Velika Drama

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Gledala sam je prosle sezone. Islo je nas 10, imali smo galeriju prvi red sa koje se nista ne vidi, prestajali smo celu predstavu...izgubila sam prsten..ali sve to pamtim samo po tome da je predstava SAVRSENA ! Onog maladog glumca Vuka - prvi put gledam i mali je super! A Ljiljana Blagojevic me je naterala da se najezim.....
Ko nije gledao ima sansu u ovoj sezoni da to ispravi, pod obavezno!
 
Kovačevićeva "Velika drama" zaista je velika, pre svega jer: podela - ima tridesetak likova, ne računajući statiste; radnja - sa prologom i epilogom obuhvata vremenski raspon od pedeset godina, odnosno istorijski period od oslobođenja i kolonizacije Vojvodine, preko IB-a, do poslednjih balkanskih ratova...ali...ali...uvek ima ali ako cemo biti strogi kritičari.
Gde je manjkavost - vešto preplitane brojne niti radnje, ali usled izuzetne širine dramskog opsega, nema prostora da razvije sukobe, odnose i likove, tako da oni ostaju uopšteni, pojednostavljeni, šematizovani, krajnje predvidljivi i patetično idealizovani.
...pa tako u prvom planu prvi plan imamo banalna opšta mesta, koja su "vrlo" uskogrudo okarakterisana velika "srpska drama": sinu je partija važnija od roditelja, otac proklinje sina, brat udara na brata, majka traži da joj se sinovi, na goloj sisi, zakunu na slogu…
...o režiji istoimenog pisca nećemo komentaristai jer je ipak pomenuti pisac pak...
No bilo kako bilo nakon svega ova drama obiluje katarzičnim momentima i vrsnim glumcima, pa čak i onima iz mladje generacije , naročito Vuk kostić, i sve kada se sagleda kao celina ova predstava je vrlo vredna gledanja i može se svrstati medju 5 velikih i značajnih u poslednjih 10 godina...
Jedno je sigurno - suzu će te pustiti i baku u medju pauzi na sceni sa harmonikom očekivati kao sunce da malo odmorite dušu od "velike drame"..... naročito posle scene koja je meni obeležila dramu: u kojoj je majka, Dušanka Stojanović, oplakuje mrtvu devojčicu (opisivajući kako je umrla od tetenusa u najgorim mukama jer je nagazila na ekser u igri). Promišljenim i kontrolisanim glumačkim sredstvima ova glumica je donela snažnu majčinsku emociju, prevazilazeći svaku patetičnost i dosežući istinski tragički patos. Ovo je jedan od retkih prizora u kojoj je patos odneo prevagu nad patetikom....

at the end - GLEDATI OBAVEZNO I PONETI MARAMICE :lol:
 
Sinoc sam vodila neke prijatelje iz slovenije da je gledaju, oni su vizueleni umetnici i kjizevnici...dusu su ispustili od tuge...posle sam morala da ih "resetujem" u pozorisnom klubu zajdno sa glumackom podelom...Vuku Kosticu je jedan od njih, stariji slikar, rekao: "Boze, sine moj dobro si ti i normalan posle ovakvih velikih drama..."...svi smo se smejali
 
Hm, ja sam mozda mazohista, ali Veliku dramu sam gledala dva puta, i nije mi bilo dosadno! :!: Po mom misljenju, Velika drama i Hasanaginica Lj. Simovica su najbolje predstave Narodnog pozorista koja sam ja gledala :) Ja bih izdrzala tih tri sata jos jednom, ako ni zbog cega drugog, a ono da bih gledala Vuka u uniformi :lol: Inace nisam nesto preterani fan ni njegov, niti bilo kojeg glumca, ali uniforma mu tako dobro stoji, kao i uloga, da je to cudo! :-)
Shalu na stranu, predstava je mnogo dobro uradjena, obuhvatna, prikazuje celu tragediju naseg naroda izgubljenog u posleratnom periodu, u sukobu starih i novih kvazi-vrednosti, prosto, vidimo koliko je lako manipulisati ljudima igrajuci se njihovim idealima i iluzijama... Samim tim, predstava vrlo jasno postavlja i pitanja morala, ne samo kod korumpiranih partijskih rukovodilaca, nego i kod onog sitnog, malog coveka koji u tom metezu grabi nesto za sebe, jer moze, jer mu je dozvoljeno, i jer ga niko nece kazniti. Pitanje kolonizacije, kao centralno, i simbolicki prikaz tudje kuce, tudje muke, koja se ,,brani`` od doseljenika, i u kojoj strada najneviniji deo te price, devojcica, tera nas da se zapitamo da li je bilo moralno tek tako uzeti nesto sto nama ne pripada, i da li je ,,oteto-prokleto``. Svaki clan glumacke ekipe zasluzuje svaku pohvalu, najvise Vuk i Ljiljana, i ukoliko neko jos uvek nije pogledao predstavu, obavezno neka proseta do Narodnog, imace mnogo sta da nauci :) Pozzzz svima! :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top