Da se i ja pohvalim :)

Nalazim se pred dve vrste iskušenja. U želji da budem što bliže smislu tvojih reči, mogao bih pribeći njihovom ( nehotičnom, jer ja drugačije ne umem, je l' :roll: ) pojednostavljivanju.
Ali, isto tako, pošto vidim da sam aktivirao eksploziv koji se nalazi preda mnom, pobeći ću od svake konkretne analize.
A tvoje delo koje ću ( hoću vala, sa sve telom ) držati u rukama, jeste jedna neprekidna jezička eksplozija, u čijem kovitlacu razaznajem ostatke svih svojih ludih verovanja da, nije teško biti yeburljiv i fin. Istovremeno.
Kako mi savest, a bogami ni svest, još nije utrnula, osećam erekciju i stid što me u isti koš trpaš i žigošeš k'o da sam, daleko de bilo, ono goveče - Goran Jovanić.

Ipak,
koliko god se ja neprijatno osećao u ovakvom času, srećan sam što me u svoj uski krug ubacuješ :D

Fala ti, Sneška, "67 puta ti fala, prijateljice moja uska :wink:
 
kojote:
A tvoje delo koje ću ( hoću vala, sa sve telom ) držati u rukama.]

Je l' ti to pretnja ili obecanje? Pitam onako, da ne budem zatecena ;)

kojote:
Kako mi savest, a bogami ni svest, još nije utrnula, osećam erekciju i stid što me u isti koš trpaš i žigošeš k'o da sam, daleko de bilo, ono goveče - Goran Jovanić.

Sorry, ne znam coveka i do danas nisam cula za njega, al vidim - objavio momak knjigu, pa je jos i deli zainteresovanima, pa rekoh, hajd' da se igramo naturalne privrede i razmene dobara. Ako treba, mogu i da se postidim zbog svog neznanja :Embarassed:
 
Snezana67:
Elem, i ja sam objavila knjigu (takodje drugu). Izdavac je Narodna knjiga, 2005.

Nekoliko prica su na: http://proza.250free.com/snezana-radojicic.htm (treba kliknuti na naslov price da bi se otvorila cela)
Ostale su na: http://bundolo.f2o.org/templates/showuser.php?id=36

Hajde, dajte komentare, a Grbicu poziv da se menjamo za primerke.

Čestitam :)
Može, ajde da se menjamo.
Reci, to što si sad objavila, to je roman ili su priče... Pričaj bre malo, moraš da se hvališ ovde :)
I kako se zvala prva knjiga? Ko je nju objavio?
 
Odgovor a) Retko pretim. Dobrim pičkama - nikad. :p
Prezirem pretnju, više volim osvetu. Al' slatku. E, ovo je obećanje! ;)
I šta ti znači ono "...da ne budem zatečena?" Već sam te jednom zatekao na podforumu Književnost, što znači...šta, pametnice?

Odgovor b) Što se izvinjavaš, ti koja si "od juče"! Što se stidiš, što da ti je žao? Nema potrebe. Ja, ( ja klaudije, ja kojote :) ) ni do dana današnjeg, ne znam pisca g.j. Upoznao sam ga, u startu, kao goveče koje sam, dok sam govedar bio na ovom podforumu ( sudbina najpismenijih ljudi je, gotovo uvek, da počnu kao govedari ), vodao na ispašu. Redovno! Justine mi :-) , eto je, pa je pitaj ako mi ne veruješ.

Još jednom - čestitam ti, Sneška! ( nisi mi ni fala rekla :-( )


Nemoj da si se zahvalila ovom Grbiću
( G. strava ti je prezime, i knjigica ti nije loša...nisi valjda...ma, jock! nema šanse da budeš rod sa njima, oni su sportisti i fer-plej živi u njima )
a da se pre toga ne zahvališ jednom - meni! :wink:

Gruntovčanko! :razz:
 
Groucho_Marx:
Čestitam :)
Može, ajde da se menjamo.
Reci, to što si sad objavila, to je roman ili su priče... Pričaj bre malo, moraš da se hvališ ovde :)
I kako se zvala prva knjiga? Ko je nju objavio?

U pitanju su price, stvarnosne proza, urbana (iako je taj izraz prilicno "izlizan", sto bi rekao Derida).
A prva je bila poetizovana proza, poetska pripovest, naziv "DOk su duse lutale", objavila ju je Matica srpska na tradicionalnom konkursu "Prva knjiga", pre deset godina (ja objavljujem retko, ali od srca 8-) ).
 
Cestitam koleginice.
Jako mi je drago da je neko uspeo ovde da objavi ista kvalitetno (zato moji radovi trpe neuspehe u SCG,a gore na severu su trazeni).
Iskreno,vidim da imas ono svoje Ja u pisanju sto zaista danas kod fabrikovanih pisaca nije nikako slucaj.
Samo,ne zadrzavaj se na ovome.Kreni svom snagom napred da ti to bude bas zivotni poziv.
Predivno je.
 
Hvala ti puno! Sto se tice zivotnog poziva, trebalo je da bude jer sam zavrsila knjizevnost, pa onda vrlo brzo objavila prvu knjigu u Matici srpskoj (cuvena edicija) i jos neke price po periodici, no, potom dodjose 90-te i ja izadjoh iz struke "trbuhom za zaradom". Ova druga knjizica je moj come back, jer mi je pisanje ipak (i nakon svega) zivotna vokacija.

A ti si... who?

Pozdrav!
 
A da - sad sam te se setila! Procitala sam jedan tvoj post na ovom Forumu, mislim da je vezano za tv ili film, u svakom slucaju, pominjao si Bergmana kao svog omiljenog rezisera. To sam zapamtila, jer je Bergman i moj kultni reziser.

U to ime, jos veci pozdrav!
 
teica11:
CESTITAM I SVAKA CAST!STVARNO TI ZAVIDIM NADAM SE DA SI SRECNA.JEL TI SE ISPLATI IZDATI KNJIGU?

Da, da, kako da se ne isplati, prosto ne znam sta cu sa parama :lol:

Elem, za prvu knjigu sam bila u gubitku, iako ju je stampala Matica srpska, posto sam pobedila na njihovom konkursu. Dali su mi 50 autorskih primeraka, ali sta je 50 kom za sve prijatelje, rodbinu, kriticare, redakcije...? Uglavnom, kupila sam jos oko 100 kom sopstvene knjige da bih je razdelila.
Za ovu drugu, takodje nisam imala troskova oko objavljivanja, jer ju je Narodna knjiga odmah prihvatila za stampu, ali, po ugovoru, opet sam dobila samo autorske primerke (nesto vise nego prethodni put). Tek ako bude drugog izdanja, imacu neki procenat.

Ne znam, ne verujem da bilo ko (izuzev Pavica, Velmarke, Basare i jos par nih) ima koristi od objavljivanja knjiga. Obicno autor ima ugovor na 10 ili 15% od prodatih primeraka, pa ti sad racunaj (a ovde se dobrim tirazom smatra 1000 kom).

I hvala na cestitkama.
 
E vidis Snezana,zato sam ja odustao od trzista u SCG i otisao tamo gde se umetnik postuje.
Zasto bi ja pored litara prolivene krvi da napisem knjigu jos moram to isto i da platim da bi se objavilo?
Mislim da za to stanje nisu krivi urednici i izdavacke kuce vec pisci sami.
Jer svi se povinuju,savijaju kicmu,prilagodjavaju se situaciji dok zapravo izdavacke kuce imaju novaca ali on je potrebniji u neke druge izlizane svrhe nego da se afirmisu mladji pisci.
Mada i kod tih mladjih pisaca bi ja licno bio jako rezervisan jer niko ali bas niko me nije odusevio.
Ja sam morao da idem glavom kroz zid kod nas da bi bio primecen,da bi na kraju rekli kako se moje teme ne kotiraju dobro,tj nisu popularne i bio sam odbacen.
Ali sada radim prvo kapitalno delo i znam da imaju oni da plate stampanje plus sto cu imati zaradu.
Ipak mnogo toga zavisi od snalazenja samog pisca,a ne da se stane pod okrilje udruzenja knjizevnika i da se samo kuka kako se nema novaca za objavljivanja knjiga.
Ima novaca,ima sredstava.
I zato postujem svakoga ko je nezavisno od stanja u drzavi uspeo svojim putem da uradi nesto korisno jer upravo u tome lezi snaga pisca.Da bude svoj,a ne da ceka milostinju od drzave,ma koja to zemlja bila.
 
Postujem sve sto si napisao, ali i jesi i nisi u pravu.

Cinjenica je da se ovde vrlo malo cita. Cinjenica je da se trziste desetostruko smanjilo od devedestih i da su tzv. "pocetnicki" tirazi od 5.000 sada redukovani na 500, od kojih samo biblioteke za medjubibliotecku pozajmicu otkupe 180-200 kom. Cinjenica je da se i taj ostatak od 200-250 primeraka proda tek za godinu-dve (govorimo o domacim, neafirmisanim piscima i o prozi, jer je s poezijom jos gore stanje).

Slazem se da su sami autori delom krivi. Ali, vecina pisaca po defaultu nisu previse pragmaticni, veruju da je dovoljno da napisu "sjajno" delo (svi verujemo da smo napisali nesto sjajno, barem kad prvi put objavljujemo) i da je sve ostalo stvar izdavaca. Tako bi trebalo da bude, ali nije, ovo je zemlja Srbija, ovde su izdavaci mahom gori od zelenasa, retko ko uopste zeli da objavi domaceg autora jer ga nece prodati, a prevodi tipa Laguninih hitova idu u tirazima od nekoliko hiljada i vise. Pisci bas i nemaju mnogo izbora. Imaju, ako ce da budu samizdati, pa da sami distribiuraju knjige po zemlji, pa da drze knjizevne veceri po svim gradovima i varosima diljem nase zemlje i na tim promocijama prodaju svoje knjige, a preduslov je da imaju podrsku u medijima, jer ko ce doci na promociju ako ona nigde nije oglasena...

Licno, nisam imala problem ni sa objavljivanjem (vec sam to napisala), ni sa recepcijom od strane kritike - naprotiv. Ali nisam ni ocekivala da cu nesto zaraditi, jer zivim od sasvim desetih stvari. I ne zelim da zivim od pisanja, jer verujem (a to je samo moj stav) da covek ne treba da zivi od onoga sto mu je zivotna vokacija, ako zeli da sacuva samokriticnost i onu elementarnu moralnost. Cim ljubav pocne da se sagledava kroz zaradu, tu ljubav trpi. Pri tom, ne mislim na priznanje, vec iskljucivo na materijalni momenat. Koliko ce pisaca koji zive iskljucivo od pisanja biti samokriticno u trenutku kad, recimo, nemaju vise ni dinara na racunu, a delo na kojem rade nije ni priblizno stiglo do one faze kada bi mogli da kazu da su zadovoljni i da slobodno mogu da ga ponude izdavacu. Sta ce vecina uraditi u tom slucaju? Gladovati dok ne izvuce maksimum iz sebe i zaista ne stvori ono sto je na pocetku i zamislila, ili ce popustiti tzv. nizim egzistencijalnim potrebama i zbrzati svoje delo, mozda ga i otaljati, samo da sto pre dodje do novca? Pa jos ako je u sprezi sa kriticarima koji ga tapsu po ramenu i povladjuju njegovoj sujeti i lazu ga da je to sjajno i najbolje do sada... To je zacarani krug i ja ne zelim da budem u njemu. Pre 15-tak godina sam ga malo "omirisala" i s gnusanjem sam pobegla. Ali, kao sto rekoh, to je samo moje misljenje i moj izbor.
 
bohater:
snezana cestitke za knjigu!
inace procitao sam ono sto si napisala u poslednjem postu i slazem se. Samo jedna napomena> sta sprecava domace autore da budu prodavani kao Lagunini prevodi? U cemu je problem, po tebi? U zanru?

Hvala!
Ne mislim da je problem u zanru, vec u citanosti domacih autora i zelji izdavaca da sto vise zarade. Prosta racunica: autorska prava se kupe prko Neta za 500-1000 Eur. Prevod kosta oko 150-200 Eur. Tiraz od 1000 primeraka X 400 din (prosecna cena Laguninog izdanja) = 400.000 din, odnosno, 4.700,00 EUr. Cista zarada je oko 2000-2500 EUR po izdanju. I te pare se vrlo brzo obrnu, za dva-tri meseca. A za domaceg autora bi samo dva-tri meseca trebalo dok se izreklamira. Otud je vecina Laguninih izdanja digest literatura, lake knjige koje su uglavnom ekranizovane ili filmovane, jer to garantuje brzu prodaju. Ketch je samo u tome sto su nasi izdavaci napokon provalili da je izdavastvo jako unosan biznis, pa sad gledaju da zgrnu sto vise novca. Po nekoj mojoj skromnoj proceni, tek za neku godinu izdavaci ce poceti da se zanimaju i za domace pisce.
 
E ovako,sad da ja dadem moj komentar o knjizi koju si izdala.
Kao prvo,naravno da neces zaradit nista para na ovo sto pises,jer svaki iole nacitan covjek kad procita ovo na tvom sajtu moze da skapira da se radi o nekim totalno nisko-emotivnim,subjektivnim,naivnim i sablonskim opisima bljutave svakodnevnice,vjerovatno Beograda.O beogradski "književnici"! Zasto sad lijepo ne odes na taj tvoj sajt i neprocitas ponovo tih nekoliko prica i svatices o cemu ti pricam.
Budimo realni ljudi:Ovo je na nivou tinejdzerskog dnevnika.Nazivi prica pokusavaju da prikazu neku laznu originalnost doticne spisateljice.U cemu je poenta pisati nesto sto je vec napisano bezbroj puta i u nasoj i u svjetskoj knjizevnosti? I jos se nada zaradi? A jos pise zena,koja ne vidi dalje od svog nosa i povodi se najprimitivnijim emocijama i pocetnom artistickom euforijom? Kome vise treba da cita price o ovim dosadnim i monotonim zivotima,koje nam poturaju,mada ona jadna nije kriva svi imaju pravo da pisu sta oce,ali besmisleno je pustati ovo u prodaju.
Kao moj mali prilog ovome,odje cu navesti jednu moju pjesmu,koja tvrdim da nosi toliko emocija,temperamenta i toliko toga ljudskog koliko 10 ovakvih knjiga.Ali ovo vam kazem mrtav ozbiljan.I nadam se da moj post nece biti obrisan i da i ja imam pravo na svoju rijec pa ma kakva ona bila.MP3 recitaciju ove pjesme mozete naci na mom sajtu www.veljadragutinovic.tk .
 

Back
Top