Kiretaza - hitno!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Princess_krofnica

Početnik
Poruka
21
Prva trudnoca, 35. godina. Juce je na ultrazvuku utvrdjeno da je plod uginuo oko 9,5 nedelje, a ona je vec trebala da bude u 13-toj. Poslali su je kuci i zakazali kiretazu za petak!? Da li je to normalno? Nekad se, kazu, ceka kada ima nade da je plod ziv, ali se plod smanjio i nema otkucaja srca.
Kazu da ne moze ranije, jer nemaju vremena, ali su to rekli tek danas kada su trazili
objasnjenje zasto se toliko ceka. Nama to ne zvuci ok, pa ce brat videti da zakaze kiretazu za sutra. Sta mislite o tome?

Valjda ce probati u Narodnom frontu, pa me interesuje, posto sam videla da se za porodjaj placa, da li se placa i kiretaza? Rekli su joj da se to radi u potpunoj anesteziji, pa koliko ce morati da bude u bolnici!? I, kako da znaju treba li da primi rogam? Strasno... njena lekarka ide na put i niko im nista ne govori...
 
Princes-krofnice:

Jako mi je zao sto je Vasa drugarica/sestra ili ko vec izgubio bebu; na zalost strasne stvari se desavaju. Sto se ploda tice, kud je vec proslo ovolko dana njoj zdravstveno zaista nista nece biti jos 3 dana (u fizickom smsilu) ali svakako da razumem potrebu (njenu) da joj se mrtav plod ukloni iz utrobe sto pre - jos juce. Psiholoski, to je tezak udarac. Ako brat moze da zakaze na vezu kiretazu za sutra, bilo bi dobro njenog psiholoskog stanja radi; sto se tice neke opasnosti po nju u smsilu nekog akutnog stanja - toga nema, pa se u tom smilsu nije ni zakazivala hitna intervencija. Naravno, nekad ono sto drugome nije hitno nama je najhitnioje na svetu.....Koliko ja znam, kiretaza se placa samo kod voljnog prekida nezeljene trudnoce; mislim da kod ovakvih slucajeva (skoro da sam ubedjena, tako je bilo, ako nesto nisu menjali) socijalno snosi troskove. Intervencija se radi u potpunoj kratkotrajnoj anesteziji, u principu ne bi trebalo da ostaje u bolnici vise od par dana, recimo izmedju 2 do 5 dana; intervencija se obavlja vaginalno, dakle nema operativnog zahvata kroz trbusni zid i matericu. NE znam zasto spominjete Rogam, da li je majka Rh negativna? Ako jeste, trebalo bi da taj podatak predoci lekaru-ginekologu (zapravo trebalo bi da to stoji u njenim podatcima).

Mnogo srece joj zelim, i zaista saosecam. Budite uz nju kad se sve zavrsi i kad stigne sok svega sto se dogodilo - nece joj biti lako....
POzdrav
 
U pitanju je moja snaja :( Ma, ona je vec u soku, pet godina su cekali ovu bebu... Da, ona je Rh -, a moj brat je Rh+. Mislim da je nezgodno sto lekarka koja joj je vodila trudnocu u cetvrtak putuje, a kiretaza je zakazana za petak... ali dobro, sigurno imaju sve u kartonu... a sutra cemo videti da li ce uspeti da zakaze...

Najgore je sto ne znam sta da radim!? Pricala sam samo sa bratom, ona ne moze/ne zeli da prica... da li da idem da je posecujem... za nedelju dana joj je rodjendan, sta sad... Strasno...

Sto se tice placanja, nisam mislila na to da li socijalno pokriva troskove (pokriva i troskove porodjaja), nego da li treba dodatno platiti ('castiti) anesteziologa, lekara, da bi sve bilo kako treba!?
 
Prosle godine sam lezala u Frontu zajedno sa zenom kojoj se dogodilo isto sto i tvojoj snaji. Ona se osecala sasvim dobro ali su na redovnoj kontroli ustanovili da je plod uginuo :( Takodje je cekala par dana na kiretazu,koja se obavlja pod totalnom anestezijom i kratko traje. Ona je takodje bila Rh-,pa je njen suprug morao da donese Rogam da joj daju. U bolnici se ostaje 3 dana. Ne treba da se casti anesteziolog,specijalizant.....ko na pijaci,vec da se preko veze nadje dobar lekar iz Fronta,koji se casti pa joj on licno uradi kiretazu. Ili da bude na odelenju kod Dr. Milice koja radi bas takve slucajeve i pravi je andjeo od zene. Odgovorna,nezna,plemenita,pravi lekar iz snova,koja bi je jako uvredila kada bi probali da je castite.
 
zelenooka:
Uf, situacija je bas delikatna...
Ne znam da li ste isli kod privatnog lekara (i ne zelim da vam tako nesto sugerisem), ali kiretaza u bolnici ide kao na traci, a cesto je rade i specijalizanti (naravno, moraju i oni ljudi nekako da nauce posao). bude i preko 30 zena, pa na tri stola, pa kreni... mesec dana sam bila tamo na stazu i ljudi oguglaju na sve posle nekog vremena.
Jesam surova, ali mislim da je u ovoj situaciji potreban malo ljudskiji i topliji odnos, obzirom na godine i sve ostale probleme...
U svakom slucaju, srecno.
A ako se ipak odlucite za bolnicki tretman, NI NE POMISLJAJTE na bilo kakvo "cascavanje".
Da li vi ljudi citate svoje postove, pa pobogu smanjite malo dozivljaj.
U pitanju su vrlo osetljive stvari a postovi kao da ide na klanje.
Alo, bre...malo saosecanja.
 
Princess_krofnica:
U pitanju je moja snaja :( Ma, ona je vec u soku, pet godina su cekali ovu bebu... Da, ona je Rh -, a moj brat je Rh+. Mislim da je nezgodno sto lekarka koja joj je vodila trudnocu u cetvrtak putuje, a kiretaza je zakazana za petak... ali dobro, sigurno imaju sve u kartonu... a sutra cemo videti da li ce uspeti da zakaze...

Najgore je sto ne znam sta da radim!? Pricala sam samo sa bratom, ona ne moze/ne zeli da prica... da li da idem da je posecujem... za nedelju dana joj je rodjendan, sta sad... Strasno...

Sto se tice placanja, nisam mislila na to da li socijalno pokriva troskove (pokriva i troskove porodjaja), nego da li treba dodatno platiti ('castiti) anesteziologa, lekara, da bi sve bilo kako treba!?

Cujte. kiretaze se ne rade u privatnim ordinacijama, za ovu intervenciju naravno da ne treba castiti nikoga. Zanemarite prethodne napise o nacinu KAKO se obavlja kiretaza na drzavnim klinikama, a Vi, Zelenooka, ako ste vec zdravstveni radnik, zar ne mislite da ima detalja koji nisu za siroku javnost?! Zena ide u totalnu anesteziju, na intervenciju MORA, nema gde drugo nego u drzavnu ustanovu u kojoj je guzva onolka kolka je, i zato ne vidim razloga da opisujemo kako to izgleda 'mnogo straaaaasssnnnooooo!' kada izbora nema! Za Boga miloga!
 
WithdrawnWater:
Cujte. kiretaze se ne rade u privatnim ordinacijama...

Malo sam u nedoumici vezano za ovu vasu izjavu.
Da li ste mislili da se ova intervencija uopste ne radi u privatnoj praksi (sto mislim da ne odgovara istini) ili ste zeleli da ukazete da pacijentima nije pametno i preporucljivo da se ovakva vrsta intervencije radi u privatnoj ordinaciji?

Pozdrav.
 
Evo ja cu da odgovorim a mislim da ce se koleginica sloziti.
Prekid trudnoce treba da se radi iskljucivo u bolnickim uslovima, moj savet.
Privatne klinike rade prekide trudnoce ali...to je vrsta hiruske intervencije i bojim se da vecina privatnih klinika nije adekvatno opremljena za tu intervenciju.
Koliko sam ja upoznata privatne klinike nemaju zalihe krvi ,za slucaj da nesto krene naopako i da je pacijentkinji potrebna hitna transfuzija ne znam stvarno sta bi se desilo.
Bolnica je ipak bolnica, drzavna takva kakva jeste sa svim manama naseg zdravstva ali ja licno nikog svog ne bih slala na abortus u privatne ordinacije.
I tamo rade malte ne isti doktori kao i u drzavnim ustanovama ali kao sto rekoh, svaka hiruska intervencija bila ma kako bezazlena, rutinska, mala...nosi svoj rizik.
 
gane011:
Malo sam u nedoumici vezano za ovu vasu izjavu.
Da li ste mislili da se ova intervencija uopste ne radi u privatnoj praksi (sto mislim da ne odgovara istini) ili ste zeleli da ukazete da pacijentima nije pametno i preporucljivo da se ovakva vrsta intervencije radi u privatnoj ordinaciji?

Pozdrav.


Naravno da se ova intervencija (kiretaza) obavlja i u privatnoj praksi, i moram da kazem - nazalost mnogi je obavljaju u privatnoj praksi. Stvar je u tome sto se ova intervencija u najvecem broju privatnih...praksa (?) obavlja bez neophodne dozvole ministrastva zdravlja (dakle, da bi se kiretaza radila van drzavne klinike, neophodan je specijalan papir ministarstva koji privatnoj klinici ili ordinaciji daje dozvolu da uz sve druge intervencije obavlja i ovu1). Kazem, nazalost, ova intervencija se obavlja polulegalno u najvecem broju slucajeva. Polulegalno, jer je ovbavljaju trenirani specijalisti a ne baba-vange u supi, ali BEZ dozvole ministarstva zdravlja. Pretpostavljate i sami zasto ministarstvo ima ovako stroge kriterijume kada su u pitanju operativni zahvati ovog tipa.
Dakle, nisam htela reci da se intervencija ne obavlja, vec da je moj savet i ukaz pacijentima da nikako ne rade kiretazu u privatnoj praksi, a ako to vec i rade, da se OBAVEZNO dobro raspitaju i traze na uvid dozvolu nadleznih da se ova intervencija vrsi.
A sto kaze dr, kad sve ide kako treba (i kod porodjaja i kod kiretaze) to moze da se desi i na polju. Ali ako nesto krene naopako, svakako da je prikladnije biti u hiruskoj sali velike klinike, opremljenoj onim sto je neophodno za zahvate u totalnoj anesteziji (totalna anestezija povlaci za sobom i intubaciju, dakle aparaturu neophodnu za pracenje vitalnih znakova, anesteziologa itd), a takodje u blizini respiratora, zaliha krvi, i eventualne sposobnosti da se pacijent hitno transportuje u neku od okolnih ili daljih drugih specijalistickih klinika ako se nadje zivotno ugrozen. Zbog ovoga se ni porodjaji ne rade u privatnim ustanovama.
Dakle, moja je preporuka svim pacijentima da kiretaze ne rade u privatnim ginekoloskim praksama, a ako to cine da se obavezno raspitaju da li iste poseduju dozvole i uslove za izvodjenje intervencije. Najzad - radi se o vasim parama. A da ne pricam o vasem zivotu!
 
Znam za slucaj od pre par godina gde je lekar preporucio pacijentkinji privatnu ordinaciju uz obrazlozenje da u drzavnim nemaju neki monitor, koji ima u privatnim ordinacijama, a koji je veoma bitan jer se na njemu vidi cela materica i tako su i lekar i pacijent sigurni da je ona nakon intervencije potpuno cista i da nece doci do komplikacija npr. sepse itd. Takodje joj je ispricao nesto slicno kao i Zelenooka. On joj je preporucio svoju ordinaciju, naravno, sto je ona i prihvatila, mada sam ja predlagala da se raspitamo detaljnije i za neke druge, ali ona nije imala snage za to...
Zalosno, sve u svemu...
 
Zao mi je sto se tako zavrsila trudnoca vase snaje.ja sam izgubila bebu u 35 ned. trudnoce, pa znam kakav to je bol.
preporucila bih da vasa snaja posle svega ode da napravi neke neizbezne provere, treba naci uzrok pobacaja.
evo sipisak:
TORCH test - to je test na zarazne bolesti, kao toxoplazmoza itd
provera nivoa PROGESTERONA,PROLAKTINA,
antikardiolipinove antitela IgM,IgG
provera kariotipa
UZ koji bi mogao naci anatomske mane u gradnji materice itd
provera imunoloskog sistema
provera sperme - sperma moze imati bakterije koje uzrokuju pobacaj
 
moram priznati da malo kasnim sa temoom ali ne verujem koliko su ljudi yadrti prema privatnim ordinacijama ....a toliko loseg sam videla u frontu koji vazi za najbolju kliniku

naravno ima losih privatnika,ali da su uslovi losi ne verujem...
mnogi su uradili kiretazu bez problema i odmah isle kuci
pkaca se izmedju 150 i 200evra

ono sto mene zanima koja je procedura abortusa,sta se sve radi
ja sam mozda trudna jos je rano reci dvoumim se da li ili ne ali mlada sam a raskid je usledio jos pre dve nedelje
 
Hallo svima...
Imam jedan poblem koji nisa kim trenutno ne mogu da podelim...Naime pocetkom godine posumnjala sam na trudnocu, zakazla pregled kod doktora 15. dobila termin. Na prvom pregledu je ustanovio da bi plod trebao biti 7 nedelja star, ali se na ultra zvuku nije jasno videlo ono sto je doktor ocekivao. Uradila sam 2 dana za redom analize hormona koji takodje nisu pozivali dobre vrednosti...nazalost, zakljuceno je da se plod ne razvija. to je bilo proslog cetvrtka. Doktor mi je preporucio da sacekam da krene prirodno, a ako ne do utorka tj. sutra onda da zakazemo termin u bolnici. Ja sam juce dobila krvarenje uz bolove koji su nekada slabiji nekada jaci ali je podnosljivo. Danas sam zvala doktora koji nije u ordinaciji i sestra mi je zakazala termin za sutra popodne. Moje pitanje je sada da li smem da cekam do sutra ili moram da se javim u bolnicu. Molim vas ako neko ima iskustva jer stvarno nemam nikog da se posavetujem
 
imam i ja pitanjce. prosla sam kroz missed abortion ili smrt ploda u uterusu u 13 nedelji (plod je bio manji, prestao je da raste od 9-10), nosila ga 7 dana (najgori moguci osecaj, telo se i dalje ponasa kao da je sve u redu i trudnoca u punom jeku a ja znam da nije..) i onda sam uradila ciscenje. 2 nedelje nakon intervencije sam otisla na pregled, to je bilo prekjuce, i doktorka mi nije uradila ultrazvuk, prepipala me je i na moje pitanje koliko treba da cekam da nastavim normalan zivot - fizicku aktivnost, sexualne odnose, ona je rekla od danas. meni se to cini mnogo rano pa me interesuje vase misljenje. ne zivim u srbiji i cini mi se da su ovde svi lekari dosta opusteniji pa me strah da nesto ne zeznem..
hvala!
 
hvala puno na brzom odgovoru! da, zivot ide dalje :) samo dosta je tesko ustvari, svi preguraju to cutke pa sam i ja mislila da cu tako a ono ustvari bas tesko padne, grozno.. ali tako je kako je! optimizam i sto pre beba opet :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top