FIAT

Evo ovako. Ovo su neki prinicipi koji o potrošnji goriva.

1. U gradskoj vožnji glavni "potrošač" goriva je težina automobila. Što je auto teži, naravno, više troši. Potrebna je veća energija (a ona se dobija sagorevanjem benzina) da se ubrza auto od tonu i po ili dve nego za auto od 800 kg. Logično. A pošto se auto u gradskoj vožnji nebrojeno puta zaustavi i krene, to je glavni faktor potrošnje.

2. U vožnji na otvorenom putu glavni "potrošač" goriva je nesavršena aerodinamika. Težina automobila je malo bitna, budući da se auto jednom zalaufa. (Prvi Njutnov zakon "Telo se zadržava u stanju mirovanja ili ravnomernog pravolinijskog kretanja sve dok neka sila ne deluje da to stanje promeni"). Zato je sasvim normalno da neki veeeliki BMW sa dobrom aerodinamikom pri jednakoj brzini na otvorenom putu troši manje od Yuga.
Pri tome ne treba zaboraviti da otpor sredine, tj vazduha raste kvadratom brzine. Zato na brzinama preko 150 potrošnja veoma poraste.

3. "Teška noga i macho man" Ovo je veoma bitan faktor. Ubrzati do 100 km/h na rasponu od 200 metara između dva semafora, pa ukočiti, turirati mašinu na semaforu ne bi li i prolaznici malo 'uživali' u zvuku 'ljute zveri', i slično.
Mislim, ko ovako vozi, mora da se pomiri da će da oseti po džepu. Pa sad, ko voli - nek izvoli.
------------------------------------------------------------------------------

E a sad konkretan odgovor. Nema nikakvog teoretskog razloga da, ako su dva automobila ista po težini i obliku, jedan od njih ima veću potrošnju. Dakle, onaj sa jačim motorom ima mogućnost da da više energije (i pri tome potorši više benzina) ali ta mogućnost ne mora biti iskorišćena. To je, naravno, teoretski. Praksa se razlikuje, ali malo. Dakle, ako se vozi na isti način, potrošnja jačeg modela ne bi trebala da bude uvećana za više od pola litra na 100 km.

Moguće je da si čuo i drugačija mišljenja. Na primer: "Moj komšija Pera ima xy a komšija Žika wq i njemu troši duplo više". Veliku važnost kod potrošnje, pred načina vožnje ima i održavanje. Kvalitetno ulje, dobre svećice, naštelovano sve što se šteluje ... A i ljudi mnogo vole da se hvale kako im auto malo troši.

Ja imam Fiat Tipo 1.4 ie 75ks. Nema laži nema prevare. Leti u gradu troši oko 8 do 9 l/100 km. Zimi u gradu od 9 do 10 l/100. Zimi su inače veće gužve, večito sam u koloni za prelaz preko mostova, i slično. Na putu pri brzini oko 120 troši 6 do 6,5 l/100 km. Pri brzinama oko 140 potošnja ode na 7 do 7.5 l/100. To otrpilike možeš da očekuješ i za Punta od 75 ks. Za ovog slabijeg, umanji za oko pola litra.
 
Hvala čika Gagi, informacije vrlo korisne! Nemam problem sa ubrizgavanjem, naime izgleda da mi zaglavljuje neki -vazdušni ventil za hladan start- (kako Predrag kaže) pa ću morati da lociram taj deo, potopim ga u benzin preko noći da se odmasti.... Valjda će raditi???
 
Eeeee, Milojko, živim pored tog servisa, imam i lanciu k 2,0t i ti momci su mi drugari! nemaju pojma šta se zbiva? moraću da probam alternativan pristup, nekog vrača da zovem ili šta već?


lancia k je inače na prodaju, ako nekom treba sportski karavan u full-u....
 
Milano Bravo:
Eeeee, Milojko, živim pored tog servisa, imam i lanciu k 2,0t i ti momci su mi drugari! nemaju pojma šta se zbiva? moraću da probam alternativan pristup, nekog vrača da zovem ili šta već?


lancia k je inače na prodaju, ako nekom treba sportski karavan u full-u....

obrati se pravom majstoru, ja odrzavam alficu ko Mikice i ne mogu reci nista lose za njega. ako ti treba tel. pisi. verovatno i njega znas ako tamo zivis.
 
Milano Bravo:
Eeeee, Milojko, živim pored tog servisa, imam i lanciu k 2,0t i ti momci su mi drugari! nemaju pojma šta se zbiva? moraću da probam alternativan pristup, nekog vrača da zovem ili šta već?


lancia k je inače na prodaju, ako nekom treba sportski karavan u full-u....
 
U principu jeste, jer, ima dole foruma za male oglase a među njima i "Vozila". Ali ako se složimo da se ovde ne radi o komercijalnoj strani prodaje, već više kao "razmena dobara" među zaljubljenicima u old timere, onda može. 8)
 
Milojko Vasic:
U principu jeste, jer, ima dole foruma za male oglase a među njima i "Vozila". Ali ako se složimo da se ovde ne radi o komercijalnoj strani prodaje, već više kao "razmena dobara" među zaljubljenicima u old timere, onda može. 8)
Super Milojko, baš sam razmišljao da se dogovorimo da samo vozila starija od 30 godina dobiju status oldtajmera i imaju pristup na forumu. Ostali u oglase! :idea:
 
Woo_Bg:
dekile:
Da li neko zna kome bih mogao da prodam fiat 850 iz 1969 godine?
Posto dosta ljudi posecuje ovaj forum probaj ovako, navedi cenu, stanje i sve ostalo pa probaj (naravno, ako to nije protivno propisima sajta)
Što se tiče cene, neznam koliko bih mogao da tražim za njega, odnosno da dobijem.
Motor mu je OK, ali limarija bi morala da se radi.
 
Upucujem poziv Espanolu i jos par odabranih-upucenih koji su imali priliku da provozaju ovog Italijana i daju svoje misljenje o njemu i jos par informacija koje prodavci zaborave da kazu ili jos bolje precute..
Da li je samo nova generacija bedne Brave ili je sve u svemu novi auto koji se odvojio od jadnog kvaliteta svog prethodnika?
 
Imao sam priliku da vozim fijat stilo abarth,zute boje koji je bio auto Ivane Miskovic cerke gazde delta holdinga! Najbolji primerak te vrste...Kupio ga je moj prijatelj i evo ti par primera!
Na 30000 kilometara automobilu je dva puta menjana letva volana,jedna bobina i zadnji lonac auspuha!!! Sve gore navedeno moze da se proveri u deltinom servisu u bloku 70 gde je vozilo odrzavano! Majstor koji je odrzavao taj auto u delti je mom drugu (u mom prisustvu kao posmatraca)rekao da se taj auto isplati voziti samo dok je u garanciji...Sam izvuci zakljucak!!! Ne pljujem vec samo iznosim cinjenice...
 
Mursielagio:
Imao sam priliku da vozim fijat stilo abarth,zute boje koji je bio auto Ivane Miskovic cerke gazde delta holdinga! Najbolji primerak te vrste...Kupio ga je moj prijatelj i evo ti par primera!
Na 30000 kilometara automobilu je dva puta menjana letva volana,jedna bobina i zadnji lonac auspuha!!! Sve gore navedeno moze da se proveri u deltinom servisu u bloku 70 gde je vozilo odrzavano! Majstor koji je odrzavao taj auto u delti je mom drugu (u mom prisustvu kao posmatraca)rekao da se taj auto isplati voziti samo dok je u garanciji...Sam izvuci zakljucak!!! Ne pljujem vec samo iznosim cinjenice...
Istog Stila Abartha drapao sam i ja uz Avalu. Možda smo mu mi i doakali... :lol: :lol: :lol: Na BMW 5 mog prijatelja otišla su sva 4 amortizera na 27 000 km, elektronika ga je zezala od prvog dana...na kraju je posle neke šetnje po snegu prodao vozilo i zakleo se da više u životu neće sesti u BMW. Nema pravila, šta dokačiš... :wink:
 
Mislim da je tema bio fijat stilo ako se ne varam a ne bmw??? Zar nisi ti onaj koji insistira da se drzimo tema???
Dakle,fijat stilo je samo lepo oblikovana gomila lose kvalitetnog lima i plastike upakovana u lep "celofan".Kao i svaki fijat,kvalitet je ravan nuli ali se lep dizajn ne moze poreci.Pozdrav
 
Wodeni:
Sta mu dodje to "Abarth"? Pretpostavljam nivo opreme (sportski mozda?).. prosvetlite me :)
Abarth je sportsko odeljenje FIAT- a koje se bavi povećanjem snage motora i drugim sportskim modifikacijama. Stilo u varijanti Abarth je najsnažniji, ima motor od 170 KS i mnoge druge sportske modifikacije. Za takmičenja se pripremaju varijante sa motorima od 220- 240 KS.
 
lote:
Da li je neko cuo za FIAT PALIO(karavan)i ako jeste,koje su mu prednosti i mane?Hvala unapred
Palio se proizvodi i u verziji karavan, zvanična oznaka "Weekend". Od motora koristi dva benzinca, 1,2 litra (60 KS) i 1, 6 litara i 103 KS i dizel 1, 9 litara (63 KS). Odlično je opremljen već u standardnoj varijanti, servo upravljač, centralna brava, el. podizači prozora, el. podešavanje retrovizora, grejač i brisač zadnjeg stakla, nosač krovnog prtljažnika...Sa najjačim motorom max. brzina mu je 186 km/ h.

Palio%20Weekend.jpg
 

Back
Top