tangenta ne dodiruje

Krug je skup tacaka jednako udaljenih od jedne date(centra), jel tako? Po tome je logicno da je moguce. Ali ajde ti sada nacrtaj tacku ili na krugu odredi koji je deo jedna tacka. Ne mozes. Nije da pametujem, ali to nije neka velika filozofija. Mozda je nekome jednostavno, a drugome opet komplikovano da shvati to.

Vehrmact, obrazlozi zasto to mislis(da je nemoguce), pa cemo onda da nastavimo.
 
Tangenta moze dodirivati kruznicu samo u ogranicenom nizu tacaka odnosno duzi i vi ste u pravu. To se dokazuje time sto krug cini niz duzi koje grupisane cine jednu zatvorenu kruznu liniju. Time je prosto nemoguce da prava dodiruje zatvorenu kruznu liniju u jednoj tacki jer je ta kruzna linija sacinjena iz duzi, te dodirivanje duzi i prave linije pretstavlja - duz.
Pada nam na um da prava mozda ipak moze dodirivati kruznicu na spojnoj tacki dve duzi, medjutim mi dobro znam da takvi siljati elementi na kruznici ne postoje.
 
dr. mengele:
Tangenta moze dodirivati kruznicu samo u ogranicenom nizu tacaka odnosno duzi i vi ste u pravu. To se dokazuje time sto krug cini niz duzi koje grupisane cine jednu zatvorenu kruznu liniju. Time je prosto nemoguce da prava dodiruje zatvorenu kruznu liniju u jednoj tacki jer je ta kruzna linija sacinjena iz duzi, te dodirivanje duzi i prave linije pretstavlja - duz.
Pada nam na um da prava mozda ipak moze dodirivati kruznicu na spojnoj tacki dve duzi, medjutim mi dobro znam da takvi siljati elementi na kruznici ne postoje.

nista nisam razumeo , ali nema veze.

Krug je kriv, a prava je prava, tako da, prosto, ako se dodiruju u jendoj tacki, vec u susednoj nece, zato sto nemaju istu osobinu zvanu "krivina" , i prava i krug mogu imati 0,1,2 zajednickih tacaka:

0 ako se seku
1 ako je prava tangentna krugu
2 ako prava sece krug

Mislim da ovo ima smisla, a i pronasao sam neke slicne definicije u nekim knjizicama sa pmf-a , a njima prilicno verujem kad je rec o matematici, tako da ja , ipak mislim da je moguca tangenta na krug.
 
dr. mengele:
Tangenta moze dodirivati kruznicu samo u ogranicenom nizu tacaka odnosno duzi i vi ste u pravu. To se dokazuje time sto krug cini niz duzi koje grupisane cine jednu zatvorenu kruznu liniju. Time je prosto nemoguce da prava dodiruje zatvorenu kruznu liniju u jednoj tacki jer je ta kruzna linija sacinjena iz duzi, te dodirivanje duzi i prave linije pretstavlja - duz.
Pada nam na um da prava mozda ipak moze dodirivati kruznicu na spojnoj tacki dve duzi, medjutim mi dobro znam da takvi siljati elementi na kruznici ne postoje.
Kolika bi bila dužina takvih duži?
 
dr. mengele:
Tangenta moze dodirivati kruznicu samo u ogranicenom nizu tacaka odnosno duzi i vi ste u pravu. To se dokazuje time sto krug cini niz duzi koje grupisane cine jednu zatvorenu kruznu liniju. Time je prosto nemoguce da prava dodiruje zatvorenu kruznu liniju u jednoj tacki jer je ta kruzna linija sacinjena iz duzi, te dodirivanje duzi i prave linije pretstavlja - duz.
Pada nam na um da prava mozda ipak moze dodirivati kruznicu na spojnoj tacki dve duzi, medjutim mi dobro znam da takvi siljati elementi na kruznici ne postoje.

aham...znaci krug nema te silate elemente. ali nema ni ravne elemente....pa sta onda?

ako definises krug kao mnogougao sa beskonacno stranica onda su one beskonacno male tako da postaju svake sama po sebi tacka.

dodiruje samo u jednoj
 
Mislim da je ovo jedna cinjenica oko koje ne treba raspravljati.
Mislim da je sasvim logicno da tangenta dodiruje kruznicu u samo jednoj tacki.
Ako ti to nije jasno preko skice,zamisli(banaliziram stvar) cestice(bilo cega) koje cine taj krug i koje su rasporedjene prema zakrivljenosti kruga,tako isto zamisli i cestice jedne prave koje su rasporedjene u linearnom redu,sad zamisli njihov dodir...,zar nece prvo pri dodiru da se dodirnu dve cestice-jedna sa kruzne linije i jedna sa prave! Svako daljnje prodiranje prave u krug oredstavljace njihov presek...
Mislim da ti je sada barem lakse da zamislis situaciju ako ne razumes!!!
 
Peruzzi:
aham...znaci krug nema te silate elemente. ali nema ni ravne elemente....pa sta onda?

ako definises krug kao mnogougao sa beskonacno stranica onda su one beskonacno male tako da postaju svake sama po sebi tacka.

dodiruje samo u jednoj

To je potpuna ludost. Dimenzije uopste nisu bitne. Dodirivanje kruznice i prave cini duz i samo duz. Na svakoj kruznici se moze napraviti isecak koji je - duz ito se moze vizuelno-empirijski utvrditi.

Hteo bih da ovde zalepim neke slicice koje potkrepljuju teoriju ali ne znam kako to da ucinim a mozda je i bolje sto me neznanje sprecava jer u suprotnom dokaz bi delovao toliko ubedljivo da bi neki mat'mat'cari izvrsili samoubistvo.
 
Na kruznici nema ni jedne duzi. Ako prava dodiruje kruznicu u dve tacke onda sece kruznicu i nije tangenta.
Sa druge strane lako je dokazati da u svakoj tacki kruznice moze da se postavi tangenta koja kruznicu dodiruje samo u toj jednoj tacki. Mislim da se takve stvari dokazuju vec u osnovnoj skoli.

"Vizuelno-empirijski" dokazi ne vrede nista u matematici. Slika nikad nije dokaz, moze samo da bude pomocno sredstvo za lakse objasnjavanje, ali bas bi voleo da vidim te tvoje "dokaze."
 
Peruzzi:
@mengele

imas opciju - prilozi sliku ili kako vec. izaberi napredni mod za pisanje postova i ubaci slike sa harda

znaci po tebi uopste ne postoji kriva linija? interesantno...


"znaci po tebi uopste ne postoji kriva linija? interesantno..."


Da, veoma dobro si to ucio i za razliku od ostalih shvatio o cemu sam govorio. Upravo to i jeste neverovatan problem jer se dolazi do paradoksalnog zakljucka da je svaka prava potencijalna kruznica i suprotno!
Zato glasam da se ova tema premesti na filozofiju ili da se zatvori.
 
ma moze da ostane ovde. tamo ce da je uniste ;D

a vidis, cuo sam cak i definiciju prave kao krug sa beskonacno udaljenim krajem...
aj sad :D


mada mislm da si u pravu. uostalom sta bi onda spajalo te tacke od kojih je sacinjena kruzna linija? naravno njihovo rastojanje, koje je po definiciji - duz....ali opet duz se sastoji od tacaka...interesantno
 
Peruzzi:
ma moze da ostane ovde. tamo ce da je uniste ;D

a vidis, cuo sam cak i definiciju prave kao krug sa beskonacno udaljenim krajem...

Ovo se zove inverzivna ravan, gde je svaka refleksija u stvari inverzija na krug, ..........

Ako vas zanima vise o ovome nabavite knjigu:
Euklidska i Hiperbolicka geometrija , autora Zorana Lucica.
Knjigu mozete naci u knjizari iznad pmf-a, ali je prilicno skupa, mislim oko 1000 din.

Pozdrav
 

Back
Top