Navijaci

tab503

Tabana po forumu
Administrator
Poruka
112.934
gledam stare slike kako su nekad izgledali navijaci :)

odelce , kravatica kulturiska brate :)

a stadioni prekrcati..nije bilo potrebe ni za ogranicenjem sedista.. i dan danas se secam 100. derbija i 100.000 ljudi i atmosfere :)

istorija_navijanja.jpg


istorija_navijanja_5.jpg


istorija_navijanja_10.jpg


istorija_navijanja_15.jpg


ali je loodaka bilo i tad :mrgreen:

istorija_navijanja_12.jpg


istorija_navijanja_14.jpg



lm... kako je doslo do pojave huliganstva na stadionu.. zasto sad navijac pokusava da izgleda opasno..

fudbal-vojvodina-navijaci-huligani_660x330.jpg


large


thumbnail.php



kad je bilo bolje?
 
"Nekad je gospoda gledala a beda igrala, sad beda gleda a gospoda igra"... Tako nekako... A i navijanje je ozbiljan biznis, vođe imaju po 3,4.000e mesečno samo od kluba, gde je tu valjanje... Ih...
 
Сада је боље,
Тада су се гледали тимови који су имали праве играче, брдо лове, иза којих је стајала држава, већа држава, УЕФА није била синоним за мафију или "мајку" пребогатих клубова. Лига шампиона је била лига шампиона - Шампиони држава и нико други.
Тада је било лако волети свој клуб.

Сада на стадионе долазе они који своје клубове ЗАИСТА воле без обзира на све недаће, беду, расуло.

Лако је некога волети у добру - права љубав се види када је тешко, када не иде.


Потенцираш, ТАБ-е насиље на стадионима (у години када се играо 100. дерби који помињеш а ниси ни слике поставио...бакље, димови...) навијачи су се млатили од Триглава до Ђевђелије....
А можеш ли да нам кажеш КАДА се последњи пут на нашим стадионима (домаћа такмичења) догодио иоле озбиљнији инцидент? Није се догодио већ две -три године по чему смо, ако желиш искрено, међу бољима у Европи тако да сматрам да је ова твоја алузија на "мир" у време СФРЈ и "хаос" у данашње време тотално нетачна.

Вође и групе су настали у СФРЈ. а НИКО од "вођа" није плаћен од стране клуба ... Ти само будала може да каже. Јесте, вође имају неке повластице али све је то пренадувано. Медијима је битно да сваког хулигана који дође у жижу јавности назове "вођом" а то је тотални идиотизам. Чак је и мали Ица (Богданов) постао "вођа" тек када се прославио у Италији.....а пре тога га је знао само мали круг људи. Смешно.

И зашто сви прећуткују КАКО је Ица уопште и стигао до Италије, до Ђенове о којој сви толико прде?
Карте за текму су се продавеле ИСКЉУЧИВО преко ФСС уз обавезно прилагање пасоша или личне карте на увид. ФСС је дакле Ици (про)дао карту СВЕСНО. Зашто и коме је то одговоарало?

А са друге стране, ШТА је то толико трагишно и урадио?
Секао ограду цвикцанглама!
 
Poslednja izmena:
Вође и групе су настали у СФРЈ. а НИКО од "вођа" није плаћен од стране клуба ... Ти само будала може да каже. Јесте, вође имају неке повластице али све је то пренадувано. Медијима је битно да сваког хулигана који дође у жижу јавности назове "вођом" а то је тотални идиотизам. Чак је и мали Ица (Богданов) постао "вођа" тек када се прославио у Италији.....а пре тога га је знао само мали круг људи. Смешно.

И зашто сви прећуткују КАКО је Ица уопште и стигао до Италије, до Ђенове о којој сви толико прде?
Карте за текму су се продавеле ИСКЉУЧИВО преко ФСС уз обавезно прилагање пасоша или личне карте на увид. ФСС је дакле Ици (про)дао карту СВЕСНО. Зашто и коме је то одговоарало?

А са друге стране, ШТА је то толико трагишно и урадио?
Секао ограду цвикцанглама!

Šta je prenaduvano? Što je Čegi ubio navijača na surotnoj tribini meteorološkom raketom i za to odležao manje nego za saobraćajku? Čuj, "imaju neke povlastice".

A što se Bogdanova tiče, ma da, nepravda je u pitanju, on je fin gospodin.
 
Šta je prenaduvano? Što je Čegi ubio navijača na surotnoj tribini meteorološkom raketom i za to odležao manje nego za saobraćajku? Čuj, "imaju neke povlastice".

A što se Bogdanova tiče, ma da, nepravda je u pitanju, on je fin gospodin.



Хајде ти лепо прочитај шта сам написао па, ако си разумео пост, коментариши.
За пљувачину и глупости служи пдф. политика.
 
Ima razlika između ultrasa i huligana i to velika...

naravno, velika je razlika izmedju pravih navijaca i huligana,

ali se generalno profil navijaca promenio kroz istoriju..zasto?


da li i klasican navijac ucestvuje u tuci sa suparnickim navijacima i policijom ili to rade iskljucivo huligani?

da li navijaci ili huligani bacaju kovanice na protivnicke igrace i trenere, zasto se gadjaju petardama i flasama?
ko to radi?
 
naravno, velika je razlika izmedju pravih navijaca i huligana,

ali se generalno profil navijaca promenio kroz istoriju..zasto?


da li i klasican navijac ucestvuje u tuci sa suparnickim navijacima i policijom ili to rade iskljucivo huligani?

da li navijaci ili huligani bacaju kovanice na protivnicke igrace i trenere, zasto se gadjaju petardama i flasama?
ko to radi?

Ljudi na Stadionu izbacuju svoju frustraciju i negativnu energiju ako je imaju. To je i dobro ako je u granicama normale. Psujes, pretis itd. to je bezazleno. Ne valja kada se pale baklje, bacaju petarde i nastaju tuce. Meni na primer na svakoj drugoj utakmici na Cairu dodje da zadavim sudiju zbog nekih njegovih odluka. Milion puta mi je doslo da ga gadjam kovanicama ili priveskom od kljuceva i sigurno bi da nemam ritual pre odlaska na utakmicu a to je da sve te stvari koje su pogodne za gadjanje ne ostavim kod kuce. Na svakog utice psihologija mase, ponese ga atmosfera i ako se stvore negativne vibracije onda se i ti sam pretvaras u istog. Na mene barem tako utice, inace ne bih svesno otklonio "predmete za sudiju" ostavio kod kuce jer znam da ce da mogu da potpadnem pod uticaj ostatka navijaca.
 
ja kovanice ostavljam kod kuce od jedne utakmice kad sam morao da ih doniram MUP-u Beograda :lol:
od tad.pare kod kuce u vidu metalnog novca :)
 
naravno, velika je razlika izmedju pravih navijaca i huligana,

ali se generalno profil navijaca promenio kroz istoriju..zasto?


da li i klasican navijac ucestvuje u tuci sa suparnickim navijacima i policijom ili to rade iskljucivo huligani?

da li navijaci ili huligani bacaju kovanice na protivnicke igrace i trenere, zasto se gadjaju petardama i flasama?
ko to radi?

Ultrasi postoje i duže nego što mislimo. A pod tim mislim onu grupu navijača koji rade koreografije, dižu transparente i pjevaju pjesme upućene svom ili protivničkom klubu. Eh sada, pojavom firmi u Engleskoj tamo krajem '60-tih godina dolazi do širenja tog famoznog huliganizma kako ga mi ovdje zovemo. To je grupa navijača na tribini koji idu u tuče protiv protivničkih navijača. To ti je na svakoj tribini, i zvezde i partizana i ostalih. Eh sada problem je taj što većina naroda i ultrase smatraju kao huliganima. Da li je to zato što su zatucani, ne znam iskreno...
 
Ljudi na Stadionu izbacuju svoju frustraciju i negativnu energiju ako je imaju. To je i dobro ako je u granicama normale. Psujes, pretis itd. to je bezazleno. Ne valja kada se pale baklje, bacaju petarde i nastaju tuce. Meni na primer na svakoj drugoj utakmici na Cairu dodje da zadavim sudiju zbog nekih njegovih odluka. Milion puta mi je doslo da ga gadjam kovanicama ili priveskom od kljuceva i sigurno bi da nemam ritual pre odlaska na utakmicu a to je da sve te stvari koje su pogodne za gadjanje ne ostavim kod kuce. Na svakog utice psihologija mase, ponese ga atmosfera i ako se stvore negativne vibracije onda se i ti sam pretvaras u istog. Na mene barem tako utice, inace ne bih svesno otklonio "predmete za sudiju" ostavio kod kuce jer znam da ce da mogu da potpadnem pod uticaj ostatka navijaca.

Negdje je dečko na redditu fino objasnio taj rivalitet u fudbalu. A kad velim u fudbalu onda mislim stvarno u fudbalu ne u sportu u cjelokupnosti iako se taj rivalitet prenio sa fudbala na košarku i ostale sportove. Uglavnom, on je objasio taj veliki rivalitet među navijačima klubova. Klubovi su osnovani na različite načine, neki su osnovani od strane radničke klase neki od buržuja, kako on to veli klubovi predstavljaju određeni sloj stanovništva. A negdje čak i državu. Nije nam strano ni mješanje politićkih stranki u određene klubove te finansiraje vođa navijača određenih podgrupa da čine svašta... Ne, to nije nba navijanje d-fence i ta sranja koja mi se gade...
 

:super:

Срби су навијали за Звезду. Наравно. Нарочито они из приградских насеља и са села. Звезда је била алтернатива свму ономе што су они подсвјесно осјећали. Звезда је била замјена за потиснута осјећања. Звезда је била знак идентификације, шљива испод које се окупљају преживјели. Звезда је била крсна слава свих православнима у Босни и Херцеговини.
:heart:
 
Старо вам је ово другови звездаши.
Увек ми је била фасцинантна та мантра да за неки клуб навија само војска, или да војска чини главни део навијача, то има само код нас изгледа, као када би неко рекао да само земљорадници навијају за ФК Пољопривредник или метало-стругари за ФК Металац.
А ето први Неле партизановац од рођења а није војно лице.
Још када видимо навијаче само десетак година по оснивању клуба:
Navijaci-Partizana-620x350.jpg

само војска са пушкама и шлемовима може ограду да пробије.:)

Ево још једна његова прича везана за ривалитет а протагонисти нису Срби:
 
А ето први Неле партизановац од рођења а није војно лице.

А Жељо? Жељо је мој тим. Основан двадесетих година у оквиру жељезничког савеза, Жељо је око себе окупљао радничку класу. Национално је био шарен, као и радници у то вријеме. Чињеница да је доста Хрвата радило на жељезници, као капацитет наслијеђен из Аустроугарске, привукао је добар дио тог живља да навија за тај клуб.
Но Жељо је, као раднички клуб, имао тон интернационализма, који је, свјесно или несвјесно, у Титово доба привукао велики број младих, национално неоптерећених Сарајлија свих националности, јер је симболисао оно што у фудбалу највише волим. Мали клуб велике историје, пркосан и ведар, са навијачима који га воле, не само због насушне потребе да се буде дио неког тијела, гомиле, не само због потребе да се идентификујеш са нечим, него због чисте љубави, без потрбе да се та љубав показује другом.

Када смо дијелили школске клупе седамдесетих година, чудио сам се како је могуће да толики број мојих другова тако добро познаје фудбалере из града стотинама километара удаљеног од њих.

:think: :mrgreen:
 
Па навијао је за Жељу као што ми данас навијамо за неки локални клуб код себе.Навијач је наравно Партизана и ето Србин из Сарајева а не навија за Звезду.Има их наравно још попут Кустурице.

Интересантно да већина познатих је раније изјављивала да навија за Звезду због Рајка Митића попут Чкаље док је други шоумен Мија Алексић почео да навија за Партизан по "наређењу" док је служио војску, а има и оних који навијају за два клуба.
http://www.yugopapir.com/2012/10/fudbalska-tema-1970-za-koga-navijaju.html
 
Па навијао је за Жељу као што ми данас навијамо за неки локални клуб код себе.Навијач је наравно Партизана и ето Србин из Сарајева а не навија за Звезду.Има их наравно још попут Кустурице.

Интересантно да већина познатих је раније изјављивала да навија за Звезду због Рајка Митића попут Чкаље док је други шоумен Мија Алексић почео да навија за Партизан по "наређењу" док је служио војску, а има и оних који навијају за два клуба.
http://www.yugopapir.com/2012/10/fudbalska-tema-1970-za-koga-navijaju.html

Nije navijao za Partizan prije rata sigurno...

Btw, moja sva familija je navijala za Zvezdu, na prvom mjestu, a poslije toga za lokalne klubove... izuzetak je moj otac koji je navijao za Želju na prvom mjestu, a za Zvezdu na drugom...
 

Back
Top