Hrana za bebe?

MOJA

Početnik
Poruka
25
Drage mame kada ste pocele sa nemlecnom ishranom sa pet ili sest meseci? I ako vas ne mrzi dajte neke receptice za kasice slatke i slane jer nemam pojma sta da dajem bebi kada dodje vreme za to.Kakva su vasa iskustva sa kupovnim kasicama? :)
 
Posto sam praktikovala iskljucivo dojenje, sa kasicama sam pocela sa 6 meseci. Ono sto moze da se da kao prva hrana je sledece voce i povrce (mada se preporucuje povrce, da se beba ne bi navikla samo na slatku hranu): banana, jabuka, pirinac, bundeva, krompir, kukuruzna kasica (palenta) i postepeno ostalo voce i povrce. Svaku hranu uvoditi oprezno: jednu po jednu vrstu nakon najmanje 5 dana, da se vidi reakcija bebe, a mesavinu razlicitog povrca ili voca tek nakon sto ste isprobali svako povrce ili voce ponaosob. Treba izbegavati psenicno brasno pre 8. meseca, agrume pre 12. meseca, kao i paradajz, pasulj, kupus, kostunicavo voce. Ni ja nisam znala sta da dajem, jer se sve uvodi veoma sporo, pa sam stalno vrtela jedno te isto. Na pamet su mi padale najludje kombinacije hrane npr. palenta sa bananom, ali srecom nisam imala problema jer su mi bebe sve zivo jele.
 
Naše su bebe tu negde po uzrastu ako se ne varam : )))
Dakle, nemam iskustvo al imam prospekt koji sam dobila od patronažne a odnosi se na ishranu beba pa ajd da dam doprinos ovoj temi : )

Kaže ovako:
Sa dohranjivanjem se počinje u 5. ili 6. mesecu. Nova hrana se uvodi postepeno u malim količinama jedna do dve kašikice dnevno, pre podoja u vreme budućih obroka. Uvek se uvodi samo jedna nova namirnica. Navikavanje na novu namirnicu traje 3 do 5 dana. Prvo se uvodi voćni sok i voćne kaše a potom kaše od povrća i mesa i kaše od žitarica.
Voćni sokovi se daju kao sveži, bez šećera uz dodatak male količine prokuvane vode ili par kapi majčinog mleka, izmedju obroka.
Kašica od voća se priprema tako što se kompot propasira doda malo šećera, još jednom prokuva i rashladi. Beba se prvo navikava na kašu od jabuke a potom se dodaje i drugo voće. Navikavanje na voće traje 4 do 6 nedelja.
Jagode, maline, paradajz grejp, kivi, limun... se daju nakon 12 meseci zbog mogućih alergija.
Kada se dete naviklo i prihvatilo kašice od voća daju se kašice od povrća i mesa....
itd itd ...
To je u najkraćim crtama...
 
pitacu naravno prvo pedijatra zanima me ishrana zato sto svaka moja poznanica radi drugacije a i na jednom sajtu sam nasla neke kasice u kojima se iskljucivo preporucuje plazma keks kao dodatak svakoj od njih i to vec od petog ili sestog meseca a i sama sam citala o bebinoj ishrani i obicno ne savetuju nista sto sadrzi gluten cak do osmog meseca.Saveti mama i svekrva su uglavnom pa vi ste odrasli na plazmi i to vec u cetvrtom mesecu pa vam nista nije.hvala vam zenske kupicu i kuvar prvom prilikom
 
Ma svasta pisu, samo da bi prodali. Bila sam sokirana kad sam videla na Juvitaninoj kasici od sumskog voca da se daje od 3. meseca!!! A i na svim ostalim pise od 4, iako neke od tih namirnica mogu da budu veoma jaki alergeni.
Sto se tice kupovnih kasica, dobre su kada nemas vremena nesto da napravis, kada ides u goste ili zimi kada nemas breskve, kajsije... na pijaci. Osim ako ne stavis u zamrzivac...
 
Bila sam juce u gradu i bas udjem u knjizaru da vidim kuvar a ono tamo imam sta i da vidim kasica za bebicu staru cetiri meseca glasi ovako:propasirati jabuku bananu i krusku dodati malo keksa zbog gustine!Dali su oni normalni a sto se tice borovnice vec od sestog meseca kao i sveze cedjeni sokici od pomorandze!
 
Moja, ako uvodiš postepeno, kao što ti je Lady me opisala, beba će ti se brže navići na čvrstu hranu. :) Inače, saveti pedijatara se menjaju sa hodom vremenom - meni je razlika između dece 7god. i savetovali su mi često oprečne stvari. :lol:
Sa ćerkom sam se pridržavala tih 'stručnih' saveta, prvo dete, heh, a ja mlada, ali kad sam se porodila drugi put, i videla šta mi govore, saveti koji su bili štetni za doba kad mi je ona bila bebac, e, onda sam počela da praktikujem ono što meni i bebcu najviše odgovara! ;)
Nema potrebe striktno se pridržavati tih termina i namirnica, samo ići postepeno i bez nekih krajnosti. :D
 
Eh, sad me ova tema povukla!
Ako hoćeš voće, možeš u malu šerpicu (1/2l) malo vode na dno i cela oprana jabuka, poklopljeno, na dvojci. Začas je gotovo (jednom je samo okreni), i može odmah kašičicom da se daje. Ili razmutiš u supu od pirinča. Ili sa tim inkriminisanim keksom. :lol:
Dinstana šargarepa. I sa njom može da se pomeša jabuka. Bez soli, bez šećera.
U 1/2l vode (može i 1/2kaf. kašičice putera, kasnije kad se navikne, a smanji se broj podoja, iliti mlečnih obroka) kad provri, narendana kifla, svo vreme se meša. Kad je gotovo, umeša se dve, tri kašičice pavlake. Ili malo blendovanog belog mesa (sa ribom je možda ipak pametnije sačekati 1. rođendan) pilećeg. Ili meso u šargarepu. E, tu treba soli, ali vrlo, vrlo malo.
Može i malo supe, one koju svi ukućani jedu (bez rezanaca, naravno, dok ne nauči da žvaće). Pa u supi izgnječen krompir. Ili tikvice, samo one su već skoro prošle.
Od svežeg voća banane i jabuke. Banana se samo zgnjecka, a jabuku je najbolje sitno narendati, pa da odstoji do 20min, da potamni i pusti sok. Onda je lakša za varenje.
A u vodu za piće par kapi limuna (svež vitamin C).
Tako, sad sam se malo ispucala :lol:, pa možda ti bude i odgovaralo nešto od toga. :D
 
Podizem temu! S kojom vodom ste kuvali voce - povrce? Da li smem Djordju da dam dinju(svezu)? Inace mu nista ne secerim niti nameravam.Eh, da, a banane sveze, u kombinaciji s jabukom npr? Ne mogu da se naplacam Humanine vode, ponekad mu dam prokuvanu Rosu, mada vodu nece da pije, mrsti se.Dajem mu potpuno nezasladjen kompot od raznog voca(jab.,kajs,breskva....) i to voli.Inace smaze punu teglicu kasica od 125 - 130 g, pa me zanima koje su preporucene dnevne kolicine nemlecne hrane? Ajde mame pomagajte i dajte neki lep recept! :)
 
Goscica:
Podizem temu! S kojom vodom ste kuvali voce - povrce? Da li smem Djordju da dam dinju(svezu)? Inace mu nista ne secerim niti nameravam.Eh, da, a banane sveze, u kombinaciji s jabukom npr? Ne mogu da se naplacam Humanine vode, ponekad mu dam prokuvanu Rosu, mada vodu nece da pije, mrsti se.Dajem mu potpuno nezasladjen kompot od raznog voca(jab.,kajs,breskva....) i to voli.Inace smaze punu teglicu kasica od 125 - 130 g, pa me zanima koje su preporucene dnevne kolicine nemlecne hrane? Ajde mame pomagajte i dajte neki lep recept! :)

Za kuvanje mleka voda-voda.Za kuvanje voca-obicna-samo ja ne kuvam voce-sve dajem sveze ispasirano.Dinju jos ne dajem (7 meseci beba).Banane sa jabukom ili kruskom ili breskvom ili kajsijom, ali bolje ti je da ovo svo voce kombinujes sa sto manje banane-nejmanje je zdrava, bar je nama pedijatar rekao-sto manje banana, tj. sa njima ne preterivati.koliko ti je dete?
 
ISHRANA ODOJČETA DO 6 MESECI
Preporučuje se hranjenje isključivo majčinim mlekom čime su obezbeđeni svi potrebni sastojci, a izbegnuti neželjeni efekti druge hrane. Hranjenje je na zahtev deteta koje diktira broj obroka i količinu mleka.
Tečnost: nije potrebno dodavati čajeve, sokove ili druge napitke jer majčino mleko ima dovoljno vode. Izuzetak čine jako vrući klimatski pojasevi kada se daje nezaslađen čaj.
Preventivno davanje vitamina i minerala
Gvožđe: redak je deficit gvožđa kod dece koja doje, a razlog za to je jako dobra apsorpcija, potpuna iskorištenost gvožđa iz majčinog mleka sa jedne strane, a sa druge strane nema mikrokrvarenja iz digestivnog trakta, niti gubitka gvožđa na taj način, a koja se vide kod dece hranjene flašicom. Kod nedonesenog deteta suplementacija sa gvožđem je potrebna nakon 2 do 3 meseca ili kada se porođajna težina udvostruči ( 3 mg/ kg dnevno).
Vitanin D: u majčinom mleku nema dovoljno D vitamina ali je potebno da se majka još u trudnoći izlaže suncu ili uzima D vitamin i isto nastavi nakon porođaja. Izlaganje suncu ruku i lica svaki dan l5 minuta jednako je uzimanju 10 mg ili 400 jedinica preparata vitamina D. Odnos Ca:P u majčinom mleku je takav da se odmah ugrađuje i učestvuje u stvaranju kosti, te je rahitis kod dece na dojci redak. U sprečavanju rahitisa potrebno je i dete izlagati suncu svaki dan ruke i lice 15 minuta ili 2 sata nedeljno. Ukoliko nije moguće dovoljno izlaganje suncu majke dojilje ili deteta, ukoliko majka ne uzima dovoljno D vitamina ili je iz bilo kojeg drugog razloga dovedeno u sumnju da je majčino mleko obogaćeno vitaminom D, tada se donesenom detetu daje 400 do 800 I.J.dnevno. Nedonošće koje se hrani majčinim mlekom u pravilu treba svaki dan da dobije 1000 I.J vitamina D, ne manje do 800 i ne više od 1600 I.J. Kada nedonošče napusti bolnicu ili kada dostigne težinu odgovarajuću za uzrast, profilaksu D vitaminom treba smanjiti na uobičajenu dozu za doneseno dete 400 do 800 I.J. na dan. Od preparata za kontinuiranu profilaksu preporučuju se vodene kapi.
Vitamin C: normalna raznovrsna ishrana majke obezbeđuje dovoljno ovog vitamina i za dete. U slučaju povećanih potreba za C vitaminom preporučuje se davanje preparata u dozi 50 mg/ dan. Kod nedonešenog deteta obavezna je suplementacija (4-5 mg/dan).
Vitamin A: raznovrsna ishrana majke obezbjeđuje dovoljno vitamina A u mleku za donešeno dete. Za nedonešeno dete preporučuje se dodavanje vitamina A u dozi između 200 i 1000 mg na dan.
Vitamin E: Ima ga dovoljno u zrelom mleku za doneseno dete, a nedonesenom je potrebno dodavati ( 0,25mg/l00 mL).

ISHRANA DOJENČETA IZMEĐU 6 i 7 MESECI
Nekada se preferira isključivo dojenje, ali je najnovija preporuka SZO početi sa uvođenjem druge hrane - dohranjivanje. Nova hrana se uvodi u malim količinama (jedna do dve kašičice) postepeno i uvek samo jedna vrsta, u vreme budućih glavnih obroka, a nakon završenog podoja. Navikavanje na jednu vrstu hrane treba da traje jednu nedelju. U nekim slučajevima može se dati i više vrsta hrane istovremeno. U drugim slučajevima problem se javi kod nepodnošenja jedne vrste hrane, a tada je potrebno odrediti koja je to hrana i eliminisati je. Obzirom da se dete susreće prvi put sa novim ukusom hrane ne treba ga prisiljavati da jede, u slučaju odbijanja pokušati narednog dana, ali sa istom vrstom hrane. Za prihvatanje nove hrane presudno je strpljenje roditelja. Kada se privikne na hranu obroci se povećavaju. Za količinu hrane u obroku dozvoljava se samoregulacija, kada je detetu dovoljno hrane odnosno kada je sito (okrene glavu, izbaci hranu) nije preporučljivo insistirati na jelu.

PRIPREMANJE HRANE
Hrana mora biti dobro očišćena, oljušćena, skuvana, pasirana, sterilno pripremljena, ugodno podgrejana, pomešana sa majčinim mlekom. Ne stavljati kuhinjsku so niti šećer.

IZBOR HRANE
Može se početi kašom od povrća ili voća; odluka je na roditelju ili detetu.
• Voće: jabuka, kruška, kajsija, šljiva, breskva u obliku (kompota ili kaše)
• Povrće: šargarepa, krompir, kaša od žitarica,
• Supa od nemasnog mesa ili piletine,jogurt
• Nakon obroka može piti prokuvanu vodu koliko želi.


Gore preporučena hrana sadrži sve gradivne materije koje su potrebne za pravilan rast i razvoj deteta.
Zbog moguće pojave alergijskih manifestacija ne davati:
• svež paradajiz
• jagodičasto voće (jagoda,malina,kupina)
• citruse (naranča,limun,grejp,mandarina,kivi)
• koštunjavo voće (orah,badem,lešnik)
• čokolada, eurokrem, med, kvasac
• kukuruz,pšenica (hleb,keks,brašno)
• riba,školjke,belance jajeta, kravlje mleko, hranu sa konzervansima
• čaj

Nastavlja se davanje D vitamina.

ISHRANA ODOJČETA IZMEĐU 7 I 8 MESECI
Osnova ishrane je i dalje dojenje (4 do 5 puta dnevno) Povrće i voće se nastavlja, ali rendano ili seckano na komadiće. Nastavlja se vitamin D.

ISHRANA ODOJČETA IZMEĐU 8 I 9 MESECI
Dojenje se i dalje održava ali obrnutim redom. Prvo se daje čvrsta hrana a na kraju obroka se ponudi podoj koliko želi. Uvodi se postepeno nova hrana:
Povrće:karfiol, tikvice, spanać
Mlečni proizvodi: sir,jogurt
Mesni proizvodi: kuvano meso, džigerica, piletina
Supa na vodi od kuvanog mesa
Tvrdo kuvano žumanjce postepeno po četvrtinu više svake sedmice izmešano sa mlekom.
Hrana se soli ali ne mnogo radi opasnosti od pojave hipertenzije u srednjim godinama života. Vitamin D vodeni rastvor na kraju obroka.

ISHRANA ODOJČETA PREKO 9 MESECI
Insistira se na više podoja.
Dozvoljava se da samo dete jede prstićima čvrstu hranu iz svog tanjira. Dete jede zajedno sa ostalim članovima porodice, uči se socijalizaciji i ponašanju.

ISHRANA ODOJČETA PREKO 10 MESECI
Održava se dojenje.
Uvodi se novo povrće: grašak, kupus, luk
Mleveno meso - junetina
Voće u svežem obliku: jabuka, kruška, kajsija, breskva
Vitamin D.

ISHRANA ODOJČETA PREKO 11 MESECI
Doji 2 puta ujutro i uveče.
Preko dana ima 5 do 6 obroka. Uzima svu hranu bez prisiljavanja.
Sastav obroka je raznovrstan.
Voće i povrće mogu biti sveži i prerađeni.
Nastavlja se D vitamin.

ISHRANA DETETA PREKO 12 MESECI
Doji po želji 2 do 3 puta dnevno.
Nema ograničenja u voću, povrću i drugoj hrani, a količina zavisi od apetita, dnevne aktivnosti i potreba.
Ravnopravno učestvuje u svim porodičnim obrocima.
Tečnost se ne daje u toku obroka. Nakon obroka dete može da pije koliko želi vode, čaja ili soka bez šećera.
Ne treba da pije više od 500 do 700 mL kravljeg mleka.
Ne davati koncentrisanu hranu poput čokolade, keksa, bombona. Nije preporučljiv preterani unos slatkiša.
Pre polaska na spavanje ne treba davati slatke napitke ili slatkiše.
Obavezno prati zube.
Vitamin D se daje u zimskom periodu.
 
Za par dana ulazimo u 8. mesec, znacu punih 7.Meni je pedijatar rekao za humanu, mozda rosu, jer su ostale vode dosta mineralne sto opterecuje bebine bubrege + mleka su puna vitamina i minerala.Suzi hvala,idem da mu sada izblendujem malo banane i jabuku (zar ne mora da se kuva jabuka?) Da li dajes meso bebi i koje i kako?Koliko cesto? Koje zitarice? Mi smo sada samo na pirincu...
 
Goscica:
Za par dana ulazimo u 8. mesec, znacu punih 7.Meni je pedijatar rekao za humanu, mozda rosu, jer su ostale vode dosta mineralne sto opterecuje bebine bubrege + mleka su puna vitamina i minerala.Suzi hvala,idem da mu sada izblendujem malo banane i jabuku (zar ne mora da se kuva jabuka?) Da li dajes meso bebi i koje i kako?Koliko cesto? Koje zitarice? Mi smo sada samo na pirincu...
Sada vec mozes da i svezu jabuku izmiksas-do sestog kuvana i pecena.
Jede meso-kuvano sa tim raznoraznim povrcem, uglavnom za sada pilece.-svaki dan taj miks dva puta.(ima i pirinca unutra ;-)..)
 
Milicaa:
Otkud spanac sa 9 meseci. Ja sam cula da ga ne treba davati pre 11-12, zato sto sadrzi oksalnu kiselinu, koja opterecuje bubrege ili vec sta, ako se dobro secam.
moj pedijatar rekao da moze od 5-6 meseci.....;-)
ja samo jedno stalno kazem-najbolje je slusati svog pedijatra..jer se ne mogu svi ni cuti ni poslusati i on najbolje zna vase dete
 

Back
Top