Still Life - Avantura ?

tiberije

Zainteresovan član
Poruka
340
Imam jedno pitanje po kom se osnovu igra Still life svrstava u avanturu, koliko ja vidim igra je istrazivackog karaktera i pre spad u neku misteriju ako taj zanr postoji. Cinjenica je da sam do sada igrao 10-15 igara i mahom su to sve bile pucacine (COD, MOH, Max Payne, Wolfenstein) RPG avanture (Vampire redemption, bloodlines, Morrowind, Neverwinter) ili strategije (Civilizacija 3, Age of mitology, Rome Total war).

E sad procitam ja na nekom sajtu Still life odlicno ocenjena avantura i normalno kupim je, medjutim pocnem pre neki dan da je igram a ono ni a od avanture. Da me ne shvatite pogresno igra je dobra ali jednostavno nije nesto sto sam ocekivao jer za mene su ovi gornji RPG naslovi koje sam pomenuo avanture jer imeta bezbroj kvestova na razlicitim lokacijama i dinamika igre je brza, sto meni licno odgovara i sad nakon toga prilagodjavanje na Ultra spori Still Life je bilo uzasno iskustvo. Te idi tamo, te trazi tragove, te smuckaj kolac, te otvori vrata kalauzom i naravno covek koji je navikao na brze igre mogao bi u prvo vreme da popizdi. Nego da ne duzim da li su sve ove igre kao sto su

Post mortem
Syberia
MYSt
uru
Indijana Jones

Ovog tipa, mislim istrazivackog karaktera ili da li je moguce da se zajedno mogu svrstati u avanture i Prince of Persia npr. i ove ostale nabrojane igre. Ako je tako nista mi nije jasno jer razlika je kao izmedju neba i zemlje.

Sve u svemu moze li mi neko naznaciti da li postoje neki pod zanrovi u ovom zanru Avantura tako da covek moze da zna sta da ocekuje:

-Brzu igru sa obiljem razlicitih mesta desavanja i borbenim susretima sa mnostvom protivnika

- Ili pak igru u kojoj ne mozete ni poginuti ni izvrsiti samoubistvo ako zeliti vec jedina kazna je zaglavljivanje nad nekom od zagonetki. Na kraju krajeva zasto bih igrao takve igre samo zbog price, Ne.Jer mnogo bolje price mozes procitati ili pogledati snimljene u nekom filmu.
 
Still life je sigurno avantura,i posto nisi skoro nikada igrao avanture(RPG nije avantura,to je jednostvano RPG),da malo pojasnim karakteristike:

Jedino,ali JEDINO sto RPG i Avanture imaju zajednicko su zagonetke.To je to,kraj price za slicnosti.

Avanture nisu obilne akcijama sa krljazom neprijatelja i krvi svuda naokolo.Avanture su tu da ti isprobaju tvoj mozak,ne onaj deo sa refleksima i brzinom pritiskanja na mis,nego onaj deo sa logikom.

Avanture privlace ljude njenim zagonetkama,koje kada predjes,osetis toliko zadovoljstvo sto si najzad shvatio sta trebas da uradis.I vecina avantura obiluje tolikim humorom da jednostavno ne mozes da igras jer pucas od smeha(veruj mi,to mi se desavalo)

Sve sto si ti mislio da je istrazivacko,to su avanture,RPG sigurno nisu avanture.Ja igram puno RPG-ova,volim taj zanr ali najvise questova vrti se oko jos vece krljaze ili ici gradom da pricas sa svim ljudima o nabavci cveta koji treba onom druidu.Nemoj me shvatiti pogresno,ja volim RPG,samo nemoj mesati RPG sa avanturom,jer jedine slicnosti sam vec pomenuo.
 
Hvala na odgovorima ali ipak mislim da bi mogli da razmisle o boljoj kategorizaciji zanrova jer npr. Still life neodoljivo podseca na Sedam i jos par psiho trilera tako da ako se slozimo da vecina igara vuce svoju inspiraciju iz filmova i knjiga tesko da se igre tog tipa mogu svrstati u avanturu vec kao sto sam rekao u istraaživački igru. Sa druge stran Konan, Indijana Jones, su klasicne filmske avanture i normalno je da one ukljucuju pored istrayivanja obilje raynih lokacija i dosta akcije e sad po tom osnovu igre RPG tipa iako im je to primarna odrednica monogo vise podsecaju na Avanturu pogotovo Morrowind.
 
Avanture su ti upravo te igre u kojima reshavash zagonetke, u nekima mozesh poginuti, u nekima ne. To u stvari i nije vazno, avanture igrash zbog zagonetki, a ne krljanja sa monstrumima.
Inache, kategorizacija je vrlo jednostavna. Igre kao Prince Of Persia ili Tomb Raider nisu avanture, nego ARKADNE avanture, shto je neshto mnooogo drugachije.
E, sad ko ih tako nazva, jbg. Prave avanture su prvi zanr igara ikada i dobile su to ime davno i ono se odrzalo do danas.
 
Still life je klasicna Point&click avantura....nije bitno da li igrica podseca na psiho triler ili tako nesto ali iskreno receno igrica kao sto su Prince of persia i indiana jones spadaju u akcioni zanr (ne ni pucacina, ne ni avantura) Ipak tu ima i pucanja i skakanja i ....akcije...Sve u svemu po meni P&C su najjaci zanr igrica....trenuno igram CSI Miami...Igrica je zesca! radjena po istoimenoj seriji i predstavlja klasik u P&C avanturama...
 

Back
Top