Razlicite vere i kumstvo

zavisi o kojoj veri i kojoj Crkvi se radi.
Katolička crkva npr. dopušta da se u njoj venčaju i dve osobe od kojih je samo jedna katoličke veroispovesti (što podrazumeva krštenje u toj Crkvi), dok kumovi mogu biti bilo koje veroispovesti (ili ateisti).
Pravoslavna crkva dopušta brak samo između supružnika pravoslavne veroispoivest, a samo izuzetno jedan supružnik može biti katoličke vere (isključivo, jer su te dve vere nejbliže i najsličnije) i on se, pre venčanja, pismeno obavezuje da neće ometati supružnika u ispoljavanju svoje vere, kao i da će deca biti vaspitana u duhu pravoslavlja. Za kumove nisam 100% sigurna, ali mislim da moraju biti pravoslavci.
 
smeh:
Pravoslavna crkva dopušta brak samo između supružnika pravoslavne veroispoivest, a samo izuzetno jedan supružnik može biti katoličke vere (isključivo, jer su te dve vere nejbliže i najsličnije) i on se, pre venčanja, pismeno obavezuje da neće ometati supružnika u ispoljavanju svoje vere, kao i da će deca biti vaspitana u duhu pravoslavlja. Za kumove nisam 100% sigurna, ali mislim da moraju biti pravoslavci.
Pa, ovo nije bas tacno.
Pravoslavna vera dozvoljava barak izmedju hriscana, sto znaci da je bitno da su krsteni.
Logicno je da ako su oboje krsteni kao katolici da se verovatno nece vencati u pravoslavnoj crkvi. Ne znam da li bi takvo vencanje crkva dozvolila.
Prisustvovala sam vencanju izmedju devojke koja je pravoslavka i decka koji je katolik, amerikanac italijanskog porekla. Vencali su se u Sabornoj crkvi i on je morao da potpise da nije primoran da se venca u pravoslavnoj crkvi i nista vise. Bitno je da je krsten.
Zbog ovog cina su ga se njegovi roditelji odrekli, jer kao italijani nisu ovo mogli da prezive ovakvu bruku.
 
Petka:
Pa, ovo nije bas tacno.
Pravoslavna vera dozvoljava barak izmedju hriscana, sto znaci da je bitno da su krsteni.
Logicno je da ako su oboje krsteni kao katolici da se verovatno nece vencati u pravoslavnoj crkvi. Ne znam da li bi takvo vencanje crkva dozvolila.
Prisustvovala sam vencanju izmedju devojke koja je pravoslavka i decka koji je katolik, amerikanac italijanskog porekla. Vencali su se u Sabornoj crkvi i on je morao da potpise da nije primoran da se venca u pravoslavnoj crkvi i nista vise. Bitno je da je krsten.
Zbog ovog cina su ga se njegovi roditelji odrekli, jer kao italijani nisu ovo mogli da prezive ovakvu bruku.
Nisam ni sveštenik, ni teolog niti neki poseban vernik, ali sam iznela podatke koje sam svojevremeno dobila od starešine jednog pravoslavnog Hrama, onako kako mi ih je on dao. Koliko je važno šta tačno sadrži izjava koju potpisuje pripadnik katoličke Crkve - zaista ne znam.
 
Знам да може у православној цркви кум да буде католик...али да је процедура добијања ''дозволе'' мало компликованија. Мислим да треба да се тражи дозвола од неких виших црквених инстанци.
 
ma slazhi ga....reci da je taj crnac umembe ustvari pravoslavac....kao jeste on pope crn....al mu je srce na pravom mestu....a njega nauchi govori "gospodi pomiluj"....i obuci ga....nema smisla d choek bude nag na venchanju....mada znash ona krpica shto nose crnci oko penisa i svega?....e garant kad im to skinesh oni tripuju da su goli....kao "jao video sam gungalinu tjerq skinula bila krpicu"....
 
I ja znam da se u katoličkoj crkvi ne mogu venčati dvoje različite vere.
Oboje moraju biti katolici,a ako nisu sledi pokrštavanje.
Imam to u porodici pa znam,a i prijateljica mi se venčala pre dve nedelje za katolika i bila je ista priča.
Jedino ako ne "podmažeš" popa, pa ti progleda kroz prste.
 
nsbee:
Da li na crkvenom vencanju moze da kumuje covek koji nije iste vere kao i mladenci? Znam da Srpska pravoslavna crkva nije u principu za to, ali je l' moze da se desi u dogovoru s popom?

može kod katolika u dogovoru
kod SPC može ako je eparhija i novi par npr u Milanu ili Francuskoj ili Ca ili sl.
možete svi da pređete u protestante, kod njih možeš opet da se krstiš :lol: Tj, nije im važno, ako si ok lik. Oni su najliberalniji :P Mislim da u NS imaš 15 ili 16 tih crkvi...
 
Ne mora niko da prelazi u drugu religiju, to znam sigurno, mada su katolički Kanoni (Crkveni Ustav :lol: ) strožiji od pravoslavnih. Što drugim rečima znači da je malo komplikovanija procedura za dobijanje dozvole. Ali ne i za učesnike, samo se malo čeka, za razliku od pravoslavnih, gde se to završi na licu mesta, prilikom ceremonije.
Pa srećno, budući mladenci!!! I kumovi. :D
 
LePiaf:
Popovi nisu ljudi vec podmitljivi manipulatori.

Јел то вучеш неке трауме из детињства? На веронауци су те терали да клечиш на кукурузу, па си зато тако огорчен?:roll:

Ово звучи исто као:
-лекари нису људи него приучени месари
-аутомеханичари нису људи него најобичније лопуже
-водоинсталатери нису људи него покварењаци
-судије нису људи него подмитљиви лажови
-учитељи нису људи него необразовани кретени
-шофери нису људи него пијани манијаци....:?
 
Hellen:
Јел то вучеш неке трауме из детињства? На веронауци су те терали да клечиш на кукурузу, па си зато тако огорчен?:roll:

Ово звучи исто као:
-лекари нису људи него приучени месари
-аутомеханичари нису људи него најобичније лопуже
-водоинсталатери нису људи него покварењаци
-судије нису људи него подмитљиви лажови
-учитељи нису људи него необразовани кретени
-шофери нису људи него пијани манијаци....:?
Imao sam tu srecu da nemam veronauku u shkoli.
Moj post je bio namerno preteran ali sushtina ostaje.
Mali primer (bice off topic, al' necu vishe, majke mi ;) ):
Radim kao arhitekta u projektnom birou. Pre godinu dana zavrshili smo jedan projekat, zgradu od ~12000m2. Dakle, ozbiljan objekat je u pitanju. Da bi se zgrada napravila potrebni su: arhitektonski projekat, projekat konstrukcije, projekat vodovoda i kanalizacije, projekat grejanja, projekat elektroinstalacija, projekat RTV instalacija, projekat TF instalacija, gromobrana, projekat toplotne podstanice..... Sve u svemu, puno ljudi je ukljucheno u to i radi se mesecima. A onda, kad je pochela izgradnja, investitor je pozvao trojicu popova da osveshtaju (jel se tako kaze?) temelje. Zashto trojicu a ne jednog? Pa zato shto su dvojica iz investitorovog rodnog sela a na teritoriji treceg se nalazi gradilishte. Da se neki ne uvredi...
Uzalud svi inzenjeri i OVOLIKI projektni elaborati, dok bradonja u mantiji ne otpeva svoje i za to zaradi 10000din + krkanje u lokalnom restoranu. Ja mesechno zaradjujem 250E.
Pa sad ti uporedjuj automehanichare i lekare sa ovim likovima.
 

Back
Top