Kvalifikacije za SP 2018.

FIFA rang lista je smejurija, treba da menjaju sto pre nacin bodovanja.

Na primer, FIBA rang lista i nacin bodovanja imaju mnogo vise smisla. Gledaju se samo rezultati na zvanicnim takmicenjima u zadnjih 7-8 godina, i ne mozes tek tako da se uglavis medju prvih 10.

A ovde, odigras dobro par prijateljskih meceva i pola jednih kvalifikacija, i eto te u prvom sesiru. :roll:

Ovo je česta zabluda. Prijateljske utakmice ne donose napredak na FIFA listi. Zašto je Francuska u 2. šeširu, a Vels u prvom? Vels je odigrao možda 2 prijetaljske utakmice u zadnih godinu dana, a Francuzi brdo. Ne kažem da je način bodovanja pošten, ali nitko ne napreduje na toj listi zbog prijateljskih utakmica. Čak mislim da je Hrvatska u ušla u 1. šešir zbog toga što su Talijani igrali prijateljsku utakmicu prije završnog zbrajanja bodova, bez te utakmice bi oni ostali u 1. šeširu.

@ Johnny Taraba
Najozbiljnije mislim da idete kao prvi iz ove skupine. Pa sami ne bi bolju složili. Naravno, ako ne otvorite kvalifikacije s 1 ili 2 poraza u nizu. Al to bi bilo već koje, 4. natjecanje za redom na koje ne idete? Ne vjerujem da će se to desit.
 
Poslednja izmena:
Ovo je česta zabluda. Prijateljske utakmice ne donose napredak na FIFA listi. Zašto je Francuska u 2. šeširu, a Vels u prvom? Vels je odigrao možda 2 prijetaljske utakmice u zadnih godinu dana, a Francuzi brdo. Ne kažem da je način bodovanja pošten, ali nitko ne napreduje na toj listi zbog prijateljskih utakmica. Čak mislim da je Hrvatska u ušla u 1. šešir zbog toga što su Talijani igrali prijateljsku utakmicu prije završnog zbrajanja bodova, bez te utakmice bi oni ostali u 1. šeširu.

@ Johnny Taraba
Najozbiljnije mislim da idete kao prvi iz ove skupine. Pa sami ne bi bolju složili. Naravno, ako ne otvorite kvalifikacije s 1 ili 2 poraza u nizu. Al to bi bilo već koje, 4. natjecanje za redom na koje ne idete? Ne vjerujem da će se to desit.

Ulaze u obzir i prijateljski mecevi. Tako je bilo oduvek.
http://www.fifa.com/fifa-world-ranking/procedure/men.html
 
Računaju se, ali nitko ne napreduje zbog dobrih rezultata u prijateljskim utakmicama. Evo copy/paste sa jednog drugog foruma (post je od prije nekih 2 godine):

"Za pobedu se dobijaju 3 boda, za nereseno 1. To se kasnije mnozi sa:


- vaznost utakmice: Svetsko prvenstvo x4, kontinentalno prvenstvo i Kup konefederacija x3, kvalifikacione utakmice x2.5, prijateljske x1


- snaga protivnika: 200 umanjeno za plasman protivnika na Fifa listi. (minimum 50)


- snaga kontinenta sa kog dolazi protivnik: Evropa i Juzna Amerika x1, Severna i Centralna Amerika x0.88, Azija i Afrika x0.86 i Okeanija x0.85


Ovo po sebi i nije problem, ali zato postoji jedna zackoljica, a to je da se uzima godisnji prosek po utakmici... Znaci, bodovi se tokom kalendarske godine skupljaju i dele sa brojem odigranih utakmica. Tu su recimo problem prijateljske utakmice koje imaju koeficijent 1, za razliku od kvalifikacionih gde je 2.5 i jasno je da prijataljske utakmice samo kvare prosek.


Nasa pobeda protiv Makedonije je bila vredna 937.5 poena dok smo za pobedu protiv Japana dobili 440.82 poena ili samo 181 poen za nereseno sa Rusijom. Da nismo odigrali ove dve prijateljske utakmice prosek bi nam bio daleko veci.


Ukupan skor se dobije kada se sabere prosecan broj bodova po utakmici u poslednje cetiri godine, ali sto se vise ide u proslost manji je procenat:


prosek po utakmici iz 2013 + 50% proseka po utakmici iz 2012 + 30% proseka po utakmici iz 2011 + 20% proseka po utakmici iz 2010


Kako je Svajcarska sedma na svetu? Samo 3 prijateljske utakmice... Za razliku od njih Italija je odigrala 6 prijateljskih utakmica + 5 utakmica na Kupu konfederacija gde su igrali protiv Brazila, Spanije i Urugvaja (sve top10 reprezentacije) i jasno je da je im je ovih 11 utakmica unistilo prosek. Brazil je takodje zrtva ovog sistema jer kao domacini SP nisu igrali kvalifikacije i samim tim su osim Kupa konfederacija igrali samo prijateljske utakmice pa su trenutno 11. na svetu
"

Znači prijateljske utakmice ti za ranking rade više štete nego koristi.
 
Poslednja izmena:
Ne mogu da igraju iz prostog razloga. Rusija ih ne priznaje. Pola Evrope ih ne priznaje kao državu i protiv koga bi igrali. Druga stvar je što moraju biti u UN priznati kao država da bi se takmičili u zvaničnim utalmicama. Svake godine izbacuju ovakve glupe vesti ne bi li povećali tiraž.
 
Ne mogu da igraju iz prostog razloga. Rusija ih ne priznaje. Pola Evrope ih ne priznaje kao državu i protiv koga bi igrali. Druga stvar je što moraju biti u UN priznati kao država da bi se takmičili u zvaničnim utalmicama. Svake godine izbacuju ovakve glupe vesti ne bi li povećali tiraž.

Politički pritisci su čudo. Da se igra u Nemačkoj mislim da bi Kosovo 100% dobilo zelenu kartu.
 
Grupa na papiru nikad laksa. Nema neke velesile. Ako ovo ne prodjemo ugasiti fudbal i igranje kvlaifikacija reprezentacije na minimum 30 godine. Mada kako sad igramo pitanje je ko ce igrati sledece kvalifikacije. Ako dodje smena generacije, vise igraju mladi sa Novog Zelanda, ako ih lova ne udari u glavu mozemo biti egal sa Hrvatima, Poljacima, Svajcarcima i sl.
 
Ako igramo u ovom sastavu te kvalifkacije bice kao u trenutnim debakl. Posle toga cemo se sigurno naci u 5. sesiru. Ako se promeni igracki kadar mozemo ocekivati barem borbu kroz baraz. Jednom i nas sreca da pogleda i izbegnemo najjace. Ne znamo kako ce oni kao i mi igrati za dve godine, mozda, Vels nastavi da igra dobro kao sad. Moguce da im je ovo bljesak kao Islandu, Severnoj Irskoj i drugima zbog boljih propozicija za kvalifkacije. Jedina ozbiljna ekipa bi trebala da bude Irska i, eventualno, Austrija.
 
Oni su tu samo zbog rezultata u kvalifikacijama za EP 2016, imaju dobru ekipicu sad..
Nije lako biti prvi u grupi kada ti je glavni konkurent Belgija.

Pa, novi sistem kvalifikovanja se promjenio. Prva dva u nekim grupama idu odmah a treći u žreb. To odmah daje priliku ovim repkama koje vazda završe treće u kvalifikacijama ili ispadnu u žrebu da se direktno kvalifikuju...
 
Чак и да прођемо (требали би смо, ал' никад се не зна) на светском првенству нећемо ништа урадити, има да будемо последњи у групи. Зашто је то тако, Бога питај. Можемо једном ваљда да будемо други у групи и да завршимо такмичење у осмини финала.
 
Чак и да прођемо (требали би смо, ал' никад се не зна) на светском првенству нећемо ништа урадити, има да будемо последњи у групи. Зашто је то тако, Бога питај. Можемо једном ваљда да будемо други у групи и да завршимо такмичење у осмини финала.

Doćemo na svjetsko, ovi naši će se uobraziti i više to neće biti to. Standardna priča već nekoliko godina...
 
Onda nam ni Murinjo, Anceloti, Blan i Klop ne bi pomogli da su u strucnom stabu da se stvori dobra atmosfera. Da igraju kako treba, a ne da uzdignu i prodju kao Vosa. Bolje da ugasimo fudbal ili svedemo na nivo San Marina, Andore itd. Ti ljudi bi bolje odigrali nego ovi nasi profesionalci.
 
Onda nam ni Murinjo, Anceloti, Blan i Klop ne bi pomogli da su u strucnom stabu da se stvori dobra atmosfera. Da igraju kako treba, a ne da uzdignu i prodju kao Vosa. Bolje da ugasimo fudbal ili svedemo na nivo San Marina, Andore itd. Ti ljudi bi bolje odigrali nego ovi nasi profesionalci.

Pa ne treba odmah uzimati rigorozne mjere, ovdje mladi fine rezultate ostvaruju i još svake sezone izbacujemo dobar broj talenata koji se fino snađu dalje negdje..
 
Ma nema nista od SP.

Mi smo ludi sto se zanosimo i uopste razmisljamo o tome.

Kao sto smo gubili od Danske tako cemo isto i od Austrije i Velsa.. Ima da nas biju i kod njih i kod nas isto ko Danci..

Eventualno cemo mozda uzeti po jedan bod od Moldavije i Gruzije.. Kao sto smo uzeli Jermenima.. A i za to ce nam trebati puno srece.

Najgori smo. Mi nemamo reprezentaciju.
 
Ma nema nista od SP.

Mi smo ludi sto se zanosimo i uopste razmisljamo o tome.

Kao sto smo gubili od Danske tako cemo isto i od Austrije i Velsa.. Ima da nas biju i kod njih i kod nas isto ko Danci..

Eventualno cemo mozda uzeti po jedan bod od Moldavije i Gruzije.. Kao sto smo uzeli Jermenima.. A i za to ce nam trebati puno srece.

Najgori smo. Mi nemamo reprezentaciju.

Polako, bile su slične priče onomad prije kvalifikacija za SP u JAR. Stoji nam još da vidimo kako i šta...
 
Uuuuh kakav su epski mec sinoc odigrali Brazil i Urugvaj u Resufeu.

Brazil poveo 2:0 ali se na kraju jos i dobro izvukao sa bodom , jer nakon sto su Urugvajci izjednacili na 2:2 , nakon toga su imali jos jedno 2,3 sigurna zicera za gol , pogotovo ona sansa Suareza , sam 1 na 1 sa golmanom , ono je neverovatno sto je promasio.

Mada ni ostale utakmice ovog gola nisu bile nista manje epske i efikasne.

U reprizi proslogodinjeg finala Copa America , Argentina pobedila Cile sa 2:1 uprkos tome sto je Cile poveo sa 1:0 , mec izmedju Bolivije i Kolumbije je bio isto lud na skoro 4000 metara nadmorske visine , Kolumbijci poveli 2:0 , onda neocekivano Bolivijci ih stigli i izjednacili na 2:2 i onda tamo u zaustavnom vremenu Kolumbijci dadose treci gol i ipak stigose do jako vazna 3 boda za njih.
Peru i Venecuela su u Limi odigrali isto fantastican mec , Venecuela neocekivano vodila sa 2:0 , ali je Peru nekako ipak uspeo da iscupa bod i ostane neporazen , izjednacili su na 2:2 pred sam kraj , takodje i neocekivani lider ovih kvalifikacija Ekvador odigrao isto jedan izuzetno uzbudljiv mec protiv Paragvaja kuci , bilo je takodje 2:2.

Sve jako uzbudljive , neizvesne i efikasne utakmice.

Po meni definitivno se najbolji i najlepsi fudbal igra u Juznoj Americi ;)

Inace steta sto nemaju bar jos jednog predstavnika vise na SP , jer zaista svi igraju ozbiljan fudbal , tu su Argentina, Brazil, Ekvador, Urugvaj, Cile, Kolumbija, Paragvaj, 7 ekipa koje ozbiljno konkurisu za odlazak na Mondijal u Rusiju, zatim Peru koji je isto jedna veoma jaka ekipa jos uvek ima nekih sansi , dok Bolivija i Venecuela tu imaju najmanje sanse.
Znaci nazalost bar jedno 2 vrhunske ekipe ce morati da ostanu bez ucesca na Svetskom prvenstvu.
 

Back
Top