Aneurizma

MarijanaV

Početnik
Poruka
5
Pozdrav svima.
Mom tati je dijagnostikovana aneurizma aorte.
Da li neko moze da mi kaze nesto vise o ovom oboljenju i o operaciji (za koju su nam rekli da ce biti potrebna)?
Da li mozete da mi preporucite ustanovu i eventualno hirurga?
Hvala.
 
Razmisljam kako da ti objasnim to a da me shvatis sta pricam.
Aneurizma je prosirenje krvnog suda(shvati aortu kao jednu cev pa jedan deo zida te cevi je oslabio i i na tom mestu je doslo do prosirenja) i klasifikuju se na razlicite nacine, mogu biti vretenaste, kesaste i diseknatne(koje su i najopasnije) ili ako se posmatra mesto na kome se nalaze onda se dele na aneurizme luka aorte, torakalnog dela aorte, torakoabdominalnog dela aorte, abdominalne aorte i aneurizme velikih preifernih arterija(aorta je inace najveci krvni sud u nasem telu).Ili na osnovu uzroka nastanka mogu bitoi prave ,lazne, aneurizme....
Tako da sama klinicka slika zavisi od toga koja je u pitanju od ovih navedenih vrsta a taj podatak nam nisi dala.
Lecenje aneurizme je iskljucivo hirusko i granica za to je precnik aneurizme veci od 5 cm.

Zasto je aneurizma opasna?Zato sto moze doci do njenog pucanja i u tom slucaju pacijent gotovo sigurno umire pa ukoliko su doktori nasli da je tvoj tata za operaciju bolje je to uciniti sto pre jer svaki skok pritiska uzrokovan stresom, nerviranjem ,udarcem moze dovesti do rupture i smrti.
Nije mi namera da te plasim samo da ti predocim sta se moze desiti.
Sto se tice predlaganja zdravstvene ustanove u kojoj se to radi, II hiruska u Beogradu je cini mi se referentna ustanova za to mada nisi navela odakle si ,univerzitetski centri su i u Novom Sadu ,Kragujevcu i Nisu i sigurna sam da i tamo imaju dobre hirurge a nekako odabir bolnice ipak ide prema mestu stanovanja, tesko da ce ako zivis u Nisu neko pisati uput za Beograd.
Sto se tice oporavka pacijenta, to je individualno, jasno je da je obimna operacija u pitanju ali da li ce to biti brze ili krace zavisi i od toga koliko pacijent ima godina ,da li boluje od jos nekih bolesti, dasta uzima od lekova, znaci kakvo je opste stanje organizma.
Operacija ima dobru prognozu i pacijent nakon oporavka moze ziveti potpuno normalnim zivotom.
 
Hvala na brzom odgovoru.
u nalazu pise da je u pitanju abdominalna aorta, promer je 7 cm.
Znaci, u Beogradu se ove operacije rade samo na II hirurskoj?
Nismo ni culi za ovu bolest do sada.
Hvala jos jednom.
 
Ne ,naravno, rade se u svakoj bolnici u kojoj postoji hirurgija,II hiruska mi je prva pala na pamet, imate i odlicnu opstu hirurgiju i na VMA...ali opet se vracam na onaj deo o uputima, zdravstvenom osiguranju,. finansijama ...pretpostavljam da necete placati operaciju, da idete preko zdravstvenog osiguranja ,u suprotnom bi cifra bila izuzetno visoka.
 
Moja mama je prije 2 god. imala aneurizmu.Bila je u jako teskom stanju.mogu slobodno reci da je je jedva prezivjela.Operisana je u Zemunu a operaciju je radio nacelnik neurohirurgije dr Iva Berisavac.Preporucujem Vam ga.Mi smo preko veze dosli do njega jer je najbolji. Srecno!
 
Nalaz CT glave pacijenta ( ' 64. godište) izgleda ovako:

Učinjeni su aksijalni preseci deljine 5,0 odnosno 8,0 mm

Na koštanim strukturama krova i baze lobanje ne vide se grublje patološke promene.
U moždanom parenhimu ne vide se zone svežeg krvarenja, ishemije, kao ni postojanja ekspanzivnih ili drugih procesa.
Komorni sistem mozga je urednog položaja, oblika i širine lumena.
Salkusi konveksiteta mozga,kao i bazalne cisterne su odgovarajuće sirine za životnu dob pacijenta.
Zaključak:
Nalaz je u fiološkim granicama normalnog za životnu dob pacijenta.

Da li bi nalazi bili ovakvi da je u pitanju aneurizma? Pacijent ima svakodnevne glavobolje, normalan krvni pritisak, puls od 70 do 100......Ne znamo o čemu se radi.
Hvala na odgovoru.
 
Samo da dodam da je pacijent radio i Kolor Doppler magistranih arterija vrata - Dg: Cephalea; Sy.vertiginosum ( Ne registruju se pojedinačna suženja ni hemodinamski poremećaji na isptivanim karotidnim i vertebralnim arterijama vrata) i Transkranijalni Doppler arterija Wilisovog poligona - Dg:Cephalea; Sy.vertiginosum;Insuff VB 7% .
 
pitanje: pacijent ima spusten kapak jednog oka i sumnja lekara bila je da postoji aneurizma u mozgu koja to uzrokuje. NMR nije potvrdio postojanje aneurizme, ali je savetovano je da se stanje prati i dalje (nova snimanja cini mi se), a da se ne preduzima nista (mislim na intervenciju).

moze li postojati neki drugi uzrok ove pojave na oku?

hvala unapred.
 
Mom tati je sestog decembra prosle godine operisana aneurizna abdominalne aorte u Sokobanjskoj, operisao ga je dr Lozuk (preporucivan - radio je mojoj tetki vene na nogama, mali savovi, mentor mu je dr Radak, drug i kolega tetkinog tate; vrlo profesionalan iako izgleda ko hipik :). On je imao aneuriznu 4.7x 4.2 sa trombom na zidu ispod i u septembru te godine stavljen je na listu kao urgentan za operaciju. Vazno je da se aneurizma operise na vreme (ugradju je se vestacki/silikonski deo) jer usled sirenja dolazi do tanjenja zidova i moze doci do pucanja istog a onda e, pa mali je procenat onih koji prezive.
Elem s obzirom da mu je to bila druga operacija tokom koje je srca na vestackom krvotoku, super je sve proslo ppp, on se lepo probudio, sve na vreme, imao je kateter za epidural i ledjima do dan pred izlazak, ali je rekao da mu je taj rodjendan (rodjen je 08.12.'51.) bio najgori na svetu jer je bio u uzasnim bolovima. OK, moj tata je nezni cvet koga i glava retko boli a kad ga zaboli to je smak sveta. Skinuli su mi gazu tako da sam ja sam rez odnosno savove videla 11. i htela sam da se onesvestim. Izasao je 12.12. (dan ranije- insistirao je jer je meni tog dana rodjendan) isao redovno na kontrolu, pazili smo da mu ne uvale neki virus, pazili smo da ga ne uhvati muski ponos pa da krene da nosi zembilje sa pijace- da mu se ne napravi kila, lepo mi je sraslo, i samo se vidi rozle crta iznad i ispod pupka. On prima svoju redovnu terapiju, ponasa se odgovorno i dobvo je!
E da, tata je redovno radio ultra zvuk ali mu je preporuceno da uradi Ct jer on daje sliku iz ne znam koliko uglova.
 
Samo da dodam da je pacijent radio i Kolor Doppler magistranih arterija vrata - Dg: Cephalea; Sy.vertiginosum ( Ne registruju se pojedinačna suženja ni hemodinamski poremećaji na isptivanim karotidnim i vertebralnim arterijama vrata) i Transkranijalni Doppler arterija Wilisovog poligona - Dg:Cephalea; Sy.vertiginosum;Insuff VB 7% .

Nazalost obican CT ne pokazuje postojanje aneurizme.
Do sada su se obicno radile invazivne angiografije i cilju utvrdjivanja postojanja aneurizmi.
Medjutim par ustanova u zemlji je dobilo i tzv. multislajs CT koji su moze se reci poslednja rec tehnike kojima se mogu detektovati aneurizme.
 
U tome da nije dat ni jedan relevantan podatak da bi se mogao dati ikakav suvisao odgovor (pocevsi od toga kolko covek ima godina pa nadalje.....). Na ovakav nacin postavljeno pitanje nemoguce je dati bilo kakav odgovor sem uputiti te na to kako se postavlja pitanje.

Na hipoteticko pitanje "moze li postojati neki drugi uzrok ove pojave na oku" odgovor je takodje hipoteticki - moze, na desetinu raznih uzroka.
 
U tome da nije dat ni jedan relevantan podatak da bi se mogao dati ikakav suvisao odgovor (pocevsi od toga kolko covek ima godina pa nadalje.....). Na ovakav nacin postavljeno pitanje nemoguce je dati bilo kakav odgovor sem uputiti te na to kako se postavlja pitanje.

izvinjavam se. stvar je u tome da se covek leci u americi, i da sam o nalazima lekara slusala na engleskom jeziku (a ti mi termini ne idu od ruke ni na srpskom :( ), inace ima 45 godina, zdrava osoba, zivi urednim zivotom, bavi se redovno sportom... ne znam staj e relevantno za pricu, jer na njemu nikakvi drugi simptomi (sem tog zatvaranja/slabljenja ocnog kapka) nisu postojali.
 
Nikakva intervencija nije ni moguca jer s ene zna o cemu se radi. A ni mi takodje ne znamo. Relevantno je sve ono sto je prethodilo stanju (od kada je pocelo, sta se desavalo pre toga, kako se javilo, da li je toga bilo nekad pre, da li je bilo toga u porodici, da li ima jos nekih simptoma, bolova, da li je nesto uzimao od lekova, kojim poslom se bavi itd - dakle kompletni podatci). Ocigledno da su pre magneta radjheni neki pregledi i dijagnostika (sigurno ga nisu s vrata sa spustenim kapkom odmah poslali na NMR?). Dakle, covek se leci u stranoj drzavi, neka se drzi onoga sto su mu rekli lekari.
 
Ocigledno da su pre magneta radjheni neki pregledi i dijagnostika (sigurno ga nisu s vrata sa spustenim kapkom odmah poslali na NMR?).
pa i nisu mu radjeni neki specijalni pregledi... nmr je bila prakticno prva stepenica - najvise zato sam i pitala. simptome ima oko godinu i po dana, nalazi uobicajenih sistematskih pregleda su mu u redu. bavi se kancelarijskim poslom koji nije previse stresan.
ali, da ne zadrzavam dalje temu. svakako da ce covek da se pridrzava saveta lekara tamo, nije malouman. ja sam posto je vec otvorena tema samo zelela da saznam nesto vise.
 
Bolujem od aneurizme aorte poslednji nalay MSCT angiografije torakoabdominalne aorte
Torakoabdominalna aorta difuzno skleroticnih zidova, ascedentnog dela sirine 42x43mm u visini artkusa 23.8mm i descedentnog dela od 50x47 mm u visini torakoabdominalnog prelaza, do ishodista renalnih arterija gde meri 32x36 mm. Distalno u infrarenalnom segmentu abdominalna aorta sirine 15x18 mm, a desna i leva zajednicka bedrana po 10x8 mm. pocetni deo ascedentne torakalne aorte dilatiran u segmentu do odvajanja luka aorte u duzini 88 mm, i nakon17.5 mm ponovo dilatira, posirena do renalnih arterija u duzini do 380 mm. Ne vide se znaci ekstravazacije konrasta.
Molila bih nekoga da mi kaze sta ovo sve znaci i koliko je opasno. Da li se moze operisati jer me cela ledja trnu imam bolove u stopalima i ispod kolena. Pole duzeg sedenja, sezanja ili stajanja jedva stanem na stopala. Unapred hvala
 
Odgovor na ovo pitanje vam moze dati samo Vas kardiolog u konsultaciji sa hirurgom jer samo on poznaje vasu celokupnu istoriju bolesti.
odluke o operaciji se nikada ne donose samo na osnovu jednog nalaza.
 
Se raboti za mojot tatko rod:1950 god so MR e otkriena anevrizma na glava od 8mm ,momentalno e vo drzavna bolnica Skopje i treba da se operira po mislenje na doktorite.Bi sakala da znam kako se pravi hiruskiot zafat i dali ima posledici od seto toa bidejki doktorot ni kaza deka mozno e ukocuvanje na ekstremitetite po operacijata.Ve molam za brz odgovor Operacijata e zakazana za vo ponedelnik,ako ne se otkaze nazalost kako sto se znae kaj nas i se stvarat nervozi kaj bolniot na pr. kaj tatkomi ,sto mislam deka kaj vaka bolnite se najmalku potrebni. Odnapred vi blagodaram
 
Vi pisuvam od Makedonija, nazalost kaj nas zdravstvoto e katastrofa nema kade da se obratis.Mojot tatko dobiva napadi ,najprvo pred eden ipol mesec dobi silna glavobolka,vidot znacitelno mu se namali,po KT na glavata ne mu najdoa nisto.Primase lekarstava no po nekoe vreme napravivme MR i doznavme deka ima anevrizma na zaden del na glava,nekolku dena potoa dobi posillen napad so zdrvuvanje na desnata str ana(ekstremitetite i ustata).Pojasnuvanje anevrizmata e so golemina od 8 mm. So toj napad bese primen vo gradska bolnica i pak isto infuzija inekcii,a trpnenjeto na ekstremitetite se povtoruva.Vecerta dobiva vo spienjeto pak napad i so najgolem intenzitet no sega na levata strana pri sto e prefrlen vo drzavna bolnica kade po ftor pat mu e napravena KT i povtorno nema nisto.No poradi anevrizmata e zadrzan vo bolnica za operacija. Sto se slucuva so tatko mi ve molam za odgovor ne moze da dojde na red lezi veke 2 nedeli vo bolnica i nikako da dojde na red za operacija.a trpnenjeto na ekstremitetite i na ustata ne prestanuva .Ve molam odgovorete mi najbrzo sto moze mnogu sum zagrizena nazalost ova e MAKEDONIJA
 
Dali postojat mozni nesakani pojavi po operativen zafat na anevrizma na glava i koi se ti dokolku gi ima ,kolkav e nivniot % na zastapenost.I dali anevrizma so golemina od 8 mm treba da se operira klasicno so otvaranje na glavata ili moze preku kateter. Blagodaram odnapred za vasiot odgovor.
 
Aneurisma stomacne aorte ( AAA), je bolest o kojoj se mnogo ne pise i kod nas se poslednjih godina spominje kao tzv. bomba u stomaku. Gore je vec neko pojasnio da se radi o ozbiljnom vaskularnom oboljenju koje moze da ima smrtne posledice u slucaju da pukne. Uglavnom se javlja kod starijih osoba, ali je primecen porast broja obolelih i kod onih ispod sezdeset godina, posebno gojaznih, pusaca, i slicno.
Nazalost nema neke simptome, ili se oni mesaju sa drugim simptomima, pa ljudi ne shvataju ozbiljno svoje stanje, dok ne bude prekasno. Zato je vazno svremena na vreme posecivati lekara i ici na kontrolne preglede, ne samo zbog eventualnog postojanja aneurisme vec i zbog raznih drugih bolesti.
Preventiva je uvek bolja od kurative a u slucaju aneurisme, ona se prati i kontrolise do momenta kada vask.hirurzi odluce da je indikovana operacija.
Sama operacija se kod nas obavlja rutinski, iako nije ni malo naivna. Veliki broj ljudi pregura citavu stvar. Medjutim jako je bitno shvatiti da nakon operacije covek mora da menja svoje lose navike, da menja sebe...ako to uradi, njegov zivot dobija na kvalitetu.
Ukratko, pusenje, alkohol, nezdrava ishrana, slabo kretanje su glavni neprijatelji srca i krvnih sudova.
Stomacna Aneurizma moze da se "produzi" i na torakalni tzv.grudni deo i u odnosu na to koliki deo aorte je zahvacen, na kom mestu, u kom promeru i td. operacija moze da bude veoma veoma rizicna. Postoperativni tok takodje kritican, jer se ceka nekih 72 sata da se vidi da li organizam moze da prihvati "novo stanje". Jedno od resenja je da se pacijentu zameni ostecena aorta tzv.dacron graftom, i da se izvrsi retransplantiranje krvnih sudova koji je povezuju sa vitalnim organima trbusne duplje. Ovakva operacija je naucna fantastika, i veoma slozen zahvat koji se radi samo na nekoliko mesta u evropi. Srecom, kod nas se od neke 2001 radi na hirurskoj II, i to veoma uspesno. Jos jednom da ponovim, da je svaki organizam drugaciji, i da se nakon operacije razlicito ponasa u odnosu na to kakve su "individualne snage pacijenta", njegovo opste stanje, postojanje drugih oboljenja, i slicno...
Ukratko, za one koji sumnjaju, ili imaju simptome pulsiranja u stomaku, lose cirkulacije, iznenadnih bolova u krstima, bol u kukovima, najbolje je da se obrate lekaru i provere citavu stvar, posebno ako spadaju u grupu rizicnih pacijenata.
Oni koji znaju da imaju aneurizmu i da ih ceka operacija treba da budu disciplinovani i smireni i da veruju u dobar ishod, jer bez obzira na losu reputaciju naseg zdravstva u Srbiji postoji odredjeni broj hirurga koji odlicno rade svoj posao.
U veoma komplikovanim slucajevima najbolje je obratiti se hirurskoj II u Beogradu. Takodje ako niste iz Srbije, i nemate osiguranje, oni imaju cenovnik po kojem rade operacije, pa se naknadno, novac koji ste uplatili refundira od strane fonda zemlje u kojoj ste osigurani (na pr. Republika Srpska).
 
Ucite svoju decu da zive zdravo, da budu aktivni, i odgovorni prema svom zdravlju. Ucite sebe da zivite u sadasnjosti i uzivate u malim stvarima. Idite na preventivne preglede. Nemojte da se plasite da pitate i da tragate za najboljim resenjem.
Ako aneurizma postoji i ako vas ceka operacija, informisite se na vreme, da bi vam bilo lakse da pregurate sve ono sto vas ceka.
Postoperativni tok je takodje veoma bitan. Kretanje i zdrav zivot, umeren zivot i redovne kontrole.
Ako postoji sumnja, proverite. To je znacajno zato sto simptomi mogu da zavaraju, pa da posle bude kasno.
Aneurizma je oboljenje u drasticnom porastu. To vise nije stvar "koja se desava nekom drugom". Mi smo zemlja koja prednjaci po kardio-vaskularnim oboljenjima, a tu spada i aneurizma.
Napomena: sve sto sam napisala odnosi se na aneurizmu arterije, ne na mozdane aneurizme!
Nisam lekar, pisem iz sospstvenog iskustva, jer sam i sama imala aneurizmu, i uspesno sam operisana. Oporavljam se. Prijavila sam se na forum jer imam potrebu da pruzim podrsku onima kojima je ona potrebna, i obavezu da svoja iskustva prenesem drugima koji to zele. Molim da mi lekari oproste ako neke medicinske izraze nemusto koristim. Takodje, molim sve one koji imaju pitanja vezana za temu, da ih na ovom forumu i postave.
 
Ucite svoju decu da zive zdravo, da budu aktivni, i odgovorni prema svom zdravlju. Ucite sebe da zivite u sadasnjosti i uzivate u malim stvarima. Idite na preventivne preglede. Nemojte da se plasite da pitate i da tragate za najboljim resenjem.
Ako aneurizma postoji i ako vas ceka operacija, informisite se na vreme, da bi vam bilo lakse da pregurate sve ono sto vas ceka.
Postoperativni tok je takodje veoma bitan. Kretanje i zdrav zivot, umeren zivot i redovne kontrole.
Ako postoji sumnja, proverite. To je znacajno zato sto simptomi mogu da zavaraju, pa da posle bude kasno.
Aneurizma je oboljenje u drasticnom porastu. To vise nije stvar "koja se desava nekom drugom". Mi smo zemlja koja prednjaci po kardio-vaskularnim oboljenjima, a tu spada i aneurizma.
Napomena: sve sto sam napisala odnosi se na aneurizmu arterije, ne na mozdane aneurizme!
Nisam lekar, pisem iz sospstvenog iskustva, jer sam i sama imala aneurizmu, i uspesno sam operisana. Oporavljam se. Prijavila sam se na forum jer imam potrebu da pruzim podrsku onima kojima je ona potrebna, i obavezu da svoja iskustva prenesem drugima koji to zele. Molim da mi lekari oproste ako neke medicinske izraze nemusto koristim. Takodje, molim sve one koji imaju pitanja vezana za temu, da ih na ovom forumu i postave.

postovana jelena, zelela bih da stupim u kontakt sa Vama kako bih saznala nesto vise o aneurizmi, postoperativnom toku i daljem lecenju.Na ovu temu sam zainteresovana iz razloga sto moju sestru ocekuje takva intervencija. Unapred hvala
 
dr:
Nazalost obican CT ne pokazuje postojanje aneurizme.
Do sada su se obicno radile invazivne angiografije i cilju utvrdjivanja postojanja aneurizmi.
Medjutim par ustanova u zemlji je dobilo i tzv. multislajs CT koji su moze se reci poslednja rec tehnike kojima se mogu detektovati aneurizme.

istina...mojoj mami nije pokazao ni kad je pukla mada je tad vec bilo kasno...
 

Back
Top