upravnici potkradaju od džeparaca za "poslovne ručkove", da bi se umilostivili nekom političaru i time zadržali svoju funkciju. Prijatno im bilo.
Trk do centra, kupite neku razglednicu! Na gluposti bacate pare, a ovo nije mnogo. Njima jeste. Da znate samo koliko je ljudi stojalo malo dalje, nekih 100 metara,ispred onog automobila "ogrebi blagoš tebi" narodne lutrije. Koliko je grebatora bilo to popodne i bacilo pare zalud. Izgleda da je bila druga rima kod njih.
Nemojte da ste kao oni - kupite razglednicu dece iz Zvečanske! Tako će dobiti svi - i ta deca a i Vi.
 
da.ja kupujem stalno dečije rukotvorine.nosim garderobu od moje i komšijske dece,bar u crveni krst.tamo uvek ima neko ko čeka neku crkavicu,za svaku novu godinu,godinama unazad pravim desetak paketića...za dečake i devojčice sa igračkama i slatkišima...i svaki put kada odem da odnesem isplačem reku, jer me boli kako su tako mali a tako sami.a raduju se nekim jeftinim lutkicama i gledaju me zahvalno.samo da ih vidite kako su lepa ta deca ...ja uvek šaljem sms za nastradale,za operacije...zaista to je tako malo,a njim amoćda ćivot znači.kakav greb-greb,lotto...u pravu si.potpuno se slažem.strašno je to što si napisao za upravnike,ja nemogu da verujem. bila je lepa emisija sa domcima na B92 pre neki dan. to je ozbiljan problem svakog društva, a o njima niko ništa ne priča ko da su leprozni. ma kakvo nam je uređenje, takve nam i navike
:roll:
 
Mnogo tuzna i istinita prica.Svaki put kada sam isla u Beograd kupila sam masu takvih razglednica.Ne zato sto su mi se svidjale, nego zato sto sam znala da je bolje da kupim bas te razglednice, nego hrpu stvari koje bi mi se samo vucarale okolo i uopste mi ne bi trebale.Ovako znam da sam bar nekom napravila malu radost i to me cini sretnom.
 
kao shto sam an nekoj temi vetj rekla, ne volim da dajem pare ljudima na ulici i mrzim kad me zaustavljaju na istoj, ali kad vidim te razglednice, stanem ko ukopana... kupila sam nekoliko razglednica, iz vishe navrata, kad god me zaustave... a ovih dana prodaju i neke kao rasporede chasova ispred pravnog, kuda igrom sluchaja prolazim svaki dan... kupila sam dva puta, aispostavilo se i mama da je kupila jednom... ne zalim za tim parama... a vetj cele godine skupljam stvari koje su upotrebljive, a meni ne trebaju pa da im nosim oko nove godine... oni paketitji i slichno, kao shto reche pajamaca, gledam da odnesem kad god mogu... ma ne znma... tuzno mi to...
 
Jednom davno sam na poslu stavila teglu i u nju smo svi ubacivali pare, 6 mjeseci....i skupili pristojnu sumu, nazvali direktora iz lokalnog doma za nezbrinutu djecu i pitali ga sta djeci najvise treba....on rekao HRANE...sve pare smo dali za krompir, kupus, mlijeko, makarone, sireve, salame....i slatkise....kako su ona djecica trcala oko nas kad smo to donijeli...eh, kad samo pocnem da mislim....da ja opet onu teglicu stavim na sto?
 
eh da zaboravih da napishem jednu prichicu...
prijatelj mojih roditelja, godinama pokushavao da se snadje ovde (a imao je 2 faxa i nishta), i jednom mu dune - ide u ameriku... to je bilo pre desetak godina... odseli se on tamo, otvori gradjevinsku firmu, napuni se parama samo tako... i ozeni nekom amerikankom... medjutim nisu mogli da imaju dece... i reshe da usvoje dechaka... i dodju iz NY u zvechansku (naravno an njegov nagovor) i usvoje preslatkog klinca, od svega par meseci... odvedu ga u NY i mali ima sve shto pozeli... posle nekog vremena, tipa 2 godine odluche oni da bi voleli da usvoje josh jedno dete, ovog puta devojchicu, i dodju ponovo u bg, kad tamo se ispostavi da je majka onog klinca ostavila josh jednu bebe, i oni reshe da je uzmu iako nije zensko, da bratja budu zajedno... i sad oni sretjno zive u NY, klinci znaju sve, odkud oni tu, ko su, shta su... imaju sve shto pozele, jer je ta firma u medjuvremenu postala jedna od vodetjih u SAD-u... i ja mislim da su ti ljudi carevi...
i jedino shto mi nije jasno u celoj toj prichi jeste ta majka koja je ostavila dvoje dece u zvechanskoj... jedno da je ostavila pa josh i da skontash... kreten, zayebala se, shat sad... ali da si imalo savestan ne bi se zayebao dva puta... ne znam... ne kontam to...
 
bigsister:
i jedino shto mi nije jasno u celoj toj prichi jeste ta majka koja je ostavila dvoje dece u zvechanskoj... jedno da je ostavila pa josh i da skontash... kreten, zayebala se, shat sad... ali da si imalo savestan ne bi se zayebao dva puta... ne znam... ne kontam to...

Posteno receno ni ja ne kontam to uopste, ali procitah jednu lepu mudrost na ovom forumu.
Ne kritikuj nikoga do nisi barem milju hodao u njegovim cipelama
 
Nemoj pogresno da me razumes, ne branim ja tu zenu uopste samo kazem da ne treba suditi o nekom dok ne upoznas njegovu situaciju.
Postoje sasvim razumljive situacije kad bi ta zena i drugi put morala da ostavi dete.Cudne su ljudske sudbine, a sa druge strane mozda je stvarno "kreten" ali ne treba suditi o tema kad ne znas situaciju.
Ma poceo sam da pametujem previse...
 
loop:
Nemoj pogresno da me razumes, ne branim ja tu zenu uopste samo kazem da ne treba suditi o nekom dok ne upoznas njegovu situaciju.
Postoje sasvim razumljive situacije kad bi ta zena i drugi put morala da ostavi dete.Cudne su ljudske sudbine, a sa druge strane mozda je stvarno "kreten" ali ne treba suditi o tema kad ne znas situaciju.
Ma poceo sam da pametujem previse...

Nije tu SAMO MAJKA KRIVA!
Za dete je potreban i OTAC!
Dakle obe strane su ostavile dete...

Dok ovo pišete oni su i dalje - SAMI I BEZ IKOGA!
 
loop:
Nemoj pogresno da me razumes, ne branim ja tu zenu uopste samo kazem da ne treba suditi o nekom dok ne upoznas njegovu situaciju.
Postoje sasvim razumljive situacije kad bi ta zena i drugi put morala da ostavi dete.Cudne su ljudske sudbine, a sa druge strane mozda je stvarno "kreten" ali ne treba suditi o tema kad ne znas situaciju.
Ma poceo sam da pametujem previse...
i sad is ti kao neki pametan? :lol: :lol: :lol:
ma slazem se, ali sam bila u transu dok sam pisala... :D
 
E Stvrino , tuzne su ljudske sudbine.Sta ti je covek, pohlepna masina.Hoce za 30 din. da postane milioner.Misli to ce mu doneti srecu u zivotu.A i moji roditelji su takvi.Ali ne krivim ja njih, i ne trudim se da ih promenim.
Ja znam iz licnog iskustva da u kocki uvek gubis, cak i onda kad dobijes.Djavo je to.
Ali ni ne pomazem toj deci, barem ne novcano.Zasto? Zato sto sam se oslobodio novca.Ne u potpunosti jel je on neophodan ali se u niukom slucaju ne trudim da ga imam.Skupljam ove metalne novcice, pa kad se nakupe ja ih utrosim na nesto pametno.
Ali toj deci mi novcano ne mozemo pomoci.Nije bogat onaj ko ima najvise, nego onaj kome najmanje treba.
Da mene pare interesuju i da ih imam, opet ne bih otisao i dao toj deci pare.Mislis da bi oni bili srecniji sa tim parama. Ne samo bi postali pohlepniji i iskvareniji.Njima treba podrska i ljubav.
Tragedija je to kad nemas nikog svog na svetu.Prava tragedija.Dovoljno je da zamislis samo.

...

Ali njima novac ne moze pomoci.Ali paznja te devojke i njihova briga o njima, to je ono sto njima treba.Pozdravljam tvoj gest.No to su samo iskrice pravih vrednosti u ovom surovom covecijem sveti.A mi ljudi nismo ni malo svesni svoje ne svesti.Samo ih se setimo tako kad nas jedna nemocna dusa podseti na njeno bitisanje.No priznaj i sebi , kao sto ja priznajem sebi da ce doci situacija kad ces imati mnogo vise para u dzepu nego tog dana i kad se neces setiti tih malisana vec ce te nesto povesti nekim drugim putem.
Naravno ne kazem da nema ljudi koji nisu svakog dana svesni strukture ovog drustva i kojima nije najvaznija samo sreca i sreca svojih bliznjih, vec cesto uoce,pomisle na one kojima je njihova pomoc potrebna.E takvima ja skidam kapu. Partizansku;)

pozz
 
I jos nesto.
Uzmimo primer jedno Mateje Kezmana.
Sta mislite kada bi on vecu stvar uradio?
Da je uplatio 10.000 evra domu u Zvacanskoj ili da je otisao i proveo jedno popodne sa tom decom tamo i da je igrao fudbal sa njima, da im je poklonio potpisane dreseve i sl.
Zato kazem da samo novac nije dovoljan :idea:
 
Dlakava_Strvina:
Izvinite, da li ste pročitali "priču" koju ni malo nisam ulepšao?
Znam šta znači život u zatvorenom, pa eto...
izvinte... nisam gledala da ste vi postavili temu... tachnije nisam uopshte nik gledala... a zbunila sam se, jer bi mi bash bilo bedno da neko o ovome pishe to ironichno...
@loop nije bilo tebi namenjeno... :)
 
loop:
I jos nesto.
Uzmimo primer jedno Mateje Kezmana.
Sta mislite kada bi on vecu stvar uradio?
Da je uplatio 10.000 evra domu u Zvacanskoj ili da je otisao i proveo jedno popodne sa tom decom tamo i da je igrao fudbal sa njima, da im je poklonio potpisane dreseve i sl.
Zato kazem da samo novac nije dovoljan :idea:

Znam šta si mislio.
Nije novost da poznate ličnosti poklanjaju deo zarade takvim ustanovama - anonimno.
Tužno je da oni koji su se "nafatirali" preko ovog naroda kroz političko-ekonomske egzibicije, zatvaraju oči ili se prave dobričiniteljima tako što ćemo preko njihovih SMS-ova slati pomoć.
Sećaš se da je i u dnevnim novinama bilo puno tužnih priča (neophodne operacije sa neizvesnim srećnim ishodom ili izvesnim nesrećnim ishodom ako pomoć ne stigne)
Tako da, bez obzira na sve okolnosti, ako postoji bilo kakva mogućnost da pomognete unesrećenim, to uradite obavezno.
 

Back
Top