Opasnosti u braku u kapitalizmu - vol 1.

zakon glupo, veom tupom ostricom razrezuje da se u slucaju razvoda - "imovina stecena u braku deli na pola" ;
i sad zamisli situaciju... ja radio... i zaradio X evra... a zena, sposobna, svaka joj cast, zaradila X -1 evra... dakle - nek je samo malo manje od mene... opet sam ja na gubitku u slucaju razvoda.

Sta sam primetio? (tj zasto ovo pricam)
Moji drugari... (gen 70 - 75) koji (kao i ja) rade svoje privatne poslove, krenuli su da se zene... i sta se zbiva?
...
Znaci, zena im radi negde, ima platu 40.000 din. - ima status i sta znam... a oni rade ljudi, pa obrnu i po 100.000 evra... dakle, pukli su jer je podela takva... njoj 50.000 evra a njemu 20.000 dinara... u slucaju razvoda... nije to okej.

Znaci, lako, zena se uda, saceka da lik obrne prvu kintu, razvede se i gotovo... Pula suske njoj...
...
Kapitalizam je jedno surovo drustvo... u kom se sve gleda kroz dinar... i bojim se da cu dooobro da razmislim pre nego sto uskocim u taj bazen.
 
Hmmmm...kaze ipak-imovina stecena u braku...
a to znaci ipak NISHTA sto si imao pre...stan, kuca,nameshtaj..etc....
Ako se toliko -plashish- svog izbora.....sve sto dobijesh , kupish....stavi na tudje ime da se vodi..otac, majka, sestra, brat, dete, firma...i necesh imati problema u deobi -tvoje- imovine...jer se nece ni voditi na tebe....
i...mislim da ne bi bilo loshe da stvaaarno ukljucite i probudite malo i emocije.......
 
Cekaj bre Suzy...

Sretnem ja zenu... zaljubim se i ozenim... ona "jaka" i "nezavisna" i "moderna" pa moram da organizujem i ko ce da pere, i da kuva, i da cuva decu, jer ona ne moze... ima karijeru.
okej to - to smo elaborirali na "jakim zenama"
...
i onda ja radim, ona radi... i u slucaju da sam zaradio vise od nje... ako pukne brak (a takvi brakovi obicno pucaju posle tri - pet godina)... puko sam...
...
Vidis, ja sam jednom u sali rekao u zneskom drustvu da bi moja zena trebalo da potpise predbracni ugovor u kome se odrice prava na polovinu, nego u slucaju razvoda pristaje na tzv allowance, tj unapred propisanu sumu koju bih joj platio. STO JE NA ZAPADU NORMALNA I SVAKODNEVNA POJAVA.
Da si samo videla kako su skocile na mene? MOLIM ? Kakav ugovor?
...
Ja sam jasno rekao - BRAK U KAPITALIZMU.
ne brak iz bajke... ne deciji brak... nego, sele, pricamo o suski... cekaj da mi vidimo da svakome ostane njegova suska... pa cemo onda da se volimo do sutra... jel ako nema sanse da ce da me opeljesis - onda smo u ljubavi 289 %...
 
Hmmm
ma..meni ima logike to shto pricash...jer zaista ima dosta sponzorusha (ja sam na zalost znala i mushke sponzorushe...)
i...iskreno....mislim da bi trebalo da postoji pravilo...sve sto si TI kupio -tvoje je....samo ima jedan problem...da...kada dolazi dete ...zena par godina ne radi...e...za taj period mozda i treba...koji procenat vishe....ali samo tada...Eto...i ne bi se bunila da tako neshto podpishem...i zbog same sebe....;-)
 
Realan rezon.

Samo je jedna stvar tu problematicna... Kad je zakon donosen, mislilio se na situaciju u kojoj muz ostavlja zenu ... bez sredstava za zivot
- On je radio... sticao kapital, a ona je sedela kuci kuvala i gajila decu i nije imala pos'o.
...
a onda on otisao sa mladom sekretaricom. To je okej za tu situaciju... ODERI GA. Jer bez nje ne bi stigao nigde. To je posteno.
...
...ali... to je stari zakon. Zene su danas "samostalne"... nit mi kuva, nit me ceka kuci, niti ona gaji decu, niti pegla, niti pere, niti NISTA. Samo seks i razgovor. Svadja mahom...
...
Hvala za razgovor.
Zanima me sta ce i decaci da kazu...

poz (odo da radim... da zaradim sto vise pre nogo sto se ozenim... hehehehe)
 
Ako nije tacno - onda mi reci kako je.
A ne samo lakonski hejt...

@ Ideje ;
drugar se razvede, a ona pokrenula parnicu za pola vlasnistva nad firmom... Iako nikad u istu nije usla, nego mu je njalake po ceo dan - sto mnogo radi i sto nema vremena sa njom da izlazi i da bleji. A firmu osnovao on pre nego sto je sreo. U istu ona ni dinar nije dala. Nego samo uzimala. Zato su se i razveli.

odatle mi ideje.
ok?

p.s.
ja se ponekad pitam u kom vremenu i prostoru zive neki od forumasha?
jel mi se cini, na osnovnu postova i stavova koje iznose - da to uopste nije realno vreme/prostor oko nas... nego neki imaginarni svet ideja ili sta ti ja znam... Aman ljudi, KAPITALIZAM.
Ej... sve na svetu gleda se kroz pare.
 
Suzy majku mu, nije mi namera bila samoreklamerstvo ; upravo suprotno. Pokusao sam da postavim pitanje - i to momcima... Ali ne ide, ocito... Ajde pazljivo procitaj. Dakle, i sama kazes da sponzorusa ima xy... okej... a pravih koliko? jedna u 10 000 a?
Nije mi namera da se svadjam, ja kuliram i inace, ali ajde, kad si vec tu, kako bi reagovala da ti decko kaze, "ej, ja tebe volim, ali molim te, potpisi predbracni ugovor, da u slucaju razvoda dobijas potporu od, recimo, 10.000 evra... i nista vise" - a ti znas da je momak tezi?
...
sto sam se ja istripovao? Znas li ti koliko ima mladjih/singl ljudi koji RADE bre po ceo dan u svojim privatnim firmama? Rade, ne sede na dupetu i kukaju kako im ne valja.

Na zapadu je normalna stvar predbracni ugovor. moj advokat i tvoj advokat. oni ce to da rese.
...a ti i ja smo u ljubavi bog zna kako.
Ne kapiram te, kako me ne kapiras?
 
commodore:
Suzy majku mu, nije mi namera bila samoreklamerstvo ; upravo suprotno. Pokusao sam da postavim pitanje - i to momcima... Ali ne ide, ocito... Ajde pazljivo procitaj. Dakle, i sama kazes da sponzorusa ima xy... okej... a pravih koliko? jedna u 10 000 a?
Nije mi namera da se svadjam, ja kuliram i inace, ali ajde, kad si vec tu, kako bi reagovala da ti decko kaze, "ej, ja tebe volim, ali molim te, potpisi predbracni ugovor, da u slucaju razvoda dobijas potporu od, recimo, 10.000 evra... i nista vise" - a ti znas da je momak tezi?
...
sto sam se ja istripovao? Znas li ti koliko ima mladjih/singl ljudi koji RADE bre po ceo dan u svojim privatnim firmama? Rade, ne sede na dupetu i kukaju kako im ne valja.

Na zapadu je normalna stvar predbracni ugovor. moj advokat i tvoj advokat. oni ce to da rese.
...a ti i ja smo u ljubavi bog zna kako.
Ne kapiram te, kako me ne kapiras?

Ha, ha...
ma...daleko od toga da bih se ja sa tobom svadjala.....cak shta vishe....;-)
podpuno te razumem...zar nisi primetio?
samo mislim da ih ima vishe....(nadam se vishe od 1 u 10000)....
i bash sam sa jednim takvim....
a i ja sam sada u firmi..na poslu...;-)
a...kada bi mi to rekao....da...pristala bih...podpisala bih....
ok?
;-)
(i da ti je pp opcija ukljucena...rekla bih ti tamo sve sto mislim o ovome....veruj mi ne bi -uzurpirala- -mushku- temu....odoh da radim..da zaradim te -nashe- parice...;-)..veliki mi je pdv-ali odbitni...;-)..)
 
Jeste, da..
Ali, imovina koju bračni drug unese u brak, smatra se njegovom POSEBNOM imovinom i ne deli se.
Recimo, moja je gajba, njena su kola, tako ostaje i nakon razvoda.
Naravno da nisam u braku, ne zbog razvoda, nego zato što je brak PREVAZIĐENA institucija 8)
A pravo mora da se zna jer - IGNORATIO IURIS NOCET
 
E pa, okej...
Znaci resimo problem para, pa se onda volimo.
I nista se ne ispreci izmedju nas i ljubavi.
Pa ako ne ide... onda se rastanemo ko ljudi, svak na svoju stranu i svak svojim putem - a ne munja tipa... ja sam tebe podrzavala, pa imam pravo na vlasnistvo... imas tuki pravo na vlasnistvo... imas samo ako si sa mnom... ako nisi - imas samo ono sto si sama stekla.
Kao sto i ja imam samo ono sto sam stekao sam... Plus malo moja dobra volja. Naknada za vreme koje si provela sa mnom.
Evo ti sajtovi pogledaj:

http://www.equalityinmarriage.org/bmbringup.html
(opis i ideja)
http://www.lawfirmsoftware.com/consumer/prenuptial_agreement.htm
(ovo je cak i softver za to)
http://www.nupplegal.com/prenuptial-agreement.html
(standardni formular za to)

Ovo je normalno. Ali mi smo tek zagrebali kapitalizam, pa ovo ne postoji. I jos uvek je taboo. To je razlog sto sam postavio post. Razumes?
Ako hocemo Zapad... onda mora ceo Zapad.. a ne samo delovi koji nam odgovoraju.
 
@ HeBE

To nije tema.
Imovina koju si uneo u brak je tvoja.
I to ti niko ne dira.
Zajednicka imovina je problem. Jer zakon je osmisljen da spreci da (ako su njih dvoje npr. zajedno kupili kucu, zajedno ulagali, pa se razvedu) jedno od njih ostane bez icega.
I to je ok.
Ali SU ZLOUPOTREBE SVAKODNEVNE.
Dao sam vam primer mog drugara Voje.

Jedini lek... PreNup... (predbracni ugovor)
i gotovo.
 
commodore:
Ako nije tacno - onda mi reci kako je.
A ne samo lakonski hejt...

@ Ideje ;
drugar se razvede, a ona pokrenula parnicu za pola vlasnistva nad firmom... Iako nikad u istu nije usla, nego mu je njalake po ceo dan - sto mnogo radi i sto nema vremena sa njom da izlazi i da bleji. A firmu osnovao on pre nego sto je sreo. U istu ona ni dinar nije dala. Nego samo uzimala. Zato su se i razveli.

odatle mi ideje.
ok?

p.s.
ja se ponekad pitam u kom vremenu i prostoru zive neki od forumasha?
jel mi se cini, na osnovnu postova i stavova koje iznose - da to uopste nije realno vreme/prostor oko nas... nego neki imaginarni svet ideja ili sta ti ja znam... Aman ljudi, KAPITALIZAM.
Ej... sve na svetu gleda se kroz pare.

Ja zivim u dvadeset prvom veku, na planeti Zemlji, u republici Srbiji, radim u advokatskoj kancelariji i odgovorno tvrdim da je to o cemu ti pricas prilicno besmisleno.

Lepo ti je rekao Neve, to sto je on stekao pre braka je njegova posebna imovina.
To sto je ona trazi ne znaci i da ce da je dobije.
A sve i kada je imovina stecena u braku u 99,9% slucajeva ne deli na ravne casti...
 
I sta sad HeBe ?
sem komentara da to sto ne znam zakon mi nije izgovor... (s tim sto se kaze "ignoratio iuris non nocet" ali nema veze)
ne moram ja da ga znam... pitao sam ko zna...
i sta sad?
...
To sto je Prenup anglosaksonska tvorevina, to me u necemu ogranicava?
To moze da me spreci da trazim potpisivanje validnog u sudu overenog ugovora sa zenom? A?
Moj advokat kaze da je moguce. Pogledao sam i formulare...
i sad te pitam... sta sad?
...
sta si hteo da kazes?
 
S_K_V_O:
Ja zivim u dvadeset prvom veku, na planeti Zemlji, u republici Srbiji, radim u advokatskoj kancelariji i odgovorno tvrdim da je to o cemu ti pricas prilicno besmisleno.
Lepo ti je rekao Neve, to sto je on stekao pre braka je njegova posebna imovina.
To sto je ona trazi ne znaci i da ce da je dobije.
A sve i kada je imovina stecena u braku u 99,9% slucajeva ne deli na ravne casti...

Jel vas kloniraju?
Da ne citate...
Da.
Jeste sve steceno pre braka licna imovina. Napisao sam to bar 2 puta.
...
I da. Ne mora da znaci da ces da puknes na sudu. Niti da ce imovina da se deli. Ali znaci da ces da se sudis. Tj da postoji sansa.
To sprecava predbracni ugovor.
...
Ajde prvo procitajte sta sam napisao pa onda skacite.... jel sad u redu?
(sto ste svi u hejt fazonu?)
 

Back
Top