Šarl Bodler

....Naspi nam tvoj otrov, da nas krepi snazno!
Zelimo, dok mozak pali cudo ovo,
u bezdan, do Pakla, Raja - nije vazno;
na dno Nepoznatog, da nadjemo novo!


meni jedan od omiljenih!
 
"Nije svakome dato da se okupa u mnostvu:uzivati u rulji prava je umetnost;i bekrijati zivotnu snagu o trosku ljudskog roda moze samo onaj kome je neka vila udahnula jos u kolevci sklonost ka prerusavanju i obrazini,mrznju prema mestu boravka i strast prema putovanju...."
 
Njegov zivot se ogleda u toj 'estetici ruznog', da li bismo mi izgubili odlicnog pesnika da je bio samo malo zadovoljniji?
BeAUTY
.
.
.
With snow for flesh, with ice for heart,
I sit on high, an unguessed sphinx
begrudging acts that alter forms;
I never laugh, I never weep.
.
.
.
 
On je pesnik koji "svoje srce kuva i jede".Skor sam ga radio u skoli.Ne mogu da kazem da se mnogo slazem sa njim ali cenim svakog pesnika koji je tako ubedljiv i koji tako ubedljivo dozivljava svoj zivot.
 
"koji tako ubedljivo dozivljava svoj zivot."

Hehehehe, ovo mi se bas dopada...
Zamisli da ga Branko Radicevic, koji je imao mnogo jednostavniji i, recimo laksi zivot, nije tako ubedljivo dozivljavao. A kako su nastali najlepsi Zmajevi Djulici ako on nije 'ubedljivo dozivljavao svoj zivot'...
Pa Bodler ne bi bio on bez svoje patnje i besa...ubedljivo dozivljenog.
 
Aradia:
Zelela bih da cujem vase misljene o Sarlu Bodleru,jer smatram da je neprevazidjen i da njegova "estetika ruznog" ima toliku moc...
:oops: BODLER,COVEK KOJI JE ZIVEO DALEKO ISPRED SVOG VREMENA.CITALA SAM DA JE BIO IZUZETNO KOMUNIKATIVAN,A U ISTO VREME NEVEROVATNO KONRTAVERZAN.DOPALA MI SE PRICA O NJEMU KADA JE SEDEO U RESTORANU SA SVOJIM PRIJATELJEM,PRIMETIO JE POGLEDE ODREDJENE DAME,KOJI SU BILI NJEMU UPUCENI.PRISAO JOJ JE I REKAO O RASKOSNA PLAVUSO SA ZUBIMA POPUT BISERA,DAJTE MI VASE ZUBE,DA VAS UJEDEM I POKAZEM KOLIKO VAS VOLIM. :oops: :oops: 8)
 
Volim. Cvece zla je definitivno okrenulo evropsku liriku ka moderni i svim promenama, bile one dobre ili lose :) , koje je ona donela.
Semenje tog cveca su dela E. A. Po-a, i mislim da od tog trenutka i njih dvojice krece kulturna interakcija Starog i Novog kontinenta.
Zbog moderne poezije, hvala Sarl.
 
Ne razumem sto svi traze pesme,price ili sta god vec preko interneta.
Zar nije lepse drzati u rukama knjigu,otvoriti je,traziti omiljeni stih ili pesmu.
Ova elektronika zaista ubija dusu knjizevnosti.
Zato nijedno moje delo se nikada nece u celosti pojaviti na internetu.
 
Razorenje

Moj nemirni Demon stalno me se drzi,
Ko dah neopipljiv oko mene bludi,
I ja ga udisem, on mi pluca przi
I puni ih gresnom, nezajaznom zudi.

Katkad, jer zna silno da Umetnost volim,
Javi se pod vidom najkrasnije zene,
I pritvorno svojim laskanjem holim,
Na gadna ljubavna pica uci mene.

Odvlaci me tako, daleko od Boga,
Bez daha, umorom teskim slomljenoga,
Sred dola Cemera, duboka i gluha,

I pred unezveren pogled bez zazora
Baca zive rane, umrljana ruha,
I sav krvav uzas strasnoga Razora!



ps. Lepo ti kazu ljudi, kupi knjigu i uzivaj! :wink:
 
Dont_Break_The_Oath:
Ne razumem sto svi traze pesme,price ili sta god vec preko interneta.
Zar nije lepse drzati u rukama knjigu,otvoriti je,traziti omiljeni stih ili pesmu.
Ova elektronika zaista ubija dusu knjizevnosti.
Zato nijedno moje delo se nikada nece u celosti pojaviti na internetu.

Slazem se, ali ne budi tako siguran za svoje delo - postanes li dovoljno poznat i slavan, nece te ni pitati, samo ce te "okaciti" u integralnoj verziji, pa ih ti posle tuzakaj ;)
 
Naravno, neuporedivo ljepshi osjecaj je drzati knjigu u rukama - josh ako je vremeshna, tvrdih korica i pomalo krutih stranica, kitnjastih pochetnih slova... nezamjenjivo.

Otprilike takav je moj primjerak "Cvijeca zla" - svakako jedne od najznachajnijih zbirki evropske poezije.

U njoj su sadrzane pjesme iz perioda kada je Bolder vec prestao da vjeruje u ljudsku dobrotu i moguce postizanje neke harmonije (nada u postojanje ovoga poslednjeg provlachila se kroz "prvu verziju" Cvijeca Zla - "Limbovi", tako je trebalo da se zove). "Cvijece zla" je poezija beznadja, i tu se moze uochiti Bodlerovo shvatanje prema kome se najchistija ljepota radja iz zla.

Volim mnoge pjesme iz te zbirke, u nekima sam pronashla i dijelove sebe:

"Cheznja za nishtavilom", "Chesma iz koje shiklja krv", "Bure mrznje", "Splin" (sve pjesme), "Svrshetak dana", "Sove"... to su one koje mi prve padaju na pamet.
Predivno!
 
Evo ti jedna vrhunska
++++++++++++++++++++
Madrigal triste

QUE m’importe que tu sois sage?
Sois belle! et sois triste! Les pleurs
Ajoutent un charme au visage,
Comme le fleuve au paysage;
L’orage rajeunit les fleurs.

Je t’aime surtout quand la joie
S’enfuit de ton front terrassé;
Quand ton cœur dans l’horreur se noie;
Quand sur ton présent se déploie
Le nuage affreux du passé.

Je t’aime quand ton grand œil verse
Une eau chaude comme le sang;
Quand, malgré ma main qui te berce,
Ton angoisse, trop lourde, perce
Comme un râle d’agonisant.

J’aspire, volupté divine!
Hymne profond, délicieux!
Tous les sanglots de ta poitrine,
Et crois que ton cœur s’illumine
Des perles que versent tes yeux!

Je sais que ton cœur, qui regorge
De vieux amours déracinés,
Flamboie encor comme une forge,
Et que tu couves sous ta gorge
Un peu de l’orgueil des damnés;

Mais tant, ma chère, que tes rêves
N’auront pas reflété l’Enfer,
Et qu’en un cauchemar sans trêves,
Songeant de poisons et de glaives,
Éprise de poudre et de fer,

N’ouvrant à chacun qu’avec crainte,
Déchiffrant le malheur partout,
Te convulsant quand l’heure tinte,
Tu n’auras pas senti l’étreinte
De l’irrésistible Dégoût,

Tu ne pourras, esclave reine
Qui ne m’aimes qu’avec effroi,
Dans l’horreur de la nuit malsaine
Me dire, l’âme de cris pleine:
‘Je suis ton égale, ô mon Roi!’
 
Samo nekoliko meseci posle Floberovog procesa, Pariski sud za prestupe ponovo tuži jednog pisca: Bodler je optužen za povredu javnog morala. Optužbu je zastupao već dobro znani i proslavljeni „poznavalac“ književnosti carski tužilac Ernest Pinar. Posle neuspeha na Floberovom procesu, trudio se svim raspoloživim sredstvima da osude Bodlera. Očigledno da je u njegovoj bogatoj praksi nedostajao jedan „književni“ trofej. A nije ni slutio da će zahvaljujući Floberu i Bodleru ući u istoriju književnosti.
Avgusta 1857. godine Bodler je izveden pred sud Drugog carstva. To je i prvi susret pesnika i francuske javnosti. Suđenje je pobudilo veliko interesovanje publike i francuske štampe.
 
vladalacsveta:
Samo nekoliko meseci posle Floberovog procesa, Pariski sud za prestupe ponovo tuži jednog pisca: Bodler je optužen za povredu javnog morala. Optužbu je zastupao već dobro znani i proslavljeni „poznavalac“ književnosti carski tužilac Ernest Pinar. Posle neuspeha na Floberovom procesu, trudio se svim raspoloživim sredstvima da osude Bodlera. Očigledno da je u njegovoj bogatoj praksi nedostajao jedan „književni“ trofej. A nije ni slutio da će zahvaljujući Floberu i Bodleru ući u istoriju književnosti.
Avgusta 1857. godine Bodler je izveden pred sud Drugog carstva. To je i prvi susret pesnika i francuske javnosti. Suđenje je pobudilo veliko interesovanje publike i francuske štampe.

Flober je, (a o tome su napisane nekolike knjige), bio ispred svog vremena ne samo po svom talentu, vec i po shvatanju licnih sloboda i pravu izbora. Jednostavno, ondasnje drustveno uredjenje i sama svest drustva bili su daleko ispod njegovog shvatanja, nisu bili dorasli njegovim uverenjima. Tek pedesetak godina nakon objavljivanja Gospodje Bovari, francusko drustvo se malo primaklo Floberovom dozivljaju slobode i tada se desilo da su sami poceli da ga citaju, najpre u avangardnijim krugovima, da bi ga nesto kasnije prihvatili i siri citalacki krugovi.
 
E ljudi jel moze neko da mi analizira neke pesme, iz zbirke Cvece zla od Bodlera, a da nije Albatros? Pod hitno mi treba, makar jedna pesma, recimo "Covek i more" ili tako nesto, mada ne mora ta, moze bilo koja tipa Neprijatelj, Svetionici... i tako dalje...
ajde ljudi hitno mi je, treba mi jos danas!
Zahvalan do neba :)
 

Back
Top