AutoCAD - zaštita lejera od editovanja

Žarko, nije to dovoljno. Potrebno mi je da zaključam ili na neki drugi način zaštitim lejere, tako da drugim korisnicima onemogućim brisanje ili editovanje. Problem je što nekima u birou ne uspevam da objasnim da podlogu ne brišu ili pomeraju, jer je svaka tačka na tačno odredjenoj koordinati. Znači, potrebna mi je zaštita kao sa šifrom ili slično.
 
LePiaf:
Postoji jedna polu-seljachka varijanta. CEO crtez explodirash (i kote i shrafure i text...). CEO crtez smestish u JEDAN layer. I za kraj, od CELOG crteza napravish JEDAN blok.

Ne ide to. Da ti objasnim u čemu je problem.
Projektni biro. Geodetsku podlogu dobijam ja, postavim saobraćajnicu i sve ostale elemente za neki objekat. Onda šaljem mašincima, električarima i arhitektama, da dopune idejno rešenje. Kad svako od njih završi svoje, treba da mi vrate. Kao da govorim kineski, bezbroj puta sam objašnjavala da samo dodaju svoje lejere, ali da ni tačku sa geodetske podloge ne pomeraju, ni slučajno. Npr. mašinci su mi brisali kompletnu tahimetriju, kao da ih visine tačaka ne zanimaju kasnije u izradi glavnog projekta. Arhitekte su mi, jednom prilikom, pomerile granicu placa i ivicu saobraćajnice (postojeću), tako da se u samom projektu kasnije javila greška. Kao u horor filmu! Zato sam pitala da li se može zaključati lejer koji se ni u kom slučaju ne sme menjati ili brisati.
 

Back
Top