TUDJI PASSWORDI

Dlakava_Strvina

Ističe se
Banovan
Poruka
2.942
Pozdravljam brisanje teme "Da li je ovo hakovanje" gde se izašlo u susret osobi kojoj je zabranjeno korišćenje glavnog naloga, u ovom slučaju - od strane brata.
Meni se, na osnovu iskustva, čini da će ova osoba imati novi problem - trajna zabrana pristupa kompjuteru.

Brat (ili bilo ko drugi) ima razlog (bilo kog tipa) zašto je ograničio nekog.
Postoji administratorski nalog u kom se mogu instalirati i uklanjati programi i limitirani gde se 99% programa mogu izvršavati (Auto Cad recimo ne može) ali se ne mogu brisati ili ubacivati novi. Igrice i internet rade.
Virusi su takodje programi. I takodje se ne mogu instalirati u limitiranom režimu, samo mogu da se "zakucaju" u temporary internet files-ima uz poruku ako ih virus kiler ne prepozna - "You have not Administrator rights to instal virus_trojan.exe"
Neko je dakle, mladom gospodinu "otvorio oči" da pristupa tudjim podacima.
Možda iz dobre namere, ali i nez razmišljanja.

Hakerisanje nije ući na nečiji računar, zbog prirode računarske.
Hakerisanje je svaka manipulacija tudjim podacima a bez dozvole i znanja žrtve.
Šta reći za sijaset wireless korisnika koji "zato što ne kriju u porodici ništa jedno od drugog" ne stavljaju nikakav pass?
Ni ostali tipovi veza nisu u ništa boljoj situaciji (ADSL, Kablovska) ako je računar stalno na internetu a još gore ako ima neki virus.
Sa dial-up korisnicima je situacija glupa - spora veza i preuzimanje nečega bi trajalo večnost. Zato takvim korisnicima pravi haker ne pristupa. Ne znači da trojanci i špijun programi (alatke hakera) i dalje neće skupljati akcije korisnika i slati ih na server hakera kao izveštaj.
Dakle, preuzimanje (dial-up iliti modem 56k) je sporo ali je brisanje brzo i neće se naći u kantici već ćete morati da brzo pokrenete neki program za recovery, ali iz DOS-a.
Zašto? Pored ostalog zbog SWAP fajla, da ne prebriše "telo" obrisanog fajla.
Da! Obrisanim fajlovima se samo briše - zaglavlje. Oni se mogu lako vratiti. Jedino prepisivanjem novog fajla na prazno mesto na kom je ranije bio fajl bićete onemogućeni da lako vratite.

Dalje, šta reći za pojedine lokacije koje zahtevaju spuštanje stavke "privacy" tj omogućavanje upisivanja cookies-a?
Nema u tome ničeg lošeg, rekli bi mnogi. Slažem se sa većinom.
Medjutim, šta ako je povezano sa nekom skriptom koja odmah šalje lozinku korisnika ko zna kome?

INTERNET NIKADA NIJE BIO ZAMIŠLJEN KAO OAZA PRIVATNOSTI.
Prijavljivanjem na mrežu svaka akcija se beleži i tačka!
Vaša poseta ovom sajtu ili bilo kom driugom se sigurno beleže na serveru provajdera, pa onda i kod "špijuna" ako ih imate.

Samo postavite sebi pitanje - koliko su vam podaci na raèunaru bitni?
Sad da li je teblo reći kako se ulazi tamo gde je neko zabranio neukom a iz ko zna kog razloga?

Nadam se da će većina vas ovo pročitati a uredniku neću zameriti ako obriše, jer je ovo moglo i malo lepše...
 
Nisam te razumeo, sta si zapravo zeleo da kazes?
Trebalo je pomoci decku kome je "brat" zabranio pristup, ili ne - po tebi?

Inace, elaboracija, da nista nije sigurno, kad se pristupi internetu je ispravna. Tu nema pomoci, kako god okrenes. Jednom kad hoces negde da posetis neku internet lokaciju, da bi sve radilo, mora se imati pristup i tvom racunaru, ovako ili onako...

A meni se sve cini da "brat" i nije zabrani decku samo pristup na internet, vec i podacima na samom racunaru...
 
Kakav crni elaborat? To je bilo ukratko, skice, znaš i sam...
U poslednjoj rečenici si pravilno definisao šta je problem - pristup tudjim podacima pomoću zaobilaženja šifre...
I tu može elaborat, a sledeći put dobro razmislite pre nego li odate "tehnike".
Jedno je pomagati ljudima da nauče, a drugo da zloupotrebljavaju...
Naravno može se neko napraviti pametan pa da postavi pitanje u prvom licu, ali ...
 
Mada svi smatraju da je hakerisanje "ono kad ste na internetu" tj u browser-u i na nekoj "veseloj www" lokaciji. Šta je sa mailovima? Da li tu ima hakovanja? Naravno, čak podjednako koliko i na web stranama sumnjivih lokacija. U samom mailu dobijate trojance (sa ili bez linkova ka autoru) koji će izmeniti vaše parametre i onda će vas ili "pratiti" ili preusmeravati na odredjene web lokacije prilikom odlaska na internet.

Neprofesionalizam i lenjost važe kao odlike tehničke podrške većine naših provajdera u ovom biznisu, bez obzira na cenu usluge i "izvikanost". Obično računaju na tehničku nepismenost svog korisnika. Ko se pa naučen rodio? Mada, sa jedne strane, zaista ima i drskih pretplatnika koji krive sve oko sebe a ispostavi se da je do njihovih računara i spuste slušalicu, bez hvala osobi koja ih je nečem naučila, čim reše problem. Sa druge strane postoje samo mazalice za oči (uši) prilikom obraćanja pojedinim davaocima internet usluga i ništa dalje. Ostave vas na suvom.

Izneo bih neka lična iskustva sa domaćim "mail hakerima".

Pre izvesnog vremena sam imao problem sa meni nepoznatom osobom, korisnikom Euneta, koja je simulirala mail server. Napredni korisnici znaju šta ovo znači ali i kako utvrditi odakle dolazi "vesela adresa" sa virusom u prilogu. Skupih nekoliko takvih mailova i poslah Eunetu na analizu. Kao fizičko lice vadili su se na "zakonske propise". Na finjaka su me ubedjivali da je greska do mene??? Onda sam ih zamolio da uporede izveštaj od mog provajdera (vreme kada su takve poruke stizale sa njihovog servera tj zazuzeće IP adrese u tom vremenu) i da upozore svog korisnika da to ne radi više. A najlepše je bilo kada dva puta nije maskirao matičnu adresu. Odgovor nije stigao uprkos prethodnoj prepisci??? Ipak, poruke više nisu stizale.

Slučaj drugi: dobih mail upozorenja od svog provajdera da je neko sa euneta (moguće da je neko koga poznajem a njihov je korisnik) pokušao pristup mom mailbox-u sa nevažećim šiframa, tj mom provajderu. Ovaj put sam pomoć tražio na višem nivou - relacija moj provajder - pomenuti provajder. Opet ne dobih informaciju da su bar upozorili tu osobu. Ponovo su se vadili na "zakon" o zaštiti korisnika (bole ih uvo). Zaista, meni ne treba njegov identitet samo potvrda da su upozorili dotičnu osobu.

Kaubojština i bezobrazluk!
Čak i sa cenama jer zvanično, niko nema dozvolu za rad posle ukidanja čuvenog monopola...
 
Kako nema veze posle svega shto si napiso o virusima ako ti ne vidish vezu ebi ga necu ti ja sad objashnjavati pretrazi net pretrazi forum..
Imam odlican firewall i jedan ortak je hteo da se nakaci na moj komp neshto da pogleda dao sam mu root pass i opet nije mogo da se nakaci dok nisam ugasio firewall pa et kao shto ti kazesh nema nikakve veze...
 
Red_Zmaja:
Kako nema veze posle svega shto si napiso o virusima ako ti ne vidish vezu ebi ga necu ti ja sad objashnjavati pretrazi net pretrazi forum..
Imam odlican firewall i jedan ortak je hteo da se nakaci na moj komp neshto da pogleda dao sam mu root pass i opet nije mogo da se nakaci dok nisam ugasio firewall pa et kao shto ti kazesh nema nikakve veze...

:lol:
Prijatelje,
virusi napisati za njindonjs nemoz da radu na Linux, toj si skroz na pravu reko.
Ali virusi pisani na Linuxa ne moz da radu na Njindonjs pa se ti sade cheshi gde goj stignesh
Administratorske shifre postojedu i na Windouz i na linux, samo ljudi ne turaju.
U svakem sluchaju bitno je uzeti linuxa koji je sto manje ruku presao zbog onog GNU-a, daklem od proizvodjach koji je sastavio pakete da su na kompatibilni do tebe mlogi su mogli da promenu neshto. Paz od koju osobu uzimas...
Sve ostalo su nijanse...
 
Dlakava_Strvina:

:lol:
Prijatelje,
virusi napisati za njindonjs nemoz da radu na Linux, toj si skroz na pravu reko.
Ali virusi pisani na Linuxa ne moz da radu na Njindonjs pa se ti sade cheshi gde goj stignesh
Administratorske shifre postojedu i na Windouz i na linux, samo ljudi ne turaju.
U svakem sluchaju bitno je uzeti linuxa koji je sto manje ruku presao zbog onog GNU-a, daklem od proizvodjach koji je sastavio pakete da su na kompatibilni do tebe mlogi su mogli da promenu neshto. Paz od koju osobu uzimas...
Sve ostalo su nijanse...


Dlakavi kakav ti je ovo rijecnik ako boga znas.. Licis kao da si od Pirota ili tako nesto..
Neobicno od tebe...
 
GZ:
Dlakavi kakav ti je ovo rijecnik ako boga znas.. Licis kao da si od Pirota ili tako nesto..
Neobicno od tebe...


Pa dobro, mogu i ja malo da pishem prostim jezikom da obican svet razume.
Mislim da doticni ne shvata da u Firewall-u nije podesio dolaznu ip adresu od prijatelja.
Virtual Private Networking je siroka oblast da bi se objasnila u par redova...
 
Najbezbedniji kompjuter je kompjuter bez modema :] a i on nije 100% siguran tako da ne oslanjaj se previshe na firewall nego na podeshavanje sistema :} najslabija tacka bilo kog sistema je ni manje ni vishe ljudski faktor! Znaci ako je neko losh poznavaoc kompijutera da se tako izrazim dzaba mu i zashtita iz NASA-e kad ne zna da je koristi :]
be cool be smart...
 
Dlakava_Strvina:

Ne vredjaj!
Haker je zlonamerna osoba koja koristi pojedine "nestandardne" tehnike upada na nečiji sistem.


1 Zavisi shta znaci po tebi zlonamerna osoba?
2 nestandardne metode? nerazumem shta to znaci? to su ljudi koji imaju malo veci vidik nekih stvari nego drugi :] shto znaci ako imash rupu u kompu nije ti je on napravio neko ti! On je samo iskoristio :] ako neko vidi da su ti vrata od stana otvorena shirom i da nikoga nema kuci pa normalno je da ce da udje! ko je kriv: ti shto nisi zakljucao i zatvorio vrata, ili on shto je naleteo na gotovo :]
mislite o tome :))))
 
bOlE82:
Dlakava_Strvina:
]
Ne vredjaj!
Haker je zlonamerna osoba koja koristi pojedine "nestandardne" tehnike upada na nečiji sistem.


1 Zavisi shta znaci po tebi zlonamerna osoba?
2 nestandardne metode? nerazumem shta to znaci? to su ljudi koji imaju malo veci vidik nekih stvari nego drugi :] shto znaci ako imash rupu u kompu nije ti je on napravio neko ti! On je samo iskoristio :] ako neko vidi da su ti vrata od stana otvorena shirom i da nikoga nema kuci pa normalno je da ce da udje! ko je kriv: ti shto nisi zakljucao i zatvorio vrata, ili on shto je naleteo na gotovo :]
mislite o tome :))))


Hehehe
A jel sam ja kriv što imam bušan operativan sistem?
Jel zato "ti treba da me učiš"?
A ako nekog zanima računar samo kao pomoćno sredstvo a ne kao automat za igranje i "podučavanje" od strane hakera?
Koliko ti imaš rupa koje nisi zapušio?

Dobro...
A spoofing? (samo jedna od "tehnika")
Jel to spada u "regularne aktivnosti"?
 
Dlakava_Strvina rupa verovatno imam dovoljno ali za sve postoji reshenje naravno :] Sve se da zakrpiti ali u krajnjem slucaju ako ti se nesvidja win koristi freebsd linux unix ili shta vec ima u ponudi ako mislish da su bezbedniji :]
P.S ja te ne ucim nishta ovo je samo otvorena konverzacija i govorim ono shto mislim, ako ti se nesvidja ono shto citash sorry :]
 
Kakva ti je to teorija?
Nakačim se na internet i smatram da sam nebezbedan?
Zavisi ko šta radi...
Ako si osnovao nov domen i isključio firewall, odmah će ti uleteti neki crvić bombardovanjem portova, preko provajdera.
No, to je za server, aj o home računarima...
Uobičajen surf nema loših posledica.
Ne znam da li ti rekoh da sam tri meseca bio bez zaštite a da se naknadnom proverom nije moglo naći ništa loše?
O kakvoj bezbednosti dakle pričaš kad je dial-up spor?
Kablovska ili ADSL, e tu je malo drugojačije...
Znam za Live distro Linux, ali imaš nešto slično za Windows, za mrežu...
 

Back
Top