Sibirski haski

Једноставно Маријана она одраста.Код запрежних паса,а она то јесте иако је љубимац,је од бокса много боље решење ланац и кућица,који се смењују са интензивним радом.То је ово што је мимина мама рекла.Нешто што би било за њу рад,најбоље,или најприближније је презати је у бицикл и радити са њом док се не умори,па то завршити неком дужом вожњом као шетњом.Слободно трчање је важно али као релаксација,наравно у контролисаном простору пошто ћеш иначе имати проблема са комшијама не само због трчања по баштама него и због клања и дављења.Савко слободно трчање,дакле оно које није задатак се претвара у лов.

ima ona svoje aktivnosti setnju dva put na dan i igramo se s njom svaki dan nesto novo, al eto opet njoj nije dosta. noci je samo na lancu jer se plasim da ne pobegne pa da je necu naci.inace preko dana ne, al takko je pocela da se ponasa od kad smo joj nabavili drustvo... pa sam mislila da je mozda to u pitanju
 
Slatko sam se sad ismejala! Moram da podelim sa vama. :D

253002_10151494749465729_370999959_n.jpg
 
Хтео бих да скренем пажњу власницима и љубитељима Сибираца ,али и осталих вучних паса,да ће у недељу у организацији Хаски центра бити одржана промотивна трка у неколико дисциплина.Ко може да оде до Фрушке Горе имаће једно врло угодно искуство као и њихови пси.
 
Ima šanse da se dignu uz odgovarajuću ishranu, u proseku do 4 meseca. A da ne bi pobegla, moraš da gradiš od starta dobar odnos sa njom ali i da budeš svestan da su to samostalni psi, možda pomalo i tvrdoglavi čak, da se ne nerviraš i da budeš dosledan.
 
znaci pobece mi :) za sad me slusa i dolazi na moj pozivi, osim kad nekog vidi onda trci ka njemu i ne registruje me.. sto se tice ishrane, hranim je granulama za stenad sa mlekom.. i do kad je treba hraniti 2x dnevno?
 
Zapravo, sad bi trebalo da je hraniš 3x dnevno, ne 2x. I koje joj granule daješ? I možda je bolje da pređeš na jogurt umesto mleka, lakši je za varenje i dobar za crevnu floru i imunitet. I redovno je čisti od glista, narošito u periodu menjanja zuba i dizanja ušiju. Prelistaj malo po forumu, sve je obrađeno negde već.
 
covek od koga sam uzeo psa on mi je rekao da je hranim tim granulama jer su se njemu dobro pokazale..al ne znam kako se tacno zovu, nesto sa "F" friklis ili kako vec.. a 2x je hranim jer je krupna, komsija ima stene 7 dana mladje od moje a mrsavija za 1-2kg..
 
covek od koga sam uzeo psa on mi je rekao da je hranim tim granulama jer su se njemu dobro pokazale..al ne znam kako se tacno zovu, nesto sa "F" friklis ili kako vec.. a 2x je hranim jer je krupna, komsija ima stene 7 dana mladje od moje a mrsavija za 1-2kg..

Friskies. To je komercijalno, precenjeno djubre, odi u neki bolje opremljen pet shop i raspitaj se tamo oko hrane.

Moj Max u zadnje vreme nesto cesce zavija nego ranije :evil:
I od pre par dana i komsijski pas (inace pit bul) poceo da zavija :eek:
Ne mogu da verujem da je Maxovo zavijanje tako uticalo :lol:

:lol: Najavljuje sneg.
 
imam zenku haskija 2ipo meseca. kad sam je nabavio nisu joj bile podignute usi, zanima me da li ce se dici i kada? i da li ce pobeci kad nije na povodcu a ja sam u blizini?
Спуштене уши су врло ретка појава код штенаца Сибираца.Или је у питању неки озбиљнији проблем медицинске природе или би требало да провериш штенетово порекло.
Што се тиче бежања придржавај се онога што литература о Сибирцима каже.Слободно трчање,без поводника у контролисаном простору и пас на поводнику у свим другим ситуацијама и нећеш имати проблема.

- - - - - - - - - -

Растко,још једна ствар.Пробај да посетиш друге штенце из тог легла и види како су они и да ли још неко штене показује сличан проблем са ушима.
 
Moj Max u zadnje vreme nesto cesce zavija nego ranije :evil:
I od pre par dana i komsijski pas (inace pit bul) poceo da zavija :eek:
Ne mogu da verujem da je Maxovo zavijanje tako uticalo :lol:
Генетско памћење,које му је Макс пробудио.Не заборави да су сви пси потекли од вука,без обзира на човеково уплитање сви они носе то порекло у себи у неком проценту.
 
Nasem haskiju je samo jedno uvo bilo spusteno do odprilike 2 meseca. Covek od kojeg smo ga uzeli mi je rekao da mu dajem petfos proteine i da nece biti brige. Polako se dizalo uvo ali ne od jednom. Takodje mi je reko da mu dajem girice da jede. I cim je pojeo par komada posle kojeg dana podiglo mu se uvo. A inace primetno je kako, kada pojede koju giricu, dobije neko na masi, kao da se rasiri. Sad da li je to recept za uvo ne znam. Komsije su uzele akita inu kom su isto tako usi bile dole i nikako nisu htele da se podignu. Mada kazu da su oni opet druga stvar i da to sa njima i teze i da je skoro pa uobicajena pojava. Onda su mu stavljali, odnosno lepili parce casice od pavlake, jogurta i sl. na uvo da bi ono tako stajalo i poprimilo taj oblik. Na kraju je sve ispalo kako treba, da li zbog te metode opet ne znam.
Ne znam posle koliko meseci psi vise ne mogu da vare mleko i dobiju proliv od njega tako da je bolje da ga izbegavas. Kao sto je vec receno bolje mu daj granule sa jogurtom ili same. Isto se slazem da je Friskies hrana i slicne poput Pedigree, Chappi, Royal Canin i druge precenjene. Procitaj njihov sastav, odnos proteina i masti i sve ces videti. Luks, nas haski, jede Fenomeno Especijal i za sada je super hrana, a odgajivac mi je nju bas preporucio i kaze da je super hrana s tim da do 6 meseci jede Golden Can za stence.
 

Prilozi

  • Slika0486.jpg
    Slika0486.jpg
    25,5 KB · Pregleda: 43
  • Slika0484.jpg
    Slika0484.jpg
    15,7 KB · Pregleda: 41
  • Slika0485.jpg
    Slika0485.jpg
    14,1 KB · Pregleda: 38
Poslednja izmena:
Сибирци имају потребу за храном са више масти,а најбоље је да је добију из масне рибе.Сомборац па њих су хранили фокуним месом и рибом,замисли да си имао да му даш тако нешто,вероватно би гледаокако му се уво диже.Аките су сасвим различити пси од поларних паса и то не треба никада сметнути с ума без обзира колико на први поглед били слични.Млеко за њих само док сисају,али други млечни производи им не сметају.Јогурт је одличан као и "швапски сир",који се мрви и који увек може да им се дода у храну без обзира да ли је спремате сами или су питању грануле.
 
O ovome i ja još od sinoć razmišljam, mast je energija a njima je treba puno, tako da im masna hrana odgovara. Girice su, ma kako male, u suštini masne plave ribe. Ali dizanje ušiju je, s druge strane, vezano za metabolizam kalcijuma i fosfora i ako se ne obavi najkasnije u periodu menjanja zuba sa 4 meseca, kad je i metabolizam pomenutih najintenzivniji, posle je kasno. Zato se i kod rasa kojima se kupiraju uši (varvarski običaj i skrnavljenje po meni) preopručuje da se to uradi što ranije, već sa 2-3 meseca. I da, upravo je zbog balansa kalcijuma i fosfora dobro štencima davati i mlečne prerađevine i plavu ribu, pod uslovom da ih podnose. (Većina vlasnika kućnih pasa drugih, ne-polarnih rasa i mešanaca se žali da od ribe, naročito plave, psi dobiju gasove, pa i proliv.)
 
Мимина мамо,фосфор и калцијум су неопходни и зато их треба и додавати скотним женкама и касније штенцима,кад видим Сибирца са кривим ногама ,мањком израслих зуба и слично,знам да су за то првенствено кривиодгајивачи ,а после власници.
Када је дошло време да моји штенци науче да једу чврсту храну,дао сам им беби гранулице,али сам их помешао са измрвљеном туњевином.Научили су да једу за 15 секунди.
 
Jos jedan faktor sam primetila kao "zasluzan" za rahitis, nekomletno zubalo i spustene usi, a to je neredovno ciscenje od glista. Onda se javljaju i epi-napadi na oko 3 nedelje, ali ljudima najcesce ne vredi pricati.
 
Pricao mi je brat kako je gledao u nekoj emisi gde na Grenlandu ljudi love kitove i naravno imaju haskije koji im pomazu u poslu. Njih hrane sa kitovom masti, kaze komadine im daju, jedu kao ludi. To su ja mislim grenlandski haskiji, ali opet nisu puno razliciti od sibirskih. Citao sam i da sibirci treba da redovno jedu ribu jer im je to bila jedna od osnovnih hrana u njihovoj postojbini.
 
Pricao mi je brat kako je gledao u nekoj emisi gde na Grenlandu ljudi love kitove i naravno imaju haskije koji im pomazu u poslu. Njih hrane sa kitovom masti, kaze komadine im daju, jedu kao ludi. To su ja mislim grenlandski haskiji, ali opet nisu puno razliciti od sibirskih. Citao sam i da sibirci treba da redovno jedu ribu jer im je to bila jedna od osnovnih hrana u njihovoj postojbini.
То су Гренландски пси и слични су колико су међусобно слични сви поларни пси.За Сибирце је основ исхране фока,(месо,изнутрице ,маст) јер су Чукчи ловци на фоке,а поред тога масна плава риба.За Самоједе је ствар другачија зато што је тај народ пратио крда ирваса,па је и јеловник био другачији.
Али ми говоримо о псима који се већ генерацијама не хране тако и који измештени из свог природног окружења.Зато нећемо ићи да тражимо ни китову маст ни фокино месо,него ће мо пратити потребе пса са оним чиме располажемо.
Мимина мама је дотакла једну јако озбиљну тему,а то је чишћење штенаца од цревних паразита.То је изузетно важно и у првим недељама може да значи питање живота и смрти за штенце,а да не причамо о последицама.Штенце треба у том периоду по неколико пута чистити(значи не на два, три месеца као одрасле псе)Као то све кошта ,а већина "одгајивача" гледа да не уложи ништа у штенце и да их се што пре ратосиља,то је прва ствар са којом треба почети чим вам штене дође у кућу ,без обзира шта су вам оодгајивачи рекли.Постоји сируп,који се шприцем врло лако и једноствно да штенцима,само се пази да га не испљуну(давати полако,а не одједном).И треба имати на уму да штенци готово по правилу долазе код нас пре времена,значи да треба да их пазимо као што се пазе пре времена рођене бебе,да би порасли у здраве и доборо развијене одрасле псе.
 
Da, primetila sam i ja, bez obzira na rasu, da "odgajivači" daju sve od sebe da se sa mesec dana reše štenaca za 50tak evra, a da oni ozbiljniji odgajivači bez navodnika tvrde da se na kvalitetno odgajeno štene za 2-4 meseca koliko ostaje kod njih, potroši u proseku upravo tih 50tak evra. A Soltrik sirup (protiv glista) u humanoj apoteci je oko 200 dinara po bočici!
 

Back
Top