Pravopis, pravopisne greške, jezičke nedoumice i pitanja

Kako glasi prvo lice jednine prezenta glagola BITI

  • bi

  • budem

  • bih

  • bejah

  • bicu

  • jesam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Правилно писање је некако ствар културе, увек се некако разочараш кад видиш да неко ко ти је супер, не може да напише две реченице.
...али правити науку од тога ми је некако бесмислено...
...мислим нема никакве практичне вредности...:roll:
 
Mogla sam da se zakunem da se oblik za futur glagola npr. RECI, ICI, PECI i ostalih koji se zavrsavaju na -CI pise zajedno znaci RECICU, ICICU, PECICU, DOCICU... i danas me drugarica ubedjuje da se u stvari kod tih glagola oblik za futur pise odvojeno jer je u stvari to infinitiv uz koji samo treba dodati -CU ?
Tu ne govorim naravno o situaciji kad -CU dolazi ispred glagola...

Ja i dalje, naravno, mislim da sam ja u pravu, mada, ajde, ima logike i to njeno... :/
 
ЋУ је скраћени облик помоћног глагола ХТЕТИ (ХОЋУ)...

Пише се:

ћу ићи - ићи ћу, ћу лећи - лећи ћу...

Једино уколико се инфинитив завршава на -ти, онда се пише:
ћу радити - радићу, ћу мислити - мислићу (што је и настало спајањем од мислити ћу)
 
Куку...на РТС, на Беовизији вечерас, ем латиницом (зашто?!), ем неписмено: Minja SAMARĐŽIĆ!!!

:dash:

Каква бламажа!

А због два лапсуса водитељке можемо имати и политичких проблема :mrgreen: :

''Касније ћемо чути представнике осталих наших земаља!'' (Мислила је на представнике бивших југословенских република.:roll:)

''...Певач који нам долази из суседне Словеније....''

:sad2:
 
Ja bih, ako dozvolite, DA POVRATIM na jedan padeznI oblik koji se poslednjih nekoliko godina NEVIDJENO NATUCAVA srpskom narodu (jeziku)

Dakle: koga, sta - akuzativ

KOJEGA, sta

Oprostite, al' DO MOJEGA! :rtfm:

Ispada da oblici koga, tvoga, moga, svoga... nisu ispravni vec predstavljaju degradaciju srpskog jezika!

(ne morate da mi citirate Ivana Klajna, on je primer kako strucni ljudi imaju mogutjnost da "upotrebljavaju" svoj autoritet)

Ili, usisivac USISIVA?

tj. usisAvac usisava.

Na ovo od filologa redovno dobijam krajnje retardirana objasnjenja i to veoma ozbiljnim tonom i znacajnim pogledom (koji svedoci "mi filolozi smo nosioci Logosa")

Hvala Bogu da imam dnevnu stampu i knjige od pre ravno sto godina gde se isto pominju i "objasnjavaju" "nepravilni" oblici reci koji su tada ulazili u upotrebu a koji su danas postali pravilni.

Za takvu jednu iskompleksiranu ISKLJUCIVOST filologa ja ne mogu natji reci komentara, ali sam nasao "smajlija":

:bljak:



(izvinjavam se OSTALIMA sto je ovaj post dobio pomalo prostacku konotaciju, s obzirom da se licno trudim da odrzim nivo diskusije na ovom forumu, ali ovaj slucaj predstavlja DIREKTAN ATAK NA UM, i od samosvesnog coveka moze napraviti psihopatu - kao i inace svaki brainwash)
 
Poslednja izmena:
Niko ne stiče titulu profesor diplomom. To je u narodu tako uzelo maha. Možeš biti nastavnik. A profesor je samo onaj koje doktorirao, pa ispunio još neke uslove i tek onda dobio titulu profesor. I naravno da se uz profesor podrazumeva da je doktor nauka. Ne postoji to tzv. akademsko koje se stiče diplomom.
A ja sam protiv stavljanja u ženski rod nekih titula i zanimanja koje nisu odomaćene. Odomaćeno je npr. profesorka, apotekarka, nastavnica i sl., ali se ježim od onog psihološkinja i slično.


Stiče se zvanje profesora, meni u diplomi osnovnih studija stoji Profesor ... jezika i književnosti. A titula koja se piše ispred imena (Prof. ) stiče se nakon što doktoriraš i ispuniš uslove prvo za docenta, pa vanrednog profesora, da bi na kraju, kao najviše zvanje, postao redovan profesor. Dakle, ja jesam profesor, ali to nije titula, nego zvanje, u tome je razlika.
I ja se ježim od stavljanja tih imenica u ženski rod, ali to će nam biti pod obavezno ako hocemo u EU, jer se upotreba isključivo muškog roda smatra diskriminacijom.
 
Trebalo bi da pribavim Pravopis, tj. da ga povratim, ali dok ne preduzmem tu akciju, da pitam da li su svi čuli za pravilo oko pisanja velikog slova ''V'' prilikom persiranja?

Naime, veliko ''v'' u ''Vi, Vas, Vama''... piše se jedino kad osobu ne poznajemo, kad pišemo potpuno nepoznatoj osobi.

U slučaju da tu osobu poznajemo, a persiramo joj, u pisanju će se koristiti malo ''v'', kao kod 2. lica mn...
 

Back
Top