Webasto

jomini

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.113
Kakav je ovo način grejanja kabine vozila i gde ima najveću primenu? Kako radi, na struju ili šta? Ja sam to viđao u vojsci na 110-kama i 150-kama...
Ima li to još gde?
 
Webasto ти је алтернатива класичном клима уређају, али је много практичније јер може да ради и када мотор возила не ради. Јер за разлику од клима које раде зависно од мотора возила, оне раде на сопствени погон, најчешће на нафту. Најзаступљенији је у камионима (и најновије генерације) јер када је камион паркиран и возач одмара (спава) може да укључи грејање и да се не смрзава ако је зима напољу...
 
Da webasto radi kod kamiona na naftu i princip je taj da ima komoru u mojoj sagoreva nafta,zagreva vazduh kod jednih modela a vodu kod drugih modela i uduvava vruc vazduh ili se razvodi topla voda koja greje izmenjivace toplote nesto kao mali radijatori.
Nafta se pali grejacem na struju i webasto ima elektromotor cija je osnovna uloga da ubacuje vruc vazduh u kabinu a hladan u komoru.I da to rotaciono kretanje pravi potisak koji vuce naftu iz rezervara webastora do elekrovenila koji se otvori i pusta naftu u komoru.
Vidjao sam varijante kod nekih kombija koji za gorivo imaju benzin.
 
Webasto nije rezervisan za teretna vozila... nije redak slucaj da se vidja u automobilima namenjenim skandinavskom trzistu. Moderniji imaju cesto i tajmer tako da se zimi na posao covek lepo vozi u autu koji se vec zagrejao. Ovo medjutim moze da se resi i drugacije, postoje elektricni sistemi, auto prikljucite kablom kada ga parkirate ispred kuce, i ujutru petnaestak minuta pred polazak samo ukljucite prekidac, i auto se zagreje prostom lepo uklopljenom elektricnom grejalicom :-)
 

Back
Top