Sibirski haski

Iskreno, ja sam vise iz kategorije Lassie-fanova ali ako moram da biram prelomnu tacku u detinjstvu koja je uticala da zavolim i polarne pse, to je bio film Kamena lisica. Uglavnom, taj (da ne kazem Indijanac) ima zapregu spiceva ili, pre ce biti, samojeda, i glavni je konkurent na iditarodu za veliku nagradu klincu koji sa svojom "kujom" (glumeo je Bendzi) pokusava da osvoji novac da izleci dedu i zadrzi kucu... Posle sam tek gledala Belog ocnjaka na Cartoon networku. I naravno da mi je od samog starta jasno da su to primitivni, radni psi koji su najsrecniji u coporu, u zaprezi, kad imaju zatadak. A tek kad su moji ujak i ujna dobili svog malog lepotana i kad je poceo da pokazuje karakter... :eek: Bilo mi je jasno da su se zaleteli i da oni to ne mogu... Na kraju se to jedino psu obilo o glavu. :(
 
Iskreno, ja sam vise iz kategorije Lassie-fanova ali ako moram da biram prelomnu tacku u detinjstvu koja je uticala da zavolim i polarne pse, to je bio film Kamena lisica. Uglavnom, taj (da ne kazem Indijanac) ima zapregu spiceva ili, pre ce biti, samojeda, i glavni je konkurent na iditarodu za veliku nagradu klincu koji sa svojom "kujom" (glumeo je Bendzi) pokusava da osvoji novac da izleci dedu i zadrzi kucu... Posle sam tek gledala Belog ocnjaka na Cartoon networku. I naravno da mi je od samog starta jasno da su to primitivni, radni psi koji su najsrecniji u coporu, u zaprezi, kad imaju zatadak. A tek kad su moji ujak i ujna dobili svog malog lepotana i kad je poceo da pokazuje karakter... :eek: Bilo mi je jasno da su se zaleteli i da oni to ne mogu... Na kraju se to jedino psu obilo o glavu. :(

Razumem te potpuno. Jedan haski je na kraju morao da bude uspavan zbog neodgovornih vlasnika( Naravno ima ih hiljade ali pricam o tvom slucaju) i zelis da sprecis da se mozda jos jednom to desi. U proteklih dva meseca nisam propustio nijednu epizodu dog whisperera i kad budem dobio jednog dana psa sigurno necu biti neodgovoran. Razumem tvoju brigu i hvala ti :) Ali i jos jedna stvar. Veliku ulogu ima i sreca. Svaki pas je razlicita licnost i jedan haski moze vremenom postati agresivan dok neki drugi ne bi ni u mnogo gorim uslovima to postao.
 
Razumem te potpuno. Jedan haski je na kraju morao da bude uspavan zbog neodgovornih vlasnika( Naravno ima ih hiljade ali pricam o tvom slucaju) i zelis da sprecis da se mozda jos jednom to desi. U proteklih dva meseca nisam propustio nijednu epizodu dog whisperera i kad budem dobio jednog dana psa sigurno necu biti neodgovoran. Razumem tvoju brigu i hvala ti :) Ali i jos jedna stvar. Veliku ulogu ima i sreca. Svaki pas je razlicita licnost i jedan haski moze vremenom postati agresivan dok neki drugi ne bi ni u mnogo gorim uslovima to postao.

Pa nemoj da mislis da je to bas tolika lutrija, ako zelis da smanjis sanse da dobijes potencijalno agresivnog psa,pozabavi se vise psima i odgajivacima,od kojih bi uzeo psa. A tu je i faktor vlasnika, pa kako ga tretiras,takav ce i biti. Ja sam evo pocetnik,pa stalno strepim od toga da negde ne pogresim.
 
Razumem te potpuno. Jedan haski je na kraju morao da bude uspavan zbog neodgovornih vlasnika( Naravno ima ih hiljade ali pricam o tvom slucaju) i zelis da sprecis da se mozda jos jednom to desi. U proteklih dva meseca nisam propustio nijednu epizodu dog whisperera i kad budem dobio jednog dana psa sigurno necu biti neodgovoran. Razumem tvoju brigu i hvala ti :) Ali i jos jedna stvar. Veliku ulogu ima i sreca. Svaki pas je razlicita licnost i jedan haski moze vremenom postati agresivan dok neki drugi ne bi ni u mnogo gorim uslovima to postao.

Retko su haski agresivni, ne moras toga da se bojis. Inace , svaki dobar i savestan odgajivac zna tacno ko je u leglu dominantan, ko je miran, ko flegmatican, ali naravno ima
i tih hiper aktivnih primeraka sto se takodje vidi odmah po rodjenju. Mene je odgajivaceca mog prvo intervjuisala i sama mi je preporucila bas ovog iz avatara jer je shvatila
da zelim mirnog , stalozenog psa. I stvrano je takav.
 
Сибирци генералнонису агресивни према људима.Ја сам у последњих 16-17 година упознао сигурно преко две стотине,а можда и више Сибираца и никада нисам видео Сибирца који је агресиван према људима.Агресивност према другим псима и уопште животињама је само ствар власника.Основни разлог није његов карактер него страх.Ако се пас не социјализује као штене,ако је иначе плашљив и зазире од свега,реаговаће агресивно.Зато је поента рада са штенетом од момента када прође ревакцинација и када може слободно да иде напоље,управо његова социјализација,упознавање света око себе.Није поента рада "слушање" и покоравање команди,него релаксакција и опуштеност пред непознатим.Код њих су врло изражене две вучје особине,које на први поглед делују контрадикторно.Опрез и бескајна радозналост.Пример.Идете са својим псом крајем који му је познат,али не неком месту је неко оставио неки велики и чудан предмет(у мом случају је био бубањ од веш машине)Пси су стали,напето посматрали и почели да му се приближавају опрезно ,кружећи и потмуло режећи повремено.Ја сам стао и нисам им ништа говорио.Кружили су,прилазили и одмицали се и на тако долазили све ближе.Онда су пришли близу,омирисали и све се завршило тако што су га на крају обележили(пошто ја имам алфа женку која дигне ногу као мужјак кад пишки) Тај бубањ је стајао неких недељу дана на том месту,али га они више нису ни подгледали.
 
Da li mogu dva psa, koji su bili drugari mesecima, i onda se potukli, da se 'pomire' ?:)
Moj pas,od 10 meseci, i mladi muzjak staford od godinu dana,od kad su se potukli pre nekih 10ak dana, (mislim konkretno do ozbiljne tuce nije doslo jer smo ih sprecili odmah) vise ne mogu zajedno da budu pusteni..
Pokusali smo da ih setamo zajedno, i to sve funkcionise super, cak i legnu jedno blizu drugog, ali cim dodje eye to eye kontak,to je gotovo...
A zao mi je jer su se igrali uvek,i sve je bilo super,i sad ovako...
Pa ako je neko imao slicno iskustvo, ili neko resenje...volela bih da mogu to da nekako popravim...
 
Наравно да није,али ствар је антисипације и избегавања ситуације у којој би упопште дошло до тензије.Сибирци су и иначе пси код који мораш да будеш у свему бар корак исперд њих.То је за некога мука(не треба да има таквог пса)а за другога је то изазов који га стумулише и развија још снажнију везу међу човеком и псом(треба да има таквог пса).Моје је искуство да расне разлике имају врло значајан удео.То не долази до изражаја све до пуне зрелости(а Сибирци ,као и вукови,касније достижу пуну зрелост) и подеједнако се дешава и код мужјака и код женки.
Slazem se, al nije u praksi to tako lako, kao sto izgleda na tvu...
 
Do tuce (svadje) nije doslo zbog recimo zenke,igracke,grancice,i ne znam ti ja cega, do tuce je doslo iz meni zaista nepoznatog razloga.Znaju se i igraju vec mesecima,i tog dana su obojica bili blizu mene,sa jos nekim psima, i samo su se odjednom pogledali, bez rezanja ili kezenja ,i skocili jedno na drugog.Od tad kao da se mrze.
Rado bih ja nalazila zanimacije za mog psa,i sklanjala ga od staforda, ili u cezarovom stilu cusnula,ucutkala,sklonila,da to moze tako.... ali istog moment kad su pusteni s povodca dolazi do tuce,tj. pokusaja, ma makar bili pusteni i na 15 m udajenosti....
Hvala svima na pomoci, mozda ce se jednog dana nesto i promeniti,al za sad vidim da mi jedino preostaje da potpuno izbegavam tog staforda...
 
74867_10151128314877875_1373479704_n.jpg
 
Ово је одличан пример који показује врло раширену предрасуду о Сибирцима који имају "зао вучји поглед".Срео сам много људи који тако реагују искључиво због" тумачења" маске око очију,иначе не знајући ништа о раси.
 
Na tvu sam video spot neke pesme sa temom vukova i u spotu umesto vuka stavili haskija
То је врло чест случај у филмовима,пошто је сличност велика.Ако је у питању сцена са чопорм у трку често стављају Сибирци пошто имају идентичан трк,а лакше их сбимити него чопор вукова.
 
Ali fakat su, ko nema iskustva, teski za saradnju.
Да наравно,али у томе нема ничег агресивног ,а још мање злог.Читава прича о повезивању зла са вуковима је производ искључиво европске новије културе.Код севеврноамреичких народа вук никада није био тако доживљаван и то је био један од великих неспоразума.Код Срба та прича није прошла сем код јако "урбанизованог" света .Наше предање је другачије,а наша црква се у том смислу није ангажовала као западне цркве .
Што се тиче Сибираца и осталих поларних паса и њихове нарави и карактера сигурно је да нису "лаки" нарочито за оне које немају искуства ,а "лепе" се на физички изглрд.Сибирци дефинитивно нису пси за свакога и то треба увек истаћи како би било што мање обостраног разочарења.
 
Kod nas je vuk smatran svetom zivotinjom, sto se nastavilo i kad smo primili hriscanstvo, Sveti Sava je bio njihov zastitnik. U zapadnoj Evropi su anatemisani zbog besnila i zbog toga sto ih je, shodno velikim teritorijama pod sumama, bilo vise. Uvek sam imala etickih dilema kad treba detetu da pricam Crvenkapu ili 7 jarica, mislim da ne moram da objasnjavam zasto. :lol:

Muka sa celom V FCI je sto suvise lepo/zanimljivo izgledaju, mnogi ljudi ih pogresno dozivljavaju kao plisane mede, kucne ukrasne "vukove" i modni asesoar. A onda me na istom ovom podforumu, na temi o samojedima, ako se ne varam, neka devojcica optuzi da sam ljubomorna na one koji bi imali prilike da nabave polarnog psa pa ih zato odgovaram. :rotf:
 
Мимина мамо,сасвим си у праву и после свега што се десило тим расама све, све више имам разумевања за оне који су били против њихове регистрације као чистокрвних раса.Чак и тада су Сепала,Шорт Сили само неке од својих паса регистровали.Али то је било довољно.
Код нас је двоструки проблем.Уврежено мишљење да је пас искључиво чувар,па сви који то нису су априори сврстани у "бескорисне" и онај са "падањем" на лепоту,не обраћајући никакву пажњу на особине тих раса.
 
Pozdrav, posle duzeg vremena, odlucujem da uzmem haskija, uzeo sam ga pre 15 dana, zove se Leo. Sad ima 2 meseca i 15 dana.
Ima jako dobro poreklo, otac mu je bio prvak cak 50 puta a majka 10 puta.
Zanimaju me neka pitanja,
jel ima veze kvalitet granula, ja sma uzeo, tj moja majka je uzela granule za stence, male su tako da mu odgovaraju. Sta da mu dodajem tu, kako da mu dlaka bude lepa. Unapred zahvalan
 
Sutra cu ti napisati, sutra sam planirao da promenim, cuo sam da su royal canin veoma dobre, jel mi preporucujes ti neke za stence? i kako dlaku da mu odrzavam, tj. da li treba nesto drugo da mu dodajem, belancevinu ili sta vec. Hvala
 
Sutra cu ti napisati, sutra sam planirao da promenim, cuo sam da su royal canin veoma dobre, jel mi preporucujes ti neke za stence? i kako dlaku da mu odrzavam, tj. da li treba nesto drugo da mu dodajem, belancevinu ili sta vec. Hvala
Ако ти финансије дозвољавају ја бих ти препоручио ХИЛС,зато што си онда сигуран да неће бити промене у квалитету од једног до другог паковања,што може да се деси и код најбољих фирми које имају производњу на разним местима.
 
Ако ти финансије дозвољавају ја бих ти препоручио ХИЛС,зато што си онда сигуран да неће бити промене у квалитету од једног до другог паковања,што може да се деси и код најбољих фирми које имају производњу на разним местима.

Meni finansije sve dozvoljavaju, ali nikada ne bih pazarila taj Hils, zapravo sada i kuvam svaki dan svom psu,
On to nije hteo nikada da jede,a ja mislim da cena nema veze s mozgom.

Od kud ti ideja da drugi proizvodjaci menjaju kvalitet?
 
Royal canin je na nasem trzistu neujednacenog kvaliteta recimo. Hill's-ov medicinski program se odlicno pokazao, konkretno, njihove granule protiv artritisa i displazije su mnogo bolje nego RC-ove.
 

Back
Top