Ugradnja drugog hard diska u komp

bojance

Zainteresovan član
Poruka
265
Hteo bih da kupim jedan polovan hard disk od 10-20 Gb (koliko to uopste kosta?).E sad,da li ja mogu njega da jednostavno povezem i koristim i kako (jel trebaju neki novi kablovi i tako to?)Da li je potrebna nova instalacija sistema,da li ce Windows XP sam prepoznati nov hard?Mislio sam da na starom hardu od 5 Gb (koji sada posedujem) drzim samo XP i neke programe a na ovom novom hardu koji cu kupiti samo igrice i ostalo.Poz!
 
Malo me cudi taj XP na hardu od 5 Gb...
Ako imas jedan hard( pretpostavljam...) ne trebaju ti nikakvi dodatni kablovi, ovako ga samo povezes na primary slave i namestis u bios-u...
Oko cene harda se ne razumem (precizno) ali ti je 100% povoljnije da uzmes neki hard od 40-80 Gb(nov ili polovan), posto im je pala cena pa sad je extra mala razlika izmedju harda od 40 i 10 (u ceni...)...
 
Upravo tako. Ne vredi kupovati polovnjake, novi su dosta jeftini, naročito oni od 40-tak gb.
Reinstalacija Windows-a ti nije uopšte potreban, ako ostavljaš i onaj stari u sistemu. Inače po meni više vredi držati sistem na novom hardu, ako kupiš, jer je brži. Ako imaš stariji komp verovatno u BIOS ćeš morati, da pročačkaš(nije 100%), ali samo oprezno, ako se ne snalaziš, pozovi nekog, za pomoć, jer možeš gadno zayebati sebe!
 
Kad uključiš komp, on će ti tražiti operativni sistem na određenim relacijama, odnosno određenim disk(optički, hard) jedinicama. Koja će to biti jedinica, nameštena je na boot sekciji bios-a, a kako ja znam(možda nisam u pravu 100%) to traženje povezano je i sa tim, da li je određena disk jedinica na master ili na slave(sluga u na Srpskom) modu. Inače, ako si već video računar rastavljen, video si široke kablove, koje izlaze iz matične ploče, a povezan je na disk jedinice. E sad, ako vežeš samo jedan npr. hard na ovaj, zvani IDE kabl, onda jumper(koji se nalazi na strani diska, u obliku je kao, da su jedan pored drugog više bakarnih igla,povezan sa malim kratkospjnikom) trebaš da staviš na master. Ako međutim stavljaš i drugi, bilo optički, ili HDD uređaj na isti kabl, njega obavezno trebaš, da staviš na slave opciju. Šeme povezivanja su ti tačno navedene na disku, njih treba strogo poštovati, inače Win ti ne prepoznaje uređaj. Ako koristiš Maxtor disk, onda jumper jednostavno samo skineš, da bi ti bio u slave modu, za ostalo ne znam.
Pretpostavljam, da ti je na jedan kabl povezan hard, a na drugi cd. Ako uzmeš nov hard, njega stavi na slave, i prikači ga na onaj IDE, gde ti je stari hard.
Ako ti je na jednom kablu i hard, i cd, onda trebaš naći drugi kabl,koji sigurno postoji, već u kompu, i da na njega priključiš nov, ali sad u master modu. Naravno, u oba slučaja treba da priključiš i kabl za napajanje, jer inače disk bi ostao bez struje. Ovaj ti je tanji od IDE-a, i sastavljen je od višebojnih provodnika, koji se završavaju u plastičnom kraju.
Dobro proveri sve, pre nego što počneš, i puno sreće!!
Ps:ako sam nešto pogrešio, ispravite me, ali onaj praktični deo mislim da sam objasnio dobro

Pozdrav!
 
stoj stoj, covek kaze da ima HD od 5GB onda je to dosta starija masina i nije nemoguce da ima samo 1 trakasti data kabl a trebace mu dva za to sta zeli, ali to nije skupo. Kad sam ja svojevremno kupovao kostao je izmedju 5 i 10 maraka!!. znaci ispod 5 €
drugo, obavezno u biosu proveriti sve uredjaje da li ih je komp prepoznao
trece, ipak savetujem da za prvi put pozoves nekog druga koji to zna (sigurno znas bar jednog) i da gledas kako to radi :)
 
Potpuno si u pravu tab. Dodao bih samo, da IDE košta oko 180 dinara, bar sam ja za toliko kupio.
Inače meni teško je poveriti, da čovek igra igrice, kao što je Counter strike, na 5GB, odnosno pripadajućoj konfiguraciji, ali sve je moguće, samo je manje više teže izvesti! :-) Kad bi bojance dao više podataka o svojoj mašini, bilo bi jasnije.
Za bios ne znam šta reći, jer koliko kuća(biosa-a), toliko običaja, pa i ja kažem, bolje sprečiti nego lečiti!
Ps:Ako imam neke greške u kucanju, sad sam se vratio sa žurke!! 8-)
 
Otvorio sam kuciste i video da imam prostor za jos jedan floppy,3 cd-roma i 2 hard diska.E sad nasao sam puno kablova:3 za struju (oni sto se nace za vent),4 neka prikljucka ali sam konstatovao da imam tacno jos toliko produzetaka za jos jedan hard,valjda.
 
Procesor:Intel Pentium II,300 Mhz,
Matična ploča:Tekram P6L40-A4/Genius G6-LA3,i440LX
Monitor:Relisys TE770,crt,17''
Memorija:256 SDRAM
Grafička kartica:nVidia GF2 MX400,32 Mb
Hard disk:Quantum Fireball E5.1A (5 Gb,5200 o/min,Ultra-ATA/33)
Cd rom:LG 52x max
Zvučna kartica:ESS ES1869 Audio drive
Modem:Elsa Microlink 56K,eksterni
Zvučnici:Genius SP-Q06S,120 W
Miš:Labtec optical mouse
Tastatura:Neo KB2201
Kućište:ATX,230 W
Floppy:Standard
Operativni sistem:Windows XP Professional,SP2

Eto to su podaci vezani za moj komp...
 
Pre nego shto kupish nov HDD, proveri koliki max. HDD mozesh da stavish u tvoj komp, a da ga plocha vidi celog! U sluchaju tvog chipseta, mislim da je najveci hard koji ca da radi 37GB, mada to zavisi i od proizvodjacha ploche i verzije BIOS-a, pa moze (opet u tvom sluchaju) da varira od 8,4GB do chak 80GB. Najbolje reshenje je da ponesesh komp tamo gde cesh da kupish komp, pa da na licu mesta vidish da li ce da radi u punoj velichini. Poz.
 
Vala namucih se dok sam nasao datasheet tvoje ploce. Znaci:

Technical Specifications:
Processor:
SLOT 1 architecture supports Intel® Pentium® II (up to 366Mhz - Pentium® II CPUs over 366Mhz use 100Mhz FSB which this board DOES NOT support)
Intel® SLOT 1 Celeron® Processors up to 533Mhz supported
Intel® Socket 370 Celeron® FC-PGA Processors up to 766Mhz supported using P6TS3 Adapter Card
Speed Switching Voltage Regulator: 1.3V~3.5V
Chipset:
Intel® 440LX PCIset
60Mhz, 66Mhz, 75Mhz and 83Mhz Speeds supported
BIOS:
Flash EPROM
Award® PCI BIOS
On screen "Plug-and-Play" Setup
On-board Symbios® SCSI BIOS
Cache Memory:
Built-in to Pentium® II processor module
System Memory:
(4) 168-pin DIMM Sockets
Maximum 512MB RAM
EDO DRAM DIMMs
3.3V SDRAM DIMMs
3.3V SDRAM DIMMs supported: Non-Buffered, SPD EEPROM
On-Board EIDE:
(2) UltraDMA/33 PCI Bus Master IDE Ports
LBA Mode, Enhanced PIO Mode, 4HD Autodetect
On-Board Super I/O:
(1) Floppy Controller (up to 2.88 MB)
(2) Serial Ports (16550 UART)
(1) Parallel Port (EPP/ECP)
(2) USB Ports
Expansion Slots:
(1) AGP Slot
(4) 32-bit PCI Bus Master Slots
(3) 16-bit ISA Slots
Dimensions:
ATX Form Factor: 305mm x 195mm (12.0" x 7.7")
System Requirements:
ATX Case & Power Supply

Ali ne nadjoh koliki je maximum GB. Posto je ploca iz '97, ne verujem da je moze veliki kapacitet. A da, htedoh da te priupitam, kako ti radi taj XP leba ti? To mora da sece ko ludo... Instaliraj ti lepo win98...
 
Pa iskreno da vam kazem moje iskustvo..

Na racunaru slicnom bojancetovom isto sam uspio da uradim XP OS doduse bez SP2 sa cijelih 128 MB RAM, radio je i radi i danas kod covjeka... Ne moze da se ocekuje nikakva posebna brzina ali eto radi i za Office i tako koje kakve sitnice je vise nego li odlican.. Koliko sam informisan za ove masine ne moze da se stavi HDD veci od 20 GB..

Pozdrav...
 
hdd od 20 Gb kosta 25 evra polovan, a sto se tice tvoje masine ja bi ti preporucio da to prodas i uzmes neku 3 ili eventualno neku 4,sada ti je to dosta jeftino.Za tu tvoju plocu mozes da stavis najvise 30 GB.
Idi do Pc dikonta i vidi koje su cene.
Ako neces onda se vrati na win 98 ili 95
Poz!!!
 

Back
Top