Sibirski haski

Поштовање,ја сам нови члан на овом форуму. Мучи ме потпуно исти проблем као Ваш,па ме занима како сте га решили?
 
Хвала! ;) Овако,имам женку хаскија стару скоро 2 године,случајно је пре 2 недеље побегла док је било невреме(и скратила ми живот),једва смо је нашли,што је супер. Али од тада покушава на све могуће начине да се искраде. Имамо две ограде које треба да прође до улице,једну поткопава и прескочи(а до пре 2 недеље то није ни покушавала),а другу отвори. Е сад ми смо направили са дубоким темељем нову ограду, високу 2м,али она кад стане испред ње страшно цвили,док не пређе у предње двориште одакле вреба кад неко уђе да побегне. Није агресивна,мази се,све је друго ОК сем тог да бежи. Добро би ми дошао сваки ваш савет!
 
Калице,прво једно питање: да ли ти је женка у терању?
Мораш да схватиш с ким имаш посла.Не бежи она , него иде да истражује свет.Сада га је открила и то је јаче од ње.Мимина мама ти је рекла.Што више кретања и комуникације са другим псима(ако није у терању) и са људима.Лепо је време и ако возиш бицикл ствар је једноставна, ам и два метра поводника који закачиш на средину управљача и свет је ваш.Врло брзо ће научити да вуче, а на теби је да је научиш да те слуша ( команде лево, десно,стани су основне, а онда се надграђују) Наравно немој одмах да идеш са њом у саобраћај јер ће те бити у опасности и ви и други.
Ако имаш воље и могућности ја бих ти саветовао да одеш макар на један викенд до нашег Хаски центра на Фрушку Гору.И ти и она ће те јако пуно научити.
Шетње морају да буду дуге.Немој да се надаш да ћеш да је замориш, то се сигурно неће десити.Она може да са лакоћом пређе пређе у лаком касу петнаестак клиометара и да се не умори превише.
Што се тиче прескакања и копања као начина ,измислиће она и како да савлада онај велики зид, ако буде морала.
Надам се да ће нећу удавити једном малом причом из историје Сибираца.
Легендарни машер са Аљаске Леонард Сепала је имао у свом кенелу једно штене које је правило прилично проблема људима којима га је дао ,па га је вратио у свој кенел.Име тог пса је било Того и он је постао легенда Аљаске и след дог спорта.
Сепала је требало да иде на неки пут са запрегом својих паса па је малог Тогоа, затворио у један део кенела са оградом од два метра и рекао свом човеку да га никако не пушта док он не одмакне са запрагегом .Возећи се у једном тренутку је приметио на стази у даљини нешто и његови су пси повукли пуном снагом.Мислио је да је у питању лисица.На његово изненађење када је пришао ближе схватио је да је то мали Того(имају око 8 месеци у то време) са приличном раздеротином на нози.Средио му је рану и наставио пут са њим пустивши га трчи поред запреге.Овај је био несносан, скако је на псе у запрези, трчао до предводника и скакао и гризао за уши и Сепала није имао другог начина него да упрегне и њега.И чудо се догодило.Од момента када је упрегнут Того се понашао сасвим другачије, никаквих несташлука није више било и током путовања је полако напреовао ка челу запреге.Сепала је тако стекао најбољег лидера са којим је годинама побеђивао на тркама и учествовао као кључни машер, који је са својим тимом прешао најдужу километражу у доношењу серума из Анкориџа у Ном где је владала епидемија дифтерије.У спомен тог догађаја тим стазама се данас вози "Последња велика трка" ИДИТАРОД од Анкориџа до Нома сваке године у фебруару.
Pogledajte prilog 302628Pogledajte prilog 302627Pogledajte prilog 302629Pogledajte prilog 302630Pogledajte prilog 302631
Ставио сам мало слика да добијеш представу каквог уствари пса имаш и шта у њој спава.
сада сам видео да сам изоставио оно што је било главно и зашто сам ти то причао.Сепала је открио да је Того био врло миран после његовог одласка, а када је радник отишао даље својим послом,успео је да прескочи два метра високу ограду,да се повреди и да стигне запрегу !!!!!
 
Poslednja izmena:
I meni je teranje proslo kroz glavu, s obzirom da su nesto kasnostasniji, ako se dobro secam, ne znam kako sam to ispustila da napisem.
Да, они заправо сазревају у том периоду око две године.Дотле су, углавном, само велики штенци.
надам се само да нисам оваквим писањем наплашио и разочарао Калицу:huh:
 
Poslednja izmena:
Хвала вам пуно! :super: Калица треба да уђе октобра у 3 терање,нисам је још парила. Пошто сам почела да радим,да не би патила узела сам јој друштво,али она кад хоће игра се,кад јој досади поново гледа да побегне. Шетам је свако вече и водим је викендом на дружење, буде тада бар 3-4 пса других раса,јер сам желела да научи како да се игра и са мањим и са већим расама.Признајем да сам је размазила,(прошлог хаскија су ми отровали)али то не значи да је безобразна.
 
Нисте ме наравно разочарали! Сваки савет ми ПУНО значи,јер заиста волим моју Калица и не би волела да због неке моје грешке она пати.
 
Pogledajte prilog 303787Pogledajte prilog 303788Pogledajte prilog 303789
Nikako da pitam,a stalno mi padne na pamet,vuciji copor jel ti imas radne sibirce ili ove eksterijerne ili mix neki?
Моји су пси одгајани да буду спортски пси, колико је то могуће у нашим условима.На изложбе сам одлазио ради дружења, а на оцењивање женку да би добила дозволу за парење.
Pogledajte prilog 303790Pogledajte prilog 303791
На овим доњим сликама видиш зимску праву спортску варијанту.Мој мужјак је један од лидера(на слици крајње лево,два плава ока).Машер је Саша Николић ,као и на оној слици на трави који има три пса упрегнута на бициклу.
Он је возио јако пуно трка по Аљасци, доњим државама Сједињених држава и Канади и једини је Србин који је извезао најчувенију трку на свету ИДИТАРОД на Аљасци. Данас држи "Хаски Центар" на Фушкој Гори.
 
Само да додам оно што мислим да је важно, а то је да сам се из сопственог и искуства мојих паса , а и других које знам, а знам их за све ове године јако много, колико је благородан за њих активан живот, што билижи ономе због кога су постали као посебна пасмина.
Моја Лајка је доживела да напуни 16 година као здрав и виталан пас са очуваним видом, зубима и слухом ( мада због њене особине да се прави глува на све што неће да чује, што је практиковала од штенета) то не могу са сигурношћу да тврдим.
Не треба заборавити да пси(као ни остале животиње) немају потрбу за такмичењима, нарочито не такмичењима у изгледу. То је наша људска потреба.
Они могу да се надмећу око других ствари као што су храна, освајање женке и слично, али то је везано за опстанак. Избор најлепшег пса није везан за опстанак, јер се на основу тога не може да гарантује приплод који ће дати најбоље и најквалитетније потомство у смислу очувања расе.
Мислим да би и за њих као и за све поларне расе и уопште све врсте радних паса требало да постоји поред оцене која произилази из приближавања идеолно стандарду и радни испит.Шта вреди што је неко изложбени шампион ако после освајања одличја није у стању да претрчи 15- 20 километара без проблема.
 
Znam da labradori, da bi postali sampioni, i pored osvojenih CACeva i CACIBa moraju da poloze i radni ispit, a cini mi se i ispit urodjenih osobina, zato bih se od svih retrivera ipak najpre opredelila za njih. Ali radni i izlozbeni haskiji skoro da i nisu ista rasa. :(
 
Znam da labradori, da bi postali sampioni, i pored osvojenih CACeva i CACIBa moraju da poloze i radni ispit, a cini mi se i ispit urodjenih osobina, zato bih se od svih retrivera ipak najpre opredelila za njih. Ali radni i izlozbeni haskiji skoro da i nisu ista rasa. :(
Ма јесу, али су им фаворизоване у одгоју оне особине које нису важне и пресудне за опстанак као расе.
Мојој Лајки није ништа није сметало да на Првој специјалки поларних паса добије одличну оцену , чак и неку диплому првака у некој од категорија јер је била по стандарду одговараћуја и развијена како треба, показал и кретање и социјализацију, мада никада није тренирана за ринг.Чак ме је и изненадила, пошто није била љубитељ других женки и никада није презана са женкама поред себе.Потенцијал је ту, а од људи који их гаје зависи на чега ће да ставе акценат.На пример та опчињеност "компактношћу" код изложбених паса је у супротности са основном особином расе.Да би добро трчали морају да имају дуже ноге и сразмерну дужину трупа, а судије често гледају на то као на нешто мање вредно.
Моје је мишљење да је за оне власнике Сибираца који немају афинитета према спорту и outdoor начину живота, агилити врло добра ствар, као дуге шетње у природи са псом који на аму носи ранац.Тежина терета не треба да буде велика(они су и онако за вучу мањих терета, али на велике дистанце) , али је врло добра за пса и његово држање.
 
Дужина и густина и длаке и подлаке зависеод климатских услова и годишњег доба.Тако пси знатно другачије изгледају са зимском и летњом длаком .
Људи који иду на изложбе гледају обично да своје псе представе у најбољем екстеријерном издању, па их воде када им длака изгледа најбоље, али то генерално није фактор за било шта, као што то није ни боја длаке или боја очију.Стварно дугодлаких Сибираца има ,али су то врло ретки изузетци и могу да говоре о неком парењу у прошлости које је било изван расе.
У спорту се преферира кратка длака зато пси по сунцу и наглим променама температуре на више боље подносе пут.То је један од разлога зашто су Аласкани данас компетитивни а Сибирци више нису( наравно, не пресудан) . Лакше је конролисати температуру тако да што ћеш псу навући капутић када је врло јак минус, него стајати да охладиш псе при наглом скоку температуре.Оно што је важно запамтити да се Сибирцима не ради ништа ако темпетура није испод +16 степени Ц.
Екстеријерни утисак ништа не говори о радном потенцијалу Сибираца.
 
Preuzeta sa YT
na ovakve sam sibirce mislio :)
Ниси обратио пажњу.За ту емисију је Сале користио и Сибирце и Аласкане да направи два тима, подједнаких перформанси.
Ево овде видиш те псе у једно друго време такође заједно али у игри
Pogledajte prilog 304038Pogledajte prilog 304039Pogledajte prilog 304040Pogledajte prilog 304041Pogledajte prilog 304042
 
Molim Vas pomozite. U cetvrtak,12. septembra sam na ulici nasla zenku Haskija, sutradan sam odmah pozvala veterinara koji je ocitao cip, i na brzaka je pregledao ( seoski veterinar koji se bavim kravama,ovacama itd. )Poslao mi je podatke vlasnika psa, i njenu starost ( 4 godine ). Ja sam odmah kontaktirala vlasnika, koji je rekao da je psa poklonio pre par meseci, vlasnik psa inace nije iz mog mesta, ni one ne zna kako je dospela tu. Dozvolio mi je da je zadrzim i rekao da ce poslati papire. Ona je previse mrsava, prakticno izgladnela, u pocetku je ponesto i jela, ali evo vec danima nista. Davala sam joj psece granule, supu, pire, piletinu, hleb i jogurt i nista ni da okusi. Iz dana u dan sam primetila da se sve slabije podize ( nece da seta ), a kada ustane zadnje noge su joj poprilicno rastavljene, ne ide normalno, pa, sam pomislila da nije u pitanju zatvor. Seoskog veterinara me je i strah da zovem, jer se plasim da ne postavi pogresnu dijagnozu, jer ne moze da izvrsi unutrasnji pregled,t.j.rentgen ili bilo sta drugo, jer nema adekvatnu ordinaciju za to, kao ni opremu. U njenim ocima se vidi da pati, a zajedno sa njom i ja. Molim Vas pomozite. Nadam se da ce ovo procitati neko ko je edukovan i ko ce na osnovu ovih informacija moci da zakljuci o cemu se radi, jer se iskreno nadam da je u pitanju zatvor, a ne neka ozbiljnija povreda, osnosno bolest.
 
вецо ПОД ХИТНО код ветеринара који иначе има искуства и опрему.Може да буде милон ствари које се на основу приче не могу ни утврдити ни решити.
Оно чега мораш да будеш свесна је да ништа не пролази само од себе.Ако си је већ спасла ко зна какве судбине, немој да дозволиш да сада страда због кашњења.Где се налазиш?
 
Molim Vas pomozite. U cetvrtak,12. septembra sam na ulici nasla zenku Haskija, sutradan sam odmah pozvala veterinara koji je ocitao cip, i na brzaka je pregledao ( seoski veterinar koji se bavim kravama,ovacama itd. )Poslao mi je podatke vlasnika psa, i njenu starost ( 4 godine ). Ja sam odmah kontaktirala vlasnika, koji je rekao da je psa poklonio pre par meseci, vlasnik psa inace nije iz mog mesta, ni one ne zna kako je dospela tu. Dozvolio mi je da je zadrzim i rekao da ce poslati papire. Ona je previse mrsava, prakticno izgladnela, u pocetku je ponesto i jela, ali evo vec danima nista. Davala sam joj psece granule, supu, pire, piletinu, hleb i jogurt i nista ni da okusi. Iz dana u dan sam primetila da se sve slabije podize ( nece da seta ), a kada ustane zadnje noge su joj poprilicno rastavljene, ne ide normalno, pa, sam pomislila da nije u pitanju zatvor. Seoskog veterinara me je i strah da zovem, jer se plasim da ne postavi pogresnu dijagnozu, jer ne moze da izvrsi unutrasnji pregled,t.j.rentgen ili bilo sta drugo, jer nema adekvatnu ordinaciju za to, kao ni opremu. U njenim ocima se vidi da pati, a zajedno sa njom i ja. Molim Vas pomozite. Nadam se da ce ovo procitati neko ko je edukovan i ko ce na osnovu ovih informacija moci da zakljuci o cemu se radi, jer se iskreno nadam da je u pitanju zatvor, a ne neka ozbiljnija povreda, osnosno bolest.


Pod hitno kod veta koji je specijalista za te "male" zivotinje Verovatno mora i na infuziju.
 
Мислим да није лоше и овде поновити процедурукоју треба поштовати када се нађе пас, а очигледно је да га нико не тражи.Урадити прво ово што је Веца урадила а то је проверити да ли чипован или можда(ако је стари пас у питању) тетовиран. Затим комплетан ветеринарски преглед, чишћење од цревних паразита и поновну ванкцинацију.Чишћење од спољних паразита, таклође обавезно.Ако имате већ друге животиње у кући док се то све не обави добро је да нису заједно.
Једна од првих ствари на коју треба обратити пажњу је боја мокраће, ако је тамна ОДМАХ код ветеринара јер може да буде "крпељска грозница" од које пас страда врло брзо ако се не рагује.
Ако сам нешто испустио , додајте , молим.
 
imam jedan mali problem.Pas mi je star 5 mjeseci i mnogo se trudim da ga socijalizujem.Uopste nije agresivan(ako i moze da bude sa 5 mjeseci), cak obozava da se igra sa svim psima.Medjutim i dalje ih gricka za usi,pokusava da se popne na njih i slicno,neki mu to ne dozvoljavaju pa se nekoliko puta desilo da su ga napali.Kako da rijesim ovu situaciju?
 
imam jedan mali problem.Pas mi je star 5 mjeseci i mnogo se trudim da ga socijalizujem.Uopste nije agresivan(ako i moze da bude sa 5 mjeseci), cak obozava da se igra sa svim psima.Medjutim i dalje ih gricka za usi,pokusava da se popne na njih i slicno,neki mu to ne dozvoljavaju pa se nekoliko puta desilo da su ga napali.Kako da rijesim ovu situaciju?
Mislim da je to normalno posto moja Megi to radi i sa 17 meseci valjda se igra tako ali sacekaj da ti neko iskusniji kaze...

Pozdrav ljudi hteo bih da vam pokazem neke slike moje Megi inace stare 17 meseci i da mi kazete kako vam izgleda :)
5.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
 

Back
Top