Sibirski haski

Pa jeste za ozbiljne treninge naravno. A sto se tice razvijanja i visine, mislim da je dostigao svoj maksimum, posto je ogroman... Sacekacu jos malo, ali koliko sam ja upoznata povremeno trcanje ne bi trebalo da mu skodi, nekako se misljenja tu podudaraju.. No opet,ja kao laik zato i trazim savete :)
 
Ima nekih 58 cm u grebenu, tako da sta znam, neki kazu rastu do druge godine, neki mi kazu do 6 meseci, tako da ja zaista ne znam da li ce on da izvuce jos centimetar, al u svakom slucaju nisam mislila da ga ozbiljno forsiram, nego eto smisljam nacine da mu trosim energiju.Ranije sam ga cimala po adi da trcimo,al ada mi je predaleko, tako da vidim ja da mu ne ginu jedne patikice ;)
 
Ja sam naseg haskija vodio na trcanje sa nekih 9 meseci ali mu nisam davao da bas vuce biciklo kako je on zeleo nego da vise ide pored i nista mu ne fali. Do nekih 6 meseci je dobio svoju punu visinu, a posle su stigli i kilo grami. Nije dobio sedlasta ledja i nije se nikada povredjivao. Samo polako, kao i sa covekom, svakim sledecim trcanjem povecavati kilometrazu. Obavezno ga vodi sa desne strane jer zna da se upasi vozila. A sto se tice sapa, nije bilo problema, cak je bolje da trci po tvrdom jer ce trositi nokte i neces morati da mu ih skracujes.
 
To za vucu ,to znam da ne smeju, bar dok se ne razviju potpuno, nisam ni mislila da on mene vuce, vec ja bajs a on pored mene. Tako sam jednom na rolerima,i u prvih 10 ak min je bio uporan da on vuce,cak sam se jednom prosula po travi, ali je neverovatno brzo skontao sta treba da radi,tj da prati moj tempo,i to je savrseno radio. I moram reci da je to za njega bila prava transformacija, kao da je shvatio to trcanje uz mene kao posao koji mora da obavi,i nista ga drugo nije zanimalo,ni prolaznici,ni kucici,ni nista... prava uzivancija. Mada cim sam sisla sa rolera, bio je onaj stari,koji vuce sve zivo da vidi i njusne..:) Mislim da ce to biti onda ok, samo za sapice da mu ne smeta puno..
 
Трчање по асфалту није добро,а вуча по асфалту је директно штетна.Јастучићи се одеру и потсју болни и рањави.Сдруге стране (и много озбиљније)је што се при трку по тврдој подлози ударцима о њу тегле лигаменти између прстију и шапа се шири.Не заборавите да је Сибирцима природан "мачији газ".
Наравно то не значи да га треба спречавати да трчи по асфалту,али не дуго и свакако без оптерећења.
Што се тиче презања у запрези штенци са 8-9 месеци могу слободно да се прежу,јер се распоред снаге при вучи правилно распоређује на читав тим.И никада не дозволити да пас вуче ако нема на себи ам !!!!Амови за вучу имају тачку ослонца про корену репа ,тако да пас има практично слободно телода распореди оптерећење.Неки користе и оне друге амове којима је вучна тачка на почетку кичменог стуба.
Ако имате само једног пса треба бити врло пажљив.Мој савет је да се бицикл користи не за истрчавање,него за вучу.То могу у почетку да буду и врло кратке дистанце од пар стотина метара,али су значајне за учење.Такође треба у том периоду и радити на на комндама за кретање и вежбати скретања у лево и дсно,полукружне заокрете,обилажења са једне и друге стране разних препрека или других бицакала,дечијих колица и слично.И ,наравно,ништа од тога не треба радити ако температура прелази +16 степени Целзијусових и ако пржи сунце.Истрчавање уз помоћ бицикла је добро за кондицију и развој али ту пас није везан за бицикл него се крећете свако за себе.Наравно,то долази у обзир само тамо где нема опасности од саобраћаја и нема пуно ствари које ће да му одвлаче пажњу.Трим стазе су јако добре за рад са псима.
 
Svim Sibircima srecnu NG zelim
smilie_tier_131.gif

:D
 
Pozdrav,registrovao sam se danas,jer pratim bas sve sto mogu da nadjem na net-u o haskijima.I ja sam ponosno vlasnik sibirskog haskija od pre 9 dana,star je malo vise od 2 meseca,zove se Max,kada sam ga uzeo od odgajivaca(ljudima upucenim u materiju kazu najbolja u Srbiji),nervirao sam se samo tako.Trenutno je u stanu samnom,za dva meseca prelazim u kucu gde ce mu biti vec sve obezbedjeno(ja nisam za drzanje psa u stanu, a pogotovu haskija).Prvih 2-3 dana vrsio je nuzdu gde je stigao,ceo dan sam samo isao za njim,sto mi je bilo.....ali pre par dana poceo je da shvata,gde i sta,desi mu se da se popiski gde ne sme ali retko,tako da sam prezadovoljan,slusa me iznenadjujuce dobro,kad dolazim s posla(inace nikad nije sam u stanu),odusevi mi se,par puta se naljutim na njega i kazem mu 'mesto' a on me dusa ceka na tom mestu dok ne dodjem s posla:).Revakcinu treba da primi 21 feb,pa ga iako mi je sugerisano da ne sme,izvodim svaki 2-3 dan napolje,cisto da 'oseti' vazduh.Imam drugara koji se bavi uvozom hrane 'FARMINA' super-premijium kvaliteta,tako da to i koristim,cemu se prvo slozio i odgajivac.Dajem mu vitamine od pre 3 dana,uz svaki obrok,pa planiram, posle pauze naravno,od toga da mu dajem AD kapi.Jedino scim imam problem je sto grize stalno kad se igramo,tu sam malo ozbiljan,podviknem,malo ga 'cusnem' i to je to,nadam se da ce shvatiti brzo o cemu se radi.To je to,ukratko,nadam se da nisam 'smorio' duzinom prve poruke.
 
Zdravo ja sam nova ovde.Jako sam zainteresovana za zensko stene haskija po mogucnosti crno-belo ,braon-belo ako neko prodaje molim neka mi posalje poruku .Bicu veoma zahvalna.Po mogucnosti da je blizu jugu Srbije.
 
99.9% nisu agresivni ali zahtevaju mnoooogo vremena,pogotovo ako mislis u stanu da ga cuvas.Tvrdoglavi i ja nemam dovoljno vremena za mog u zimskom periodu i poceo je da bezi.Komplikovani su strasno i strasno lepi i umiljati i realno ne kajem se.Ako mislis da ga sam dresiras nemoj da se nadas da ce biti kao u filmovima i tako to.nisu oni za to.poz
 
meni je potrebna pomoc moja zenka je postala nemoguca bezi razvaljuje i uspela je dva put da razvali box, nije agresivna kad je zovemo pogleda nas i okrene glavu. ja ne mogu da verujem nije bila takva a ima tacno 1 godinu. ne znam sta da radim. bojim se da je neko ne otruje jer se komsije bune sto im trci po basti... molim vas bilo kakav komentar bi mi dobro dosao :(
 
meni je potrebna pomoc moja zenka je postala nemoguca bezi razvaljuje i uspela je dva put da razvali box, nije agresivna kad je zovemo pogleda nas i okrene glavu. ja ne mogu da verujem nije bila takva a ima tacno 1 godinu. ne znam sta da radim. bojim se da je neko ne otruje jer se komsije bune sto im trci po basti... molim vas bilo kakav komentar bi mi dobro dosao :(
Једноставно Маријана она одраста.Код запрежних паса,а она то јесте иако је љубимац,је од бокса много боље решење ланац и кућица,који се смењују са интензивним радом.То је ово што је мимина мама рекла.Нешто што би било за њу рад,најбоље,или најприближније је презати је у бицикл и радити са њом док се не умори,па то завршити неком дужом вожњом као шетњом.Слободно трчање је важно али као релаксација,наравно у контролисаном простору пошто ћеш иначе имати проблема са комшијама не само због трчања по баштама него и због клања и дављења.Савко слободно трчање,дакле оно које није задатак се претвара у лов.
 

Back
Top