Војска

Шта урадити са војском?

  • Професионализовати војску - укидање служења војске

  • Задржати служење војног рока


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

absonic

Domaćin
Poruka
3.197
Војском се називају оружане снаге једне државе или једног савеза. Војска служи за одбрану земље од спољашњег непријатеља тј. напада или обрнуто, служи да нападне. Често имају посао да се брину и за унутрашњу сигурност државе.
Сврха постојања војске није само вођење ратова, поготово данас тј. у последње време војска се користи и за обављање операција мировних мисија, дакле за осигурање мира као на пример у Авганистану или Босни.

Данас можемо војску поделити на три дела: копнена, морнарица и ваздухопловство. Неке нације имају додатну поделу, као например Немачка која поред поменута три дела има још и медицински и део активне војске која ради као једна фирма рецимо форма за логистику...

У демократским државама данас постоји разлика између улога војске и унутрашњих снага безбедности (полиције). Зато су се раније за време диктатура ове функције мешале. На пример војска преузима посао полиције (често са циљем репресије).

Војска је организована по хиерархиској структури. Чланови такве организације, војници, одступају од једног дела њихове слободе и основног права.

Такозване парамилитарне групе (организације), које имају удела у оружаним сукобима који у пуно случајевима није рат већ рецимо грађански рат или слично. Такве парамилитарне групе нису признате за војску и према интернационалној конвенцији поступа се посебно са њима.

Технологије војске је веома битна ствар. Разне ствари које се за направе у војне сврхе, да би војска користила, касније се показу добре и веома корисне и у цивилном животу. Тако су рецимо телевизија, интернет или ГПС измишљени, и на почетку те технологије само је војска користила.

Оружане снаге једне земље морају:

бити под командом једне команде (штаба), који је на другу страну одговоран држави
се разликовати од цивилних људи кроз другачију униформу, знакове, чинове и друге ствари према којима спољашно можете на далеко препознати војника
имати један интерни дисциплински систем тј. да подлежу том унутрашњем систему
 
Naravno da je potrebna profesionalizacija vojske.... danas je sve u tehnologiji ljudstvo nista.... sta moze jedna usamljena sacica najbolje utreniranih specijalaca da postigne u jednom sukobu ?

KVALITET - NE KVANTITET
TEHNOLOGIJA - NE LJUDSTVO
 
Zarathustra:
Naravno da je potrebna profesionalizacija vojske.... danas je sve u tehnologiji ljudstvo nista.... sta moze jedna usamljena sacica najbolje utreniranih specijalaca da postigne u jednom sukobu ?

KVALITET - NE KVANTITET
TEHNOLOGIJA - NE LJUDSTVO

TEHNOLOGIJA + KVALITETNO LJUDSTVO

Ljudstvo mora biti visoko motivirano, a ne kao ona tiletova 'slavna' armija kada su gušteri samo brojali dane do: SITNO.....
 
Пре него што овој теми знатан допринос буду дали: дезертери, симуланти и кукавице свих фела, требало би озбиљно размотрити и изнети податке о ВОЈСКАМА У ОКРУЖЕЊУ. На пример: изнети податке о бројности у односу на број становника и дужину границе, начину организовања (да ли је професионална или не), о врсти и оружаној способности итд. у

1. АП Космет, плус Албанија, плус Бондсвил

2. Хрватска

3. БиХ

4. Мађарска

5. Аустрија

6. Немачка

7. Италија

па онда сходно ОКРУЖЕЊУ И ЊИХОВОМ НАОРУЖАЊУ РАЗМИШЉАТИ О НАШОЈ ВОЈСЦИ.
 
A i onaj Izrael, bas je glup pa ne prati ove nase forume i srpske "eksperte" tipa Zorana Dragisica, pa verovatno nisu culi za tu profesionalnu vojsku nego eno teraju po svome - po tri godine sluzbe u vojsci i za zene i za muskarce...
 
Ovo nasta sada vojska lici i kojim se putem vodi je NECIJA VIZIJA a Tadiceva realizacija donatorskog usmeravanja i transformacije iste.
Posto je zakon o dostupnosti dokumentima dozvoljen valjalo bi pogledati u sluzbene ocene g-dina Tadica dok je u istoj radio kao civilno lice, ako kao ministar vojni nije iste bunkerisao, imao je i sta.
 
Mislim stvarno...
Ko ne bi hteo da izvršava naređenja nekog polupismenog kaplara,a da se pri tom hrani najfinijim splačinama i kupa čak jednom nedeljno i to celih deset minuta?!

Ako nisu u stanju da obezbede uslove za normalno služenje vojnog roka(kao što nisu),iluzorno je uopšte pričati o vojnoj obavezi.
Ionako je prevaziđena.
 
Pa i nije mogao mnogo sta vise da vidi, posle Tadica i Stankovica ne znam da li je ostalo nesto od upotrebljive vojne efektive. Naravno sve pod izgovorima "moze da padne u ruke teroristima".
 
Petar_FPN:
komsija mi je otishao u vojsku u pirot,i kaze da je,za 2 meseca,koliko je tamo,video samo zoger i neprekidno chiscenje...ko' neka zena;)


Pitaj domokrate na vlasti.

inace treba da bude rok 18 meseci za mustarce a zene ako zele 6 meseci i ako zele na vojnu akademiju, nedopustivo je da se vrsi polna diskriminacija
 
Alekasandar2:
Pitaj domokrate na vlasti.

inace treba da bude rok 18 meseci za mustarce a zene ako zele 6 meseci i ako zele na vojnu akademiju, nedopustivo je da se vrsi polna diskriminacija

da evo,ja bih se prva prijavila u vojsku....
bas se lozim na puske,masinsko ulje i tako to...a zivotna zelja mi je da vozim tenk :neutral:
kada bi se to deslio mislim da bi vojska bila prepuna zena koje bise toliko uzivele u svoj posao da bi samo isle ulicom i lupale minornim muskarcima samare dok ovi ne pristanu na ocvrscavanje u vojsci...
ne ozbiljno....to ti je mentalna i fizicka disciplina....kupas se jednom nedeljno,nosis skamenjene carape,srces pasulj i valjas se po blatu...
a nekada i ribas podove i wc cetkicom za zube....svojom naravno. :neutral:

mislim da ni jedna jedina osoba koja nije imala dodir sa vojskom ne zasluzuje da zivi. :neutral: a sve one koji su za ukidanje vojske bih poslala na pusto ostrvo i zapalila.da se zna bre sta je vojska :roll:
 
Petar_FPN:
...da,posto nam je vojska bila extra pre njih:confused:
i sta bi ti-18 meseci da chistish?
izrael je jedinstven primer...
i nismo u istoj situaciji

Nije bila "extra" ali je bila neuporedivo, neuporedivo ozbiljnija institucija nego sto je to danas. Mislim da vise nema nikog ko moze osporavati tu cinjenicu.
Izrael je primer po mnogo cemu veoma slican Srbiji - i jedna i druga zemlja su gotovo okruzene neprijateljski raspolozenim drzavama i narodima, i jedna i druga drzava imaju izuzetno ozbiljnih problema vezanih za terorizam, i jedna i druga nacija su pretprele genocid... Bitna je razlika sto je na vlasti u Izraelu nacionalno odgovorna elita, svesna opasnosti i izazova i svesna potrebih koraka koji se moraju preduzeti kako bi se ocuvala bezbednost drzave.
 
Gosp.Eremita ovde ste na dve teme postavili dve fenomenalne BUDALASTINE.Nije mi poznato da li ste zeleli promovisati neku vojnu koncepciju ili doktrinu.Uporedjujuci i nabrajajuci vojne "sile" iz okruzenja,zaboravili ste jednu stvracicu.A ta je da su srbijanske generalcine ucestvovale u stvaranju,obuci,opremanju i naoruzanju nekih od armija koje ste naveli.Prema tome bilo bi pozeljno da o toj srbijanskoj sramoti vise ne pisete.
 
Banshee:
da evo,ja bih se prva prijavila u vojsku....
bas se lozim na puske,masinsko ulje i tako to...a zivotna zelja mi je da vozim tenk :neutral:
kada bi se to deslio mislim da bi vojska bila prepuna zena koje bise toliko uzivele u svoj posao da bi samo isle ulicom i lupale minornim muskarcima samare dok ovi ne pristanu na ocvrscavanje u vojsci...
ne ozbiljno....to ti je mentalna i fizicka disciplina....kupas se jednom nedeljno,nosis skamenjene carape,srces pasulj i valjas se po blatu...
a nekada i ribas podove i wc cetkicom za zube....svojom naravno. :neutral:

mislim da ni jedna jedina osoba koja nije imala dodir sa vojskom ne zasluzuje da zivi. :neutral: a sve one koji su za ukidanje vojske bih poslala na pusto ostrvo i zapalila.da se zna bre sta je vojska :roll:


Nisi svasna koliko si u pravu.

Yato sto nisi osetila kako biju ribe vojni policajci...
Ima ih kod nas, po ugovoru u bataljonu vojne polkicije. Video sam u Podgorici kako mlate nekog pijanog oficira, budala pocela da pravi sranja, i dosao pinc vojne policije. Kad iylaye dve ribe sa belim opasacima i naocarama ya sunce. Reko sada ce a bude ubedjivanja, pa ce morati muskarci da dodju. Jok. Kako su mu prisle valjda im nesto rekao, a on epocese da mlate onim pendrecima sto te biju na metar daljine. Posle dva tri udarca covek pao na yemlju. One mu stavile lisice i obe ga vuku ka pincu i usput par udarca tek da se opameti.

Inace u svim vojskama u svetu su yene u USA, Nemackoj, V britaniji, pa sada ako hocete u NATO, onda morate da postujete i to.

Inace na BKTV vam je bila ona emisija Moye biti samo jedan. Bilo 20 kandidata skoro jednako muskaraca i yena. dve nedelje drila i na kraju ostala jedna madjarica sa nekim tipom, ali ne ynam ko je pobedio.
Najyesca mi bila jedna malecka, puska veca od nje, slem joj ogroman a ona metar sesdeset!. A na gadjanju odlicna.
 
pozdrav Untuchable!


Nemamo para ya profesionaliyaciju, nismo kupili nista novo, samo smanjujemo vojsku od velike vojske sa starim naoruyanjem stvorili smo malu vojsku sa starim naoruyanjem.

Liberalizam je bolest
 
untouchable:
Nije bila "extra" ali je bila neuporedivo, neuporedivo ozbiljnija institucija nego sto je to danas. Mislim da vise nema nikog ko moze osporavati tu cinjenicu.
Izrael je primer po mnogo cemu veoma slican Srbiji - i jedna i druga zemlja su gotovo okruzene neprijateljski raspolozenim drzavama i narodima, i jedna i druga drzava imaju izuzetno ozbiljnih problema vezanih za terorizam, i jedna i druga nacija su pretprele genocid... Bitna je razlika sto je na vlasti u Izraelu nacionalno odgovorna elita, svesna opasnosti i izazova i svesna potrebih koraka koji se moraju preduzeti kako bi se ocuvala bezbednost drzave.

jel to ona ozibljna vojska ciji je moto bio "vazno je ucestvovati" koja nije uspela ni u jendom slucaju da ocuva bezbednost drzave?
 

Back
Top