Gradjansko ili veronauka.........

ZILOT IZ CACKA

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.421
5.gif
Vrlo tesko pitanje...........
 
pa i nije tako teshko....ako uzmemo u obzir da je veronauka glupost.....mada bi bilo ok al jedno polugodishte o pravoslavlju drugo o katolicizmu tretje o budizmu o islamu o momrmonima o adventistima i o svakoj religiji koja prijavi svog predavacha....ako im vetj peremo mozak uradimo to sa stilom....ma koja bre veronauka.....nego si se ti primio posle ove "revolucije" isplivali bradati popovi na povrshinu....i krenuli da grade svoje porushene skele....a kao svi prate modu....ovce....i sad kao veronauka u shkoli....i ja kao netju da dam dete na veronauq....a svi ostali slepi kakvi jesu hotje....a deca su surova...pa tje moje dete da dolazi qtji uplakano jer su ga drugari zezali da ne ide na veronauq kao ono je sektash....ja sam za varijantu da se lepo pobiju svi popovi....kaludjeri i kompanija....i onako ih cheka vechni zhivot....buahahhaha
 
Mislim da je potpuno besmislena ta dilema. Kao, gradjansko vaspitanje iskljuchuje veronauku i obrnuto :roll:
Koja je svrha veronauke? Da se deca privedu religiji. I to pravoslavnoj.
Vera treba da bude stvar lichnog izbora, osecanja... a ne da se deca obuchavaju za versku pripadnost.
 
Iskljucivo gradjansko vaspitanje.

Prvo, vera je stvar izbora.
Drugo, veronauka treba da da samo informacije koje su deo opste kulture a ne da utice na to da li ce neko biti vernik ili ne.
Trece, veonauka bi kao takva trebala da da informacije o svim velikim religijama o svetu a ne samo da drvi o pravoslavlju.
Cetvrto, veronauku predaju popovi koji su pedagoske analfabete. Mislim da zavrse neki kurs ili seminar da bi mogli da predaju u skoli ali to je daleko od pedagoskih znanja koja su potrebna za predavanje gradiva deci koja su prvi razred.

A sve da je i veronauka takva kakva bih ja zelela da bude, opet bih glasala za gradjansko vaspitanje. :)
 
Ja sam za istoriju religije, ali kad su deca vec dovoljno stara da to mogu da shvate - dobro je da nauce svoje kulture radi o velikim religijskim pravcima i istoriji koja zapravo na istima i pociva (ako bolje razmislimo, cela se istorija vrti oko religije!). Ali ne veronauka u skole, pa jos kao 'izborni' predmet?? Notorna glupost! Prvo - izborni za koga?! Svakako ne za dete, jer dete sa 7 godina ne moze da bira izmedju veronauke i gradjanskog (moze da bira izmedju cokolade i gumenih bombona, izmedju crtanog filma "mala sirena' ili 'Aladin' ali svakako NE MOZE da bira izmedju dva necega o kojima POJMA NEMA!). Dakle, predmet je izboran za - roditelje! JE l' roditelji treba da idu u skolu pa ce oni da biraju - ne razumem?! Ili je to crkva resila da ustedi trud roditeljima da nauce decu tradiciji i pravoslavlju u svojoj kuci i porodici, pa im nudi instant-resenje?! Sta je to, MP3 verzija 'Kratki kurs pravoslavlja' ?!?!?! Za Boga miloga! Budalastina! Takodje nisam ni za gradjansko vaspitanje (svakako ne pod tim nazivom) - jer sta to znaci, sta ce birati deca u prvom razredu osnoven skole u selu na Sarplanini: seosko vaspitanje? oranje i plug vs. plevljenje i sejanje?! SVASTA! Kakvo molicu vas gradjansko vaspitanje - to su stvari koje se uce u kuci: d eca se u porodici VASPITAVAJU da zive u zajednici, da se kulturno ponasaju, da ne pljuju i ne pisaju po ulici, da ne bacaju otpatke po ulici, da se ne guraju u gradskom prevozu - kakva MP3 verzija kucnog vaspitanja (jer to je zapravo to!) - G L U P O S T!!!!!!!!! Deci bre uvesti u prva 3 razreda sto vise kreativnih programa, sto vise crtanja, rada rukama (glinamol, plastelin, testo, boje, kolaz papir), sto vise fizickih aktivnosti (svaki dan!!!), igara sa loptom, strane jezike na primarnom nivou (francuski, engleski, italijanski, nemacki, spanski - sta god!), puno boravka u prirodi i prakticne nastave o zivotu u prirodi, zivotinjama i biljkama, o ocuvanju zivotne sredine posebno, i njenoj vaznosti za zdravlje, matematiku (u znatno smanjenom obimu od ove idiotarije koju imaju sad) i srpski jezik. Ovo ostalo je samo presipanje iz supljeg u prazno, prazna forma bez sadrzaja i silovanje decijih mozgova!!!
 
što se religije tiče, ja sam iz ateisitčke porodce ali baba se potrudila da naučim o hrišćanstvu mnogo...
brat i ja smo kod babe svako veče pre spavanja morali da se pomolimo ( Očenaš) , pa čitanje Biblije...one ilustrovane...to je baš super...lepe slike, pričice.... i tako naučiš... bez škole bez popova...
a građansko...to mi je više kao za školu.
 
obično presudi cena udžbenika
još ako ima lepih slika :P
vreme je jednom citiralo, a pošto moj dragi sad kaki nemam vremena d atražim pa pišem - otprilike uvodni tekst o polnim razlikama ide: devojčica treba da štrika i pere i pegla, a muško koje ne ide u vosjku izrod je i nesoj :?
građansko indeed, pre4 svega zato što te nauči da NE BUDEŠ INDIFERENTAN
valjda
 
Itekako dete zna da bira. U predškolskom uzrastu treba razviti ili pomoći razvijanju izvesnih INTERESOVANJA. U uzrastu od šest ili sedam godina, nema dileme, već postoje izvesne sklonosti ili naznake. Građansko nije izlišno, za onu decu, koja imaju problema sa socijalizacijom, jer govori o toleranciji i međuljudskim odnosima.
Veronauka je zanimljivija deci koja vole PRIČE. Pre nekoliko godina, dobio sam jedan od mogućih udžbenika veronauke za osnovce. Zove se "Tajanstveno putovanje". Didaktički i metodološki, ta knjiga je dobro urađena, lepo ilustrovana, duhovita, kroz putovanje malog čitaoca, pominje osnovne stvari ne samo iz religije. Zašravo, ona je maštovita, i što je najvažnije - pruža mogućnost za diskusiju. Nijednom jedinom rećenicom nije pomenuto pravoslavlje, niti kontext sa drugim konfesijama, već se pravi upoznavanje sa POJMOVIMA.
U obrazovanju uvek postoji socijalni proces.
Bitniji od njega je komunikacijski aspekt.
 
То за мене није суштинско питање, јер се ја залажем за укидање свих државних школа. Када не би постојале школе које финансира влада, не би постојале ни овакве дилеме. Ако влада даје новац, онда ће она да бира музику. Другим речима, ако сутра комунисти поново буду дошли на власт (мада је питање да ли су икада и сишли с власти), они ће протерати Бога из државних школа.

Зато се ја залажем за приватне школе. Дакле, нека ти грађани оснују своје школе па нека тамо децу уче грађанском васпитању. Исто важи и за Цркву – нека оснује школу и образује децу у хришћанском духу. На родитељима је да одлуче где ће своју децу послати.

Неки ће рећи да је то скупо. Јесте, али то је зато што је актуелни систем постављен наопако. За почетак нам је потребна потпуна демонтажа комунистичког поретка који овде, нажалост, још увек функционише.
 
Kakvo društvo, takva i pitanja. Dobismo po nosu od ove vlade, a packe k'o packe - bole. I, očigledno nam se ne sviđaju! :lol:
Ovako je, čini mi se, težište sa porodice prebačeno na prosvetu. Nice try. Nastavnici ionako dobijaju platu svakog meseca (makar i sa zakašnjenjem), a mi, roditelji... Nama deca samo izvlače pare... :lol: Pa da.
Uvođenjem ova dva predmeta u školski program, vlast nas je jasno i javno proglasila za nekulturnu naciju, i to u raspadu i rasulu. :lol: Jer, zašto bi se inače u škole uvodili predmeti koji su do nedavno bili sinonim za kućno vaspitanje? ;)
Izuzetno teško pitanje - šta odabrati, jer je neophodno znanje i iz jedne i iz druge oblasti, da bi naša deca sutra bila socijalne ličnosti.
 
Jest', tacno...
Ja mislim da je moja generacija poslednja koja je imala domacinstvo...ja se secam da smo nesto vezli, a muskarci su tkali neke cilimcice... :)
Neke su ucenice i goblene radile. ;)
Bila je i prva pomoc, mada to nema veze sa temom...al' da se pohvalim, tu sam bila najbolja u razredu... :)
 
Sad jedno malo iznenadjenje......mali zilotici idu na gradjansko.....jer SPC je iskoracila iz kanona i ucenja pravoslavne crkve.......te mali baby ,zilotici veronauku zive u kuci a gradjansko uce,da bi mogli ici kroz zivot sa znanjem o svetskim zahtevima i pravilima te da nebudu ranjiva i asocijalna zbog vere i krsta koji nose,a koji nije nimalo lak.......jer zivot posvecen Bogu je fanatizam,a posvecen sebi i svetu modernizam .......
 
Овде има више оних који су за грађанско васпитање (мада многи баш немају представу о чему се ту ради). На грађанском се углавном раде психолошке радионице о: дружењу, пријатељству,односима у друштву, односима у породици, међу половима, страховима, љубави и другим осећањима...На грађанском се много учи (не мислим буба, него заиста научи) и о толеранцији...

А најмање толеранције видех управо код оних који се залажу за грађанско.

Уколико имате нешто против веронауке, даћете своје дете на грађанско, зар не? Чему толико повике и нетрпељивости? Да ли сте информисани да не постоји само православна веронаука у школама? За припаднике иламске и католичке вере такође постоји веронаука и вероучитељи. Даље, варонауку најчешће предају вероучитељи и вероучитељице који су завршили неки педагошки смер на Теолошком факултету (не знам тачни назив), значи, људи који су квалификовани управо за наставу. Много је већи проблем са нестручним наставницима енглеског (јер је стручне тешко наћи), па не чујем да се неко буни.

Сад ће онда неко поставити питање а зашто само за те три вере, зашто не и за будисте, адвентисте, Јевреје, пентекосталце... па одговор је зато што их има исувише мало у свакој појединачној школи да би Министарство то могло да финансира.

И, наравно да мала деца не могу да одлучују шта ће од тога да изаберу јер не знају о чему се ради. Али, деца не могу да одлучују ни да ли ће се бити у кући васпитавани као атеисти, као хришћани...И многе друге ствари се не питају деца него родитељи. О факултативним предметима такође одлучују родитељи, о екскурзијама, настави у природи... Значи, родитељи у многим стварима у животу одлучују у име своје деце, па зашто не и о овоме?
 

Back
Top