ELLADA

E

Elleni

Gost
Interesuje me da li neko zna nesto o studiranju u Grckoj, o njihovim univerzitetima, skolarinama? Hitno mi je potrebna vasa pomoc.
 
Elleni:
Interesuje me da li neko zna nesto o studiranju u Grckoj, o njihovim univerzitetima, skolarinama? Hitno mi je potrebna vasa pomoc.
:D Zovem se Vladislav i zavrsavam osnovne studije na Teoloskom fakultetu u Atini i tamo sam vec pet god.sta te bas zanima konkretno!

 
V777:
Elleni:
Interesuje me da li neko zna nesto o studiranju u Grckoj, o njihovim univerzitetima, skolarinama? Hitno mi je potrebna vasa pomoc.
:D Zovem se Vladislav i zavrsavam osnovne studije na Teoloskom fakultetu u Atini i tamo sam vec pet god.sta te bas zanima konkretno!

Jasu Vladislave, pos paei? Ovde Tessaloniki, prilicno je hladno ovih dana, kako je kod vas dole ma jugu?
Koliko ima nasih studenata tamo? Nas je ovde poprilicno, svake god sve vise? poz.Vera
 
Vladislave mene interesuje nesto u vezi pravnog fakulteta,kolike su skolarine i da li se u Atini prihvataju ispiti sa Beogradskog Pravnog fakulteta ili moram sve ispocetka/ Kako se ti tu snalazis?
 
Vladislave zaboravila sam jos nesto da te pitam. Kako si ti poceo da studiras u Atini,jel si tamo otisao preko fakulteta? Posto na Beogradskom Pravnom fakultetu ima dosta Grka interesuje me jel to zato sto je njihov fakultet kompaktibilan sa nasim ili je nesto drugo u pitanju?
 
Anonymous:
V777:
Elleni:
Interesuje me da li neko zna nesto o studiranju u Grckoj, o njihovim univerzitetima, skolarinama? Hitno mi je potrebna vasa pomoc.
:D Zovem se Vladislav i zavrsavam osnovne studije na Teoloskom fakultetu u Atini i tamo sam vec pet god.sta te bas zanima konkretno!kjh

Jasu Vladislave, pos paei? Ovde Tessaloniki, prilicno je hladno ovih dana, kako je kod vas dole ma jugu?
Koliko ima nasih studenata tamo? Nas je ovde poprilicno, svake god sve vise? poz.Vera
Evo Vera sada sam u srbiji.Jeli kazimi koga poznajes u Solunu,jer ja poznajem dosta ljudi tamo mozda imamo zajednicke prijatelje a mozda se i znamo ,jer sam ja cesto u Solunu!Eto tosa gia tora ke grapse mou kai grapse to mail sou!
 
Elleni:
Vladislave zaboravila sam jos nesto da te pitam. Kako si ti poceo da studiras u Atini,jel si tamo otisao preko fakulteta? Posto na Beogradskom Pravnom fakultetu ima dosta Grka interesuje me jel to zato sto je njihov fakultet kompaktibilan sa nasim ili je nesto drugo u pitanju?
Evo da odgovorim!Prvo ja sam otisao ne vezano za fakultet u Atinu a studirao sam i na Bg.fakultetu ali su me jos neke stvari privukle Grckoj ne samo Teologija koja je naravno na prvom mestu vec i vizantiska muzika jer sam ja inace crkveni pojac,snimio sam i cd.sa duhovnom muzikom i to me je potstaklo da odem u Grcku!Toliko sto se moga odlaska tice.A sada sto se tice pravnoga fakulteta u Grckoj ne priznaju nista sto se tice prelaska a sto se tice priznavanja diplome to je takodje vrlo tesko jer se daju dopunski ispiti takozvani (dikaca) kojih na pravnom ima 24i,a poznato mi je tako dobro zato sto je moja sestra zavrsila pravni fakultet.
 
Elleni:
Vladislave zaboravila sam jos nesto da te pitam. Kako si ti poceo da studiras u Atini,jel si tamo otisao preko fakulteta? Posto na Beogradskom Pravnom fakultetu ima dosta Grka interesuje me jel to zato sto je njihov fakultet kompaktibilan sa nasim ili je nesto drugo u pitanju?
Da dopunim skolarine nisu tako velike 400.evra,i dobijaju se iz ministarstva spoljnjih poslova i ministarstva ekonomije.A dobiti sada stipendiju je vrlo tesko posto imam drugare koji to sada pokusavaju da odrade.Aplikacija se vrsi u Grckoj ambasadi za fakultet i stipendiju i to je zvanicno,pa ti onda oni kazu primljen si ili ne.!!!Medjutim to ne govori nista,covek se nesme predavati bez borbe!!!Recimo ja sam takodje otisao bez stipendije pa hvala Bogu posle skoro dve godine sve je leglo na svoje mesto!Ako imas jos neko pitanje tu sam a mozes da napises i meil ako hoces!
 
Vladislave,Veragr@yahoo.com, pisi ako hoces.Ne verujem da se znamo licno, ali mozda imamo zajednicke prijatelje, jer sam ja na arheologiji, a fakultet teologije je zgrada pored moje, pa uglavnom znam ljude.
Za Elleni: upis i predaja dokumenata je ili u Grckoj u Atini-Ministarstvo prosvete, u toku Avgusta, ili ranije, posle uskrsa raspitaj se u grckoj ambasadi.Od papira otprilike (ako se dobro secam) treba ti: svedocanstvo srednje skole sa ocenama prevedenim na grcki sistem ocenjivanje (od 1-20)
- potvrda o drzavljanstvu tvom i roditelja- da nisu grci, jer oni polazu prijemne ispite a stranci ne
- potvrda o prohodnosti tvoje srednje skole na fakultet, sto izdaje nase Ministarstvo prosvete
- kopija pasosa
- izjava da nisi upisana ni na jedan drugi fakultet u Grckoj.
Ako se dobro secam to je sve(bar je bilo kada sam se ja upisivala).To se sve odnese na prevod na grcki jezik kod sudskog tumaca, a posle toga se overava Haskim pecatom u Palati pravde, da bi dokumenta bila medjunarodno priznata.
Ako dobijes tipendiju od grckog ministarstva, ne placas skolarinu.Ako ne, na mom faksu je npr. oko 350 e godina.Pozdrav i srecno.
 
Skolarina je 400 evra? A na kom to fakultetu? Ja sam os nekih mojih prijatelja cula da je skolarina izuzetno skupa, oko 2000 evra.
 
Kazes da treba da polazem 24 dopunska ispita da bi mi priznali diplomu Pravnog fakulteta u Beogradu? DA li neko zna kolika je skolarina na Atinskom pravnom fakultetu? Hvala vam puno na pomoci i ja se izvinjavam ako sam vas izmaltretirala.
 
Elleni:
Kazes da treba da polazem 24 dopunska ispita da bi mi priznali diplomu Pravnog fakulteta u Beogradu? DA li neko zna kolika je skolarina na Atinskom pravnom fakultetu? Hvala vam puno na pomoci i ja se izvinjavam ako sam vas izmaltretirala.
Skolarina je obicno od 350-400 e godisnje na svim drzavnim fakultetima u Grckoj.Ako si cula za 2000 onda su to privatni fakulteti ili neki strani koledzi.Ako dobijes stipendiju od grckog ministarstva onda ne placas skolarinu nista i jos dobijas svakog meseca na ruke oko 400 e za trosak!Pozdrav Vera.
 
Elleni:
Jos nesto sam zaboravila. Posto si ti Vladislave u Atini, reci mi koliko tu kosta da se iznajmi stan?
Da se iznajmi stan u Atini zavisno od delova grada,imas recimo delove gde je malo skupljke i gde je veoma skupo.Medjutim neki osrednji stanovi a koji nisu konkretno daleki od pravnog faxa su od 300 - 400 evra.Medjutim postoji mogucnost da dobijes i dom a onda prestaju sve muke jer ga onda placas samo 70.evra.Pozdrav
 
Interesuje me jos nesto.Kako se kod nas boduju njihove ocene, kako se bodiju nase ocene 2,3,4,5 i kako se bodije na uspeh npr.5,00 ili 4,00 ili 3,50?
Veliki pozdrav
 
Elleni, to je malo komplikovamo.Postoje ustvari skale po kojima se tacno preracunavaju ocene iz svake zemlje na grcki sistem,ali ja za sada samo znam da to ima grcko ministarstvo prosvete (Atina, Mitropoleos 15 neka kancelarija na 3 - 4 spratu )a kod nas niko to ne moze da uradi sem da pitas u njihovoj ambasadi.Sad zavisi da li sama predajes dokumente u Atini, ili nosis kod nas u ambasadu, pa oni mogu da ti pomognu i upute te.Ne znam tacno kako se vrednuje koja ocena ja sam sa odlicnim uspehom-uglavnom petice i po koja cetvorka dobila kod njih 19 kao prosek, sto za grke nije uopste lose, i primili su me na fax bez problema.Ako si vukovac onda je 20.Za ostale ocene kako ti oni obracunaju.Pozdrav Vera
 
zanimaju me studje geografije i astronomije u Grckoj?Sta mi sve treba i kako ide postupak?Da li ima prijemnog i kolike su skolarine?Ja iskreno ne znam grcki ali ....
Unapred hvala
 
Apsolvent na arheologiji u Solunu, zato ne mogu puno da ti pomognem oko informacije za prava...
Nadam se da ces uspeti, ovde je sjajno, ja sam sasvim zadovoljna, iako su mozda studije generalno gledano nizeg kvaliteta nego negde na zapadu, ipak je zivot mnogo bolji, a i dobijas jednu evropski priznatu diplomu.Srecno!
 
Ti ako odlucis da se jednog dana vratis u Srbiju mozes sa arheologijom ovde da radis,ali ja sa pravima u Beogradu tesko da cu nesto moci. Zelim to da uradim,ali se jos uvek kolebam.Da li postoji neki odredjeni datum ili mesec u godini kada se papiri predaju u grcku ambasadu? Koliko placas skolariju i koliko studije traju?
 
Elleni:
I jos nesto. Jel mozes da napravis paralelu o studiranju kod nas i u Grskoj?
Sto se tice upisivanja ako to radis samostalno tj.na svoju ruku a ne preko ambasade onda upis pocinje od 1-10 avgusta i veruj mi upisujes se sigurno!!!A sto se tice tvog drugog pitanja studiranje van zemje je mnogo bolje ne zbog ucenja samo vec i zbog zivota.Naucis i novi jezik upoznas i neke druge ljude kulturu itd.Srecno!Pozdrav od Vladislava
 
Elleni:
Ti ako odlucis da se jednog dana vratis u Srbiju mozes sa arheologijom ovde da radis,ali ja sa pravima u Beogradu tesko da cu nesto moci. Zelim to da uradim,ali se jos uvek kolebam.Da li postoji neki odredjeni datum ili mesec u godini kada se papiri predaju u grcku ambasadu? Koliko placas skolariju i koliko studije traju?
Uf, sad smo kod bolne tacke...posao malo teze u Srbiji, a i da se prizna diploma treba da se polozi dosta diferencijalnih ispita.Tako ti je verovatno i sa pravima, a mislila sam na priznavanje diplome u Evropi ili pak ovde u Grckoj, sigurno je pravni fakultet mnogo bolji ako trazis posao u struci, i ovde i tamo veruj mi! Verovatno mozes da nadjes nesto iz oblasti medjunarodnog prava, da povezes poslove Srbija-Grcka i tako to, gde ce ti koristiti znanje i prava ali i jezika!
Pralelu mogu da ti napravim jer sam u Beogradu na istoriji umetnosti, pa kad poredim studiranje ovde i tamo - uopsteno kod nas je kriterijum za polaganje ispita mnogo visi-nas na i.u. (u Bg-u) pitaju sve usmeno, treba da si jako dobro spreman, mnogo je manje ispita ali su zato tezi-2,3 i 4-semestralni.
U Grckoj imam konkretno na arheologiji 52 ispita, ali je ovde drugi sistem-svi su jednosemestralni, tako da u januaru polazemo ispite iz zimskog semestra, u junu iz letnjeg, a u septembru je `popravni` rok za celu godinu.Ispiti s polazu uglavnom (90%)pismeno, sto znaci prolazis ako das neki iole logican odgovor, jer niko nema vremena da cita tvoje `eseje`-dosta je da napises osnovne stvari kao i na svakom pismenom ispitu.I to je sve prednost+ jezik koji moras jako dobro da naucis.A o zivotu u Grckoj sve najbolje- dosta ti je sto je cele godine sunce i blizu je more (nama bar u Solunu je pred nosom) pa ti boravak ovde lici na jedan poduzi godisnji odmor!
 

Back
Top