Paradoks blizanaca...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

DkJm

Primećen član
Poruka
885
Ko mi moze malo pojasniti ovu Ajnstanovu teoriju.
Cuo sam da ako dva blizanca rastavimo i jednog lansiramo brzinom svetlosti oko zemlje,a drugi ostane na zemlji onaj "lansiran"ce za 50 zemaljskih godina ostariti samo 30!
O cemu je rec?
I jos nesto,jel ste culi da je neki klinac(15 god.)iz BG-a navodno srusio tu Ajnstanovu teoriju?
 
DkJm:
Ko mi moze malo pojasniti ovu Ajnstanovu teoriju.
Cuo sam da ako dva blizanca rastavimo i jednog lansiramo brzinom svetlosti oko zemlje,a drugi ostane na zemlji onaj "lansiran"ce za 50 zemaljskih godina ostariti samo 30!
O cemu je rec?
I jos nesto,jel ste culi da je neki klinac(15 god.)iz BG-a navodno srusio tu Ajnstanovu teoriju?

Čitao sam odg. na ovu temu na nekom drugom forumu. Koliko se sjećam, ima neke veze sa metabolizmom. Čini mi se da su rekli da što je brzina kretanja veća, to je i brži metabolizam. Ukoliko bi se čovjek kretao brzinom svjetlosti, on bi odmah umro. Za tog klinca nijesam čuo. Ukoliko negdje griješim, molim vas, ispravite me.
 
Nista sto ima masu ne moze da se krece brzinom c, jer kako se priblizava brzini svetlosti, tako mu masa ide u beskonacnost, a sa porastom mase raste i potrebna energija za dodatno ubrzavanje, tako da ispada, da bi de postigla brzina c, potrebna je beskonacna energija da ubrza beskonacnu masu.
Inace, obarati Ajnstajnove blizance pricom o metabolizmu je ordinarna glupost. Blizanci su tu da objasne relativnost vremena, to je MISAONI EKSPERIMENT.
 
Da li vredi raspravljati o rusenju teorije relativnosti a da predhodno ne procitamo rad tog decka....
On je MOZDA doveo u pitanje paradoks blizanaca (treba dobro prouciti rad pa nesto zakljuciti) ali da se srusi neka teorija treba mnogooooooo vise.....
Pozdrav
 
da.....mislim, ok je sto se on tim bavi, ali uopste nije pristupio stvari sa prave strane.

sto rece pjer - misaoni eksperiment. a ovaj se sad tu nesto gura....mislim, potpuno nebitno za teoriju relativnosti kako radi metabolizam pri toj brzini

cinjenica je da sto je brzina veca to vreme sporije tece, e zbog toga je i receno ono, e sad, da li ce ovaj fizicki da ostari isto ili ne, nebitno, bitno da je on proziveo 30 godina, a ovaj 50 (ili koliko vec)

ne volim takve likove


a ako sam dobro skontao, pri brzini svetlosti vreme bukvalno staje? odnosno postaje beskonacno dugo
 
ej,nema veze da taj klinac moze da ospori tu teoriju! znam rad tog klinca(zove se marko)! bila sam i ja u st. petersburgu sa njim i donela srebrnu medalju,tj. drugo mesto,pa nisam digla toliku prasinu kao on. a u ono sto je pisalo u vecernjim novostima je pola i vise laz! veruj mi na rec!
 
Stvar je u tome sto taj blizanac koji se krece svetlosnoj brzinom nece ostariti koliko njegov brat iz razloga sto pri takvoj brzini dolazi do usporavanja svih procesa. Naime, ovo je samo hipoteza zasnovana na eksperimentu sa satom koji je stavljen u situaciju da se krece velikom brzinom i ustanovljeno je da takav sat sporije otkucava (odnosno zaostaje u pokazivanju tacnog vremena). Prema tome je izveden zakljucak da bi se analogno moglo primeniti na coveka koji bi se kretao neverovatnom brzinom. Proces starenja bi na taj nacin bio usporen, te bi blizanac koji se kretao posle posle istog vremena bio mladji od ovog koji se nije kretao.
Neka vrsta (ali ni priblizna, zbog ogranicene mogucnosti brzine) tog eksperimenta bi mogla da se primeni na nacin da se neki covek stavi u najbrze prevozno sredstvo i da se krece najvecom mogucom brzinom narednih 30 godina. Prema hipotezi bi bilo moguce je da ce taj covek manje ostariti no sto to nalaze biolosko pravilo starenja.
 
scharfschuetze:
Naime, ovo je samo hipoteza zasnovana na eksperimentu sa satom koji je stavljen u situaciju da se krece velikom brzinom i ustanovljeno je da takav sat sporije otkucava (odnosno zaostaje u pokazivanju tacnog vremena).
Nije hipoteza zasnovana na eksperimentu vec na teoriji, a eksperimentom je potvrdjena.
 
Nas voljeni Ajnstajn je rekao da je sve relativno masa, energija,vreme, gravitacija sve deluje jedno na drugo , mislio je da se sve planete i mi nalazimo kao masa u nekom prostor-vreme kontinuumu i da sve deluje jedno na drugo.Sad zamislite taj kontinuum kao veliki pljosnati sundjer, a na njemu tesku metalnu loptu nasu planetu, ona pravi svojom masom odredjenu deformaciju u tom prostoru ....ups to nije to,

a da ono sa satom, jednom se on tako setao a iza njega je bio sat nekih 10 metara, i on se zapitao kako zna koje vreme sad za njega vazi,
naravno pogledao je na sat, i razmislio,
to vreme koje on vidi ta spoznaja trenutnog vremena stize do njega onom brzinom kojom cestice svetlosti putuju od sata do njegovih ociju,
ali sta bi se desilo kada bi on bio brzi od te svetlosti?
Tada to vreme za njega ne bi vazilo ali za sve druge ljudi bi ostalo isto, on bi se nekako kretao brze od tog vremena i prema tome imao bi neko sopstveno vreme...
I tu je racunao i racunao...
nije mogao da izracuna pa je zamislio, da on ima brata blizanca koji ostaje na zemlji a ALbert se katapultira u svemir i krstari brzinom svetlosti bezeci tako od vremena on bi vrlo malo ostario za nekoliko godina kretanja (da je to moguce) dok bi njegov brat zaglavljen u svom protoku vremena bio starac...

E ja mislim tako nekako...valjda.
 
DA LI STE CULI ZA STIVENA HOKINGA?
ON JE SRUSIO SVE AJNSTAJNOVE TEORIJE JOS PRE 10 GODINA I POSTAVIO SVOJE!
To je kvadriplegicar koji ne govori, ali ga smatraju jednim od najvecih umova ikada,predaje fiziku, napisao je UNIVERZUM U LJUSCI ORAHA, objasnio crne rupe, i jos mnogo sta sto mi nismo u stanju ni da zamislimo.
 
E,a znate sta me interesuje...
Vidite,na starenje u nekom smisli ne utice vreme,vec kiseonik(ponajvise,mada i drugi elementi)kao slobodan radikal,jer se pri metabolickim procesima oslobadja nascentni kiseonik kao taj radikal koji je uzas rektivan i reaguje sa brojnim jedinjenjima u nasem organizmu na koja naidje i razlaze ih na druga! Razmislite zasto duze zive ljudi po planinama,jer je na visoj visini manje kiseonika...
kakve to veze ima sa vremenom da li ce kiseonik odreagovati sa necim???
 
Metabolizam nema nikakve veze sa paradoksom blizanaca.Ova teorija zasniva se samo na relativnosti vremena,odnosno na Ajnstajnovoj relaciji da vreme brze protice posmatracu u njegovom referentnom sistemu nego u sistemu koji se krece u odnosu na njegov sisitem.Posto je Zemlja,u konkretnom primeru, nepokretan referentni sistem a raketa sistem koji se krece, blizancu koji ostaje na zemlji brze ce proticati vreme.Isto tako moze se smatrati da je Zemlja otisla u svemirski prostor u pravcu suprotnom od rakete i vratila se dok je raketa mirovala. Na osnovu takvog razmatranja kretanja dolazi se do zakljucka da je blizanacu u raketi proslo vise vremena nego blizancu na Zemlji. Posto ove dve teorije ne mogu istovremeno biti tacne dobija se paradoks blizanaca.
 
MMaaKKii:
Metabolizam nema nikakve veze sa paradoksom blizanaca.Ova teorija zasniva se samo na relativnosti vremena,odnosno na Ajnstajnovoj relaciji da vreme brze protice posmatracu u njegovom referentnom sistemu nego u sistemu koji se krece u odnosu na njegov sisitem.Posto je Zemlja,u konkretnom primeru, nepokretan referentni sistem a raketa sistem koji se krece, blizancu koji ostaje na zemlji brze ce proticati vreme.Isto tako moze se smatrati da je Zemlja otisla u svemirski prostor u pravcu suprotnom od rakete i vratila se dok je raketa mirovala. Na osnovu takvog razmatranja kretanja dolazi se do zakljucka da je blizanacu u raketi proslo vise vremena nego blizancu na Zemlji. Posto ove dve teorije ne mogu istovremeno biti tacne dobija se paradoks blizanaca.

odlicno, ukratko, paradoks blizanaca se desava na prostor-vremenskoj mnogostrukosti, bez dodatnih parametara.
 
DkJm:
Ko mi moze malo pojasniti ovu Ajnstanovu teoriju.
Cuo sam da ako dva blizanca rastavimo i jednog lansiramo brzinom svetlosti oko zemlje,a drugi ostane na zemlji onaj "lansiran"ce za 50 zemaljskih godina ostariti samo 30!
O cemu je rec?
I jos nesto,jel ste culi da je neki klinac(15 god.)iz BG-a navodno srusio tu Ajnstanovu teoriju?

Nije u pitanju tacno 50 ili 100 godina ili milon - to je samo objasnjenje efekta "paradokasa" koji i jednostavno egzistira u vezi sa tackom posmatranja. Ono sto nama izgleda kao paradoks budimo sigurni da posmatracu iz posmatranog paradoksa isto izgleda kao paradoks - u tome je kvaka.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top