REBUS SA WIN98

mrs X

Zainteresovan član
Poruka
122
Racunar ima Win98. Medjutim, nesto se desilo I nakon paljenja pojavi se na trenutak na ekranu Windows 98 a zatim se podize u DOS-u i to odmah u Windows direktorijumu. Ako ukucam win on opet kao krene u Windows i zavrsi u DOS-u. Instalaciju WIN98 imam na racunaru pa sam je pokrenula iz DOS-a preko SETUP fajla. I nakon nje isto.
Pri pokusaju podizanja WIN sa start up disketom , postavi me u DOS na A. Predjem na C i pokusam sa win da podignem Windows i sa i bez podrske CD-a sledi poruka na crnom ekranu:
Registry file was not found. Registry services may be inoperative for this session. XMS problem.
A zatim na plavom ekranu: VFAT Device Initalization Failed. System halted.
Okej znam da ce te savetovati nakon dijagnoze format c pa instalacija iz DOS-a, medjutim tu mi se javlja ozbiljan problem. Kad prebacim na d: on to kao uradi. Kad uradim dir on izlista samo nekih 12 fajlova tipa Attrib.exe, Edit.exe, Sys.com, Command.com…znaci uopste ne prikaze sadrzaj CD-a. A onda provalim da on te fajlove izlista I kad CD nije u racunaru. Potpuna enigma: sta on to vidi kad prebacim na d i kako da ga ubedim da vidi CD to jest kako da pokrenem instalaciju ako uradim format diska.
Molim sve iskusne i mudre da mi pomognu jer danima se mucim.
A da zaboravih: u Safe mode mogu da udjem mada iz vise pokusaja ali ne znam sta tamo da uradim jer ne vidim CD. Uradila sam chek disk i defragmentaciju i kao je uredu.
S V A K A I D E J A J E D O B R O D O S L A
 
Pa pazi ovako.
I ja bih ti rekao format C:
A sto se tice instalacije, ti si se zeznuo. Nema tu nikakvog problema.
Zato sto, ako imas samo C: particiju, kada podignes sistem sa diskete i uz CDrom podrsku on napravi D: na kome su neki alati, nebitno. A ono sto tebe interesuje je to da je CDrom E:
Probaj ofako.
 
Hmmmm..

Prije svega treba da znas sta hoces..

Ako je srusen stari win98 i ne da se obnoviti iz nekih razloga onda sleduje po meni najbolje rjesenje Format particije i nanosenje novog Win98..

S tim da imam neke sumnje na hardver kod tebe i to sa RAMOM jer sam prije par mjeseci imao slican slucaj kada mi se konstatno javljale nebuloze.. Doduse ja sam raspolagao sa dosta manje rama nego uobicajeno..

Kao prvo, potrebna ti je STARTUP diskeketa za Win98.
Ubaci disketu u komp i pokreni racunar.. Nakon bootovanja diskete trebalo bi da ti ocita osnovne stvari a medju njima i CD ROM.. Nakon ocitanja diskete imas ovu situaciju:

A:\

E sad da bi pokrenula SETUP od Win98 potrebno je da kucas ovo.

///Ne znam koliko particija imas//// ali ako imas dvije onda ti CD ROM poznaje pod ovim:
F: Enter
Zatim dobijas ovo:
F./
kucas
DIR/Enter
i dobijes sadrzaj diska
recimo ne znam kako ti je organizovan sadrzaj instalcije win98, ali da je recimo to samo Win98 i nista vise dobijes sadrzaj cijelog diska..

Sledeci korak bi trebao da bude
SETUP/enter
i nakon toga bi trebalo da krene instalacija Win98 sa CD-a..

Ako imas jednu particiju na HDD-u onda umjesto slovo F kucas slovo E, i isti postupak koji sam gore naveo..

Ako zelis formatirati particiju na kojoj se nalazi Win, nakon ocitanja diskete imas ovo : A:/

Kucas : format C: Enter
dobije upozorenje i pitanje u kome te obavijestava da ce ako prihvatis ovaj proces svi podaci biti izgubljeni.. Ako pak zelis da nastavis formatiranje pritisnes Y.

Sacekas da se particija formatira i nakon toga krenes u gore navedeni postupak..

Mislim da instalaciju WIn98 ne treba posebno objasnjavati, a ako zapne javi se pa cemo pomoci..

Srecno...
 
I bilo je format c i instaliranje 98-ice nanovo. Ali sta me sad muci...
1. Radi samo u 16 boja iako u Device Manageru ne prijavljuje gresku kod drajvera za monitor. Mada nisam ga instalirala nakon instalacije Windowsa.
2. Prijavljuje ! i ? kod drajvera za mrezu i za zvuk. Izguglala sam ih instalirala ali pri tom mi trazi CD, ja ga ubacim a on prijavljuje da trazi neki dll koga nema nigde.
Kako da ga osposobim za mrezu i bolju grafiku.
 
mrs X:
I bilo je format c i instaliranje 98-ice nanovo. Ali sta me sad muci...
1. Radi samo u 16 boja iako u Device Manageru ne prijavljuje gresku kod drajvera za monitor. Mada nisam ga instalirala nakon instalacije Windowsa.
2. Prijavljuje ! i ? kod drajvera za mrezu i za zvuk. Izguglala sam ih instalirala ali pri tom mi trazi CD, ja ga ubacim a on prijavljuje da trazi neki dll koga nema nigde.
Kako da ga osposobim za mrezu i bolju grafiku.


1. Problem sa 16 boja je sto nisi instalirala drajvere za grafiku nego je samo Win98 prepoznao neke defaultne ili one koje je mogao da stavi kao zamjenu za originalne, takodje i rezolucija nije mogla da bude veca od 480x600.. Dakle, ako imas drajvere *CD sa drajverima za grafiku) pokreni instlaciju drajvera, a ako ne onda moras da znas koja je tvoja graficka da bi nasla i odgovarajuce drajvere...

Oko instalacije mislim da nije problem, ukoliko ih imas ides na Device manager pa izaberes grafhic card i ides na update driver..

isti postupak ides i na ostale dijelove koji nedostaju... Ako bas zapne javi nam koji su to hardveri pa cemo ti pomoci oko drajvera..

Poz.
 
1. O.K. jel to znaci da moram da se latim srafcigera i da samo tako mogu da saznam koja mi je graficka i koji mi drajver treba.

2. A sto se tice drajvera za mrezu i zvuk: ja sam procitala sta pise u Device Manageru i bas to skinula sa interneta. Instalirala ali on se buni pri instalaciji da ne moze da nadje neke fajlove kojih zaista i nema ni na CD-u ni nigde. Nakon toga u Device Manageru pored tih drajvera nisu vise upitnici nego uzvicnici.
Hvala svima koji mi pomazu!
 
Ne morash probaj sa everestom da vidish koja ti je graficka...on ce ti izbaciti adresu gde imash driver.

U ne valja kad su uzvicnici a shta trazi koji cd? Da ne trazi da mu ubacish cd windowsa 98 oce tako win 98.
 

Back
Top