nada posljednja umire,od imperije ipak nista...

vispak

Primećen član
Banovan
Poruka
973
Imperija na srpski način

Srpski predsjednik Boris Tadić izjavio je kako Crna Gora ne može postati samostalna ako se sa time ne suglasi Srbija. Ta izjava je skandal prvoga reda, jer ne samo da zakida crnogorsko pravo na samoopredjeljenje, već jasno stavlja do znanja da Srbija Crnu Goru ne smatra slobodnom zemljom: Crna Gora se smatra srpskim posjedom o kojem u krajnjem odlučuje vlasnik - Srbija.
Odmah je reagovao premijer Đukanović. On je rekao da "Crna Gora baš kao i sve druge države ima pravo na izbor vlastite budućnosti". Srbiji, rekao je još, preostaje samo da bude informisana o crnogorskoj odluci.
Oglasila se i Građanska partija, saopštivši da "po Tadiću, interes Crne Gore ne postoji, on je apsolutno marginalan u poređenju sa interesima svekolikog srpstva". Oštar je bio i Pokret za nezavisnu evropsku Crnu Goru, podsjećajući da samo okupirane zemlje i kolonije pregovaraju o nezavisnosti, a slobodni narodi se samoopredjeljuju, kao što će to i učiniti Crna Gora u aprilu naredne godine. Pokret k tome, kako se kaže, "dobronamjerno savjetuje predsjedniku Srbije da se uzdrži barem javnog ispoljavanja paternalizma prema Crnoj Gori, jer time nimalo ne doprinosi demokratskom dijalogu Beograda i Podgorice". Dijalog, po prirodi stvari, teško ide sa onim ko drži da ste njegova kolonija.
Tadićeva izjava nije omaška. Ona možda nije diplomatski mudra, jer katkada nije pametno govoriti sve što mislite, ali svakako odražava suštinski odnos Srbije prema Crnoj Gori: to je odnos kolonizatora prema dominionu. Tadić je, za promjenu, bio iskren, za razliku od svih Koštunica-G17plus izjava o tome kako će Crna Gora ipak odlučiti sama, izjava u čijem podtekstu stoji da će Crna Gora odlučiti, ali će Srbija učiniti sve da odluči onako kako to hoće Srbija.
Jasno je: slobodni narodi se opredje-ljuju na referendumu. Kolonije se za svoju slobodu bore i pregovaraju sa kolonizatorom. Iz Tadićeve izjave jasno proizilazi ono što ionako zna svako ko hoće da zna: Crna Gora je od strane Srbije okupirana 1918, kada je nasilno zbačena dinastija Petrovića i ukinuta crnogorska država. Gotovo čitav vijek je, u raznim sistemima, na razne načine, ostala pod kontrolom Srbije, kao njena neformalna, ali time ne manje porobljena kolonija. Od početka devedesetih godina, sa dodatnim ubrza-njem 1997, traje pojačana borba Crne Gore za nezavisnost, koja je podrazumijevala i kulturnu samobitnost. Državno pitanje, ili pitanje slobode, centralno je političko pitanje čitavog crnogorskog vijeka iza nas. Baviti se politikom a navodno nemati politički stav o tome, nije drugo do još jedna demagoška fraza.
Crnogorski izbor otud nije "demokratija" ili "država", nego i država i demokratija. Jer Crna Gora može biti demokratska samo ako je slobodna i nezavisna. U savezu sa Srbijom, skoncentrisanom na to da zatre što više crnogorskih državnih atributa i nacionalnih posebnosti, opterećena prijetnjom da će nestati i biti utopljena u srpsku imperiju, Crne Gora nikada neće postati demokratska, niti evropska država. Kolonije nisu demokratske države. Tvrditi kako Crnu Goru treba najprije učiniti demokratskom, u savezu sa Srbijom, pa onda državom, bezumno je. Jer Srbija nije demokratska država. Ona bi htjela biti imperija, a zapravo je u raspadanju, opterećena ratnim zločinima, organizovanim kriminalom i kleronacionalističkim pučem koji je uključivao i ubistvo premijera.
Eksperti" koji sada izražavaju nezadovoljstvo stepenom demokratije u Crnoj Gori, aktivno su učestvovali u medijskom linču Zorana Đinđića. Đinđiću je takođe zamjeran nedostatak demokratičnosti. Onda je Đinđić ubijen, a na vlast su došli gori od njega. Sada oni u saradnji sa crnogorskim ekspertima imaju zamjerke na stepen demokratije u Crnoj Gori.
To je Srbija. Pa koliko demokratska njena kolonija može biti? Napokon, pita-nje za milion dolara: kako je moguće imati "demokratsku državu", ako nemate državu? Nešto prvo mora da postoji, da bi imalo određena svojstva. Nešto prvo postoji, pa je tek onda ukusno ili neukusno, slobodno ili neslobodno, demokratsko ili nije demokratsko. Nema demokratskog "ništa".
Štaviše, i ovaj stepen hude demokratije koji ima, Crna Gora je ostvarila uprkos Srbiji - zahvaljujući činjenici da se djelimično izmigoljila iz njenog zagrljaja pitona. Iz teze "demokratija pa država" proizilazi da je uslov za postojanje države Crne Gore - njena demokratičnost. Istovremeno, taj se uslov ne traži od državne zajednice "Srbija i Crna Gora": ta država nije demokratska, naprotiv, pa ipak postoji. Sad slijedite logiku: Crna Gora ne treba da postoji zato što nije demokratska, dok istovremeno državna zajednica SCG , iako nije demokratska, treba da postoji, između ostalog i zato što Crna Gora nije demokratska?
Ako bi savršena demokratičnost društva bila uslov postojanja država, na svijetu bi ih postojalo svega nekoliko, ili nijedna. Demokratija pa država - to je varijacija kolonizatorske politike koju znamo i pod šifrom "standardi pa status".
Sprječavati Crnu Goru da postane demokratska i slobodna država uz argument da je ona nedovoljno demokratska kolonija, nije drugo do demagogija i po prirodi cinični kolonijalizam. Ono što fascinira jeste spremnost Crnogoraca da prihvate takvu argumentaciju. Danas je "šta će mi država ako nije demokratska", sutra može biti "šta će mi država ako plate nisu 3 000 eura i nemam dobra kola", ili bilo što drugo. U stvarnosti: Crna Gora nije ni država, ni kolonija blagosta-nja.
Crnogorski uslovi za sopstvenu slobodu su rigorozni. Istovremeno, za to da se bude kolonija nisu potrebni nikakvi uslovi: da bi se očuvala sopstvena nesloboda, mogu se istrpjeti i ratovi, i hiperinflacija, i plate od 2 marke, i ratni zločini i kriminal.

Andrej NIKOLAIDIS
 
Tadic je kreten i mnogo glup covek.
Naravno da Crna Gora treba da organizuje referendum i da se otcepi ako tako odluci.
Stvar je u tome sto ne zele svi u Crnoj Gori da se otcepe,stavise taj procenat je veoma mali.To je ideja vladajuce kaste,da naprave svoju drzavu i da rade sta god pozele.
Zar ne mislis da bi oni taj referendum odrzali odavno da veruju u njegov ishod?
Zasto zele da drzavljanima Crne Gore ,koji prebivaju u Srbiji,uskrate pravo na glasanje?Zato sto znaju koliko ih ima u Srbiji,i znaju kako ce glasati.
Sve je to velika farsa i uopste me necudi da ti to ne vidis.
Sto se mene tice, mogu slobodno da se otcepe,oni nama mnogo ne trebaju,ali oni bez nas ne mogu.
 
vuk80:
Tadic je kreten i mnogo glup covek.
Naravno da Crna Gora treba da organizuje referendum i da se otcepi ako tako odluci.
Stvar je u tome sto ne zele svi u Crnoj Gori da se otcepe,stavise taj procenat je veoma mali.To je ideja vladajuce kaste,da naprave svoju drzavu i da rade sta god pozele.
Zar ne mislis da bi oni taj referendum odrzali odavno da veruju u njegov ishod?
Zasto zele da drzavljanima Crne Gore ,koji prebivaju u Srbiji,uskrate pravo na glasanje?Zato sto znaju koliko ih ima u Srbiji,i znaju kako ce glasati.
Sve je to velika farsa i uopste me necudi da ti to ne vidis.
Sto se mene tice, mogu slobodno da se otcepe,oni nama mnogo ne trebaju,ali oni bez nas ne mogu.
nije li i '89 vladajuca kasta dosla na vlast u srbiji i pocela diktirati svim narodima(jogurt revolucijom) i smjenjivati po Republikama legalno rukovodsva.uostalom vi srbi morate imati non-stop nekog dezurnog krivca za vase probleme,zasto se ponasate hgemonisticki prema ovom malom crnogorskom narodu..ako hocete vec zajednicku drzavu onda ih morate uvazavati sebi ravnima i njihov glas mora imati na tezini u svim tijelima kao i vas srpski glas.ali,vi srbi nebi bili srbi kad vi nebi nekom krojili kapu..a to ponosni Crnogorci nedaju..ja mislim da oni mogu kudikamo bolje zivjeti bez vas srba..to sto vi arlaucete po novinama da ih hranite..malo morgen..vidjecete uskoro dok Vojvodina dobije nezavisnost,nece biti "dzaba leba"..Lala radi a srbin se sladi..u buducem periodu ceka vas motika,kramp i zasukani rukavi..
 
To sto ti mislis uopste nije vazno.
Nikom mi kapu ne krojimo.
A sem toga ne postoji crnogorski narod.Sve su to Srbi iz Crne Gore,kao sto sam ja Srbin iz Srbije,Srbijanac, tako su oni dole Crnogorci.
A sto se tice Bosne I Hercegovine i Hrvatske,mogli ste vi da se otcepite,sto da ne.Lakse konju bez samara.Ali ako cete vi da se otcepljujete,onda i srpski narod moze da se otcepi iz Bosne i Hrvatske.
Vi pricate o nekoj demokratiji i samoopredeljenju,stoko jedna bezrepa.
 
vuk80:
To sto ti mislis uopste nije vazno.
Nikom mi kapu ne krojimo.
A sem toga ne postoji crnogorski narod.Sve su to Srbi iz Crne Gore,kao sto sam ja Srbin iz Srbije,Srbijanac, tako su oni dole Crnogorci.
A sto se tice Bosne I Hercegovine i Hrvatske,mogli ste vi da se otcepite,sto da ne.Lakse konju bez samara.Ali ako cete vi da se otcepljujete,onda i srpski narod moze da se otcepi iz Bosne i Hrvatske.
Vi pricate o nekoj demokratiji i samoopredeljenju,stoko jedna bezrepa.
srbi u Bosni i hrvatsko nijesu drzavotvorni narod...to su turski stochari koji su doshli zajedno sa turcima i sluzili turcima u raznim poljskim radovima,i bavili su se i stocharstvom..oni su tada biljezeni u svim turskm deferima kao Vlasi..nigdje nepise o nekim srbima.
 
vispak:
srbi u Bosni i hrvatsko nijesu drzavotvorni narod...to su turski stochari koji su doshli zajedno sa turcima i sluzili turcima u raznim poljskim radovima,i bavili su se i stocharstvom..oni su tada biljezeni u svim turskm deferima kao Vlasi..nigdje nepise o nekim srbima.

Ja ti vec rekoh "Dzaba ti glava,kad u njoj nista nemas,samo ti za frizuru i kapu sluzi!"
 
vispak:
nije li i '89 vladajuca kasta dosla na vlast u srbiji i pocela diktirati svim narodima(jogurt revolucijom) i smjenjivati po Republikama legalno rukovodsva.uostalom vi srbi morate imati non-stop nekog dezurnog krivca za vase probleme,zasto se ponasate hgemonisticki prema ovom malom crnogorskom narodu..ako hocete vec zajednicku drzavu onda ih morate uvazavati sebi ravnima i njihov glas mora imati na tezini u svim tijelima kao i vas srpski glas.ali,vi srbi nebi bili srbi kad vi nebi nekom krojili kapu..a to ponosni Crnogorci nedaju..ja mislim da oni mogu kudikamo bolje zivjeti bez vas srba..to sto vi arlaucete po novinama da ih hranite..malo morgen..vidjecete uskoro dok Vojvodina dobije nezavisnost,nece biti "dzaba leba"..Lala radi a srbin se sladi..u buducem periodu ceka vas motika,kramp i zasukani rukavi..

89-e je bilo jasno da onakva juga-pljuga ne može više opstati i trebalo se nešto uraditi...Ili se pojačati jedinstvo države, ili RAZLAZ......
 
vispak:
razlaz je bio najbolja solucija..sve drugo bi bilo patnja i ponovna tamnica naroda..srpskom hegemonizmu je morao doci kraj na miran ili vojni nacin..vi ste izabrali rat..da zadrzite dominaciju..i moralo se to rijesiti vojnim mjerama.

krivo: Slovence smo pustili bez problema, Šešelj: Idite bre, što pre
A Hrvati i Bošnjaci su mogli ići, ALI BEZ TERITORIJA GDE SU SRBI BILI VEĆINA, dok se ne srede stvari oko prava, Ustava i granica...
 
Iako na prvi pogled ne spada ovde, to je ujedno i objašnjenje Tadićevog stava prema Crnogorcima....I ONI SU BILI U SASTAVU MONARHIJE koja nije imala AVNOJ-ske granice i prava na samo-OVO samo-ONO i DSZ.......pa kaže:

Ustvari vispak: znaš zašto balije nisu konstitutivne i nemaju pravo na državu:
raspad juge-pljuge je značio da je tiletova revolucija doživela poraz, tj. izgubila rat. Pre toga je Balkan bio okupiran od Hitlera, a on je izgubio rat još 45-e, prema tome, vredi stanje koje je bilo pre toga, a to je MONARHIJA.
Tada balije nisu bili konstitutivni, a Hrvati su trebali biti sretni sa granicama Virovitica-Karlobag-Koprivnica, tj. imali bi Hrvatsku, manju nego danas, ali i manje razaranja i žrtava.....
 

Back
Top