Nobelova nagrada za književnost

vladalacsveta

Početnik
Poruka
9
Kontroverzni britanski pisac pozorišnih tekstova i aktivista Harold Pinter je osvojio Nobelovu nagradu za književnost.

Pinter (75), među čijim se komadima nalaze i "The Birthday Party" i "Betrayal" je u četvrtak, 13. oktobra, proglašen dobitnikom novčane nagrade u iznosu od 1,3 miliona dolara.

Pinter se smatra najvećim živim britanskim piscem pozorišnih komada.

U saopštenju Nobelove zadužbine se, između ostalog, navodi da Pinter u svom radu "otkriva bezdane u svakodnevnim pričama", kao i da je "Pinter vratio pozorište na osnovne elemente: Zatvoren prostor i nepredvidiv dijalog, gde ljudi zavise jedni od drugih, a varke se ruše."

"Njegov slobodni stil, pun pretećih tišina, doprineo je stvaranju prideva 'Pinterovski'."

Sedamdesetpetogodišnji stanovnik Londona, Pinter je poznat i kao aktivista, i borac za ljudska prava. Autor je preko 30 pozorišnih komada, a piše i poeziju i prozu.

Osvajanjem ove ugledne nagrade on je krenuo stopama veličina kao što su Samuel Becket autor komada Čekajući Godoa, nemački pisac Guenter Grass i John Steinbeck. Francuz Jean-Paul Sartre osvojio je nagradu 1964, ali je odbio da je primi.

Kontroverzni britanski pisac pozorišnih tekstova i aktivista Harold Pinter je osvojio Nobelovu nagradu za književnost.

Pinter (75), među čijim se komadima nalaze i "The Birthday Party" i "Betrayal" je u četvrtak, 13. oktobra, proglašen dobitnikom novčane nagrade u iznosu od 1,3 miliona dolara.

Pinter se smatra najvećim živim britanskim piscem pozorišnih komada.

U saopštenju Nobelove zadužbine se, između ostalog, navodi da Pinter u svom radu "otkriva bezdane u svakodnevnim pričama", kao i da je "Pinter vratio pozorište na osnovne elemente: Zatvoren prostor i nepredvidiv dijalog, gde ljudi zavise jedni od drugih, a varke se ruše."

"Njegov slobodni stil, pun pretećih tišina, doprineo je stvaranju prideva 'Pinterovski'."

Sedamdesetpetogodišnji stanovnik Londona, Pinter je poznat i kao aktivista, i borac za ljudska prava. Autor je preko 30 pozorišnih komada, a piše i poeziju i prozu.

Osvajanjem ove ugledne nagrade on je krenuo stopama veličina kao što su Samuel Becket autor komada Čekajući Godoa, nemački pisac Guenter Grass i John Steinbeck. Francuz Jean-Paul Sartre osvojio je nagradu 1964., ali je odbio da je primi.

Kontroverzni britanski pisac pozorišnih tekstova i aktivista Harold Pinter je osvojio Nobelovu nagradu za književnost.

Pinter (75), među čijim se komadima nalaze i "The Birthday Party" i "Betrayal" je u četvrtak, 13. oktobra, proglašen dobitnikom novčane nagrade u iznosu od 1,3 miliona dolara.

Pinter se smatra najvećim živim britanskim piscem pozorišnih komada.

U saopštenju Nobelove zadužbine se, između ostalog, navodi da Pinter u svom radu "otkriva bezdane u svakodnevnim pričama", kao i da je "Pinter vratio pozorište na osnovne elemente: Zatvoren prostor i nepredvidiv dijalog, gde ljudi zavise jedni od drugih, a varke se ruše."

"Njegov slobodni stil, pun pretećih tišina, doprineo je stvaranju prideva 'Pinterovski'."

Sedamdesetpetogodišnji stanovnik Londona, Pinter je poznat i kao aktivista, i borac za ljudska prava. Autor je preko 30 pozorišnih komada, a piše i poeziju i prozu.

Osvajanjem ove ugledne nagrade on je krenuo stopama veličina kao što su Samuel Becket autor komada Čekajući Godoa, nemački pisac Guenter Grass i John Steinbeck. Francuz Jean-Paul Sartre osvojio je nagradu 1964., ali je odbio da je primi.
 
Baš sam se spremao da otvorim temu, a kad ono-ovo. Šalim se. Pinterovi dramski tekstovi su esencija pozorišne misli. Nagrada je otišla pravom čoveku! Nadam se da će se od sada njegovi tekstovi više i igrati. Plus mu je i što se zalagao protiv NATO bombardovanja kod nas, kao i Handtke.
 
Da se ja pitam,raspustio bih Svedsku akademiju nauka i umetnosti jer je maltene postala humanitarna organizacija za pisce koji i nisu toliko popularni,ali ipak dobijaju nagradu po jako cudnim kriterijumima.
To prosto treba videti kako se odvija,proceduru je nemoguce opisati a kada si na licu mesta izgleda zaista smesno.
 
Dont_Break_The_Oath:
Da se ja pitam,raspustio bih Svedsku akademiju nauka i umetnosti jer je maltene postala humanitarna organizacija za pisce koji i nisu toliko popularni,ali ipak dobijaju nagradu po jako cudnim kriterijumima.
To prosto treba videti kako se odvija,proceduru je nemoguce opisati a kada si na licu mesta izgleda zaista smesno.
Ah, ti bi to dao nekom dovoljno germanizovanom Norvežaninu, hahaha, ili, kako si jednom uslovno naznačio - sebi :D. Tvoji pogledi na književnost toliko su uski da je jedino tvoja isključivost dovoljno velika da povremeno odvuče pažnju na drugu stranu.
 
tropikano:
Baš sam se spremao da otvorim temu, a kad ono-ovo. Šalim se. Pinterovi dramski tekstovi su esencija pozorišne misli. Nagrada je otišla pravom čoveku! Nadam se da će se od sada njegovi tekstovi više i igrati. Plus mu je i što se zalagao protiv NATO bombardovanja kod nas, kao i Handtke.
Slažem se sa izborom za nagradu, ali sam i pomalo tužan. U ovom Beogradu čim se čuje da je neko dobio Nobelovu nagradu cena njegovih/njenih dela se utrostruči. Ono, jes' da se u zbiru tada više čita taj pisac, ali ja lično ga onda manje čitam (ako sam uopšte prethodno nešto i pročitao). Češće se dešava da i ne pokušam da pročitam delo nekog nobelovca jer prosto ne dam lihvarima pare. Onda moram da čekam nekoliko godina da se ovi povodljivci što čitaju samo ono što im se kaže rasklone i da cene posledično padnu, pa da onda mi normalni možemo da kupimo knjige po normalnim cenama i da ih na miru pročitamo...
 
"Britanskog pisca najvise interesuju mracna strana i nesrecni ljudi. Unutarnji strahovi njegovih junaka, ceznja, njihovo osecanje krivice i komplikovani seksualni porivi, nalicje su perfektnih zivota koje su pokusali da izgrade u pokusaju da prezive."

Ne zvuci lose, pojma nemam, nisam ga nikad citala. :lol:
 
zoranh:
Ah, ti bi to dao nekom dovoljno germanizovanom Norvežaninu, hahaha, ili, kako si jednom uslovno naznačio - sebi :D. Tvoji pogledi na književnost toliko su uski da je jedino tvoja isključivost dovoljno velika da povremeno odvuče pažnju na drugu stranu.

Moja iskljucivost je dovoljno iskrena da bi tu istu Nobelovu nagradu dodelio samom sebi.
Naravno da ja kao pisac koji jos uvek ima ljudskosti i karaktera,i onog svog JA koje ste vi izgubili u gomili tolerancije i objektivnosti, imam tako uzak pogled na knjizevnost zato sto postujem samo one koji znaju da pisu,samo one koji znaju da je knjizevnost jako viskoka umetnost i da sa njome ne bi trebalo svako da se bavi.
Uostalom,ako mislis da sam toliko okrenut miloj mi Norveskoj,,ne,ne bi dodelio Nobelovu nagradu nijednom savremenom norveskom piscu,samo zalim zasto ta ista akademija nije dodelila nagradu svom najvecem piscu- Strindberg-u.
Zgadili ste mi se svi vi tako dobrodusni i idiotski svestrani da morate sklapati kompromise sa celim svetom samo da ne bi vodili svoje ratove za svoja individualna prava.
 
Zoranah nisam citala, od Dont Break the Oath jesam jednu pricu. O prvom zato ne mogu njista da kazem, o drugom vec imam sud da je talentovan. Licno mi smeta povremena umisljenost u njegovim postovima, ali s obzirom na moju "starost" gledam na to sa simpatijama. Uvek je mladost, posebno kad je udruzena sa znacajnim talentom (poput njegovog) nadobudna, eksplozivna, iskljuciva, netolerantna. Daleko od toga da se slazem sa svim sto on napise, ali mi i ne smeta mnogo kada pretera u isticanju sebe.

Sasvim je nebitno da li svako od nas veruje da bas on zasluzuje Nobelovu nagradu (i ja sam to svojevremeno verovala za sebe) i da li ceni samo jednog ili 101 pisca. Ionako ce nam vreme svima biti sudija. Dajte da pricamo i razmenjujemo postove o konstruktivnim stvarima, mozda naucimo nesto jedni od drugih, mozda neko pomogne nekome (evo, par ljudi mi se javilo vezano za temu oko objavljivanja prve knjige i meni ce biti zaista drago ako im neko moje iskustvo bude pomoglo u tome). Ne moramo da prenosimo i kopiramo skupstinsku atmosferu, pricamo o lepim i vaznim stvarima u koje svi verujemo i koje nam svima puno znace.
 
Konačno je Pinter dobio NN.
jedan od najvećih dramskim pisaca izjavio je da ga je nagrada obradovala i prokomentarisao "Čudim se, čudim se..." Danas sam pročitao txt koji ilustruje raspoloženje Hrvata povodom proglašenja Pintera za laureata.
" Dobitnik Nobelove nagrade je branitelj Miloševića" je naslov, a u daljem tekstu stoji:
Milošević je odbio poljubiti američku stražnjicu, i Klinton je udario srpski narod u glavu.
Svrstavanje Harolda Pintera uz Miloševićev režim 1999. godine kad je NATO bombardovao zbog srpske tiranije na Kosovu, izazvalo je "buru" neodobravanja širom sveta. Pinter je 2001. godine stavio potpis na peticiju Međunarodnog komiteta za odbranu obranu Slobodana Miloševića, zahtevajući da se "najozloglašeniji haški optuženik za ratni zločin pusti na slobodu"
 
HeBePoBaTaH_:
Konačno je Pinter dobio NN.
jedan od najvećih dramskim pisaca izjavio je da ga je nagrada obradovala i prokomentarisao "Čudim se, čudim se..." Danas sam pročitao txt koji ilustruje raspoloženje Hrvata povodom proglašenja Pintera za laureata.
" Dobitnik Nobelove nagrade je branitelj Miloševića" je naslov, a u daljem tekstu stoji:
Milošević je odbio poljubiti američku stražnjicu, i Klinton je udario srpski narod u glavu.
Svrstavanje Harolda Pintera uz Miloševićev režim 1999. godine kad je NATO bombardovao zbog srpske tiranije na Kosovu, izazvalo je "buru" neodobravanja širom sveta. Pinter je 2001. godine stavio potpis na peticiju Međunarodnog komiteta za odbranu obranu Slobodana Miloševića, zahtevajući da se "najozloglašeniji haški optuženik za ratni zločin pusti na slobodu"


Sorry, ali kakve to veze ima sa Pinterovim knjizevnim opusom? Da li si ga citao? Da li gorenavedeni citat umanjuje njegov znacaj kao velikog knjizevnika? Par primera, onako, iz rukava:
- Crnjanski - bio naklonjen cetnicima
- Ducic - takodje
- Hamsun - uz naciste
- Gete - odbijao bilo kakav politicki angazman
- Andric - isto kao i Gete
Zar su zbog toga manje vredni za istoriju knjizevnosti? Zar mislis da ce Pinter u istoriji ostati upamcen po tome sto je potpisao nesto za ili protiv nekog tamo Milosevica, ili po svojim dramama, koje ce nadziveti i njega i nas?

Ili si samo hteo da nas informises sta pisu Hrvati? A kad su pa oni pisali bilo sta afirmativno o bilo kome ko ima bilo kakve veze sa Srbijom?
 
Zaboravila si Dragišu Vasića, njega ne smeš da zaboraviš, ukoliko pominješ srpske pisce u kontekstu koji navodiš. (Dučić i Crnjanski naklonjeni DESNICI, kao političkoj opciji, ne četnicima! Geteova dela su bila u najvećem broju škola u nacističkoj Nem zabranjena, nije smeo da se tumači kao pacifista... i tako dalje ja "iz rukava")
Ne, pogrešno si razumela, naravno da sam čitao Pintera, on je svestraniji nego što se inače zna, bavio se i glumom, odgledao sam i mnoge adaptacije književnih predložaka koje je Pinter pretočio u scenarija za film npr Kafkin "Proces". On je jedan od najvećih živih klasika, ime koje samo po sebi, ne može da se zaobiđe niti smeju da mu se pripisuju negativne konotacije. Tekst koji sam danas pročitao, nisam komentarisao, on zapravo govori o svemu što neko ima obraza da ispolitizuje.
 
HeBePoBaTaH_:
Zaboravila si Dragišu Vasića, njega ne smeš da zaboraviš, ukoliko pominješ srpske pisce u kontekstu koji navodiš. (Dučić i Crnjanski naklonjeni DESNICI, kao političkoj opciji, ne četnicima! Geteova dela su bila u najvećem broju škola u nacističkoj Nem zabranjena, nije smeo da se tumači kao pacifista... i tako dalje ja "iz rukava")


Tacno, a cini mi se da je i Krakov bio na toj listi ozloglasenih.

HeBePoBaTaH_:
Ne, pogrešno si razumela

Ups, sorry. 8-)
 
"Narodna knjiga" specijalno za Sajam knjiga sprema osam novih drama ovogodišnjeg dobitnika Nobelove nagrade za književnost Harolda Pintera u prevodu Borivoja Gerzića.
Naslov knjige je "Mesečina", a pored ovog komada nalaze se još i:
Monolog, Glasovi porodice, Jedna vrsta Aljaske, Stanica Viktorija,
Još jedno pred odlazak, Gorštački jezik i Vreme zabave
 

Back
Top