Rastafari?Ima li kod nas pravih rastamana i dobrog reggae-a?

interesovanje je za rege poraslo kad su snimljene Munje pa su svi odjednom culi za eyesburn,pa je onda negde Kojot rekao kako slusa Boba Marlija pa su svi onda poceli da se furaju i nose sarene kape.Ja iskreno ne slusam naroxito rege koji je po meni samo muzika za leto>A inace sta vise tu da se cuje od neprevazidjenog Boba,Pitera Tosa I Blek Uhuru. Jedini novi tip koji me je bas odusevio i interesuje me gde moze da se nadje njefov album je Nemac -Gentleman.Recite ako gde ima da se nadje njegov disk
 
Othello:
interesovanje je za rege poraslo kad su snimljene Munje pa su svi odjednom culi za eyesburn,pa je onda negde Kojot rekao kako slusa Boba Marlija pa su svi onda poceli da se furaju i nose sarene kape.Ja iskreno ne slusam naroxito rege koji je po meni samo muzika za leto>A inace sta vise tu da se cuje od neprevazidjenog Boba,Pitera Tosa I Blek Uhuru. Jedini novi tip koji me je bas odusevio i interesuje me gde moze da se nadje njefov album je Nemac -Gentleman.Recite ako gde ima da se nadje njegov disk
Ne seri i ne pricaj kad ne znas.Koja bre muzika za leto?Poslusaj tekstove od bilo koga od njih koga si nabrojao pa reci opet da je muzika za leto.samo poslusaj.A gde ti je tu winston rodney,israel vibration i mrzi me da ti pisem i nabrajam vise kad ti verovatno ne vredi.Uistalom ta muzika nije muzika samo da bi bila muzika nego je samo deo jedne kulture.ako razumes sta ti pricam.
 
Reggae je bas zato u krizi, zato sto 90% populacije koja je cula za taj pravac smatra da je to MUZIKA ZA LETO, ili slusaju samo "kada se smore" ili se smore kada je slusaju.




Ali, ne smeta mi sto nas ima malo. Znate ono "ceta mala ali odabrana"... Bolje nego da se na svakom koraku svaki kreten koji (ne)zna engleski karakterise kao Rasta ili se potpisuje sa "Bob" ili "Marley" (ako sam sada nekoga prozvala, nije bilo namerno, nisam zelela bilo koga da uvredim - respect to Maja).




Osim toga, veliki problem je sto mnogi ljudi samo SLUSAJU reggae, ne zive, ne razmisljaju i ne osecaju reggae. Ali, nije svako stvoren za reggae, niti je reggae za svakoga.



Zato, ljudi, SLUSAJTE, SHVATITE i POSTUJTE reggae!!!



P.S. Neko je pomenuo GENTLEMAN-a. Uistinu, nema ga NIGDE!!!! A sta je sa savrsenom "Dem gone"??? A "Runaway"? Ovom prilikom apelujem na sve ljude dobre volje da me upute gde mogu da nabavim Gentleman-a: MP3, CD ili, jednom recju, BILO STA!
 
Za rastamane, ne znam... ipak mi zivimo u jednoj mnoooogo drugacijoj zemlji, sa drugacijim pravilima... Ja, ti, bilo ko, moze da se pridrzava NEKIH Rasta nacela, ali nisam sigurna da se sa pravom moze zvati Rasta. Brzopleto sam sebe, prosle godine, pokusala da okarakterisem kao Rastu (pocetnika), i shvatila sam da ja to ne mogu biti. Pre svega zato sto nisam spremna da prihvatim neka nacela (ganju i njen uticaj, The Holy Piby, jer "belacka biblija nije dobra" a samim tim govore da moja biblija nije dobra, onda i to sto nikada nisam uspela da procitam "Piby", pa sto meni, kao Srpkinji, nije potrebna repatrijacija...), i iako shvatam da nas sistem (sistematski) gusi, i to osecam, ne vidim da cu opstati ako se celog zivota borim protiv njega. Kakav je, takav je, pokusavam da ga izbegnem i njegove surove manipulacije, ali ne mogu da se odreknem obrazovanja, posla i krova nad glavom samo zato sto moja skolarina i zakup zemljista pomazu sistemu da gusi. A na Jamajci, izvoru svega, stanje je drugacije: sistem je savrseno uigran i nemilosrdan, i opstanak visi o koncu...



No, dobro, pocela sam da serem... ja kad krenem, bas ne znam da stanem...


My point is: mislim da nema (mnogo) PRAVIH Rastamana u ovom okruzenju. ALi, ko sam ja da kazem sta PRAVI Rastaman znaci i kada postajes PRAVI Rastaman...





Mnogo ljudi misle da su Raste, samo zbog gandze. Pokusavam da ih izvedem iz zablude...
 
slushala sam raznu muz...medju njima i reagge...i hmmm...svi se kao pale ovo ono bob marley, mada jeste da je on stvorio tu muz i super...al ima josh grupa za koje moguce nisu ni chuli neki...tipa UB 40 dobra grupa prilichno...kod nas malo ljudi to slusha...ja sam do 6. osnovne vrtela samo tu muz.....
a sada pa polako prestajem....samo kad sam u nekim situacijama...weed... 8)
 
Iggy:
Ne,rege nije u krizi!!!U Beogradu ima rege dogadjaja vise nego ikada,pa rege festivali na Palicu i u Sloveniji,rege stejdz na EXITu je konstantno bio pun,a i na koncertima MISTY IN ROOTS i BURNING SPEAR je bilo preko deset hiljada ljudi,pa ti vidi!



To podrzavam, i tu si potpuno u pravu (Uzgred, jel' u KST-u jos uvek cetvtkom reggae vece? Nisam bila ODAAAVNO...), ali ZASTO JE UNUTRASNJOST/PROVINCIJA/CENTRALNA SRBIJA iskljucena iz SVIH reggae desavanja? Mozes sa pravom da kazes da je na koncertima vise ljudi nego sto je ikad bilo, ali na prste jedne ruke mogu da izbrojim ljude iz mog okruzenja koji su na njima bili, a onda i ljude koji slusaju (ili barem postuju) reggae. O tome pricam. Ko je iz prestonice, moze u potpunosti da uziva u svemu sto se desava, a ja u reggae events ucestvujem max dvaput godisnje. Mada, to je vecinom moja greska i mog domaceg, kucnog parlamenta, ali nevertheless... Za festivale se nema para, za povremene odlaske u BG takodje, nemam drustvo sa kojim bih otisla (sto me najvise pogadja, i to sam malopre i pomenula...) Ti mozes reci "pa to je tvoj problem", ali zasto se neke pametne cike i tete ne sete pa ne zaredjaju malo po Srbiji? Opet sam otisla presiroko. Valjda ce neko uspeti da izvuce neku poruku iz mog troiposatnog izlaganja... Valjda ce biti bolje...
 
guitarrr_babe:
Iggy:
Ne,rege nije u krizi!!!U Beogradu ima rege dogadjaja vise nego ikada,pa rege festivali na Palicu i u Sloveniji,rege stejdz na EXITu je konstantno bio pun,a i na koncertima MISTY IN ROOTS i BURNING SPEAR je bilo preko deset hiljada ljudi,pa ti vidi!



To podrzavam, i tu si potpuno u pravu (Uzgred, jel' u KST-u jos uvek cetvtkom reggae vece? Nisam bila ODAAAVNO...), ali ZASTO JE UNUTRASNJOST/PROVINCIJA/CENTRALNA SRBIJA iskljucena iz SVIH reggae desavanja? Mozes sa pravom da kazes da je na koncertima vise ljudi nego sto je ikad bilo, ali na prste jedne ruke mogu da izbrojim ljude iz mog okruzenja koji su na njima bili, a onda i ljude koji slusaju (ili barem postuju) reggae. O tome pricam. Ko je iz prestonice, moze u potpunosti da uziva u svemu sto se desava, a ja u reggae events ucestvujem max dvaput godisnje. Mada, to je vecinom moja greska i mog domaceg, kucnog parlamenta, ali nevertheless... Za festivale se nema para, za povremene odlaske u BG takodje, nemam drustvo sa kojim bih otisla (sto me najvise pogadja, i to sam malopre i pomenula...) Ti mozes reci "pa to je tvoj problem", ali zasto se neke pametne cike i tete ne sete pa ne zaredjaju malo po Srbiji? Opet sam otisla presiroko. Valjda ce neko uspeti da izvuce neku poruku iz mog troiposatnog izlaganja... Valjda ce biti bolje...
A odakle si?A kst je iskreno receno sranje,jer trenchtown rockersi pustaju svaki put isto i posle 2 slusanja smore.Ja sam ranije pustao(semafor sound system)i mogu otvoreno das kazem da imam toliko muzike ko oni da bi radio mnogo bolje.Hteo sam jos nesto da te pitam ali ne mogu sad da se setim jer mi istice vreme na netu a nemam mnogo.Pozdrav
 
Semafor Sound System? Ne mogu da verujem, prijateljica mi je pricala o vama (Dragana Bajic, Miss I Dread, zar ne?)!!! Hmmm... nisam odavno primila nikakva obavestenja od nje, ali smo se jedno vreme dopisivale oko gostovanja nje i PrefessorSkunk u Kraljevu. Bilo je odavno, ako sam nesto pogresila, izvinjavam se, ali sam postepeno prestala da kontaktiram sa njima, znas ono, nemam ja vremena, nemaju oni vremena... Trebalo je jos u martu da sviraju u Kraljevu, ali od svega toga nije ispalo nista, jer sam planirala da ja malo vise povucem, a (opet) nisam imala vremena. Priznajem, lose sam se organizovala... Ali nikad nije kasno.

Svejedno, htela bih da te pitam milion pitanja... ako budes imao vremena, javi mi se na guitarrr_babe@yahoo.com .
 
Sta tacno podrazumevas pod tim 'pravi rastaman?'Retko da ces ovde naci nekog rege zaludjenika koji ce da ti kaze da je, kao, Selasije bolji od Isusa. Ja duboko postujem rasta nacela, ali ne mogu za sebe da kazem da sam rasta jer sam krstena kao pravoslavac. Mislim da kapiras sta hocu da kazem...Prave Rastafarijance ces naci na suncanoj Jamajci i u Africi, a ovde retko...Sto se tice drugog dela pitanja, mislim da ovde itekako ima dobrog rege zvuka...
 
Gentleman je kraaaalj sto se tice reggae-a... Ima njegovih spotova na Youtube-u, kao i nekoliko live nastupa... A mogu se naci pesme na netu ^^ da bas ne ostavljam uputstva tek ovako... Cula sam i nekoliko jako lepih domacih pesmica... Ne znam ako je neko gledao I am legend, skoriji film sa Willom Smithom, prica o Bobu Marleyju... Peva u jednom momentu "I shot the sheriff" :D

Cime definises pravog rastamana? Neko ko jede ital hranu, slusa reggae, pusi ganju, nosi dredove, oblaci se crno zeleno zuto crveno, veruje da je Selasi reinkarnacija Isusa, zna amharski... Ili naprosto zivi u duhu "one love"...

Dobar dokumentarac za pogledati:

Rastamia
 

Back
Top