Sloboda...

nina_gov:
Sta je sloboda. Kako tumacite ovaj pojam? Koja bi bila vasa definicija slobode?


Kompromis. Luksuz interpretiranja neslobode, egzistencija bazirana na kontradiktornoj percepciji- being limited. Zato je koncept slobode konfuzan jer je uslovljen posedovanjem svesti o zabranama, definisajucem faktoru slobode; svesti o neophodnom, ali i zdravom distinkcijom izmedju neophodnog i zeljenog. Izbalansirati kontradiktornosti u ovoj paradoksalnoj percepciji slobode moguce je samo ako se u nju asimiliraju zabrane te ostvari sterilna simbioza tela, duse i uma. Zato slobodu svi eksploatisu, jer je neostvariv kategorij. I zato nam se sloboda u etapama svima ruga, jer smo se precenili...
 
Sloboda znachi mogucnost delanja. Sloboda da neshto uradish. To je jedno od bitnijih pitanja, ako ne i najbitnije. Od shvatanja shta je ona zavisi chovekov odnos prema zivotu, prema drugim ljudima. Uporedjujuci ranija drushtva sa nashim, npr, indijsko kastinsko, moze se doci do zakljuchka da je sloboda u nashem drushtvu veca. To bi znachilo da je sloboda kategorija koja se moze uporedjivati, kao u ostalom i sve ostale kategorije, shto opet navodi na zakljuchak da je chovek bice chija je bitna aktivnost uporedjivanje raznih kategorija sa kojima dolazi u dodir. Bez uporedjivanja zivot ne bi ni bio moguc. Samim tim shto se uporedjuje za nju ne moze vaziti neki apsolut. Koji su uzroci tog povecanja slobode? Osnovna razlika izmedju ranijh drushtava i sadashnjih je u tehnichkom razvoju. U uspeshnijoj materijalnoj proizvodnji, vecem stepenu iskorishcenja prirode. Ovakvo gledishte dovodi do zakljuchka da je zadatak ljudi jedino u unapredjenju proizvodnje materijalnih dobara. Ali da li je tako? Da li proizvode duhovne kulture mozemo izostaviti? I da li jedno utiche na drugo, odnosno da li je progres u materijalnoj proizvodnji u korelaciji sa duhovnim stvaralashtvom? Prvo, shta bi to bilo duhovno stvaralashtvo? I da li ono ima neki poseban vid egzistencije u odnosu na materijalno? Ukoliko prihvatimo za chinjenicu da je duhovno stvaralashtvo samo jedan vid refleksije materijalnih odnosa, onda mozemo na podruchju kulture kao u ogledalu sagledati odnose u drushtvu. Ukoliko prihvatimo da masovna kultura nije najvishi oblik kulture, i ukoliko smo mishljenja da ona zeli da se nametne kao vrhunska, mozemo doci do zakljuchka da odnosi u drushtvu imaju veoma tanke veze sa pravom kulturom a samim ti i sa humanizmom odnosno sa slobodom. I proizvodi duhovne kulture se podvrgavaju ekonomichnosti, zakonima trzishta. Obrazovanje se zeli svesti na kurseve, shto sazetije kako bi se shto pre pochelo sa "aktivnim ucheshcem u ekonomiji" poshto je ona proklamovana za cilj od najvece vaznosti.
 
Chesto se susrecem sa raspravama na temu slobode....Volela bih da chujem,odnosno prochitam i mishljenja drugih.
Potpuna sloboda...lazh?...Ili istina?Smatrate li sebe apsolutno slobodnim bicem,ili se osecate kao rob tereta koji donosi zhivot????
 
Čoveku je cilj da život ne doživljava kao teret. Jedino sloboda (koja mu je moguća) može mu pomoći ostvarenju tog cilja. Ka tom cilju prvo što treba čovek da uradi je oslobađanje od strahova. Sa takvim nastupom zagarantovan mu je zdrav život, bez trauma i nevolja. Takoođe će pomoći knjiga ČIŠĆENJE ORGANIZMA, Boris Aronovič.
 
Слобода је илузија, посебно онако како је човек схвата. Везани смо за све и свашта, почевши од нашег тела па надаље... :)

@ristob

Е ако нам та књига не помогне, ништа неће... :)
 
Слобода је илузија, посебно онако како је човек схвата. Везани смо за све и свашта, почевши од нашег тела па надаље... :)

@ristob

Е ако нам та књига не помогне, ништа неће... :)

Slazhem se sa tvojim mishljenjem...;)
Smatram da chovekovu slobodu ogranichava niz stvari,i da ni jedna osoba nije u pravu kad kazhe da je apsolutno slobodna...Ljudi chesto olako shvataju znachenje te rechi,ne obracajuci pazhnju da su robovi svakodnevnih svari,koje su vec preshle u rutinu:roll:..
 
Sloboda = moći ono što se hoće
Apsolutna (potpuna) sloboda = moći sve što se hoće
Sloboda volje = neuslovljenost volje bilo čim
Sloboda izbora = mogućnost (moć) izbora

Nijesam apsolutno slobodan, niti težim apsolutnoj slobodi...
 
Nisam slobodna , recimo od gneva, sujete, samoljublja,..., i td i td,i svega što je posledica toga, a težim potpunoj slobodi, da činim sve što je dobro. TEŽIM.
 
Kažeš težiš potpunoj slobodi, a pričaš o oslobođenju od nečega (gneva, sujete, samoljublja)... dakle pričaš o nečemu što nema veze ni sa slobodom, a kamoli potpunom slobodom...

Oslobođenje = prestanak nečega što je nepoželjno... tipa oslobođenje od ropstva...
Osloboditi = učiniti da prestane nešto što je nepoželjno

A sloboda znači moći ono što se hoće...

@Tema
Mislim da se ljudsko ponašanje dobrim dijelom može objasniti težnjom ka slobodi/ voljom za slobodom...
 
Potpuna sloboda je kada ne zavisiš od ničeg i možeš se posvetiti u potpunosti stvarima koje voliš da radiš. Naravno da bi se do te potpune slobode došlo u početku se treba žrtvovati i posvetiti sticanju mogućnosti za nju, a tu se pre svega misli na finansije. Kako to ostvariti kad na prvi pogled deluje nemoguće to je već neka druga priča i ako vas zanima ja ću je rado podeliti sa vama na PP.
 
А замисли да волиш да трчиш, а имаш астму :) Како ћеш се онда посветити...? :)

E pa ako imaš astmu onda i nisi potpuno slobodan jer u tom slučaju zavisiš od lekara. :roll: Da više ne bi dolazilo do zabune ljudi koji boluju od nekih bolesti nemaju potpunu slobodu pa samim tim moj prethodni post se ne odnosi na te ljude. Takođe se ne odnosi ni na invalide jer i oni zavise od drugih. E tako sad mislim da je jasno.
 
E pa ako imaš astmu onda i nisi potpuno slobodan jer u tom slučaju zavisiš od lekara. :roll: Da više ne bi dolazilo do zabune ljudi koji boluju od nekih bolesti nemaju potpunu slobodu pa samim tim moj prethodni post se ne odnosi na te ljude. Takođe se ne odnosi ni na invalide jer i oni zavise od drugih. E tako sad mislim da je jasno.

Аха... а шта ако неко воли да лети? :)

a sta ako se neplasis smrti i odes da trcis?:roll:..mozda je sloboda ludilo?

Нећеш ти умрети ако потрчиш, само ћеш да се задихаш и/или закашљеш после 20-50 метара и даље немаш даха... :)
 
Kažeš težiš potpunoj slobodi, a pričaš o oslobođenju od nečega (gneva, sujete, samoljublja)... dakle pričaš o nečemu što nema veze ni sa slobodom, a kamoli potpunom slobodom...

Oslobođenje = prestanak nečega što je nepoželjno... tipa oslobođenje od ropstva...
Osloboditi = učiniti da prestane nešto što je nepoželjno

A sloboda znači moći ono što se hoće...

@Tema
Mislim da se ljudsko ponašanje dobrim dijelom može objasniti težnjom ka slobodi/ voljom za slobodom...

Upravo si napisao isto što i ja. Oslobođenje od ropstva gnevu koje može dovesti do toga da recimo ubiješ, ili zavisti.
Slobodan si od nečega što je nepoželjno. Recimo kada se zavisnik od droge oslobodi ropstva drogi, pa je slobodan da se ne drogira. Znači svojom voljom odlučuje, slobodno, i slobodno svojom voljom i željom radi ono što je dobro.
Slobodan je od zavisnosti (ropstva).

Biti slobodan od ropstva grehu. Robuješ recimo krađi (kleptoman na primer), i radiš na sebi, suzdržavajući se, padaš i ustaješ i posle teške borbe se oslobađaš takvog ropstva.

To je za mene, a verujem i mnoge ljude sloboda, a biti slobodan da uradiš nešto loše, pa ništa lakše od takvog oslobođenja.
 
Oslobođenje = prestanak nečega što je nepoželjno... tipa oslobođenje od ropstva...
Osloboditi = učiniti da prestane nešto što je nepoželjno

Robujemo u srbiji.
Mi na to ne uticemo.
 
Pa razlog je bas ta sloboda kretanja koju nemamo...i osecam se kao u zatvoru.
Verovatno ces me pitati zasto nisam ostao tamo..iz razloga sto nisam imao svest sta je sloboda,i ulagao u povratak ovamo..gde nas je snaslo bombardovanje i sl.(da ne pomislis da su u pitanju neke mutne radnje ili zabrane)
 

Back
Top