Pravopis, pravopisne greške, jezičke nedoumice i pitanja

Kako glasi prvo lice jednine prezenta glagola BITI

  • bi

  • budem

  • bih

  • bejah

  • bicu

  • jesam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Setih se još nečega - pleonazma. Pleonazam podrazumeva upotrebu dve različite reči, obično jednu pored druge u rečenici, sa istim značenjem:
"Čak štaviše, on je nju uvredio!" - nepravilno, ili čak, ili štaviše, nikako oba
"Štaviše, on je nju uvredio!"

P.S. Jednom prilikom, reče moja drugarica na času: "Profesorka, ona je upotrebila dve iste pleonaze!" :-)
 
AntunTun:
ja mislim da je pravopis sranje....i da su se nekad davno neki ljudi borili da ubace narodni jezik u knjizhevnos...naravno da se sve ovo mozhe pripisati mom eventualnom nepoznavanju pravopisa....al ako neko ima neshto napisati....da znash da me zabole dal je stavio apostrof il skratio il pogreshio il ovo il ono....chak i naginjem nepravilnostima jer nepravilnosti su prave stvari....daklen zhivelo ne pridrzhavanje pravila....zhivela nepismenos....zhivelo nerazumevanje....zhivela disleksija :P

a jesam im lepo reko a?....shta je koji moj ATAVIZAM?
Mozda si ovo pisao iz dosade... A mozda si se i zezao. U svakom slucaju, zao mi je ako tako mislis. Vidis, meni se svidja kako se ti izrazavas na forumu. Ali, ako ne bi postojala pravila, to bi dovelo do toga da se svako izrazava onako kako mu je najlakse, ili da pokusava da razvije svoj sopstveni stil... i vrlo brzo bi doslo do nemogucnosti pisanog sporazumevanja. To je jedan aspekt ovoga sto si napisao... Drugi bi bio, da kultura pisanja, pokazuje postovanje prema osobi ili situaciji u kojoj se nalazimo. Bilo bi uvredljivo da molbu za posao ili kredit pises na takav nacin... ili jos gore, da telegram saucesca napises svojim stilom: "qq mene, dje pogibe radisha! ovom sve2 vishe sretje nema... delim vashu 2gu.
iskreno vash
An2n 2n"
P.S.
Atavizam je zaostatak proslosti. Uglavnom, nepotrebna osobina.
 
e fala za atavizam.....da tebi nije nejl zvoni1x ? .....ma da....al ja bi volo kad bi svak imo svoj neki trip u pisanju il bilo chemu drugome....misiiiimmmm.....to bi bila neka razlichitos....a meni to nekako skroz super....i voleo bi sutra neko da npr izjavljuje mi saucheshtje na neki svoj nachi....a ne nekim budjavim shablonom koji samo kazuje o neiskrenosti i pratjenju klauzula il chega vetj....i da imam svoj neki bizniss gledao bi da pronadjem nekoga ko je originalan il neshto....naravno ne bi sad volo neke psovke il neshto al oscilacije svakako.....i ne samo za poso.....miiisim kad bi vido neki oglas za neko druzhenje u nekim sluzavim chasopisima al napisan meni da bude zanimljivo mozhda bi se i javio....mozda bi ti se svidelo i kad bi se svako na forumu il gde vetj izrazhavao nekim svojim stilom....a izmedju ostalog tako bi i provalio ko je idiot ko je fin ko je super dobar ko je neki zlikovac....ovako je sve ko bela povrshina....mislim nije al da svi isto pishu nekako bi bilo....jeeeeste mi doooosadno....pomalo....zhiveo martin luter....brotha (:
 

Back
Top